تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

کپسول روغن ماهی

                              کپسول روغن ماهی

شاید ماهی ، جزو غذاهای محبوب در لیست غذایی بسیاری از مردم نباشد. به این دلیل و همچنین نگرانی از وجود آلودگی‌های جیوه در ماهی ، اغلب کپسول‌های روغن ماهی به عنوان منبع جانشین اسیدهای چرب امگا-3 در رژیم غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکاتی در مورد این مکمل غذایی را در اینجا می‌آورم:

چقدر توصیه می‌شود که از کپسول روغن ماهی استفاده شود؟

ماده مغزی اصلی در این مکمل ، EPA (اسید ایکوزا پنتانوئیک) و DHA (اسید دکازا هگزانوئیک) است. برای سادگی کار ما روی EPA تمرکز می‌کنیم. به اجزای تشکیل‌دهنده کپسول روغن ماهی ، روی محفظه دارو نگاه کنید و ببینید که قرص آن چقدر EPA (اسید ایکوزا پنتانوئیک) دارد. توصیه می‌شود که روزانه 1200 میلی‌گرم EPA استفاده شود.

آیا مارک خاصی از کپسول روغن ماهی بیشتر توصیه می‌شود؟

Omacor تنها مکمل روغن ماهی است که توسط FDA تأیید شده است. هر قرص آن 465 میلی‌گرم EPA دارد. ( در فارماکوپه آمریکا) مکمل‌های روغن ماهی تأیید شده مانند Kirkland یا Nature Made محتوی 180 میلی‌گرم EPA در هر قرص هستند. Omacor از مکمل‌های دیگر گران‌تر است. شواهدی از آلودگی جیوه در این مکمل‌ها وجود ندارد.

فایده استفاده از مکمل‌های امگا-3 چیست؟

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که این مکمل‌ها سطح تری‌گلیسرید بدن را کاهش می‌دهند  و احتمال حوادث عروق کرونری عمده را -به خصوص در افرادی که در حل بهبودی از حملات قلبی اخیر هستند-  کاهش می‌دهند. همچنین گزارشاتی وجود دارند که نشان می‌دهند این مکمل‌ها ممکن است فوایدی در بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و سوریاسیس داشته باشند ، حتی شواهدی از سودمندی این مکمل‌ها در افسردگی وجود دارد.البته در مورد سودمندی این مکمل‌ها در افسردگی ، اطلاعات و داده‌های محدودی وجود دارد.

آیا این مکمل‌ها آثار جانبی نامطلبوبی دارند؟

نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این مکمل‌ها ممکن است برانگیزاننده ریتم‌های غیرطبیعی قلبی در بیماران دچار بیماری عروق کرونری باشند. بقیه آثار جانبی شامل آروغ زدن و سوء هاضمه و احساس طعم بد است. اگر این ترکیبات در دوزهای بالا استفاده شوند ممکن است زمان خونریزی bleeding time را افزایش دهند ، ولی این شواهدی از اهمیت بالینی این مورد پیدا نشده است.

آیا اگر افراد سالم کپسول روغن ماهی استفاده کنند ، می‌توانند تغییراتی را که منجر به بیماری‌های قلبی در آنها می‌شود را کاهش دهند؟

گرچه خوردن روغن ماهی می‌تواند سودمند باشد ، شواهدی حاکی از سودمندی این مکل‌ها در افراد سالمی که بیماری‌های ذکر شده در بالا را ندارند ، پیدا نشده است.

منبع : The Medical Letter ، جلد 48 ، 17 جولای 2006 ، لطفا لینک‌های مرجع‌ هر قسمت را ببینید.

منبع عکس : dyslexia-parent

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم آبان 1386ساعت 17:35  توسط کاظم اسلامی  | 

هرم غذایی جدید چگونه است؟

هرم غذایی جدید چگونه است؟

رژیم لاغری نامتعادل اتکینز

با توجه به ناكارآمدی رژیم‌های غذایی لاغری سنتی و مخاطره‌آمیز بودن رژیم‌های غذایی جدید مانند برنامه غذایی اتكینز، افرادی كه قصد لاغر شدن دارند، چه باید بكنند؟

نكته مهم و اساسی كه همواره باید به آن توجه داشت این است كه باید موازنه انرژی به حال منفی درآید، یعنی آنكه انرژی دریافتی باید كمتر از انرژی مورد نیاز بدن باشد. حتی اگر در رژیم غذایی اتكینز نیز این مهم رعایت نشود، نه تنها به لاغری منتهی نمی ‌شود، بلكه می‌ تواند چاقی را نیز به همراه آورد.

نكته دیگر، رعایت تعادل مناسب در دریافت تمامی گروه‌های غذایی است، زیرا در رژیم غذایی اتكینز نیز فیبرها و میوه‌ها به شكل قابل ملاحظه‌ای حذف شده‌اند كه می ‌تواند كمبود ریزمغذی‌های فراوانی را در افراد ایجاد كنند.

لازم است یادآور شویم كه در كشورهای غربی محصولات غنی شده به شكل گسترده‌ای در دسترس مردم قرار دارند، در حالی كه در كشور ما این محصولات بسیار محدود است، به این ترتیب قطع دریافت میوه و سبزی‌ها كه منبع ویتامین‌های ‌ C و گروه B هستند، می ‌تواند زمینه را برای بروز كمبود آن مواد مغذی فراهم آورد.

در ضمن، درصد مصرف چربی‌ها باید از نظر چربی‌های اشباع موجود در چربی‌های حیوانی كه در گوشت قرمز و لبنیات پرچرب وجود دارند، محدود شود زیرا این دسته از چربی‌ها هستند كه چربی خون را بالا می‌ برند و موجب بروز بیماری‌های قلبی-عروقی می ‌شوند. در حالی كه چربی‌های مفیدی مانند روغن زیتون كه سرشار از اسیدهای چرب امگا 9 است و به دنبال آن روغن ذرت، سویا و آفتابگردان از اهمیت بالایی برخوردار بوده كه می ‌توانند علاوه بر ایجاد حالت سیری در فرد، چربی خون را نیز كاهش دهند و به این ترتیب به حفظ سلامت افراد كمك كنند.

نكته آخر اینكه، گوشت قرمز باید محدود شود، اما از آنجا كه در كشور ما كمبود شدید مواد معدنی مانند آهن و روی وجود دارد و این ماده غذایی یك منبع بسیار مناسب جهت تامین آنهاست، نمی ‌توان مصرف این ماده غذایی را كاهش داد، بلكه باید در هنگام مصرف، چربی آن را به طور كامل گرفت، زیرا اگر چربی آن نیز مرتب به مصرف برسد، تری‌ گلیسیرید و كلسترول بد خون كه همان LDL است نیز افزایش پیدا می‌ كند كه زمینه بروز بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می ‌دهد.

در ضمن، فراموش نكنید كه مطالعات نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پركربوهیدرات كه از نوع تصفیه شده هستند نیز تری ‌گلیسیرید و كلسترول بد را در خون بالا برده و HDL یا همان كلسترول خوب را كم می‌ كنند و به این ترتیب فرد به سمت بیماری‌های  قلبی-عروقی سوق داده می‌ شود، درست همان چیزی كه همه سعی می ‌كنیم با رعایت نكات تغذیه‌ای از آن فرار كنیم، پس نباید با حذف كامل چربی‌ها به مواد غذایی پركربوهیدرات روی آوریم.

آیا تغییراتی در اصول مصرف مواد غذایی روزانه ایجاد شده است كه به مردم توصیه شود؟

از آنجا كه علوم هر روز در حال پیشرفت هستند و علم تغذیه نیز از این مقوله مستثنی نیست، پاسخ به پرسش شما كاملاً مثبت است.

هرم غذایی جدید دانشگاه هاروارد

این روزها هرم غذایی جدیدی از سوی دانشگاه هاروارد پیشنهاد شده که به ترتیب زیر است(تصویر بالا):

1- در قاعده‌ این هرم فعالیت‌های بدنی قرار گرفته‌اند، یعنی هر كسی باید قسمتی از روز خود را به فعالیت جسمی اختصاص دهد.

2- سپس كربوهیدرات‌ها ذكر شده‌اند كه به دو دسته تصفیه شده و كامل تقسیم شده اند و توصیه شده افراد از نوع كامل(سبوس دار) آن استفاده كنند و مصرف نوع تصفیه شده(بدون سبوس) را به حداقل خود برسانند.

3- بعد چربی‌ها هستند كه نوع گیاهی آن توصیه می ‌شود كه البته در رأس آنها روغن زیتون قرار داده شده است.

4- بعد مصرف سبزی‌هاست. البته در این میان سیب‌زمینی از گروه سبزی‌ها حذف شده و توصیه شده است كه مصرف آن را به حداقل رسانند، در حالی كه مصرف این ماده غذایی در كشور ما رشد صعودی دارد.

5- بعد میوه ها هستند که مصرف روزانه ی آنها توصیه شده است.

بعد مواد غذایی پروتئینی هستند كه دو دسته شده‌اند:

6- پروتئین های گیاهی كه از مغزها، دانه‌ها و حبوبات تشكیل شده‌اند،

7- پروتئین های حیوانی كه از ماهی، مرغ و تخم‌مرغ تشكیل شده‌اند.

8- بعد مصرف لبنیات است كه توصیه شده تا حد ممکن از نوع كم‌چرب آن استفاده شود، زیرا مطالعات نشان داده‌اند دریافت لبنیات پرچرب در خانم‌ها زمینه ابتلا به سرطان اندومتریوم و در آقایان ابتلا به سرطان پروستات را فراهم می‌ آورد. اما فراموش نكنید كه شیر و ماست در كشور ما یك منبع پروتئینی حیوانی ارزان قیمت است، به این دلیل به مردم عزیزمان توصیه می‌ شود كه از نوع كم چرب این دسته از مواد غذایی استفاده كنند.

9- در هرم غذایی جدید توصیه شده که چربی های اشباع، شیرینی‌ها، نوشابه های گازدار، غذاهای آماده و سرخ شده، سیب‌ زمینی و گوشت قرمز به میزان محدودی مصرف شوند، اما باز هم می‌ گوییم كه مصرف گوشت قرمز به دلیل داشتن آهن و روی نمی‌ تواند از برنامه غذایی مردم كشور ما حذف شود.

به این ترتیب، رعایت تمامی نكات ذكر شده گامی مؤثر در جهت حفظ  سلامت و جلوگیری از بروز بیماری‌های غیر واگیردار و مزمن امروز است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم مهر 1386ساعت 11:23  توسط کاظم اسلامی  | 

Flax seeds & your health

Flax seeds & your health

FlaxFlax seed and flax seed oil is gaining more and more attention among health conscious people in Europe, North America and many other parts of the world, even in places where flax seed is not a part of the traditional diet. While interested in the potential health benefits of flax seed consumption, many consumers are still confused over how to integrate flax seed in their diet. Many of them end up purchasing flax seed oil pills, which is a bit sad since flax seed is such a delicious and versatile seed that can be enjoyed in all sorts of meals. Why not start out by making this delicious flax seed oil dressing for your next salad? The next step is to sprinkle some freshly grained flax seeds over your breakfast cereals, and then perhaps add some whole flax seeds when you make bread.

Fresh flax seed salad dressing
To begin with, chop fresh tomatoes until you have ¼ cup of them. Put them in your blender and add ¼ cup of flax seed oil, ¼ teaspoon of garlic powder, ¼ teaspoon of onion powder, 1 teaspoon of chives, 1 teaspoon of basil, and one pinch of salt. Finally, squeeze down roughly 3 tablespoons of lemon juice. (Many salad lovers prefer freshly squeezed lemon juice in their dressing but if you find it messy to squeeze your own you can use lemon juice from a bottle.) The final step is simply to process everything in the blender and enjoy the result.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم مهر 1386ساعت 13:6  توسط کاظم اسلامی  | 

دانشمندان با «چربي قهوه‌اي» به جنگ چاقي مي‌روند

دانشمندان با «چربي قهوه‌اي» به جنگ چاقي مي‌روند


دانشمندان دانشكده پزشكي دانشگاه «هاروارد» آمريكا به شيوه‌اي تازه براي مبارزه با چاقي مجهز شدند.
آنان موفق به كشف گونه‌اي چربي جديد با نام «چربي قهوه‌يي» در بدن نوزادان موش و انسان شدند.
به گفته پژوهشگران، اين نوع چربي، برخلاف «چربي سفيد» كه انرژي حاصل از خوردن غذا را در خود ذخيره مي‌كند، اين انرژي را به مصرف مي‌رساند و به اين ترتيب بدن نوزاد را گرم نگه مي‌دارد.
متاسفانه «چربي قهوه‌يي» از ميان سالي به بعد نابود مي‌شود اما با اين همه، دانشمندان ژني موسوم به PRDM16 را كشف كرده‌اند كه با الحاق آن به «چربي سفيد» مي‌توان انرژي ذخيره شده در آن را سوزاند.
دكتر بروس اشپيگلمن، يكي پژوهشگران اين طرح تحقيقاتي در اين زمينه گفته كه مرحله بعدي اين مطالعه بررسي وضعيت چاقي و لاغري موش‌ها پس از دريافت ژن PRDM16 است. داروي جديد براي كنترل همزمان قند خون و كلسترول در بيماران ديابتي به زودي وارد بازار مي‌شود


محققان اعلام كردند كه به زودي يك نوع داروي ويژه كه هم قند خون و هم ميزان كلسترول را در افراد مبتلا به ديابت كنترل مي‌كند، توليد خواهد شد.
دانشگاه تولان در آمريكا در اين باره اظهار داشتند كه يك داروي منفرد براي كنترل ميزان گلوكز و كلسترول در بيماران مبتلا به ديابت نوع دوم در حال حاضر تحت آزمايش است كه به زودي در دسترس بيماران قرار خواهد گرفت.
دكتر ويوان فوسكا استاد پزشكي و داروسازي در دانشكده طب دانشگاه تولان در اين رابطه اظهار داشت كه تركيب كولسولام اچ سي آي با نوعي داروي ضدديابت سولفونيلورا مي‌تواند به ميزان قابل ملاحظه‌اي ميزان گلوكز را در بيماران مبتلا به ديابت نوع دوم كاهش دهد.
به گفته متخصصان؛ افرادي كه به ديابت نوع دوم كنترل نشده مبتلا هستند و در عين حال مشكل بالا بودن كلسترول را نيز دارند در اغلب موارد براي كنترل ميزان گلوكز و كلسترول خود به طول همزمان با چالش مواجه هستند. محققان براي رفع اين چالش اين داروي جديد را با عنوان فونسيكا توليد كرده‌اند.
نتايج اين مطالعات در شانزدهمين نشست كنگره كلينيكي در انجمن آمريكايي متخصصان غدد كلينيكي ارائه شده است.
هم‌اكنون سازمان غذا و داروي آمريكا در حال ارزيابي درخواست توليد تجاري و فروش اين دارو است


+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مهر 1386ساعت 10:56  توسط کاظم اسلامی  | 

مصرف غلات سبوس دار احتمال ابتلا به فشار خون بالا را پايين مي‌آورد

مصرف غلات سبوس دار احتمال ابتلا به فشار خون بالا را پايين مي‌آورد
 
                                                                                                  
طبق مطالعه‌اي كه بر روي شمار زيادي از افراد انجام شده است، مصرف مقدار زيادي غلات سبوس دار در رژيم غذايي زنان، احتمالا خطر ابتلا به فشار خون بالا را در آنان كاهش مي‌دهد.

به گزارش سرويس خبرهاي بهداشتي خبرگزاري رويترز، محققان دريافتند كه در مورد زنان ميانسال و مسن‌تر كه غلات سبوس دار را در بيشترين حد مصرف مي‌كنند، نسبت به آنهاييكه كمترين ميزان غلات را مصرف مي‌كنند، اين احتمال كه ظرف ده سال آينده به فشار خون بالا مبتلا شوند، كمتر است.

در اين مطالعه ديده شد، زنانيكه بيشترين ميزان مصرف غلات سبوس دار را داشتند نسبت به آنهاييكه كمترين ميزان اين غلات را در رژيم غذايي خود مصرف مي‌كردند، ‪ ۱۱‬درصد كمتر احتمال داشت با خطر ابتلا به فشار خون بالا روبرو شوند.

نتايج حاصل از اين مطالعه تاييد تازه‌اي بر فوايد قلبي عروقي مصرف غلات سبوس دار مانند جوي دو سر، بلغور جو و برنج قهوه‌اي به شمار مي‌رود.

مطالعاتي كه پيش از اين انجام شده‌است، ميان رژيم‌هاي غذايي مملو از اين مواد غذايي با كمتر شدن خطر ابتلا به بيماري قلبي و سكته مغزي ارتباط نشان داده‌اند.

الياف و ساير مواد مغذي موجود در غلات سبوس دار به پايين آوردن كلسترول، قند خون و ميزان انسولين كمك مي‌كند و همچنين موجب بهبود عملكرد رگ‌هاي خوني و كاهش التهاب در سيستم گردش خون مي‌شود.

محققان نتيجه گرفتند، اين يافته‌ها نشان مي‌دهند كه افراد مي‌توانند با جايگزيني غلات سبوس دار در رژيم غذايي خود به جاي غلات پوست كنده شده، به تعادل فشار خون و سلامت قلب خود كمك كنند.

اين مطالعه در شماره اوت ‪" ، ۲۰۰۷‬مجله آمريكايي تغذيه باليني" منتشر شده است. 

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مهر 1386ساعت 10:53  توسط کاظم اسلامی  | 

اخبار

از سوی فرهنگسرای سلامت صورت می گیرد:
برگزاری همایش " تغذیه ، دیابت و روزه داری " در فرهنگسرای سلامت
فرهنگسرای سلامت در راستای افزایش سطح آگاهی شهروندان نسبت به مسائل پزشکی و فرهنگسازی برای سالم سازی روشهای تغذیه ، اقدام به برگزاری همایش "تغذیه ، دیابت و روزه داری" کرده است .

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، سید مجید ضرابیان سرپرست روابط عمومی فرهنگسرای سلامت با بیان این مطلب ، در خصوص این همایش اظهار داشت : در این همایش که به همراه سخنرانی ، کارگاه آموزشی و جلسه پرسش و پاسخ می باشد ، متخصصان اطلاعات کامل و لازم را به بیماران دیابتی و نیز عموم شهروندان ارائه می دهند تا بتوانند بدون بروز هیچگونه مشکلی از برکات این ماه مبارک بهره مند شوند .

شایان ذکر است همایش "تغذیه ، دیابت و روزه داری" در اولین پنجشنبه ماه مبارک رمضان ( 14 مهرماه ) از ساعت 9 الی 11 صبح در فرهنگسرای سلامت برگزار می گردد .

علاقمندان به شرکت در این همایش می توانند به نشانی میدان رسالت - میدان الغدیر - بلوار دلاوران - آزادگان شمالی - جنب فروشگاه شهروند - فرهنگسرای سلامت مراجعه و یا با شماره تلفن 2 - 77491491 تماس حاصل کنند

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم شهریور 1386ساعت 9:33  توسط کاظم اسلامی  | 

مصرف مواد غذايي شيرين باعث افزايش حافظه مي شود

مصرف مواد غذايي شيرين باعث افزايش حافظه مي شود
متخصصان اعلام كردند، مصرف صبحانه حاوي مواد غذايي شيرين باعث بهبود حافظه مي شود.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري شين هوآ، متخصصان اين نتيجه را از انجام آزمايشات بر روي 37 دانش آموز كه 14 نفرشان در وعده هاي صبحانه مواد غذايي شيرين مصرف كرده بودند و 17 نفرشان اصلا صبحانه نمي خوردند و يا از مواد غذايي غيرشيرين استفاده مي كردند، بدست آورده اند.
بنابر اين گزارش، مواد غذايي شيرين حاوي مقدار زيادي كربوهيدرات است كه باعث افزايش سطح گلوكوز خون در طي 2 ساعت پس از مصرف مي شود و اين افزايش نقش زياد در تقويت حافظه دارد.
يادآور مي شود، متخصصان اعلام كردند كه حافظه افرادي كه مواد غذايي شيرين استفاده مي كنند تا 2 برابر نسبت به افرادي كه مواد غذايي غيرشيرين در وعده صبحانه مصرف مي كنند افزايش مي يابد
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم مرداد 1386ساعت 17:22  توسط کاظم اسلامی  | 

مصرف مرزه در درمان دردهاي عصبي موثر است

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ اگر روزانه 100 گرم مرزه در 500 گرم آب جوشانده و تا 5 روز مصرف شود علاوه بر اين كه معده باعث تقويت مي‌شود، در رفع زخم روده نيز موثر است، همچنين حمام جوشانده برگهاي گياه مرزه در رفع دردهاي روماتيسمي، عصبي و نرمي استخوان نيز موثر است.

اين گياه از طريق كاشت بذر در زمينهاي خشك و مزارع شني پرورش مي‌يابد.

روش خشك كردن اين گياه به اين گونه است كه قسمتهاي هوايي مرزه همچون سرشاخه‌هاي گلدار گياه را هنگام گل دهي چيده و در سبد مي‌ريزند سپس آنها را در سايه كه هوا در آنجا جريان دارد قرار داده و خشك مي‌كنند.

لازم به ذكر است، مرزه گياهي علفي و يك ساله است كه داراي ساقه‌هاي منشعب به طول 10 تا 30 سانتيمتر است. گل‌هاي اين گياه كوچك و به رنگ سفيد يا صورتي است و در فصل تابستان به خصوص ماه تير پديدار مي‌شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مرداد 1386ساعت 8:26  توسط کاظم اسلامی  | 

نوشيدن چاي سبز احتمال مرگ ناشي از سكته مغزي را كاهش مي‌دهد

تازه‌ترين دستاوردهاي پژوهشگران ژاپني نشان مي‌دهد كه نوشيدن روزمره چاي سبز مي‌تواند احتمال مرگ ناشي از سكته مغزي را كاهش دهد.
                                                                                 

به گزارش روز دوشنبه رسانه‌هاي ژاپني، پژوهشگران وابسته به دانشگاه "توهوكو" به اين دستاورد رسيده‌اند كه نوشيدن بيش از پنج فنجان چاي سبز در روز احتمال بروز سكته مغزي در مردان را ‪ ۴۲‬درصد و بانوان را تا ‪ ۶۲‬درصد كاهش مي‌دهد.

پژوهشگران ژاپني پس از ‪ ۱۸‬سال بررسي بر روي وضعيت جسمي ‪ ۴۵‬هزار زن و مرد ‪ ۴۰‬تا ‪ ۷۹‬ساله به اين نتيجه رسيده‌اند.

در جريان اين بررسي، افراد مورد آزمايش بنابر ميزان چاي سبزي كه در روز مي‌نوشند، به چهار گروه تقسيم شدند.

نتيجه اين بررسي نشان داده است كه نوشيدن روزمره هر چه بيشتر چاي سبز، خطر احتمال مرگ ناشي از سكته مغزي و بيماري‌هاي گوارشي را پايين مي‌آورد.

دستاوردهاي پيشين پژوهشگران ژاپني نيز نشان داده بود كه چاي سبز مي‌تواند به پيشگيري از تكثير سلول‌هاي سرطاني در بدن افراد كمك كند.

پژوهشگران گفته‌اند كه ماده "كاتكين" كه در چاي سبز وجود دارد با چسبيدن به سطح سلول‌هاي سرطاني، از تكثير آن تا حد قابل توجهي جلوگيري مي‌كند.

به‌گفته آنها،نوشيدن روزانه دو تا سه‌فنجان چاي سبز و جذب ماده "كاتكين" توسط خون، مي‌تواند ميزان تكثير سلول‌هاي سرطاني را به نيم برساند.

لازم به ذكر است كه چاي سبز از جمله انواع چاي مورد علاقه مردم ژاپن بوده و نوشيدن روزمره آن به همراه غذاهاي ژاپني مرسوم است.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مرداد 1386ساعت 8:24  توسط کاظم اسلامی  | 

داشتن استرس هنگام خوردن غذا؛ عامل اختلال در هضم و جذب غذا

دبير انجمن تغذيه ايران گفت: اولين مرحله هضم غذا توسط دهان انجام مي شود و در صورتي كه غذا به خوبي جويده نشود و يا در خوردن آن تعجيل گردد با آنزيم هاي مربوط به خوبي مخلوط نمي شود و باعث سنگين شدن بار معده و مشكلات گوارشي مي شود.

دكتر بزرگمهر در گفتگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران در اين باره توضيح داد: استرس در هنگام غذا خوردن هضم و جذب غذا را با اختلال روبرو مي كند. بسياري از افراد غذاي خود را مقابل تلويزيون صرف مي كنند يا به دليل صرفه جويي در وقت جلسات اداري شان را وقت ناهار يا شام مي گذارند در صورتي كه اين عوامل استرس زا مشكلاتي در هضم غذا و گوارش بوجود مي آورد.

وي همچنين بعضي رژيم هاي غذايي را غلط دانست و افزود: بعضي افراد كه رژيم مي گيرند از وعده هاي غذايي خود كم مي كنند و يا فقط يك سري مواد خاص مصرف مي كنند كه هر دو امري غلط است و فرد را دچار مشكلات اساسي مي كند.

دبير انجمن تغذيه ايران در مورد مصرف سبزي و ميوه هاي خام براي كساني كه مشكل معده دارند، گفت: اين افراد مي توانند سبزي و ميوه خام مصرف كنند اما بايد به تدريج و به مقدار كم شروع كنند كه دستگاه گوارش بتواند آن را بپذيرد چون ميوه ها و سبزي ها به دليل ويتامين هاي مفيدي كه دارند درست نيست كه از برنامه غذايي افراد حذف شوند حتي مصرف حبوبات هم اگر تدريجا صورت گيرد براي فرد دچار مشكل نمي كند.

دكتر بزرگمهر توضيح داد: كساني كه نمي توانند شير مصرف كنند دو دسته اند گروهي به اين ماده حساسيت دارند كه راه حلي برايشان نيست اما تعدادي افراد مشكل عدم تحمل شير را دارند. دليلش اينست كه آنزيم هضم شير در بدنشان وجود ندارد اما مي توان با تدريجي خوردن مشكل هضم را از بين برد.
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مرداد 1386ساعت 8:23  توسط کاظم اسلامی  | 

بيش از 35 درصد از سرطان ها در جهان به نوع تغذيه افراد مربوط مي شود

بيش از 35 درصد از سرطان ها در جهان به نوع تغذيه افراد مربوط مي شود و در واقع ميزان ابتلا به سرطان با تغييرات لازم در رژيم غذايي به طور قابل توجهي کاهش مي يابد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، تحقيقات نشان داده است: بيشترين علت تفاوت ها در ميزان شيوع سرطان در کشورها به شيوه زندگي وفاکتورهاي محيطي مربوط مي شود و نه به عوامل ژنتيکي. به گفته متخصصان با مطالعه بر روي مهاجران مشخص شد: اين افراد با تغيير شيوه زندگي در کشور جديد، دچار سرطان هاي مشابهي با جمعيت اصلي آن کشور مي شوند.

در اين راستا،متخصصان پيروي کردن از رژيم غذايي سالم را باعث بهبود سلامت عمومي بدن دانسته و اظهار داشته‌اند: به اين ترتيب از بروز اغلب سرطان ها و انواع بيماري ها مانند بيماري هاي قلبي، ديابت و ازدياد وزن و عوارض متعاقب آن پيشگيري به عمل مي آيد.
به گزارش ايسنا به نقل از انجمن امداد به بيماران سرطاني، اين متخصصان در عين حال با اعلام اينکه قطعا رژيمي وجود ندارد که در مقابل تمام شکل هاي سرطان اثر محافظتي داشته باشد، مي گويند: کم کردن مصرف چربي، استفاده فراوان از غذاهاي فيبردار، استفاده روزانه از سبزيجات و ميوه ها (چند نوبت در روز)، ايده آل نگه داشتن وزن بدن و عدم مصرف الکل و به حداقل رساندن مصرف سيگار وغذاهاي نمک سود و شور مي تواند در کاهش ميزان ابتلا به سرطان ها بسيار موثر باشد.
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مرداد 1386ساعت 8:22  توسط کاظم اسلامی  | 

شیر مادر و جلوگیری از ایجاد چاقی

شیر مادر و جلوگیری از ایجاد چاقی

به تمام مزيت هاي استفاده از شير مادر بجاي شيرخشك اين نكته را هم اضافه كنيد كه استفاده از شير مادر ميتواند موجب جلوگيري از ايجاد چاقي در سالهاي بعدي زندگي يك كودك بشود.


بر طبق نتايج آزمايشي كه در مجله انجمن پزشكي آمريكا American Medical Assiciation  درج شده است كودكاني كه در شش ماهه اول زندگي شان بوسيله شير مادر تغذيه شده اند در سن 14 سالگي 22% كمتر از كودكاني كه بوسيله شير خشك تغذيه شده اند به عارضه چاقي دچار ميگردند. علاوه بر اين هر چه مدت زمان شيردهي بوسيله مادر بيشتر باشد احتمال ابتلاي كودك به عارضه چاقي در سنين نوجواني كاهش مي يابد.

منبع : The Gournal of American Medicall Association 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم تیر 1386ساعت 9:45  توسط کاظم اسلامی  | 

گرسنگي در شكم مادر

گرسنگي در شكم مادر

 تحقيقاتي كه اخيرا در دانشگاه آمستردام انجام گرفته است نشان ميدهد زناني كه در سه ماهه اول بارداري شان غذاي كمي مصرف كرده اند فرزندان ضعيفي را به دنيا خواهند آورد

كه در دوران بزرگسالي خود داراي ريسك فاكتور بالاتري از ابتلا به حملات و ناراحتي هاي قلبي خواهند بود.

در جريان جنگ جهاني دوم و در سالهاي 1945 و 1946 كه شهر آمستردام به محاصره و اسارت دشمنان درآمد.لذا مردم آمستردام نميتوانستند بيشتر از مقدار جيره غذايي شان غذا مصرف نمايند. درنتيجه مقدار انرژي دريافتي شان از 400 كيلوكالري در روز فراتر نمي رفت.

كودكاني كه مادرانشان بعد از 13 هفته اول بارداري در معرض گرسنگي قرار گرفتند و نيزكودكاني كه در زمان قحطي به دنيا آمدند داراي ريسك فاكتورهاي بالاي ابتلا به حملات وبيماريهاي قلبي نبودند اما كودكاني كه مادرانشان در 13 هفته اول بارداري دچار قحطي شدند به طور متوسط كمتر از 2.5 كيلو وزن داشتند و سايز دور سرشان هم كمتر از حد استاندارد بود. زناني كه در دوران قحطي باردار شدند  بچه هايي به دنيا آوردند كه بعدها داراي سطح بالاتري از انسولين خون بودند وچاقتر بوده و بيشتر در معرض حملات و ناراحتي هاي قلبي قرار گرفتند.

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم تیر 1386ساعت 9:35  توسط کاظم اسلامی  | 

تاثیر ” اومگا-۳ ” موجود در ماهي بر اخلاق افراد

تاثیر ” اومگا-۳ ” موجود در ماهي بر اخلاق افراد

خوردن ماهی  نه تنها برای قلب شما مفید است بلکه شاید برای شخصیت شما هم مفید باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز،  پژوهشگران دانشگاه پیتسبورگ در آمریکا دریافته‌اند اسیدهای چرب اومگا-۳ که در ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد فراوانند بر نواحی از مغز که با عواطف ارتباط دارند تاثیر می‌گذارد.


این گروه پژوهشگران قبلا مشاهده کرده بودند که افراد دارای میزان‌های خونی پایین‌تر اومگا-۳ در بیشتر مستعد هستند که دیدگاهی منفی به زندگی داشته باشند و بیشتر به طور تکانه‌ای رفتار کنند، در حالیکه افراد دارای میزان های بالاتر اومگا-۳ در خون معمولا توافق‌پذیر هستند و با احتمال کمتری خلق تند از خود نشان می‌دهند.

این گروه در بررسی جدیدشان بر روی ۵۵ نفر بزرگسال سالم از آنها در مورد میزان متوسط دریافت اسیدهای چرب اومگا-۳ سوال کردند و با استفاده از MRI ماده خاکستری را در نواحی از مغز که با خلق و خو و تنظیم عواطف مرتبط است، اندازه گرفتند.

همان طور که پیش‌بینی می‌شد میزان مصرف بالاتر  اسیدهای چرب اومگا-۳ با حجم بالاتر ماده خاکستری در نواحی از مغز ارتباط داشت که مسئول خلق و خو و تنظیم عواطف هستند.

البته این محققان می‌گویند گرچه بررسی ‌آنها نشان‌دهنده آن است که اسیدهای چرب اومگا-۳ ممکن است در  بهبود ساختاری در نواحی از مغز که  مربوط به عواطف است، نقش داشته باشند- همین نقاط ماده خاکستری در افراد دچار اختلالات خلقی مانند افسردگی کاهش حجم پیدا می‌کند- تحقیقات بیشتری لازم است تا معین کند آیا خوردن ماهی واقعا باعث تغییراتی در مغز می‌شود یا نه.

به نقل از سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم تیر 1386ساعت 9:32  توسط کاظم اسلامی  | 

اسيد آلفا لينولنيك و استخوانهاي نيرومند

اسيد آلفا لينولنيك و استخوانهاي نيرومند

پژوهشگران مي‌گويند رژيم غذايي سرشار از اسيد آلفا لينولنيك به داشتن استخوانهاي نيرومند كمك مي‌كند.

به گفته آنها برخلاف تصور اغلب مردم براي افزايش سطح اسيد چرب امگا-‪۳‬ لازم نيست حتما ماهي يا قرص‌هاي روغن ماهي مصرف شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز، اسيدهاي چرب امگا-‪ ۳‬نوعي اسيد چرب داراي چند حلقه اشباع نشده يا ‪ PUFA‬هستند. بيشتر رهنمودهاي غذايي مصرف رژيم غذايي كه اين نوع اسيد چرب در آنها زياد و چربهاي اشباع شده كم باشد را توصيه مي‌كنند.

دكتر ربكا كوروين از دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا مي‌گويد اين يافته‌ها نشان مي‌دهد مصرف منابع گياهي اسيد آلفا لينولنيك مانند گردو و روغن تخم‌كتان به تقويت استخوانها كمك مي‌كند. او اين خبرها را براي كساني كه ماهي دوست ندارند خوشايند توصيف مي‌كند.

اين يافته‌ها حاصل بررسي ‪ ۲۳‬تن است كه در دوره‌هاي شش هفته‌اي يكي از سه نوع رژيم غذايي را كه اين محققان ارايه كردند مصرف نمودند. اين رژيم غذايي شامل رژيم غذايي معمول آمريكايي‌ها كه ميزان اين اسيد چرب در آن كم است، رژيم غذايي سرشار از اسيد آلفا لينولنيك و رژيم غذايي سرشار از اسيد لينولنيك از دسته امگا-‪ ۶‬بود.

رژيم غذايي سرشار از آلفا لينولنيك و تا حدود كمتري اسيد لينولنيك تغييراتي ايجاد كرد كه نشانگر كاهش تجزيه استخوانها است. اين نوع تغذيه‌ها به نظر نمي‌رسد استخوان‌سازي را افزايش دهند.

محققان مي‌گويند مصرف منابع گياهي اسيدهاي چرب امگا-‪ ۳‬به بهبود سلامت استخوانها كمك مي‌كند. هرچند اسيد لينولنيك مفيد است، اما از آنجا كه برخي تحقيقات اسيدهاي چرب امگا-‪ ۶‬را با آثار التهابي مرتبط شناخته‌اند، محققان مصرف اين اسيد چرب را توصيه نمي‌كنند.

اين يافته‌ها در شماره ‪ ۶‬ژانويه مجله “‪ “Nutrition‬منتشر شده است.

به نقل از سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم تیر 1386ساعت 9:29  توسط کاظم اسلامی  | 

استروييدها بازوها را حجيم و مغز را كوچك مي‌كنند

استروييدها بازوها را حجيم و مغز را كوچك مي‌كنند

پژهشگران مي‌گويند مصرف داروهاي استروييدي بر حجم عضلات مي‌كاهد، اما از آنجا كه مغز عضله نيست با قرار گرفتن در معرض اين داروها كوچكتر مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از نيوهاون، پروفسور باربارا ارليش از دانشكده پزشكي دانشگاه ييل مي‌گويد تحقيقات نشانگر نابودي فاجعه آميز سلولهاي مغزي است كه اين اتفاق باعث افزايش توليد هورمون تستوسترون مي‌شود و به افزايش پرخاشگري مي‌انجامد.

اسكاي نيوز به نقل از اين محقق گزارش داد پرخاشگري در بين ورزشكاران بدن‌سازي فراوان است، اما در مورد نابودي سلولهاي مغزي تحقيقات همچنان ادامه دارد.

اين محققان سلولهاي عصبي كشت شده را در معرض تستوسترون قرار دادند و مشاهده كردند سلولها دست به خودكشي مي‌زنند. همين پديده در بيماري آلزايمر و هانتينگتون نيز مشاهده مي‌شود.

به نقل از سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم تیر 1386ساعت 9:28  توسط کاظم اسلامی  | 

تقویت حافظه با آب سیب

تقویت حافظه با آب سیب

 تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه ماساچوست نشان داد، مصرف آب سیب از اختلال در اثر بالا رفتن سن، جلوگیری می-کند،

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز تودی، این دانشمندان با مطالعه بر روی موش¬های پیر و بررسی تاثیر آب سیب غلیظ بر روی حافظه دریافتند احتمال کاهش حافظه در موش¬های پیری که رژیم غذایی همراه با آب سیب غلیظ دارند، کمتر است و فعالیت مغزی دارند، کمتر است و فعالیت مغزی موشها هنگامی که روزانه 2 تا 3 فنجان آب سیب و یا 2 تا 4 عدد سیب می¬خورند افزایش می¬یابد. نتایج تحقیقات این دانشمندان که در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است، حاکی است، سیب بخ طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی ماده آنتی اکسیدان است و این مواد تاثیر زیادی در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو سلولهای مغز دارند.

به نقل از سایت هفته نامه سلامت

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم تیر 1386ساعت 9:26  توسط کاظم اسلامی  | 

درمان و پيشگيري از سرطان پروستات با زردچوبه

درمان و پيشگيري از سرطان پروستات با زردچوبه

تحقيقات دانشمندان دانشگاه نيوجرسي نشان داده‌ است كه زردچوبه خصوصاً در تركيب با مواد موجود در گل كلم مي‌تواند در پيشگيري و درمان سرطان پروستات موثر باشد. به گزارش: HealthDay  اين دانشمندان با تزريق سلولهاي سرطاني پروستات انسان به موشها و بررسي اثر تزريق فنيل ايزوسيانات و زردچوبه به موشها دريافتند كه تركيب زردچوبه به همراه فنيل ايزوسيانات يا مصرف آن به تنهايي موجب پيشگيري از سرطان در موشهاي آزمايشگاهي مي‌شود. نتايج اين تحقيق كه در مجله سرطان منتشر شده است، نشان مي‌دهد كه مصرف زردچوبه همراه با فنيل ايزوسيانات  كه در سبزيهايي مانند گل كلم، تره، كلم پيچ، شلغم و ديگر سبزيجات يافت مي‌شود موجب درمان و پيشگيري از سرطان پروستات مي‌شود. تحقيقات بسياري كه قبلاً انجام شده است نيز به تاثير زردچوبه بر پيشگيري از سرطان پروستات دلالت مي‌كند.

   

+ نوشته شده در  شنبه دوم تیر 1386ساعت 8:51  توسط کاظم اسلامی  | 

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ خطر بروز آلزایمر را كاهش می‌دهد

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ خطر بروز آلزایمر را كاهش می‌دهد
محققان در بخشی از مطالعات خود دریافتند كه اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن گونه‌ای ماهی به تقویت مغز كمك كرده و خطر بروز بیماری آلزایمر را كاهش دهد.
محققان در بخشی از مطالعات خود دریافتند كه اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن گونه‌ای ماهی به تقویت مغز كمك كرده و خطر بروز بیماری آلزایمر را كاهش دهد.
محققان در آمریكا در حال حاضر مشغول انجام آزمایشات اولیه در زمینه نحوه تاثیر امگا ۳ در كاهش خطر ابتلا به این بیماری هستند.
دراین مطالعات محققان، ۴۰۰ شركت كننده از سن ۵۰ سال به بالا را كه مبتلا به نوع خفیف تا متوسط آلزایمر بودند، بررسی و آزمایش كردند.
در این آزمایش كلینیكی ۱۸ ماهه تاثیراسید DHA چرب امگا ۳ بررسی و معلوم شد كه روند تحلیل دركی و عملكردی مغز در این افراد با مصرف این اسید چرب كاهش پیدا می‌كند.
این آزمایشات اولیه قرار است در ۵۱ منطقه مختلف در سراسر آمریكا صورت گیرد.
خبرگزارى ايسنا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:55  توسط کاظم اسلامی  | 

خوردن مداوم پیتزا، ساندویچ و تنقلات عامل بروز چاقی و اضافه وزن در افراد است

خوردن مداوم پیتزا، ساندویچ و تنقلات عامل بروز چاقی و اضافه وزن در افراد است
به گفته متخصصان، غذاهایی همچون پیتزا، ساندویچ و تنقلاتی مانند چیپس و پفک ارزش غذایی نداشته و تنها با داشتن انرژی و چربی زیاد عامل بروز چاقی در افراد است.
به گفته متخصصان، غذاهایی همچون پیتزا، ساندویچ و تنقلاتی مانند چیپس و پفک ارزش غذایی نداشته و تنها با داشتن انرژی و چربی زیاد عامل بروز چاقی در افراد است.
دکتر شیدفر متخصص تغذیه و استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب دراین باره گفت: امروزه یکی از مشکلات در جوامع، روند رو به رشد مبتلایان به بیمار‌ی‌های قلبی عروقی است که افزایش مصرف غذاهای پرچرب همچون ساندویچ و پیتزا دلیل عمده بروز این مشکل است.
وی با اشاره به این که گرایش افراد به مصرف غذاهای آماده بدون ارزش غذایی تهدید جدی برای سلامت آنهاست، افزود: به این ترتیب با دریافت بیش از حد چربی و تحرک کم ، احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آن افزایش می یابد.
دکتر شیدفر در این باره به افراد توصیه کرد: رژیم غذایی باید ترکیبی متعادل از چربی، قند و پروتئین باشد. به عنوان مثال، مصرف روزانه چربی های اشباع نباید بیش از ۷ تا ۸ درصد رژیم غذایی بوده و ۲۰ درصد چربی مورد نیاز بدن باید از روغن های گیاهی همچون روغن زیتون ، کانولا ، ذرت و آفتابگردان تامین شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: همچنین افراد باید در طول روز ضمن کاهش مصرف مواد غذایی پرچرب از مواد غذایی و لبنیات کم چرب مانند شیر و میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنند. در این صورت بدون اینکه اضافه وزن سلامت افراد را تهدید کند، انرژی لازم برای فعالیت های روزانه افراد نیز تامین می شود.
خبرگزارى ايسنا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:54  توسط کاظم اسلامی  | 

سیر در رفع گرفتگی عضلانی موثر است

سیر در رفع گرفتگی عضلانی موثر است
سیر یك گیاه علفی دوساله و چند ساله است كه از خواص دارویی زیادی برخوردار است از جمله مهمترین آنها تاثیر این گیاه در رفع گرفتگی عضلانی است.
سیر یك گیاه علفی دوساله و چند ساله است كه از خواص دارویی زیادی برخوردار است از جمله مهمترین آنها تاثیر این گیاه در رفع گرفتگی عضلانی است.
"محمود رضا دادوند" كارشناس گیاهان دارویی و عضو پژوهشكده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در خصوص سایر مزایای این گیاه دارویی افزود سیر در كاهش فشار خون و افزایش گلبول سفید خون موثر است.
وی گفت تحقیقات پزشكی نشان داده است كه سیر می‌تواند بسیاری از انواع باكتریها، برخی از ویروسها، عفونتهای قارچی و حتی انگلهای روده‌ای را از بین ببرد.
دادوند افزود سیر همچنین بطور سنتی جهت درمان برونشیت مزمن، سرماخوردگی، سیاه‌سرفه و آسم ناشی از برونشیت مصرف می‌شود.
این كارشناس گیاهان دارویی در زمنیه موارد منع مصرف سیر گفت سیر را در دوران شیردهی و بارداری نباید مصرف كرد.
مهمترین بخش این گیاه كه مصرف دارویی و طبی دارد، هسته آن است هر هسته سیر از ‪ ۴‬تا ‪ ۲۰‬دانه تشكیل شده است و وزن هر دانه به حدود یك گرم می‌رسد.
عضو پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اضافه كرد سیر در قالب نواحی ایران بخصوص در نواحی شمالی كشور می‌روید و ارتفاع ساقه آن به ‪۳۰‬ تا‪ ۱۰۰‬سانتی متر می‌رسد.
گلهای سیر به رنگ صورتی كم رنگ یا سبز متمایل به سفید است كه هر بوته آن هشت تا بیست حبه دارد.
دادوند گفت یكی از راههای مصرف سیر استفاده از دانه خشك شده آن به میزان دو تا چهار گرم بصورت سه بار در روز است.
وی افزود در حال حاضر سیر در تمام نقاط دنیا كشت می‌شود، پیازهای تازه خاصیت دارویی دارند كه آنها را با زرد شدن برگها در اواخر تیر تا مهرماه برداشت می‌كنند.
سیر اولین بار در آسیای مركزی كشت شده است و قرن‌ها است كه بعنوان ادویه، سبزی و گیاه دارویی در مناطق مدیترانه‌ای تا آسیای مركزی استفاده می‌شود.
مصرف خارجی آن باعث تحریك و سوزش پوست بدن شده و ممكن است باعث ایجاد التهاب و تاول شود.
سیر عمدتا در درمان نفخ شكم، ورم روده و بعنوان خاصیت كرم‌كشی بصورت داخلی مصرف می‌شود.
سیر به عنوان ادویه در غذاهای گوشتی، سس و سوپ به كار می‌رود و بطور گسترده‌ای در كشورهای منطقه مدیترانه و در شرق استفاده می‌شود.
بوی سیر كه برای برخی از افراد مشمئزكننده و زننده است جذب خون می‌شود و در نتیجه از طریق تنفس و حتی پوست بدن فرد به مشام می‌رسد.
كارشناسان گیاهان دارویی در سرتاسر جهان این گیاه را به عنوان یكی از مهمترین داروهای گیاهی تلقی می‌كنند. این گیاه در میان بسیاری از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذایی و هم مصرف دارویی داشته است.
گفته می‌شود كارگران ساختمانی كه اهرام مصر را می‌ساختند برای مراقبت از خود در قبال بیماریها سیر مصرف می‌كردند همچنین گوركنان فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم عصاره سیر مصرف می‌كردند تا از ابتلای آنها به طاعون كه جان بسیاری از انسانها را در اروپا تلف كرد، پیشگیری كند.
خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:53  توسط کاظم اسلامی  | 

مواد غذایی تحریك كننده احتمال بروز میگرن را در افراد مستعد افزایش می‌دهند

مواد غذایی تحریك كننده احتمال بروز میگرن را در افراد مستعد افزایش می‌دهند
متخصصان معتقدند، مواد غذایی تحریك كننده در افراد مستعد به میگرن می‌تواند احتمال بروز سردردهای میگرنی را افزایش دهد.
متخصصان معتقدند، مواد غذایی تحریك كننده در افراد مستعد به میگرن می‌تواند احتمال بروز سردردهای میگرنی را افزایش دهد.
غذاهای حاوی تركیبات آمین همچون پنیر مانده، كلم، مخمرها، انواع آجیل و ماهی شور با ایجاد التهاب عروق مغزی باعث ایجاد سردرد در افراد مستعد می‌شود.
سوسیس و كالباس به دلیل مواد افزودنی (نیترات) نیز از جمله مواد غذایی تحریك كننده است، این محصولات و همچنین مواد غذایی كنسرو شده ضمن داشتن مواد نگهدارنده مضر حاوی تركیبات آمینی از نوع گلوتامات هستند، بنابراین توصیه می‌شود افراد به ویژه كسانی كه مستعد سردردهای میگرنی هستند در مصرف این نوع مواد غذایی دقت كنند.
استفاده از مواد غذایی تثبیت كننده قند خون در كاهش سردردهای میگرنی مؤثراست. همچنین مصرف میوه‌هایی مانند، سیب، گلابی، مواد غذایی سبوس دار و حاوی فیبر مانند گندم و جو سبوس دار و مواد غذایی حاوی ویتامین B۲ ( جگر وغیره) می‌تواند دفعات سردردهای میگرنی را به میزان دو سوم كم كند.
شایان ذکر است، ۱۰ درصد جمعیت جهان به میگرن مبتلا هستند كه اغلب آنها ۱۰ تا ۳۰ سال دارند.
خبرگزارى ايسنا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:52  توسط کاظم اسلامی  | 

غنی كردن غلات با نوعی آهن می‌تواند كم‌خونی را كاهش دهد

غنی كردن غلات با نوعی آهن می‌تواند كم‌خونی را كاهش دهد
بر اساس یك مطالعه كه در تازه‌ترین شماره مجله "لانست" منتشر شده است، برای كمك به كاهش كم خونی در كشورهای فقیر می‌توان غلات را با شكل جدیدی از آهن غنی كرد.
بر اساس یك مطالعه كه در تازه‌ترین شماره مجله "لانست" منتشر شده است، برای كمك به كاهش كم خونی در كشورهای فقیر می‌توان غلات را با شكل جدیدی از آهن غنی كرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، تقریبا نیمی از كودكان كشورهای در حال توسعه به فقر آهن مبتلا هستند كه عمدتا ناشی از رژیم غذایی آنها است كه بیشتر حاوی برنج، ذرت و سایر حبوبات است.
غلات حاوی "فیت‌ایت‌ها"(‪ (phytates‬هستند كه به محكمی به آهن موجود در گیاهان می‌چسبند و از تجزیه آنها در روده جلوگیری می‌كنند. در نتیجه بدن تنها پنج درصد آهن موجود در غذاهای گیاهی را جذب می‌كند و بقیه آن دفع می‌شود.
امروزه ده‌ها كشور در تلاشی برای مبارزه با كم خونی، غلات خود را با آهن غنی می‌كنند.
این آهن معمولا پودر آهن خالص است كه بطور الكترولیتی از سولفات آهن معدنی به دست می‌آید.
اما این مطالعه كه به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد كه آهن الكترواستاتیكی موثر نیست. این آهن هرچند ممكن است ارزان باشد، اما آن هم به فیت‌ایت‌های پر دردسر می‌چسبد.
نویسندگان این مطالعه كه ریاست آنها را "پولین آندانگو" متخصص تغذیه در "دانشگاه "واگن‌نیگن"در هلند بر عهده داشت، شكل جدیدی از آهن را در میان دانش آموزان در كنیا آزمایش كردند.
این آهن كه ‪ NaFeEDTA‬خوانده می‌شود حاوی ذراتی است كه در "جلدی" از تركیبات كربن پیچیده شده است كه از افتادن آن در دام فیت‌ایت‌ها پیشگیری می‌كند و بدین ترتیب امكان آزاد شدن دست نخورده و سالم آن در روده افزایش می‌یابد.
محققان این روكش جدید را در میان ‪ ۵۰۵‬كودك سه تا هشت ساله در "مارافا" در شرق كنیا آزمایش كردند.
به تمامی این كودكان هر روز به مدت پنج ماه یك نوع غذای محلی داده شد. این غذا به نان "یوجی" از آرد ذرت سبوس دار درست می‌شود و با شكر شیرین می‌شود.
محققان این كودكان را به سه گروه تقسیم كردند. در غذای گروه اول كه گروه كنترل بود آهن غنی شده استفاده نشد.
به گروه دوم غذای آش مانندی با آهن الكترولیتی در راستای دوز توصیه شده دولت آفریقای جنوبی داده شد. و به گروه سوم "‪ "iron-EDTA‬در سطوح دو دوزی داده شد.
در انتهای این مطالعه دیده شد كه غنی كردن با ‪ iron-EDTA‬شیوع كم‌خونی در گروه سوم را در مقایسه با گروه كنترل، تا ‪ ۸۹‬درصد كاهش داد.
غنی كردن با آهن الكترولیتی نیز به هیچ وجه تاثیری در پیشگیری از كم خونی نداشت.
كودكانی كه سطح آهن خونشان پایین بود از افزایش ‪ EDTA‬بیشتر منفعت بردند و كودكانی از پیش سطح آهن خونشان خوب بود نیز ظاهرا از مصرف غلات غنی شده آسیب ندیدند.
در این مطالعه میزان مصرف روزانه آهن پنج كودك بیشتر از میزان قابل قبول روزانه بود اما هیچ عوارض جانبی شناخته شده‌ای دیده نشد.
دانشگاه واگن نیگن در بیانیه‌ای اعلام كرد، در سال ‪ ۱۹۹۰‬تنها آمریكا و كانادا آرد خود را با آهن غنی می‌كردند اما امروزه ‪ ۴۹‬كشور از جمله نیجریه و آفریقای جنوبی چنین كاری را انجام می‌دهند.
در میان كودكان كشورهای جنوب صحرای آفریقا كه رژیم غذایی عادی آنها آرد غلات سبوس دار است كه فیت‌ایت‌های بسیار بیشتری نسبت به آرد سفید دارد، كم خونی به شدت رواج دارد.
گزارش: خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:52  توسط کاظم اسلامی  | 

اصرار در غذا دادن به كودك باعث بی‌اشتهایی مزمن می‌شود

اصرار در غذا دادن به كودك باعث بی‌اشتهایی مزمن می‌شود
فوق تخصص گوارش و كبد كودكان گفت اصرار زیاد مادران در غذا خوراندن به كودك منجر به بروز بی‌اشتهایی مزمن در كودك می‌شود.
فوق تخصص گوارش و كبد كودكان گفت اصرار زیاد مادران در غذا خوراندن به كودك منجر به بروز بی‌اشتهایی مزمن در كودك می‌شود.
دكتر "غلامحسین فلاحی" دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران در حاشیه همایش بیماریهای شایع گوارشی كودكان افزود مادران باید به جای اینكار، نحوه غذا خوردن را به كودك بیاموزند.
وی گفت در سنین بعد از یكسالگی كودك باید در كنار سفره و خانواده از غذاهای حاوی مواد لبنی، پروتئینی، مواد قندی، گوشت و میوه و سبزیجات بطور متعادل استفاده كند تا علاوه بر دسترسی به مواد غذایی مورد نیاز بدن با فرهنگ تغذیه صحیح هم آشنایی پیدا كند.
دكتر فلاحی با اشاره به اینكه یكی دیگر از علل بی‌اشتهایی در كودكان عادات غلط غذایی است افزود جایگزین كردن دانه‌های غذایی مفید همچون گردو، پسته و فندق، به جای موادی همچون پفك و چیپس از ایجاد مشكلات گوارشی و بی‌اشتهایی‌ها كودكان جلوگیری می‌كند.
وی افزود بستنی یك میان وعده مفید برای كودكان به شمار می‌رود البته بهتر است بعد از وعده‌های غذای اصلی به كودك داده شود تا منجر به بی‌اشتهایی او نشود.
وی با اشاره به اینكه مصرف فست فودها (غذاهای آماده) در كودكان باعث بروز چاقی‌های مفرط در آنها می‌شود افزود علاوه بر این وجود مواد افزودنی و چاشنی‌ها در غذاهای آماده نارحتی‌هایی گوارشی را در كودكان ایجاد می‌كند.
به گفته این متخصص كودكان استفاده از غذاهای خانگی و تشویق كودكان به استفاده از این غذاها نیازمند به فرهنگ‌سازی و در عین حال كم كردن تبلیغات رسانه‌ای برای مواد فاقد ارزش غذایی است.
اولین همایش بیماری‌های شایع گوارش كودكان دهم و یازدهم خرداد ماه در انستیتو تغذیه ایران برپا است.
خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:51  توسط کاظم اسلامی  | 

شیر تاریكی را دوست دارد!

شیر تاریكی را دوست دارد!
با گرم شدن هوا باید بیشتر به فكر پیشگیری از فساد محصولات لبنی باشیم.
با گرم شدن هوا باید بیشتر به فكر پیشگیری از فساد محصولات لبنی باشیم.
همه جورش مفید است و برای سلامتی لازم. چه در بطری شیشه‌ای باشد چه در پاکت‌های خوش رنگ و عکس‌دار. شیر را می‌گوییم. همان مایع سفید رنگی که کلی ویتامین و پروتئین و کلسیم دارد و مصرف روزانه ۳ لیوان از آن برای سلامت ضروری است.
شاید یادتان نباشد که زمانی شیر تازه گاو را می‌جوشاندیم و مصرف می‌کردیم. اما حتما به خاطر دارید زمانی را که شیر در بطری‌های شیشه‌ای توزیع می‌شد. امروزه شیرها را داخل انواع و اقسام پاکت یا بطری‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌کنند.
تا بحال از خودتان پرسیده‌اید که چرا گذشت زمان و پیشرفت فناوری این تغییرات را در بسته‌بندی شیر بوجود آورده؟
اصولا غذاها تحت تاثیر سه عامل فیزیکی، شیمیایی و زیستی ممکن است فاسد شوند. رشد باکتری‌ها در غذا مهم‌ترین عاملی است که معمولا در طول زمان می‌تواند باعث تغییر بو، مزه و تغییرات زیان آور شیمیایی در آن و ایجاد بیماری شود. به همین علت است که استفاده از روشهای کاهش و از بین بردن باکتریها برای نگهداری و بسته‌بندی مواد غذایی اهمیت پیدا می‌کند. علاوه بر این، تکامل روش‌هایی برای پیشگیری یا کاهش رشد باکتری‌ها، می‌تواند باعث طولانی شدن ماندگاری و افزایش کیفیت و در نتیجه سلامت محصولات غذایی برای مشتری شود. در مورد شیر هم همین مسئله صدق می‌کند.
شیر تازه گاو ممکن است دارای عوامل بیماری‌زایی چون بروسلا (علت تب مالت) و باسیل سل باشد. علاوه براین شیر تازه و سالم گاو اگر مدت کوتاهی در دمای محیط بماند فاسد می‌شود. به همین دلیل برای اینکه بتوان شیر را به نقاط مختلف رساند لازم است به طریقی جلوی این فساد گرفته شود. تغییرات بسته‌بندی شیر هم برای همین منظور ایجاد شده است.
● نور بهتر است یا تاریکی؟
اگر شیری که خریده‌اید مزه مقوای خیس می‌دهد، این چراغهای پر نور در مغازه شیرفروشی مقصرند! شیرهایی كه در ظرف‌های نیمه شفاف در معرض نور لامپ‌های مهتابی قرار می‌گیرند، معمولا در عرض ۲ تا ۴ ساعت طعم اکسید شدن آنها را می‌توان فهمید و در عرض ۱۲ ساعت بطور واضحی تغییر مزه می‌دهند. این چیزی است که اخیرا پروفسور رابرت مارشال متخصص تغذیه از دانشگاه میسوری در مورد اثرات نور بر فساد شیر ثابت كرده است.
لامپ‌های مهتابی می‌توانند در بسته‌های شیر و لبنیات، نوعی طعم بد ایجاد کرده و آنرا اکسید کنند و هرچه ظرف شیر به نور نزدیکتر بوده و مدت طولانی‌تری در معرض آن باشد، احتمال فاسد شدن و تغییر مزه آن بیشتر است. اگر چه اکسید شدن بر ارزش تغذیه‌ای شیر تاثیر چندانی نداشته و به باکتری‌ها هم ربطی ندارد اما این نور می‌تواند ریبوفلاوین (یا همان ویتامین ب ۱۲) و اسید اسکوربیک (یا همان ویتامین ث) را غیر فعال کند. البته خود شیر (که مثل شیر جنگل در برابر این عامل فساد می‌ایستد!) به دلیل وجود مقادیر زیاد چربی جلوی طول موج‌های مخرب را تا حد زیادی گرفته و مانع فساد بیشتر در کل شیر می‌شود.
بد نیست بدانید شیری که در ظرف‌های شیشه‌ای و شفاف قرار دارد زودتر از شیرهایی که در ظرف‌های نیمه شفاف و مات پلاستیکی بسته‌بندی می‌شود، فاسد شده و مزه‌اش هم زودتر عوض می‌شود. این در حالی است که متخصصان معتقدند استفاده از پوشش‌های کاغذی مات در بسته‌بندی شیر می‌تواند جلوی همه این مشکلات را بگیرد. به همین دلیل هم می‌گویند بهتر است هنگام خرید شیر به انتهای قسمت فروش لبنیات رفته و از توی تاریکی، شیری انتخاب کنید، چون شیر‌هایی که در قسمت جلو قرار دارند بیشتر در معرض نور بوده و زودتر فاسد می‌شوند.
● فناوری در خدمت شیر سالم
ترش شدن شیر خام نشانه تخمیر آن است. نوعی باکتری، قند موجود در شیر را به اسید لاکتیک تبدیل کرده و همین اسید لاکتیک است که شیر را ترش مزه می‌کند. اگر چه این پدیده در تهیه برخی فراورده‌های لبنی همچون پنیر و ماست نقش حیاتی ایفا می‌کند اما می‌تواند نشانه‌ای از فساد شیر باشد.
برای جلوگیری از ترش شدن سریع شیر و نگهداری طولانی‌تر آن از روشهای مختلفی استفاده می‌کنند: پاستوریزه کردن، استرلیزه کردن، استرلیزه کردن در دمای خیلی زیاد (U.H.T)، تغلیظ شیر و خشک کردن شیر(تهیه شیر خشک).
در روش پاستوریزه کردن، شیر را تا دمای معینی حرارت داده و سپس آنرا سریع سرد می‌کنند. در این روش مزه و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی شیر تغییری نمی‌کند اما مقادیری از ویتامین‌های شیر مانند ویتامین ث و تیامین از بین می‌رود. برای جلوگیری از فساد، این شیر را باید در دمای ۱ تا ۴ درجه سانتی گراد در یخچال نگهداری نمود. البته سرما جلوی رشد باکتری‌ها را نمی‌گیرد بلکه فقط آن را کند می‌کند. به همین دلیل حتی شیر پاستوریزه‌ای که در یخچال نگهداری شده هم بالاخره بعد از ۳ روز فاسد می‌شود. وقتی شیر پاستوریزه فاسد شود، غیر قابل مصرف شده و بوی بدی از آن به مشام می‌رسد. اگر هم اشتباهاً مصرف شود، سبب مسمومیت فرد شده، تهوع و استفراغ ایجاد می‌نماید.
در روش استرلیزاسیون شیر را تا جایی حرارت می‌دهند که میکروب‌های بیماری‌زا و غیربیماری‌زای آن تا حد زیادی از بین بروند. علت هموژنیزه کردن شیر هم آن است که چربی در شیر پراکنده شده و در طول مدت نگهداری خامه‌اش جدا نشود و همچنین اثر محافظت‌کنندگی گلبولهای چربی برای میکروبها خنثی شود. در این روش باکتریهای باقی مانده در شیر خیلی کم است و این شیر مدت ۳ ماه در یخچال و خارج آن قابل نگهداری است.
برای جلوگیری از فساد شیر و نگهداری طولانی مدت آن راه‌های دیگری هم وجود دارد. یکی از این راه‌ها این است که شیر را تا دمای بسیار بالا حرارت دهند.(استرلیزاسیون به روش فرا دما). این شیر را می‌توان ۳ تا۶ ماه خارج از یخچال نگهداری نمود؛ البته تا زمانی که در پاکت شیر را باز نکرده باشند. چون وقتی هوا بتواند وارد قوطی شیر شود میکروبها هم می‌توانند.
● لبنیات سالم را بشناسید
شیر تازه دارای مزه و طعم مطبوع، غلظت طبیعی و رنگ سفید مایل به زرد است و پس از مدتی قشری از چربی روی آن جمع می‌شود اما شیر فاسد یا بدلیل وجود اسید لاکتیک ترش شده، یا در اثر وجود آنزیمهای پروتئولیزکننده دارای لخته است. رشته‌ای یا کش‌دار شدن شیر، وجود حبابهای گاز در شیر و طعم کارامل و بوی بد شیر هم می‌توانند نشانه‌های دیگری از فاسد شدن آن باشند.
پنیر تازه و سالم هم طعم و مزه خوبی دارد و دارای آب زیادی است اما پنیر فاسد و خراب رنگ تیره‌ای داشته و بوی آمونیاک می‌دهد. هرگاه پنیر تازه دارای حفره‌های زیادی باشد یعنی یا چربی آنرا گرفته‌اند و یا آب خود را از دست داده است.
خامه تازه و سالم هم رنگی طبیعی داشته و سطح آن صاف و یکدست و طعم آن خوش و شیرین است. اما خامه کهنه و فاسد مزه‌اش ترش و رنگ آن تیره است و روی آن حبابهای کوچک هوا دیده می‌شود.
ماست هم ممکن است بدلیل وجود اشکالاتی در روند تهیه آن دارای اشکالاتی باشد. مثلا ترشی آن ممکن است بدلیل دیر خنک کردن آن یا درجه حرارت بالا در گرمخانه و مصرف زیاد مایه باشد. تلخی ماست ممکن است بدلیل نامناسب بودن شیر یا مایه مصرفی و یا کهنگی زیاد ماست باشد. گاز دار بودن ماست هم به علت وجود انواع باکتری‌های گازساز است.

دكتر مهشید چایچی
گزارش: همشهری آنلاین
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:50  توسط کاظم اسلامی  | 

غذاهای نشاسته‌ای موجب افزایش فشار خون می‌شود

غذاهای نشاسته‌ای موجب افزایش فشار خون می‌شود
بسیاری بر این عقیده اند که صرفا" مصرف نمک و چربی موجب افزایش فشار خون می شود اما تحقیقات حاکی از این است که غذاهای نشاسته ای نیز تاثیر قابل ملاحظه ای در این زمینه دارد.
بسیاری بر این عقیده اند که صرفا" مصرف نمک و چربی موجب افزایش فشار خون می شود اما تحقیقات حاکی از این است که غذاهای نشاسته ای نیز تاثیر قابل ملاحظه ای در این زمینه دارد.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که رژیم های غذایی سرشار از نشاسته نسبت به چربی های اشباع نشده نقش بیشتری در بالا رفتن فشار خون ایفا می کنند.
این افزایش در فشار خون افرادی که غذاهای نشاسته ای مصرف می کنند، ممکن است به دلیل افزایش سطح انسولین در خون باشد.
به گفته پزشکان با افزایش سطح انسولین در خون، فعالیت سیستم عصبی مربوطه بیشتر شده و در نتیجه ضربان قلب بالا می رود. بنابراین فعالیت قلب، مقاومت عروق و حفظ سدیم بالا رفته و فشار خون افزایش می یابد.
شاید هم به همین دلیل است که متخصصان معتقدند دیابت و فشار خون بالا ارتباط نزدیکی با هم دارند و در بسیاری از موارد ظهور یکی ، زمینه ساز بروز بیماری دیگر است .
بنابر همین گزارش چنانچه افراد بتوانند با کاهش مصرف غذاهای نشاسته ای و چربیهای اشباع برنامه غذایی خود را تنظیم کنند فشار خون شان به مراتب بهتر کنترل می شود تا زمانی که صرفا" نمک و چربی را از غذاهای روزانه حذف کرده و یا کاهش می دهند.
خبرگزارى مهر
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:49  توسط کاظم اسلامی  | 

اومگا-۳ فشار خون را کاهش می‌دهد

اومگا-۳ فشار خون را کاهش می‌دهد

رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد ماهی، مغزها و دانه‌های خوراکی غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ می‌تواند به پایین آوردن فشار خون کمک کند. رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد ماهی، مغزها و دانه‌های خوراکی غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ می‌تواند به پایین آوردن فشار خون کمک کند. به گزارش خبرگزاری رویترز دکتر جرمیا استالمر استا ممتاز پزشکی پیشگیری در دانشگاه شمال غرب در شیکاگوی آمریکا که در این تحقیق شرکت داشته است، در این باره گفت: ‌"فشار خون درصد زیادی ار افراد بین ۲۰ تا ۶۰ سال بالا می‌رود، و در میانسالی بسیاری از افراد به بیماری پرفشاری خون مبتلا می‌شوند." او افزود: "ما به دنبال عوامل تغذیه‌ای هستیم که ممکن است به پیشگیری از بالارفتن فشار خون کمک کنند و اسیدهای چرب امگا-۳ بخشی کوچک اما مهم در این عوامل تشکیل می‌دهند." در این تحقیق رابطه فشارخون و رژیم غذایی را ۴۶۸۰ مرد و زن ۴۰ تا ۵۹ ساله در ژاپن، چین، انگلیس و آمریکا مورد بررسی قرار گرفت. پژوهشگران تاثیر ۱۷ متغیر مختلف بر فشار خون از جمله سن، جنس، وزن، مصرف نمک و ورزش را در نظر گرفتند. نتیجه آن بود که افرادی که رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ مصرف می‌کنند، به طور متوسط فشار خون اندکی کمتر از افرادی دارند که رژیم غذایی آنها حاوی مقادیر زیادی از این ماده نیست. دکتر هیروتسوگو اوشیما از دانشگاه علوم پزشکی شیگا در اوتسو در ژاپن می‌گوید: "در مورد فشار خون بالا ، کاهش هر میلی‌متر جیوه مهم است و اثر هر ماده مغذی ظاهرا کوچک اما مستقل است، بنابراین بر روی هم آنها می‌توانند تاثیر قابل‌توجهی در کاهش فشار خون داشته باشند." البته میزان اسیدهای چرب امگا-۳ در همه ماهی‌ها یا مغزها و دانه‌های خوراکی یکی نیست. ماهی‌های چرب مانند قزل‌آلا، ماهی آزاد و ماهی ماکرو مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا-۳ دارند. گردو، دانه کتان و روغن کانولا هم منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند و این بررسی نشان داد که همان منافع خوردن ماهی را دارند. ثابت شده است که خوردن اسیدهای چرب امگا-۳ با نمو بهتر مغز و خطر کلی کمتر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی نیز همراه است.

 همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:49  توسط کاظم اسلامی  | 

مصرف زیاد لبنیات ارتباطی با بروز آکنه در نوجوانان ندارد

مصرف زیاد لبنیات ارتباطی با بروز آکنه در نوجوانان ندارد
مصرف زیاد لبنیات هیچ گونه تاثیری بر وضعیت آکنه و جوشهای صورت در دوران نوجوانی ندارد ، بلکه از غذاهای لازم در این مرحله از رشد به حساب می‌آید.
مصرف زیاد لبنیات هیچ گونه تاثیری بر وضعیت آکنه و جوشهای صورت در دوران نوجوانی ندارد ، بلکه از غذاهای لازم در این مرحله از رشد به حساب می‌آید.
محققان معتقدند افراد در سنین نوجوانی به دلیل وضعیت خاص هورمونی بدن بیشتر مستعد بروز اینگونه جوشها می باشند و چنانچه در غذاهای مصرفی از ید زیادی استفاده شده باشد این عارضه تشدید می شود.
از طرفی به دلیل لزوم مصرف شیر و محصولات لبنی در سنین رشد نمی توان مصرف آنها را محدود نمود. پس باید از عدم وجود ید زیاد در آن اطمینان حاصل کرد.
تا مدتی قبل تصور می شد مصرف زیاد شیر و محصولات لبنی موجب بروز چنین جوشها و عوارض پوستی می شوند. اما محققان دانشگاه نیویورک دریافتند که در بسیاری از دامداری‌ها علاوه بر ضد عفونی ظروف دوشیدن شیر ، به منظور جلوگیری از بروز عفونت در دامها ، به آنها ید داده می شود که عامل اصلی در ایجاد جوشها در واقع ید است نه صرفا" مصرف زیاد شیر و لبنیات.
مطالعات انجام شده حاکی از آن است که تولید شیر در کشورهایی نظیر امریکا، انگلستان، دانمارک، نروژ و ایتالیا از دهه ۶۰ همراه با استفاده از مقادیر قابل ملاحظه ید بوده است.
البته آزمایشات نشان می دهد که جوشها و آکنه های پوستی ناشی از مصرف ید زیاد بسیار سریعتر از جوشهای ناشی از اختلالات هورمونی به روشهای درمانی پاسخ می دهند.
اما به منظور قطعیت بیشتر در مورد ارتباط مقدار دقیق ید و بروز عوارض پوستی نیاز به آزمایشات بیشتر در آینده است.
خبرگزارى مهر
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:48  توسط کاظم اسلامی  | 

مصرف زردآلو از بروز بیماری‌های قلبی و آب مروارید جلوگیری می‌کند

مصرف زردآلو از بروز بیماری‌های قلبی و آب مروارید جلوگیری می‌کند
زردآلو منبع غنی بتاکاروتن است و برای تقویت بینایی چشم، جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و آب مروارید موثر است.
زردآلو منبع غنی بتاکاروتن است و برای تقویت بینایی چشم، جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و آب مروارید موثر است.
این میوه سرشار از ویتامین های A ، C و آهن است. مواد مغذی موجود در زردآلو از چشم‌ها و قلب حفاظت می‌کنند و فیبر موجود در آن برعلیه بیماری‌ها مبارزه می‌کند.
زردآلو منبع غنی بتاكاروتن (پیش ساز ویتامین A) است. زردآلوهایی كه رنگ نارنجی تیره دارند، حاوی بتاكاروتن بیشتری هستند. مواد غذایی حاوی بتاكاروتن باعث كاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی، سكته، آب مروارید و بعضی سرطان‌ها می‌شوند.
مقادیر بالای بتاکاروتن و لیکوپن موجود زردآلو باعث می شود غذای مفیدی برای حفظ سلامتی قلب باشد. این دو ماده به عنوان آنتی اکسیدان، از اکسیداسیون LDL- کلسترول و بروز بیماری قلبی جلوگیری می کنند.
بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. بنابراین زردآلو منبع غنی ویتامین A است که در حفظ بینایی چشم موثر است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی جلوی تخریب سلول‌ها توسط رادیکال‌های آزاد را می گیرد. رادیکال‌های آزاد، عدسی چشم را تخریب و باعث بروز آب مروارید می شوند یا اینکه ذخیره خونی چشم‌ها را از بین برده و باعث تخریب بافت چشم می شوند.
زردآلو حاوی فیبرهای محلول در آب است. مطالعات نشان می‌دهد مصرف فیبرهای محلول باعث حفظ قند خون در مقدار طبیعی و كاهش كلسترول خون می شود. فیبر موجود در زردآلو از بروز یبوست و بیماری‌های روده‌ای جلوگیری می کند.
برگه زردآلو سرشار از پتاسیم است. مصرف مواد غنی از پتاسیم باعث تنظیم فشارخون می شود.
زردآلوی رسیده به علت دارا بودن ویتامین های گروه B برای درمان بیماری‌های عصبی و روحی، بی خوابی، خستگی شدید، گیجی، فراموشی و غیره مفید است.
میوه و هسته شیرین زردآلو به علت دارا بودن ویتامین C برای تقویت بدن، رفع اختلال در رشد کودکان، جلوگیری از خونریزی لثه مفید بوده وبه علت داشتن آهن در خون سازی موثر است.
همچنین این میوه تصفیه کننده خون، باز كننده عروق، رفع كننده بوی بد دهان بوده و تب‌بر است. از سوی دیگر، به علت داشتن کبالت برای کم خونی مفید بوده، التهاب مفاصل را برطرف و ضد نرمی استخوان است.
زردآلو به علت داشتن مقداری اسید سالسیلیک ، برای درد مفاصل و رماتیسم مفید است.
خنک و اشتها آور بوده و خوردن آن باعث رفع تشنگی و عطش می شود. این میوه برای رفع یبوست و بواسیر مفید است.
گفتنی است، مصرف برگه زردآلو سبب هضم غذا می شود و از یبوست جلوگیری می‌كند. برای مصرف برگه، ابتدا آن را با آب شسته و به مدت یك روز در آب خیس كنید. سپس با استفاده از لیموترش هنگام صبح ناشتا برگه خیس خورده را همراه با آب آن میل کنید زیرا برای رفع یبوست بسیار مفید است و حرارت درونی بدن را پایین می آورد.
از زیاده روی در مصرف زردآلو خودداری کنید، زیرا مصرف زیاد آن در هضم مواد غذایی ایجاد اختلال کرده و دچار اسهال می شوید اما برگه زردآلو برای قطع اسهال مفید است. افرادی که ناراحتی کبدی دارند، باید از زیاد خوردن زردآلو پرهیز کنند.
هسته تلخ زردآلو مواد سمی به نام اسید سیانیدریک و اسید پروسیک دارد. لذا خوردن هسته تلخ زردآلو خطرناک است. مصرف زیاد زردآلو باعث ایجاد لک‌های سفید پوستی می شود.
زردآلو از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است، لذا برای سرد مزاجان مضر است.
اگر زردآلو را همراه با هسته شیرین آن بخورید، دچار نفخ معده نخواهید شد. كسانی كه دچار سوزش یا نفخ معده هستند، از مصرف زیاد زردآلو پرهیز كنند. زردآلو به طور کلی دیرهضم و نفاخ است. بنابراین اشخاص مسن و کودکان باید از خوردن زیاد آن پرهیز کنند .
زردآلو را همیشه قبل از غذا بخورید و هسته‌اش را نیز همراه آن مصرف کنید، زیرا هسته شیرین زردآلو ضد نفخ بوده و هضم آن را آسان می سازد.
این میوه را هنگام ناشتا وبا معده خالی نخورید، زیرا سبب دل پیچه می شود. زردآلوی کال و نرسیده دیرهضم و نفاخ است. همچنین ترشح اسید معده را افزایش می دهد و باعث ترش کردن معده می شود.
هرگز زردآلو را بعد از غذاهای سنگین نخورید. بعد از خوردن زردآلو آب سرد ننوشید یا با آب سرد استحمام نکنید، زیرا باعث ایجاد گاز و نفخ در معده می شود.اگر بعد از خوردن زردآلو دچار سنگینی و نفخ معده شدید، فوراً مقداری زیره را دم کرده و میل نمایید یا مقداری عرق زیره یا عرق نعنا بخورید.
روغن هسته برای نرم کردن پوست مفید است. روغن هسته اگر تلخ باشد، کرم معده و روده را از بین می برد. روغن تلخ هسته ورم مقعد را از بین برده و سنگ مثانه را خرد می کند.
همچنین برای تسکین درد گوش، چند قطره از دم کرده برگ زردآلو را در گوش بچکانید.
خبرگزارى ايسنا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:47  توسط کاظم اسلامی  | 

آرامتر بخورید تا چاق نشوید

آرامتر بخورید تا چاق نشوید
مدتهاست كه دكترهای تغذیه در مورد رابطه مستقیم بین سرعت غذا خوردن و چاق شدن نظراتشان را اعلام كرده اند.
مدتهاست كه دكترهای تغذیه در مورد رابطه مستقیم بین سرعت غذا خوردن و چاق شدن نظراتشان را اعلام كرده اند.
افرادی كه آرامتر غذا می‌خورند ، وزن كمتری دارند و این نتیجه تمام آن تحقیقاتی است كه در طی سالها پزشكان انجام داده‌اند. آنها معتقدند هر چه فرد آرامتر غذا بخورد زودتر احساس سیری می‌كند و به همین خاطر هم كم غذا خوردنش سبب لاغر ماندن می شود.حال بد نیست این موضوع را به صورت علمی دنبال كنیم.
در واقع احساس سیری از معده شما نمی‌آید بلكه مانند هر احساس دیگری دستوری است كه از سوی مغز برای افراد صادر می‌شود در نتیجه هر چه آرامتر غذا بخورید روند دستور صادر شده توسط مغز وقت بیشتری دارد و به همین خاطر در حالی كه تنها نیمی از غذایتان را خورده‌اید مغز دستور می‌دهد كه صبر كنید. خوردن كافیست چون سیر شده‌اید.
با وجود این تحقیقات گسترده، دانشمندان آزمایشات مختلف خود را برای درك صحت این موضوع تا سال گذشته نیز ادامه دادند. آنها هرچه بیشتر آزمایشات خود را گسترده كردند به این نتیجه رسیدند كه آرام غذا خوردن به معنی كم خوردن و سیر شدن است و این حقیقتی آشكار است.
در یكی از این تحقیقات مشخص شد كه از تعداد ۲۸ فرد مورد آزمایشی كه اضافه وزن داشتند و با سرعتهای متفاوت غذا می‌خوردند آنهایی كه سرعت غذا خوردنشان بیشتر بود طبعا بیشتر غذا می‌خوردند و احساس سیری بسیار دیرتر به آنها دست می‌داد و در نتیجه هر روز مقدار بیشتر كالری وارد بدن خود كرده و چاقتر می‌شدند.
در حالی كه هر چه سرعت خوردن غذا كمتر می‌شد فرد كمتر وزن اضافه می‌كرد و جالب اینكه تا حتی ساعتها پس از غذا خوردن احساس سیری در آنان باقی می‌ماند.
آنچه كه در نهایت محققان از آن اطمینان یافتند این است كه افرادی كه سریعتر غذا می‌خورند احساس سیری را در خود به تعویق می‌اندازند و از آنجایی كه احساس سیری از شكم نمی آید و توسط مغز صادر می‌شود این فرمان علی رغم پر بودن معده اعلام نمی‌شود و فرد به خوردن خود ادامه می دهد. زیرا حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد تا بدن به مغز اعلام كند كه احساس سیری می‌كند و در طول این زمان فردی كه با سرعت غذا می خورد همچنان در حال قورت دادن پشت سر هم لقمه های غذاست.
نتایج اعلام شده، به این موضوع كه هر فردی لااقل باید هر لقمه خود را حدود ۲۰ بار بجود تكیه دارد و در ضمن روشن كرد كه فردی كه در هر دقیقه ۵ لقمه را در دهان می‌گذارد تا پایان غذا، حدود ۱۰۰ لقمه بیش از آنچه كه بدنش احتیاج دارد غذا به معده‌اش می‌فرستد.
۲۰ دقیقه ای كه زمان لازم است تا دستور مغز برای دست كشیدن از غذا صادر شود زمان طولانی است اما محققان دلیل آن را هم زمان بردن برای رسیدن غذا از دهان به معده و سپس روده عنوان كرده اند. این روده است كه به مغز می گوید پر شده است و باید دستور غذا نخوردن صادر شود.
پس اگر به سلامتی و اضافه نكردن وزنتان علاقه مندید آرامتر غذا بخورید. اجازه بدهید كه مغزتان درست و به موقع فرمان دست كشیدن از غذا را صادر كند. قبل از آنكه شما ۱۰۰ لقمه اضافه تر خورده باشید.

همشهری آنلاین
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:46  توسط کاظم اسلامی  | 

مواد غذایی و حافظه

مواد غذایی و حافظه
خوردن غذای سالم با تركیبات مناسب می‌تواند به درمان و كنترل بیماری‌ها كمك كند.
خوردن غذای سالم با تركیبات مناسب می‌تواند به درمان و كنترل بیماری‌ها كمك كند.
آیا مواد غذایی كه مصرف می‌كنید، تأثیر زیادی بر جسم و روح شما می‌گذارد؟
اگر شما مثل سایر افراد دیگر غذا می‌خورید، شاید پاسخ بدهید خیر. با این وضعیت بهترین شانس‌هایی كه می‌تواند در سلامت‌ شما تأثیرگذار باشد، نظیر سالم و سرحال بودن و راحت خوابیدن را از دست می‌دهید.
جوی بایر كارشناس تغذیه و نویسنده كتاب «درمان‌های غذایی» ‌می‌گوید، تغذیه سالم روی ذهن و روحیه فرد بسیار مؤثر است. حدود ۵۰۰ صفحه از این كتاب به مراقبت‌های تغذیه پرداخته است.
در این كتاب به این نكته اشاره شده است كه خوردن غذای سالم با تركیبات مناسب می‌تواند به درمان و كنترل بیماری‌های شما كمك كند.اما با وجود داشتن یك رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از هر گونه بیماری خطرناك نمی‌توان انتظار داشت كه تمام بیماری‌های ما كنترل و درمان بشود.
برای مثال افرادی كه ژنتیك بدنشان مستعد داشتن كلسترول بالاست، قادر به كنترل كردن آن با خوردن مقدار زیادی سیر و یا جو نیستند. آنها باید ضمن آنكه از مواد غذایی رژیمی استفاده می‌كنند، طبق دستور پزشك از داروهایی كه كلسترول خون را نیز تنظیم می‌كند استفاده كنند.
● علاقه ما به غذاهایی كه بیماری‌ها را كنترل می‌كند
مردم از اینكه می‌توانند بیماری‌هایشان را كنترل كنند احساس رضایت می‌كنند. اولیور هانكینسون پروفسور پاتولوژی می‌گوید، محققان در دانشگاه روی سبزیجات تازه به خصوص سبزیجات پربرگ مثل بروكلی، تره، تربچه، شلغم و هویج در حال تحقیق و بررسی هستند، برای اینكه بدانند آیا این نوع سبزیجات از گسترش و شیوع سرطان پستان جلوگیری می‌كنند یا خیر.
علاوه بر بررسی و درمان بیماری‌هایی مثل سرطان، تحقیقات نشان داده است، وعده‌های غذایی كه ما صرف می‌كنیم شامل صبحانه، ناهار و شام تأثیر زیادی روی حافظه، پوست و حتی روحیات ما دارد.برای تقویت حافظه، مصرف آنتی‌‌اكسیدان‌ها(موادی مثل میوه‌جات) كه از سلول‌های بدن دفاع و آنها را تغذیه می‌كند، پیشنهاد شده است.
بایر می‌گوید، آنتی‌اكسیدان‌ها همچنین از رسوب‌كردن چربی در رگ‌های خونی جلوگیری می‌كند و باعث می‌شود كه خون به راحتی جریان پیدا كند و به مغز برسد.مطالعاتی كه در دانشگاه پزشكی هاروارد انجام شده است نشان داد آنهایی كه مقدار زیادی سبزیجات تازه مثل تره، تربچه، شلغم، بروكلی و هویج استفاده می‌كنند كمتر دچار فراموشی و تضعیف حافظه می‌شوند.
مصرف آنتی‌اكسیدان‌ها برای طراوت و شادابی پوست بسیار مفید است. برای مثال مواد غذایی كه در آن مقدار ویتامین C بسیار زیاد است مثل پرتقال، توت فرنگی و انواع كلم‌ها بهترین آنتی‌اكسیدان‌ها هستند و مصرف آنها بسیار توصیه شده است. ویتامین C همچنین به تولید كلاژن كه سهم بزرگی در شادابی و طراوت پوست دارد، كمك می‌كند.
مصرف ویتامین E كه به وفور در غلات، میوه‌جاتی نظیر هلو و مارچوبه وجود دارد بدن ما را در مقابل هر گونه خطرات ناشی از اشعه ماورای بنفش مصون می‌سازد. همچنین مصرف امگا ۳ همیشه شما را جوان و شاداب نگه می‌دارد.
اگر وضعیت روحی شما مناسب نیست، با مصرف كربوهیدرات‌ها به مقدار زیاد نظیر غلات، سبزیجات و میوه‌جات تازه، برنج با گوشت كم‌چرب می‌توانید آن را بهبود دهید. كربوهیدرات‌ها با تولید و تنظیم قند خون كه سلول‌های بدن ما را تغذیه می‌كند، به بدن انرژی می‌دهد.بایر می‌گوید، به دلیل آنكه جذب كربوهیدرات‌ها از خون كند و به آرامی صورت می‌گیرد، پروتئین به تعدیل كردن وضعیت روحی فرد كمك می‌كند. او خوردن پروتئین، مانند گوشت كم‌چرب، گوشت بوقلمون، تخم مرغ، پنیر و كره را توصیه می‌كند.
خانم بونی تاب كارشناس رژیم غذایی در نیویورك می‌گوید، بدحالی و كسل بودن یك فرد ممكن است به دلیل مصرف نكردن مواد غذایی به مقدار كافی باشد. لذا توصیه می‌شود هر ۴ تا ۵ ساعت یك بار به خوردن مواد غذایی بپردازد، زیرا این امر سبب می‌شود علاوه بر این كه قند خون تنظیم شود، مغز نیز انرژی كافی به دست آورد.
تاب دیكس كارشناس استخوان می‌گوید، مردم باید به رژیم غذایی كه روی استخوان‌ها تأثیر می‌گذارد توجه كنند. از آنجایی ‌كه ساخت و ساز استخوان بدن در سن ۳۰ سالگی متوقف می‌شود، مصرف كلسیم در رژیم غذایی به اضافه مصرف غذاهای كم‌چرب كه به استحكام استخوان‌های بدن كمك می‌كند، بسیار توصیه می‌شود. این نوع رژیم غذایی بخصوص برای خانم‌ها كه مقدار استروژن بدنشان با افزایش سن كاهش پیدا می‌كند و باعث ضایعات استخوانی می‌شود، تأكید شده است.
اگر به خوردن لبنیات علاقه زیادی ندارید، سعی كنید هنگام شام از مواد غذایی كه حاوی ویتامین D، مثل ماهی و یا اسفناج كه دارای مقدار زیادی منیزیم است استفاده كنید. شما می‌توانید اسفناج را با گردو و یا فندق و مقداری ماست مخلوط و میل نمائید.
آلن هاس كارشناس تغذیه سالم و نویسنده كتاب «غذای مناسب برای بیماران مرض قند» است. این كتاب شامل ۲۰۰ نوع دستور غذایی است. دستورات غذایی او شامل مرغ به همراه مارچوبه، پنیر یونانی با سبزیجات تازه مثل نعناع و پونه و مصرف كدو حلوایی است.
بسیاری از مردم فكر می‌كنند غذاهایی برای سلامتی مناسب است كه بی‌بو و بی‌مزه باشد. اگر چنین عقیده‌ای دارید شما هرگز نمی‌توانید از یك رژیم غذایی سالم برای مدت طولانی پیروی كنید. آلن هاس، می‌گوید، شما حتماً از مصرف غذاهایی كه نقش مهمی در پیشگیری بیماری‌های متعدد دارد، لذت خواهید برد.

گزارش: همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد 1386ساعت 20:46  توسط کاظم اسلامی  |