تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

پيشگيري از مسموميت غذايي در تابستان

پيشگيري از مسموميت غذايي در تابستان


در تابستان و فصول گرم شرايطي فراهم مي گردد که بيماري هاي فصلي مانند اسهال، وبا و مسموميت هاي غذا از طريق مواد غذايي منتقل شده و به شکل وسيع گسترش مي يابد.

بررسي ها نشان مي دهد، در فصل تابستان آمار مراجعين به مراکز درماني و اورژانس بيمارستاني، که داراي ناراحتي هاي گوارشي مانند دل درد، استفراغ و ... در اثر مصرف مواد غذايي آلوده، در نتيجه مسموميت غذايي مي باشند زياد شده و در طول تابستان شدت مي يابد.

يکي از مهم ترين عوامل بروز مسموميت هاي گوارشي عدم رعايت مسائل بهداشتي در زنجيره ي تهيه ي مواد غذايي تا مصرف (توزيع و نگهداري) به ويژه بي دقتي در نگهداري صحيح مواد غذايي در منازل مي باشد.

همه ي مواد غذايي در تابستان خطرناک نيستند، بلکه برخي از مواد غذايي در اثر شرايط به وجود آمده مانند گرما، نوع ماده ي غذايي و ...، امکان آلودگي و فساد بيشتري دارند. به طور عموم هر نوع ماده ي غذايي که داراي آب بيشتري باشد ، بيشتر در معرض آلودگي و فساد قرار مي گيرد(مانند گوشت، شير و مواد لبني و...).


روش هاي نگهداري مواد غذايي

گرماي 20 تا 40 درجه در تابستان بهترين دما براي رشد ميکروب ها بر روي مواد غذايي و در نتيجه فساد آنها مي باشد. پس براي جلوگيري مي توان از روش نگهداري در دماي پايين استفاده نمود که از ديرباز انسان ها از اين روش استفاده مي کردند. پس مي توان از يخچال و فريزر در نگهداري مواد غذايي استفاده کرد.

علاوه بر سرما از گرما نيز مي توان براي از بين بردن شرايط ايجاد فساد در مواد غذايي استفاده نمود. به اين صورت که با پختن و جوشاندن مواد غذايي در دماي بالاي 70 درجه مانند جوشاندن غذاهاي کنسرو شده، پاستوريزه کردن شير و .. مي توان آنها را به شکل مطمئن مصرف نمود.

براي جلوگيري از رشد ميکروب ها در مواد غذايي مي توان از يخچال ، فريزر، پختن و جوشاندن مواد غذايي در دماي بالاي 70 درجه، نمک سود کردن و ترش نمودن ميوه ها (ترشي ها) يا خشک کردن مواد غذايي ( انواع برگه يميوه ها) استفاده کرد.

نکته: بايد توجه نمود که آن دسته از مواد غذايي که در منزل تهيه مي شوند بايد به صورت سرد در يخچال نگهداري گردند و يا قبل از مصرف در حرارت بالا پخته و گرم شده و سپس به مصرف برسند.

از روش هاي مناسب ديگر براي جلوگيري فساد مواد غذايي و سبزي جات و ميوه جات، نمک سود کردن و ترش نمودن ميوه ها (ترشي ها) مي باشد که با ايجاد محيط اسيدي و قليايي بالا از رشد ميکروب ها بر روي مواد غذايي جلوگيري مي کند. به همين دليل توصيه مي شود که هنگام مصرف برخي از مواد غذايي از آب ليمو ترش استفاده گردد؛ چون اين ترشي و نيز مصرف غذاهاي ترش باعث مي شوند که دستگاه گوارشي اسيدي شده و ميکروب ها نتوانند در دستگاه گوارش رشد کرده و باعث مسموميت شوند.

در تابستان بايد توجه نمود که مواد غذايي در معرض هوا قرار نگيرند و حتماً داراي پوشش مناسب باشند. حتي درون يخچال نيز بايد روي مواد غذايي پوشانده شوند تا زود فاسد نگردند و يا در معرض آلودگي از طريق حشراتي مانند سوسک و مگس قرار نگيرند.

روش خشک کردن نيز از راه هاي ديگر نگهداري مواد غذايي در طولاني مدت مي باشد.

هنگام مصرف برخي از مواد غذايي از آب ليمو ترش استفاده کنيد؛ چون اين ترشي باعث مي شود که دستگاه گوارشي اسيدي شده و ميکروب ها نتوانند در دستگاه گوارش رشد کنند.

تاريخ مصرف مواد غذايي بايد مورد توجه قرار گيرد (به ويژه در تابستان). چون ماندگاري مواد غذايي رابطه ي تنگاتنگي با تاريخ مصرف مواد غذايي دارد، پس هر چه دما بالا رود، ماندگاري مواد غذايي کمتر شده و زودتر فاسد مي گردند. در هنگام خريد و مصرف مواد غذايي به تاريخ توليد و انقضاي آن حتماً توجه گردد. از خريد و مصرف مواد غذايي فاقد نشانه هاي ذکر شده و علائم استاندارد و هم چنين به صورت فله اي خودداري شود.


پيشگيري از مسموميت غذايي :

براي جلوگيري از مسموميت هاي غذايي نکات زير را به خاطر بسپاريد:

- قبل و بعد از تهيه مواد غذايي دست هاي خود را به خوبي بشوئيد؛

- هفته اي يک بار يخچال را تميز کنيد؛

- در استفاده از مواد غذايي که دوره ي مصرف کوتاه داشته و بيشتر در معرض آلودگي قرار دارند مانند غذاهاي گوشتي، تخم مرغ ، سالاد الويه، سس، انواع کنسروها، شيريني تر و شير و... شتاب کنيد؛

- درهنگام تهيه مواد غذايي در منزل تمام لوازم آشپزخانه را که با مواد غذايي تماس دارند به صورت کامل بشوئيد؛

- مواد غذايي تازه را پس از کشيدن روکش مناسب بر روي آن، در يخچال نگهداري نماييد و در ضمن به خاطر بسپاريد که قسمت مياني يخچال با دماي 4 تا 5 درجه بهترين قسمت براي نگهداري پنير، ماست و ديگر مواد لبني  و غذاهاي پخته است. بخش بالاي يخچال با دماي حدود 2 درجه بهترين قسمت براي نگهداري گوشت، کالباس و ماهي  است و درنهايت بخش پائيني يخچال با دماي حدود 7 درجه بهترين مکان براي نگهداري سبزيجات و ميوه ها مي باشد؛

هنگام خريد و مصرف مواد غذايي به تاريخ توليد و انقضاي آن حتماً توجه گردد.

- براي جلوگيري از بروز مسموميت هاي غذايي، هيچ وقت غذا را به صورت نيمه گرم مصرف ننماييد، بلکه غذا را يا به صورت سرد يا گرم مصرف کنيد؛

- در تابستان بايد به تاريخ مصرف و توليد، مجوز بهداشت (پروانه بهداشت)، پروانه ي ساخت و علامت استانداردي که بر روي بسته بندي مواد غذايي به ويژه بستني، آب ميوه، محصولات لبني و گوشت قيد شده است توجه نمود که در غير اين صورت امکان بروز مسموميت و بيماري وجود خواهد داشت؛

- در مسافرت هاي تابستاني بايد از خريد هر گونه غذاهاي آماده ي غيربهداشتي (از دست فروش ها و دوره گردها) جداً خودداري شود؛

- کنسرو مواد غذايي را قبل از مصرف، بايد به مدت 20 دقيقه در آب کاملاً جوش، جوشاند و سپس مورد مصرف قرار داد.

در خاتمه ضمن آرزوي داشتن ايامي خوش در کنار خانواده ، بايد گفت که رعايت مسائل بهداشتي و آموزش آن به فرزندانمان تضمين کننده ي تابستاني خوب براي ما خواهد بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم خرداد 1386ساعت 22:12  توسط کاظم اسلامی  | 

گاسترو آنتريت حاد – مسموميت غذائي

 

گاسترو آنتريت حاد – مسموميت غذائي

تعريف بيماري

ورم حاد لايه مخاطي روده و معده را گاسترو آنتريت مي گويند . 

علت :

زياده روي در مصرف مشروبات الكلي ، ويروس گريپ روده اي ،‌حساسيت نسبت به برخي از غذاها ،‌مسموميت غذائي ، مسهل هاي قوي ،‌داروها ،‌فلزات سنگين ، بيماريهاي عفوني و سوختگي ها از عوامل مهم گاسترو آنتريت حاد مي باشند .

علائم :

با توجه به علائمي كه سبب تحريك معده و روده ها مي گردد ، كوفتگي ،‌بي قراري ، بي اشتهائي ،‌تهوع ،‌استفراغ ،‌صداي شكم ،‌اسهال و بهت و در صورت اسهال سوزش مقعد از علائم اين عارضه است . 

شناخت بيماري :

برسي دقيق علت و علائم اين بيماري با توجه به سابقه بيمار و مصرف مواد محرك دستگاه هاضمه ،‌حساسيت مواد غذائي و وجود عفونت انگلي ،‌وجود گاسترو آنتريت را مشخص مي سازد .

درمان :

استراحت و تجويز داروهاي ضد استفراغ ، و ضد دل درد ، غذاهاي مايع و سبك از روشهاي درماني اين بيماري مي باشد

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد 1386ساعت 22:29  توسط کاظم اسلامی  | 

آشنايي با مسموميتهاي غذايي و نحوه پيشگيري از آنها
 

مسموميت غذايي چيست؟

گاهي اوقات ممكن است غذاهاي معمولي توسط باكتري ها (ميكروب ها) آلوده شوند. اين ميكروب ها با چشم غير مسلح ديده نمي شوند و تحت شرايط ويژه مي توانند سبب مسموميت غذايي شوند. غذاهاي مسموم كننده ممكن است بو يا مزه ناخوشايندي نداشته باشند. با وجوديكه اكثر مسموميت هاي غذايي معمولاً ظرف ۲۴ ساعت برطرف مي شوند، اما بعضي از آنها مي توانند كشنده باشند. مسموميت غذايي مي تواند همچنين در اثر آلودگي غذا با مواد افزودني، فلزات سنگين ( سرب، آرسنيك، جيوه و كادميوم)، باقيمانده سموم دفع آفات نباتي و ساير مواد سمي كه در مراحل توليد، نگهداري و فرآوري غذا توليد مي شوند (مانند نيتروزامين و آفلاتوكسين) ايجاد شود.

علايم و نشانه هاي مسموميت غذايي چيست؟

باكتريهاي مختلفي مي توانند مسموميت غذايي ايجاد كنند و اكثر نشانه هاي ايجاد شده در اثر مسموميت غذايي مشابه عفونتهاي ويروسي دستگاه گوارش هستند. بنابراين شناسايي ويروسهاي ايجاد كننده مسموميتهاي غذايي، بدون كشت مدفوع غير ممكن است.

متداولترين باكتريهايي كه مسموميت غذايي ايجاد مي كنند عبارتند از: سالمونلا، كلستريديوم بوتولينوم، كلستريديوم پرفرنژنس، استافيلوكوك طلائي و ايي كولاي(E.Coli)، شيگلا، يرسينيا و باسيلوس سرئوس.

 مسموميتهاي غذايي ناشي از سالمونلا:

سالمنولوزيس عفونتي است كه بوسيله باكتري سالمونلا ايجاد مي شود.برخي از مواد غذايي كه اين نوع مسموميت در اثر مصرف آنها ديده شده است عبارتند از: گوشت، مرغ، تخم مرغ، ماهي دودي و شير خشك. احتمال آلودگي غذاهاي با محتواي پروتئيني بالا (مانند شير، صدف خوراكي) با گونه خاصي از اين باكتري به نام سالمونلا تيفي(عامل تب تيفوئيد) وجود دارد. همچنين پس از مصرف غذاهاي پخته اي كه قبل از مصرف مجدد خوب گرم نشده اند يا سرد مصرف شده اند، ممكن است اين نوع مسموميت بروز نمايد. علايم و نشانه هاي اين مسموميت با تاخير ظاهر مي شود. يعني ممكن است ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده، علايم در فرد مسموم بروز نمايد.

علايم و نشانه هاي اين مسموميت ها شامل سردرد، تب، خستگي، تهوع، استفراغ، اسهال آبكي شديد، كم شدن آب بدن، ضعف و درد شكم مي باشند.

 مسموميت هاي غذايي ناشي از كلستريديوم بوتولينوم:

بوتوليسم نوعي مسموميت غذايي است كه توسط سم (toxin) توليد شده توسط كلستريديوم بوتولينوم كه يك باكتري بي هوازي است ايجاد مي شود و از نوع مسموميتهاي غذايي شديد و كشنده مي باشد. اين ميكروب ممكن است در فراورده هاي غذايي و غذاهاي خانگي كه بصورت ناصحيح تهيه شده اند و يا در شرايط غير بهداشتي و نامناسب نگهداري شده اند، ايجاد شود. برخي از مواد غذايي كه اين نوع مسموميت در اثر مصرف آنها ديده شده است عبارتند از: سوسيس، كالباس، كنسرو ماهي، كنسرو ذرت، كنسرو لوبيا ،كشك خانگي و عسل خام خالص (بوتوليسم نوزادان). به همين علت به نوزادان زير يك سال نبايد عسل داده شود.گرچه اين نوع مسموميت نادر است ولي اغلب كشنده مي باشد. علايم و نشانه هاي اين مسموميت با تاخير ظاهر مي شود. يعني ممكن است ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده، علايم در فرد مسموم بروز نمايد. علايم و نشانه هاي بوتوليسم شامل تاري ديد، دوبيني، افتادگي پلك فوقاني، عدم توانايي حركتي، اختلال تكلم، لكنت زبان، سختي بلع، و خشكي و درد گلو مي باشند. ساير علايم         مي تواند به صورت خشكي دهان، يبوست، بند آمدن ادرار (احتباس ادراري) بروز نمايد. بيمار معمولا ً هوشيار و بدون تب مي باشد. مهمترين اقدام درماني در اين مسموميت تجويز سريع ضد سم        (Anti toxin)  در مركز درماني مي باشد.  در صورت عدم درمان ممكن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسي فوت نمايد.   مسموميت هاي غذايي ناشي از كلستريديوم پرفرنژنس:

بخش بزرگي از همه گيري هاي ناشي از اين مسموميت در اثر خوردن گوشت و غذاهاي گوشتي و مرغ مي باشد. آلودگي غذاها با مدفوع انسانها يا حيوانات آلوده به اين باكتري، يا از طريق تماس منابع غذايي با خاك، گرد و غبار و زباله آلوده ايجاد مي شود. غذاهاي پخته شده و خام، مي توانند با اين باكتري آلوده شوند. اين غذا ها شامل گوشت و مرغ خام و پخته شده و آبگوشت يا عصاره گوشت مي باشد. گرده ميكروب با گرماي پختن غذا زنده مانده و اگر غذا به اندازه كافي سرد نشود، اين هاگ به ميكروب تبديل مي شود و سپس ميكروب در گرما تكثير و توليد سم مي نمايد. بايد توجه داشت كه براي پيشگيري از توليد سم، مصرف غذا بايد بلافاصله پس از پختن باشد و يا در صورت عدم مصرف غذا، حتما غذا در يخچال نگهداري شود. زمان شروع علايم پس از مصرف غذاي آلوده ۶ تا ۲۴  ساعت مي باشد.

علايم اين مسموميت شامل دردهاي شكمي كه ممكن است با تب همراه باشد، تهوع و استفراغ نادر است. در اين مورد دوره نهفتگي كوتاه (۱تا ۶ ساعت) مي باشد.

 مسموميت هاي غذايي ناشي از اي كولاي:

گونه هاي خاصي از باكتري ايي كولاي كه مولد توليد سموم روده اي مي باشند به عنوان يكي از عوامل مسموميت هاي غذايي شناخته شده اند. اين باكتري عامل اصلي ايجاد اسهال مسافرتي است.برخي از مواد غذايي كه اين نوع مسموميت در اثر مصرف آنها ديده شده است عبارتند از: پنير، ماهي آزاد و شير خشك. البته هر غذايي كه به نحوي با اين باكتري آلوده شده باشد ميتواند در مصرف كننده ايجاد مسموميت كند.

علايم و نشانه هاي مسموميت غذايي ناشي از ايي كولاي شامل تب، لرز، سردرد، درد شكمي، درد عضلاني، اسهال شديد و آبكي  مي باشد. استفراغ ، كم شدن آب بدن و شوك (مشابه بيماري وبا ) در برخي موارد مشاهده مي شود.

 مسموميت هاي غذايي ناشي از استافيلوكوك طلائي:

اين نوع مسموميت غذايي به اندازه سالمونلوزيس شايع است. علت مسموميت ، سم روده اي توليد شده توسط انواع خاصي از استافيلوكوك طلائي مي باشد. مصرف شير و ساير خوراكيهاي آلوده مهمترين علت بيماري است. علت آلودگي غذا مي تواند تماس ترشحات بيني ،گلو و دست افراد آلوده به ميكروب باشد. به همين علت افرادي كه در تهيه و توليد مواد غذايي فعاليت ميكنند بايد كارت بهداشتي سلامت داشته باشند. چراكه غذا بعد از پختن، در حين برش يا خرد كردن مي تواند آلوده شود. فراورده هاي گوشت و مرغ، سس ها، آبگوشت ، شيريني هاي خامه اي يا كرم دار، سالاد ماهي، شير، پنير (غذاهاي با محتواي پروتئيني بالا) از جمله مثالهاي مربوط به مسموميت غذايي با استافيلوكوك مي باشد.

علايم و نشانه هاي مسموميت عبارتند از استفراغ ناگهاني، دردهاي شكمي و اسهال. در موارد حاد ممكن است خون و بلغم در مدفوع ظاهر شود. در اين نوع مسموميت بر خلاف نوع سالمونلايي تب نادر بوده و مرگ كمتر روي مي دهد.

 مسموميت هاي غذايي ناشي از شيگلا:

اين نوع مسموميتها در اثر آلودگي غذاهايي مانند سيب زميني، ماهي تون، ميگو، بوقلمون ، سالاد ماكاروني، شير، لوبيا، سركه سيب ايجاد مي شود. مهمترين علامت اين نوع مسموميت غذايي اسهال شديد مي باشد.

 مسموميت هاي غذايي ناشي از يرسينيا:

اين نوع مسموميتها در اثر آلودگي غذاهايي مانند انواع گوشت ، شير و شير كاكائو غير پاستوريزه ايجاد مي شود.

 مسموميت هاي غذايي ناشي از باسيلوس سرئوس:

سم توليد شده از ميكروب باسيلوس سرئوس عامل ايجاد مسموميتهاي غذايي با علايم اسهال و تهوع و استفراغ مي باشد. تماس غذا با خاك و غبار آلوده به ميكروب مي توان سبب بروز اين نوع مسموميت گردد. اين نوع مسموميتها در اثر آلودگي غذاهايي مانند انواع برنج، خردل، خوراك گوشتي، خوراك سبزيجات، سوپ و سس ايجاد مي شود.   اقدامات لازم در هنگام بروز مسموميت غذايي:

مسموميتهاي غذايي در صورت مصرف غذاي آلوده داراي سه مشخصه مي باشد:۱-      سابقه خوردن غذاي مشترك۲-      ابتلاي همزمان تعداد زيادي از افراد۳-      تشابه نشانه هاي باليني در اغلب بيماران

در چنين مواردي بايد با مركز كنترل مسموميت و يا پزشك تماس گرفته شود تا اطلاعات بيشتري در ارتباط با مسموميت و زمان مراجعه به پزشك در اختيار شما قرار دهند. نكته اي كه بسيار مهم مي باشد از دست دادن آب بدن و كاهش مايعات بدن در اثر تهوع واستفراغ مي باشد. بچه ها خيلي آسان آب بدنشان را از دست مي دهند. اگر به مورد مسموميت غذايي مظنون بوديد، نوشيدن مقدار فراوان مايعات بويژه آب بسيار مهم مي باشد. براي توقف استفراغ يا اسهال اكيداً دارويي خودسرانه خورده نشود مگر آنكه توصيه پزشك باشد. چون درمان اين علائم مي تواند زمان آنها را طولاني تر كند.

 زمان مراجعه به پزشك:

 در صورت وجود خون در مدفوع يا استفراغ، تب بالا (۵/۳۸ درجه سانتي گراد)، از دست دادن مايعات بدن و يا در موارديكه علايم بيش از يك روز طول بكشد، بايد حتماً به پزشك مراجعه كرد. والدين كودكان با علايم تب بالا واستفراغ بايد با پزشك معالجشان تماس بگيرند.

شدت نشانه با توجه به سن و وضعيت سلامتي بدن متفاوت مي باشد. اين علايم در سالمندان و نوزادان مي تواند خطرناكتر باشد.

 نحوه پيشگيري از مسموميت هاي غذايي:

رعايت ايمني غذايي مي تواند در جلوگيري از مسموميت غذايي كمك كند.

  • خريد غذا

-     گوشت هايي را خريداري كنيد كه سرد باشند و بسته بندي مناسبي داشته باشند. تخم مرغ ها را كنترل نماييد و از خريد انواع شكسته و يا داراي بسته بندي نامناسب خودداري كنيد. -     از خريد قوطي هاي كنسرو داراي برآمدگي، فرورفتگي و يا نشتي خودداري كنيد و مطمئن شويد كه درپوش آن ها شكسته نشده باشد. اگر فرآورده اي ظاهر و يا بوي ناخوشايندي داشت، به هيچ عنوان آن را نچشيد.-         غذاهاي منجمد را در انتهاي خريد به سبد خريد خود اضافه كنيد تا در حين خريد گرم نشوند.-     گوشت و مرغ را از ساير غذاهاي موجود در سبد خريد خود جدا نگهداريد و همچنين اين غذاها را به منظور جلوگيري از نشت عصاره هاي آنها در كيسه هاي پلاستيكي جداگانه نگهداري كنيد.

-     اگر فاصله محل خريد تا منزل شما بيش از يك ساعت مي باشد، براي غذاهاي فاسد شدني از يك خنك كننده مناسب استفاده كنيد.

 §        نگهداري غذا-  

      دماي يخچال را در ۸ درجه سانتي گراد و يا كمتر و فريزر را در ۲۰- درجه سانتي گراد و يا كمتر تنظيم نماييد.-        گوشت، مرغ و فرآورده هاي لبني را بلافاصله پس از خريد و رسيدن به منزل در يخچال قرار دهيد.-        اگر تا چند روز از گوشت ها استفاده نمي كنيد، آنها را در كيسه نايلوني جداگانه و در فريزر قرار دهيد.

-        گوشت تازه و يا از حالت انجماد خارج شده (ذوب شده) را در اسرع وقت مصرف كنيد.

 §         آماده سازي غذا

-     يخ غذا را در يخچال ذوب كنيد و اگر عجله داريد آنها را در كيسه پلاستيكي محكمي قرارداده و داخل ظرف آب خنك بگذاريد. هرگز غذاهاي بدون پوشش را روي پيشخوان آشپزخانه و در دماي اتاق قرار ندهيد و بلافاصله بعد از آب شدن يخ، آنها را بپزيد.-     ظروف، تخته هاي برش و ظرف شويي آشپزخانه را همواره تميز نگهداريد. زيرا باكتري ها براحتي توسط سطوح آلوده منتشر مي شوند.-     تخته هاي برش را با يك محلول سفيدكننده رقيق شده تميز كنيد و سپس آنها را با آب خنك بشوئيد. بهترين نوع تخته ها براي برش گوشت ها، تخته هاي پلاستيكي مي باشند و هرگز براي برش گوشت و نان از تخته مشترك استفاده نكنيد.-         هميشه قبل، در حين و بعد از تهيه غذا، دست هاي خود را با آب و صابون به خوبي بشوييد.-     غذاهاي آماده را روي همان سطحي كه گوشت و مرغ خام را قرار داده ايد، نگذاريد و سطوح و ظروفي را كه در تماس با گوشت و مرغ هستند، قبل از استفاده براي تهيه ساير غذاها، به خوبي بشوئيد.-         گوشت، مرغ و ماهي را كاملاً بپزيد.§        مصرف غذا-         هرگز غذاهاي پخته شده را بيش از ۲ ساعت (اگر هواي اتاق گرم مي باشد، بيش از يك ساعت) در دماي اتاق رها نكنيد.-         باقيمانده غذاها را بلافاصله در يخچال قرار دهيد و منتظر خنك شدن غذاها نشويد.-     براي دوباره گرم كردن غذاهاي باقيمانده آنها را تا ۷۴ درجه سانتي گراد گرما دهيد و همچنين غذاهايي كه بيش از ۴-۳ روز باقيمانده اند را مصرف نكنيد.

منبع:http://fakouchaki.blogfa.com/cat-17.aspx

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم اردیبهشت 1386ساعت 22:17  توسط کاظم اسلامی  |