تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

مصرف زیاد مولتی ویتامین خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش میدهد.

مصرف زیاد مولتی ویتامین خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش میدهد.

نتایج تحقیقات درآمریکا نشان می دهد که استفاده بیش از حد از مولتی ویتامین ها می تواند تاثیرات آنتی اکسیدانی ویتامین های این دارو را از بین برده و حتی منجر به بروز سرطان شود.
به گزارش خبرگرازی مهر، محققان موسسه ملی سرطان بتسدا در آمریکا در تحقیقات خود با بررسی ۲۹۵ هزارو ۳۴۴ مرد به این نتیجه رسیدند که بین مصرف بیش از حد مولتی ویتامین و ابتلا به سرطان پروستات ارتباط وجود دارد.
پس از گذشت پنج سال از شروع این تحقیقات در ۱۰ هزار و ۲۴۱ مرد تحت آزمایش تومر پروستات توسعه داده شد که از این میان ۸ هزارو ۷۶۵ نفر سرطان خوش خیم و هزارو ۴۷۶ نفر سرطان پیشرفته داشتند.
براساس گزارش پایگاه خبری سایبرمد، خطر ابتلا به سرطان پروستات در مرحله پیشرفته یا وخیم در مردانی که مولتی ویتامین را بیش از ۷ هفته مصرف می کردند، افزایش یافت و این خطر در مردانی که همراه با مولتی ویتامین مواد برپایه سلنیوم ، بتاکاروتن وعنصر روی مصرف می کردند، شدت گرفت.
به گفته این دانشمندان به منظور تامین ویتامین های مورد نیاز بدن برای استفاده از تاثیرات آنتی اکسیدانی این مواد، بهتر است به جای مصرف داروهای ویتامینی از میوه و سیزیجات تازه استفاده کرد

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم تیر 1386ساعت 8:14  توسط کاظم اسلامی  | 

مواد غذایی سرطان زا

سوسيس موجب سرطان مي‌شود

هر چند همه مردم مي‌دانند سوسيس غذاي سالمي نيست .اما متاسفانه باز هم به آن روی می آورند.  محققان مركز پزشكي دانشگاه نبراسكا در يك تحقيق جديدي تركيباتي در سوسيس يافته‌اند كه باعث تغيير ژنتيكي در دي.ان.آ و یاجهش ژنتيكي و در نتیجه گسترش سلول‌هاي سرطان زا می شود و خطر بروز سرطان را افزايش مي‌دهد.

در تهيه سوسيس و محصولات مشابه از ماده نيترات به عنوان نگهدارنده در آنها استفاده مي‌شود که باعث بروز جهشهاي ژنتيكي سرطانزا مي‌شود.

اين محققان پس از آنكه با آب، تركيبات داخل سوسيس و كالباس را استخراج كردند ، تركيبات N-nitrosoدر آن يافتند. سپس اين مواد در تماس با باكتري سالمونلا قرار داده شد كه ميزان جهش ژنتيكي آن را را چهار برابر افزايش داد.

بيشتر تركيبات N-nitrosoدر حيوانات آزمايشگاهي باعث بروز سرطان شده‌اند. اين تركيبات احتمالا در بروز چندين نوع سرطان انساني نقش دارند.

همچنين مصرف اين نوع گوشت‌ها با ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط شناخته شده‌اند.

نيترات سديم به برخي فراورده‌هاي گوشت و ماهي به عنوان يك ماده نگهدارنده افزوده مي‌شود.

چنانچه آثار زيانبار اين ماده ثابت شود، شيوه توليد سوسيس نيز تغيير خواهد كرد.

بنابه گزارش ارائه شده، ميزان اين مواد شيميايي در مارك‌هاي مختلف محصولات تا ۲۴۰برابر متغير است.

به گفته این محققان تفاوت در شيوه‌هاي توليد يك موضوع قابل تحقيق است و درصورت اثبات خطرناك بودن اين تركيبات مي‌توان روشهاي توليد را تغيير داد.

محققان قصد دارند در آينده تاثير سوسيس در موشها را آزمايش كنند.

رئيس بنياد موسسه گوشت آمريكا نتايج اين تحقيق را مقدماتي، خواند كه نياز به بررسي‌هاي بيشتر دارد و گفت سرطانزايي اين تركيبات در انسان اثبات نشده است.

به گفته اين گروه ميزان نيترات مورد استفاده در اين تحقيق بسيار بيشتر از آن مقداري است كه در فراورده‌هاي گوشت استفاده مي‌شود.

وي افزود اين خطر محدود به سوسيس نيست. ماهي خشك نمك اندود شده و ادويه‌هايي مانند سسس سويا حاوي ميزان مشابه اين ماده شيميايي است.

البته اين محققان اعلام كردند: اگر چه اين تركيبات مسوول اصلي سرطان نيستند، اما قادر به افزايش خطر ابتلا به سرطان هستند، زيرا باعث تغيير ژنتيكي سلول‌ها مي‌شوند. يكي از ماده‌هاي استفاده شده براي نگهداري سوسيس" نيتريت سديم " است  اين ماده درآزمايش بروي حيوانات باعث ايجاد سرطان در آنها شد.

به نوشته‌اين روزنامه بااين حساب نه تنها سوسيس بلكه سايرمحصولات غذايي فرآوري شده مانند ماهي شور و برخي سس‌ها كه داراي همين تركيبات هستند، براي سلامتي انسان خطرات غير قابل جبران ببار مي‌آورند.

 آثارسوسیس‎‎ و کالباس درسرطان لوزالمعده

مصرف زیاد گوشت های‎‎ فـرآوری شـده، احتمال ابتـلا بـه‎‎ سـرطان لـوزالـمعـده را نیز افزایش می دهد. تحقیقات پژوهـشگـران‎‎ نشـان مـی دهـد افرادی‎‎‎ که‎‎ گوشت های فـرآوری شـده مـاننـد سـوسیـس‎‎ و کالباس، زیاد مصـرف مـی کنـنـد، بیشتر درمعرض ابتلا به سرطان پانکراس یـا لوزالمعده قرار دارند. پیشتر از این نیز کارشناسان تغـذیـه مـصـرف فرآورده هـای گـوشتـی مـاننـد سـوسـیـس ، همبرگر،کالباس را منع کرده بودند.

مصرف زیاد سوسیس و کالباس بدن را مستعد ابتلا به فشارخون و پوکی استخوان هم می‌کند.

ترکیبات موجود در برخی فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس، موجب بروز بیماریهایی همچون فشارخون بالا و پوکی استخوان می‌شود.

ترکیبات موجود در برخی فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس، موجب بروز بیماریهایی همچون فشارخون بالا و پوکی استخوان می‌شود.بنا به گفته یک متخصص تغذیه در اغلب فرآورده‌های گوشتی نظیر سوسیس و کالباس مواد مغذی همچون پروتئین خالص وجود نداشته ولی موادی مانند فسفات، نیترات، نمک، چربی و ... که برای سلامت بدن مضر است به وفور یافت می‌شود و نیترات و فسفات به دلیل خاصیت ضد باکتریایی به عنوان نگهدارنده این مواد غذایی و جهت حفظ رنگ آن استفاده می‌شوند. به این ترتیب نیترات پس از وارد شدن به دستگاه گوارش به نیتریت و نیتروز آمین تبدیل شده و سرطان راموجب می‌شوند؛ همچنین، فسفات با PH بالایی که دارد ضمن ایجاد اختلال در جذب کلسیم توسط بدن، احتمال ابتلا به پوکی استخوان را در افراد به ویژه زنان یائسه و سالمندان افزایش می‌دهد. میزان نمک موجود در این نوع فراورده‌های گوشتی یک تا سه درصد است و به همین دلیل با مصرف این اقلام ضمن ایجاد فشار خون بالا سلامت افراد تهدید می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 21:3  توسط کاظم اسلامی  | 

متابولیسم و رژیم درمانی در بیماران سرطانی

سوخت وساز پروتئین در بیماری سرطان

تباهی ماهیچه در یک بیماری بد خیم مانند چنگار رویدادی غیر عادی نیست .به شکل متقاعد کننده ای نشان داده شده است که میزان سنتز پروتئین در ماهیچه های مربوط به اسکلت بدن کاهش می یابد واین کاستی گرفتن سنتز پروتئین با تقلیل محتوای RNA ارتباط دارند.همچنین این میزان گشت پروتئین وهم سنتز پروتئینهای اختصاصی در جگر کاستی می گیرد.

سوخت وساز گلوکز در بیماری سرطان

کارتر وهمکارانش ،(1975)نشان داده اند که انگاره ، سوخت وساز گلوکز ونیز حساسیت وواکنش نسبت به انسولین در زنانی که به بیماری سرطان پستان متاستازی دچار شده اند کاهش می یابد.با این همه ،این تغییرات ممکن است به عنوان عوارض ثانویه، بی اشتهایی پدید آمده باشد درحالات آنورمال دیگر چون گرسنگی یا عفونت نیز دیده می شود ولی این رویدادهای نابهنجار در کودکان مشاهده نشده است. برای کسب اطلاعات بیشتر،به مقالات لاندهوم ودیگران،(1982) مراجعه نمایید.

بالا بودن میزان اسیدهای چرب که درحالات بدخیمی دیده می شود می تواند در امر اکسیداسیون گلوکز وپرووات اختلال ایجاد کند.آشکار است که نزاری در ایجاد ناخوشی ومرگ ومیر در بیماری چنگار سهمی بر عهده دارد.

رژیم وبیماری سرطان

یکی از اهداف اصلی رژِیم درمانی این است که میزان پروتئین وانرژی جیره،غذایی را افزایش دهد.ترجیح دارد این عمل با استفاده از غذاهای عادی وبا فازودن مکمل های دارای میزان پروتئین .انرژی بالا که دربخش مربوط به تغذیه روده ای گفته شده انجام گیرد.چنانچه پدران ومادران را تشویق کنند که غذا را درخانه تهیه کنند وسپس آنها را به بیماران ببرند وبا فرزندشان به خوردن آنها مشغول شوند این عمل ممکن است به بهبود اشتهای کودک یاری رساند.تعداد وعده های غذا باید زیاد لیکن مقدار آنها کم واشتها برانگیز باشد،زمان مصرف غذا باید قابل انعطاف باشد تا کودک را قادر سازد هرگاه دوست دارد، غذا میل کند.دربیمارستان همواه باید چندین نوع غذای دلپذیر در اختیار طفل قرار داشته باشد.مسایل خاصی پیش می آید که باید آنها را حل کرد چنانچه شکم روش ادامه یابد ممکن است عدم تحمل دیساکارید یا سوء جذب چربی وجود داشته باشد وباید جهت برطرف کردن این عوارض، اقدامات رژیمی مناسب صورت گیرد.کاربرد مکمل غذاهای هیپراسمولار پرانرژی ممکن است سمپتوهایی که در اثر درمان چنگار بروز می نماید را جلواندازد یا تشدید کند(هیامس ودیگران،1982) .اختلالاتی که در درک طعم غذا به وجود می آید وطعم فلزی که بر اثر خوردن پاره ای از داروها پیش می آید ممکن است باعث شود مزه گوشتهای سرخ رنگ برای بیمار دلپذیر نباشد ودر این موارد از جایگزینهای این مواد یعنی گوشت پرنده،پنیر یا ماهی که برای بیمار خوش طعم تر است استفاده کرد.چنانچه که کودک دچار دل بهم خوردگی باشد، استفاده از غذاهای سرد بهتر است .یبوست را بهتر است با استفاده از یک ترکیب دارویی حجیم ومصرف مقدار زیادی مایع وجیره غذایی کم انرژی وسرشار از فیبر را مداوا کنند.دشوار بودن غذا خوردن وبلع به علت ناسور دندان نیز ایجاب می کند که از منابع غذایی مایع جهت تغذیه استفاده گردد باید غذاهای نرم که زیاد ترش نباشد به کودک ارائه شود،غذاها ونوشیدنیهای سرد ناراحتی کمتری ایجاد می کند وچنانچه زبان زخم نباشد،استفادی ازتی حصیری برای آشامیدن مایعات نسبت به فنجان بهتر است ،مکیدن قطعات یخ ،وآب نیات یخی می تواند اثر نرم کننده و مرهم آساداشته باشد .

چنانچه کودک نتواند مقدار کافی مایع ومواد مغذی رااز راه دهان مصرف کند آنگاه ممکن است لازم شود از لوله بینی ،معدی استفاده گردد.بابه کار بردن یک لوله ،بین بینی-معدی دارای سوراخ باریک می توان کودک رادر طول شب در حالی که به خواب فرو رفته به شکل پیوسته تغذیه کرد و صبحگاه لوله را خارج کرد .در حضور بیماری معده شدید مرتبط با درمان تهاجمی سرطان ،جراحی روده و رادیو تراپی تغذیه ،تزریقی کامل( TRN)ممکن است برسایر روشها برتری داشته باشد .گرچه تغذیه ،تزریقی کامل ممکن است در افزایش طول عمر بیمار اثری نداشته باشد ،ممکن است دارای منافع کوتاه مدتی مانند احساس تندرستی در برداشته باشد.خطر بروز عفونت در کودک دچار سوءتغذیه که بدنش از لحاظ ایمنی ضعیف است بیشتر است لیکن چنانچه تغذیه تزریقی کامل رازود شروع کنند وتا جایی که ممکن است ادامه دهند ،این خطر کم خواهد شد .ریکارد و دیگران (1983)برآنند که جیره غذایی توصیه شده (RDA)برای کلیه مواد مغذی باد در طی یک دوره 28-21 روزه به بدن کودک تزریق گردد.

بدن تغذیه ممکن است برروی بازده شیمیوتراپی تاثیر نامساعدی داشته باشد مثلا ثابت شده است که دوکسوربیسین دربیمارانی که به خوبی تغذیه نشده اند اثرات سمی بیشتری برروی قلب پدید می اورد .مدارک کافی دردست است که نشان می دهد سوءتغذیه پروتئین –انرژی برروی خلق و خوی کودکان تاثیر می گذارد و در بچه های بیمار بدی وضع تغذیه درایجاد نومیدی نقشی بر عهده دارد .رسیدگی به وضع تغذیه بخشی از برنامه کلی درمان را تشکیل می دهد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 21:1  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه در بیماران سرطانی

تغذیه در بیماران سرطانی

پی آمدهای اصلی تغذیه ای بیماری سرطان پیشترفته شامل بی اشتهایی ،تباهی ماهیچه ،اختلال در سنتز پروتئین و نیز عدم تحمل گلوکز ،ودسته ای از ناهنجاریهای سوخت و سازی دیگر است .یکی از جنبه های مهم تغذیه رضایت بخش دربیماریهای بدخیم این است که به زیاد شدن طول عمر دربیماریهای محدود به یک ناحیه از بدن یاری می رساند (دانالدسان و دیگران ،1981)ادعا شده است که پزشکان نتوانسته اند اهمیت سوءتغذیه دراختلالات نئوپلاستیک را دریابند(ریکارد و دیگران ،1983)بنابر ماهیت و شدت بدخیمی ،شیوع سوءتغذیه بین 50-60%است .

پی آمدهای اصلی تغذیه ای بیماری سرطان پیشترفته شامل بی اشتهایی ،تباهی ماهیچه ،اختلال در سنتز پروتئین و نیز عدم تحمل گلوکز ،ودسته ای از ناهنجاریهای سوخت و سازی دیگر است .یکی از جنبه های مهم تغذیه رضایت بخش دربیماریهای بدخیم این است که به زیاد شدن طول عمر دربیماریهای محدود به یک ناحیه از بدن یاری می رساند (دانالدسان و دیگران ،1981)ادعا شده است که پزشکان نتوانسته اند اهمیت سوءتغذیه دراختلالات نئوپلاستیک را دریابند(ریکارد و دیگران ،1983)بنابر ماهیت و شدت بدخیمی ،شیوع سوءتغذیه بین 50-60%است .

درجه بندی وضعیت سوءتغذیه ،ایجاد تغییرات واقع بینانه در وضع تغذیه را امکان پذیر می سازد اندازه گیریهای آنتروپومتریک با استفاده از وسیله مخصوص اندازه گیری ضخامت قشر چربی زیر پوست در ناحیه زیر کتف مورد لزوم است (کیبیریج و دیگران 1987)چنانچه کاهش وزن برابر یا بیشتر از 5% باشد یا کمتر از صدک پنجم وزن به قد است یا غلظت آلبومین کمتر از 3/2g/d1باشد ،آن وقت از اصطلاح سوءتغذیه پروتئین –انرژی برای مشخص کردن وضعیت بیمار استفاده می شود (ریکارد و دیگران ،1983)ترانسفرین ممکن است کمبود انرژی دریافتی و سوءتغذیه پروتئین انرژِی را نشان دهد.

شیمی درمانی و رادیوتراپی

شیمی درمانی و رادیوتراپی ممکن است سبب بروز آماس روده باریک گرددوبه سوء جذب بینجامد.در بیش از یک سوم از بدخیمیهای کودکان ،آسیب رسیدن به روده بر اثر پرتوافکنی دیده شده است.آماس روده ناشی از پرتو افکنی توسط دوز کلس اشعه مشخص می گردد که برای رادیوتراپی به بیش از  Gray 50 اشعه نیاز باشدامری عادی است موادی که برای شیمی درمانی به کار می رود به ویژه اکتینو مایسین و دوکسوروبیسید می تواند آماس روده ناشی از پرتو افکنی را شدت بخشد حتی ممکن است براثر پرتو افکنی،بیماریهای کبدی وحتی فیبروز به وجود آید .پاره ای از داروهای ضد چنگار در امر تکثیر یافته های کریبتی روده ایجاد اختلال می کند و بالغ شدن وتکوین مخاط روده را مختل می کنند .سیسپلاتین ماده ای است که ایجاد مسمومیت کلیوی می کند ومنجر به از دست رفتن مانیزیم می گردد(کرانزالس وویلاسانتا،1982)بیماری بدخیم ممکن است با کاهش رتینول وویتامین A سرم که ممکن است برروی کارآمدی ایمنی اثری منفی داشته باشد،مرتبط باشد(اشتراس،1978)افزون بر این ،استفاده از محلولهای حاوی شیر ودارای انرژی بالا،ممکن است نشانه های ناراحتی های معدی روده ای که بر اثر درمان سرطان به وجود می آیدرا به جلواندازد یا تشدید کند(هیاسم ودیگران،1982).آتروفی مخاط که در پی پرتوافکنی پدید می آید باعث سوء جذب دی ساکاریتها می شود ودر پی آن هنگام مصرف کربوهیدرات شکر روش پیش می آید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 20:58  توسط کاظم اسلامی  | 

نقش تغذيه در پيشگيري از سرطان پروستات

نقش تغذيه در پيشگيري از سرطان پروستات


فرمول، قرص يا محصولي وجود ندارد که، بتواند تضمين کند شما سرطان پروستات نخواهيد گرفت. اگر چه محققان اثرات احتمالي بسياري از ترکيبات مانند ويتامين ها، املاح و گياهان دارويي را بر روي سرطان  پروستات بررسي مي کنند اما نتايج قطعي هنوز حاصل نشده است.

ارتباط بين سرطان، رژيم غذايي و مکمل هاي تغذيه اي متغير مي باشد.به عقيده پزشکان، بهترين توصيه براي پيشگيري از اين سرطان ،نگه داشتن بدن در بهترين وضع ممکن است که اين از طريق ورزش کردن منظم، مصرف متعادل کالري و حفظ يک وزن سالم امکان پذير مي باشد. و اگر شما مصرف روزانه ي يک مکمل مولتي ويتامين و املاح را انتخاب کنيد، زياده روي نکرده ايد و مي توانيد اثرات جانبي مفيدي را تجربه کنيد.

سرطان پروستات شايع ترين سرطان در بين مردان است. اگرچه سرطان پروستات معمولاً به آهستگي رشد مي کند اما مي تواند مهلک باشد. سالانه حدود 29000 آمريکايي بدليل سرطان پروستات جان خود را از دست مي دهند. اقداماتي که براي کاهش خطر سرطان پروستات در زير به شما داده مي شوند، مي توانند سودمند باشند.

 رژيم غذايي کم چرب بر مبناي غذاهاي گياهي، بي ترديد به پيشگيري از سرطان پروستات کمک مي کند.

پيشگيري از طريق رژيم غذايي سالم

مصرف ميوه ها و سبزيجات نقش مفيدي در پيشگيري ازبسياري از سرطان ها دارد. اين غذاها نه تنها ويتامين ها، املاح  و فيبر  را فراهم مي کنند، بلکه وعده هاي غذايي کم کالري و کم چربي را تامين مي کنند. اين احتمال وجود دارد که، مصرف کالري و چربي بيش از حد خطر سرطان پروستات را افزايش دهد و اين به نوبه ي خود رشد سلول هاي سرطاني پروستات را تحريک مي کند. رژيم غذايي کم چرب بر مبناي غذاهاي گياهي، بي ترديد به پيشگيري از سرطان پروستات کمک مي کند.

آنتي اکسيدان ها

محققان نقش بسياري از ويتامين ها  و املاح مانند ويتامين هاي E ، C  ،سلنيم و روي (املاح) را برروي سرطان پروستات بررسي کرده اند. اين ويتامين ها و املاح جزء آنتي اکسيدان ها (آنتي اکسيدان ها موادي هستند که سلول هاي شما را از آسيب اساسي مولکول هاي سمي به نام راديکال هاي آزاد محافظت مي کنند) هستند. آنتي اکسيدان ها  با محافظت سلول ها در برابرمواد سرطان زا، خطر سرطان پروستات را کاهش مي دهند.ميوه ها، سبزيجات، غلات کامل و حبوبات بهترين منابع غذايي ويتامين ها و املاح هستند که انواع وسيعي از مواد مغذي (شناخته و ناشناخته) را تأمين مي کنند. بيشتر پزشکان براي کاهش خطرسرطان پروستات مکمل هاي تکي را توصيه نمي کنند. (ماندن کپسول هايي که تنها محتوي ويتامين E هستند)

اگر شما مولتي ويتامين مي گيريد هوشيارانه آن را مصرف کنيد. تنها يک جيره ي روزانه از ويتامين ها و املاح توصيه مي شود و از مقادير زياد اجتناب کنيد. مقادير زياد بعضي از ويتامين ها و املاح سمي هستند. براي مثال دريافت روزانه بيش از 450 ميلي گرم روي، ممکن است سبب کم خوني سيدروبلاستيک( نوعي کم خوني است که در آن بدن توانايي سنتز گلبول هاي قرمز خون را از دست مي دهد) شود. با پزشک يا متخصص تغذيه ي خود درخصوص مصرف مکمل و هر چه بهتر تأمين کردن مواد مورد نياز بدنتان صحبت کنيد.

گوجه فرنگي

 گوجه فرنگي  و محصولات گوجه فرنگي، حاوي ليکوپن ( آنتي اکسيداني که به گوجه فرنگي رنگ قرمز را مي دهد) هستند. خوردن محصولات گوجه فرنگي يا ديگر غذاهاي غني از ليکوپن مانند هندوانه و گريپ فروت (صورتي رنگ) خطر ابتلا به سرطان پروستات را کم تر مي کند. فراوان ترين ليکوپن در فرآورده هاي گوجه فرنگي پخته شده مانند سوپ گوجه فرنگي و سس اسپاگتي مي باشد. گوجه فرنگي نپخته مقدار کمتري ليکوپن دارد. مکمل هاي ليکوپن مانند آنهايي که شما ممکن است در داروخانه پيدا کنيد همان اثرات ليکوپن مشتق از غذاهاي سالم را تأمين نمي کنند.

سويا

فرآورده هاي سويا مانند شير سويا، آجيل سويا، حاوي ايزوفلاون ها( ترکيباتي که احتمالاً خطر سرطان پروستات شما را کاهش مي دهند) هستند.حضور ايزوفلاون ها، پروتئين هاي اتصالي (گلوبولين ها) بدن شما را تحريک مي کند تا هورمون جنسي تستوسترون را در کنترل نگه دارند. تستوسترون باند شده اثرات هورموني کمي اعما ل مي کند.اين تئوري محققان است که کمتربودن تستوسترون موجود، خطررشد و پيشرفت سرطان را کمتر مي کند. چون رشد سلول هاي سرطاني پروستات در محيط غني از تستوسترون سريع تر است.

سير

مصرف سير  کاهش خطر انواع بسياري از سرطان ها، به انضمام سرطان پروستات را نشان داده است. نظر براين است که ترکيبات سولفور موجود در سير عمل ايمني را افزايش مي دهند و اين به مبارزه با رشد تومور کمک مي کند. همچنين احتمال دارد اين ترکيبات گسترش سلول هاي سرطاني را کاهش داده و توليد آنزيم هايي را که به از بين بردن ترکيبات سرطان زا کمک مي کنند، افزايش دهند.

چاي سبز

اندکي بعد از درو کردن، از برگ هاي چاي خشک و خرد شده چاي سبز به دست مي آيد. چاي سبز  حاوي ترکيبي طبيعي به نام اپي گالو کتچين گالات (EGCG) مي باشد. حضور اين ترکيب فعاليت آنزيم هاي ضروري براي رشد سرطان را مهار مي کند.

گياهان دارويي

مبلغان گياهان دارويي بسيار مدعي هستند که اين محصولات از سرطان پروستات جلوگيري مي کنند. نخلک، گياهي است که احتمال دارد در سلامت پروستات سودمند باشد. محققان کاملاً نفهميده اند که نخلک چگونه در درمان علائم ادراري (مانند تکرر يا دردناک بودن ادرار)عمل مي کند. با اين وجود آنها مي دانند که اين گياه ازتبديل تستوسترون به شکل هورموني که در ارتباط با رشد بافت پروستات است، جلوگيري مي کند. ولي هنوزمعلوم نيست که اين گياه نقش جلوگيري کننده از پيشرفت سرطان پروستات را داشته باشد.گيا هان دارويي را هوشيارانه مصرف کنيد. قبل از اينکه هر نوع گيا ه دارويي مصرف کنيد، با پزشکتان مشورت کنيد.

فعاليت فيزيکي

ورزش مي تواند سيستم ايمني شما را تقويت کند. گردش و سرعت هضم را بهتر کند. همه ي اين ها احتمالاً نقشي را در پيشگيري ازسرطان ايفا مي کنند. ورزش به پيشگيري از چاقي ، يکي ديگر از عوامل خطر بالقوه ي سرطان پروستات نيز کمک مي کند.

مراجعه به پزشک به طور منظم

معاينه ي سالانه ي پروستات نمي تواند به اندازه ي يک رژيم غذايي سالم و ورزش، خطر سرطان پروستات را کاهش دهد. اما داشتن يک معاينه ي منظم براي حفظ سلامتي بسيار مهم است. اگر سرطان پروستات پيشرفت کند معاينه ي ديجيتالي راست روده اي و آزمايش آنتي ژن مخصوص پروستات مي تواند مشکل را در مراحل اوليه، هنگامي که درمان بيشترين اثر را دارد، کشف کند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:21  توسط کاظم اسلامی  | 

سرطان پستان

سرطان شايع در زنان

سرطان پستان


سرطان پستان جزء سرطان هاي نسبتاً شايع و خطرناک در بين زنان مي باشد. درمان موفقيت آميز اين سرطان بستگي به تشخيص اوليه و مراقبت هاي پزشکي دارد.

معاينه ي سينه به صورت ماهيانه توسط فرد، براي تمامي خانم ها امکان پذير است. بهترين زمان براي معاينه بعد از دوران قاعدگي است؛ زيرا در آن زمان دردناکي سينه که مربوط به هورمون ها است وجود ندارد.


طريقه ي معاينه ي پستان ها

1- روبروي آينه ايستاده و به هر دو سينه نگاه کنيد؛ اختلاف اندازه و يا شکل سينه ها را بررسي نماييد.

2- در حالي که دراز کشيده و سر خود را روي يک بالش گذاشته ايد، با نوک انگشتان سينه هايتان را لمس کنيد. سطح سينه ها را فشار دهيد و زير انگشتان بچرخانيد ( از نوک سينه ها شروع کنيد). دورتادور آن را لمس کنيد تا به زير بغل برسيد.

3- به پهلوها خوابيده و بررسي سينه ها را مجدداً انجام دهيد.

4- نوک سينه ها را فشار دهيد و دقت کنيد که خون يا ترشح از آن بيرون مي آيد يا خير.

گودي ها و يا فرورفتگي هاي غير طبيعي مانند پوست پرتقال نيز ممکن است در سينه ها پديد آيد.در صورت لمس برجستگي و يا هر علامت غير طبيعي ديگر در سينه ها به پزشک مراجعه کنيد. مطمئن باشيد که بسياري از برجستگي ها و ترشحات سينه سرطاني نيست ولي به هر حال بهتر است زمان را از دست ندهيد.


عوامل خطرزا در مورد سرطان پستان

عوامل خطرزاي شناخته شده در بروزاين سرطان به شرح زير مي باشند:

بالا رفتن سن؛عوامل ژنتيکي؛ سابقه ي خانوادگي سرطان پستان، عوامل هورموني، يائسگي ديررس،عدم سابقه ي زايمان يا زايمان اول تا سن 30 سالگي،عوامل محيطي از جمله عوامل تغذيه اي ونحوه ي زندگي ، استفاده از بعضي از داروهاي هورموني، اختلال درکارسينوس هاي تخمدان و اندومتر.

شناسايي اين عوامل خطرزا و پيگيري باليني هر بيمار درمان سريع و بهتر را امکان پذير مي سازد.


تو صيه هاي تغذيه اي به منظور جلوگيري ازبروز سرطان پستان:

يک رژيم غذايي بر پايه ي منابع گياهي در مقايسه با رژيم هاي پرچرب و حاوي منابع حيواني مي تواند تا حد زيادي در پيشگيري از اين سرطان مؤثر باشد.

1- براي کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه ، مصرف ميوه  و سبزي تازه و مواد غذايي حاوي فيبرهاي  گياهي را افزايش دهيد.

2- مقدار کل چربي هاي رژيم و به خصوص چربي هاي اشباع را کاهش دهيد.

3- افزايش فعاليت بدني به مدت حداقل 4 ساعت در هفته

4- به حداقل رساندن اضافه وزن  و چاقي 

5- کاهش مصرف غذاهاي حيواني به خصوص گوشت قرمز

6- استفاده از منابع غذايي حاوي اسيد فوليک  ( سبوس ، جوانه ي گندم،  مارچوبه، کلم بروکلي،  اسفناج، ليمو، موز ، طالبي و توت فرنگي 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:18  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذيه در سرطان غدد لنفاوي( لنفوم)

افراد مبتلا به لنفوم معمولاً به انرژي بيشتري نياز دارند. نياز به انرژي ممکن است در طي درمان لنفوم بوسيله شيمي درماني و يا در صورت وجود عفونت و درجه حرارت بالاي بدن ،افزايش يابد. منابع مفيد جهت تامين انرژي شامل غذاهاي نشاسته اي، انواع کيک، بيسکوئيت، سيب زميني، برنج، کره، خامه و ماکاروني است.

در ضمن پروتئين براي سالم نگه داشتن و ساختن ماهيچه ها و سلول ها لازم مي باشد. بسياري از بيماران مبتلا به لنفوم نياز به پروتئين زياد دارند . منابع غني جهت تامين پروتئين شامل گوشت قرمز، مرغ ،ماهي، شير ، پنير، ماست ، تخم مرغ، آجيل( مغزها ) و حبوبات است.

  ويتامين ها و مواد معدني اگر به مقدار زياد دريافت شوند مي توانند مضر باشند.
ويتامين ها و مواد معدني براي حفظ سلامتي بدن لازم مي باشند. در طول بيماري نياز به برخي ويتامين ها و مواد معدني ممکن است افزايش يابد. ويتامين ها و مواد معدني اگر به مقدار زياد دريافت شوند مي توانند مضر باشند. بيمار بايد مکمل ويتامين و املاح را تحت نظر پزشک مصرف کند ، زيرا برخي افراد به مکمل ها (داروها) واکنش نشان مي دهند.

 تحقيقات نشان مي دهد بيماراني که خوب تغذيه مي شوند، دوزهاي بالاتر شيمي درماني را  بهتر تحمل مي کنند و افراد مبتلا به سوء تغذيه زودتر خسته مي شوند.

درمان و بخصوص شيمي درماني در بيماراني که داراي تغذيه کافي و مناسب هستند، بهتر جواب مي دهد. تحقيقات نشان مي دهد بيماراني که خوب تغذيه مي شوند، دوزهاي بالاتر شيمي درماني را تحمل مي کنند و افراد مبتلا به سوء تغذيه زودتر خسته مي شوند. با استفاده از رژيم پرکالري و پرپروتئين ،افراد مبتلا به اين بيماري بهترمي توانند وزن از دست رفته خود را جبران کنند.

براي افزايش دريافت انرژي بايد موارد زير را در نظر داشت :

1- مصرف ميان وعده بين وعده هاي اصلي ، مثل بيسکوئيت، سيب زميني (چيپس)، نان سوخاري

2- مصرف شير و ماست پرچرب

3- مصرف بيشتر کره ومارگارين

4- استفاده از غذاهاي سرخ شده اگر قابل تحمل هستند.

5- مصرف بيشتر سس مايونز و ساير سس هاي پرچرب در تهيه ساندويچ ها و سالادها

6- استفاده بيشتر از پنير پيتزا در تهيه پيتزا و ساير غذاها

7- مصرف بيشتر عسل ، شکر، نوشيدني ها، ميوه ها  و دسرها

عوارض جانبي شيمي درماني مثل کاهش اشتها، زخم دهان، تهوع و تغيير حس چشايي ممکن است توانايي افراد را در خوردن و آشاميدن تحت تاثير قرار دهد.

راه حل هايي را براي رفع هر يک از اين مشکلات بيان مي کنيم :

افرادي که شيمي درماني مي شوند و سيستم ايمني بدن آنها ضعيف مي باشد ، بايد از مصرف شير و محصولات لبني پاستوريزه نشده مانند تخم مرغ خام، تخم مرغي که کم پخته شده، مغز، ماهي خام يا ماهي نيمه پخته شده خودداري نمايند.

کاهش اشتها: براي افزايش اشتها بايد وعده هاي غذايي با حجم کم ولي دفعات زياد وهمچنين نوشيدني هاي مغذي مصرف شوند. همچنين مي توانيد از پزشک معالجتان در خواست کنيد که قرص هاي افزايش دهنده اشتها برايتان تجويز کند.

تهوع :براي از بين بردن اين حالت، مصرف غذاهاي خشک و ساده، نوشيدني هاي مغذي ، نوشيدني ها و بيسکوئيت هاي زنجبيلي ،توصيه مي شود.

احساس سيري سريع: براي اينکه اين حالت به بيماران مبتلا به لنفوم دست ندهد، مصرف وعده هاي غذايي با حجم کم ولي دفعات زياد ، عدم مصرف نوشيدني به هنگام خوردن غذا ( مي توانيد نوشيدني را 30 دقيقه قبل يا 1 ساعت بعد از غذا بنوشيد) توصيه مي شود.

زخم دهان : يکي از جمله مشکلاتي که اين بيماران با آن روبرو هستند،زخم دهان است. لذا براي جلوگيري از بروز اين امر بايد، رژيم نرم و مايع مصرف شود. از مصرف غذاهاي سفت و تند پرهيز شود. از ني براي نوشيدن استفاده شود. همچنين از پزشک داروهايي براي مراقبت دهان تقاضا شود.

تغييرات حس چشايي : بيماران مبتلا به لنفوم،معمولا با تغيير حس چشائي روبرو هستند،براي رفع اين مشکل بايد اين بيماران دندان هاي خود را به طور مرتب مسواک کنند. از دهان شويه هاي تجويز شده استفاده کنند. و همچنين ازغذاهايي که مزه خوبي دارند استفاده کنند.

اسهال : اين افراد براي درمان اسهال، تحت نظر پزشک مي توانند ازداروي ضد اسهال استفاده کنند. برخي مواقع مصرف رژيم کم فيبر ممکن است کمک کند. اگر اسهال بدليل اشعه درماني باشد ، مصرف رژيم کم چرب ممکن است موثر باشد.

يبوست: افزايش مصرف مايعات و رژيم حاوي فيبر بالا به درمان يبوست کمک مي کند.همچنين با نظر پزشک از داروهاي ملين استفاده شود.

افرادي که شيمي درماني مي شوند و سيستم ايمني بدن آنها ضعيف مي باشد ، بايد از مصرف شير و محصولات لبني پاستوريزه نشده مانند تخم مرغ خام، تخم مرغي که کم پخته شده، مغز، ماهي خام يا ماهي نيمه پخته شده خودداري نمايند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:13  توسط کاظم اسلامی  | 

رژيم غذايي در سرطان ها


زماني تصور مي‌شد كه رژيم‌هاي غذايي در مرگ‌هاي ناشي از سرطان نقشي ندارند. امروزه محققان ثابت كرده‌اند كه رژيم غذايي روزانه افراد نقش مهمي‌ در پيشگيري، بروز و درمان انواع سرطان‌ها ايفا مي‌كند. با پذيرش اين حقيقت كه انسان هر روزه ملزم به مصرف غذا مي‌باشد و به دليل تعداد و تنوع سرطان‌هايي كه بطور بالقوه با رژيم غذايي در ارتباط هستند، مي‌توان گفت: كه در حدود يك سوم سرطان هايي كه در نهايت منجر به مرگ مي‌شوند، با آنچه كه مي‌خوريم در ارتباط هستند. تاثير تحولاتي كه امروزه در نوع زندگي و عادات غذايي مردم صورت گرفته است را نمي‌توان در ايجاد چنين بيماري‌هايي ناديده گرفت.

بدون شك استعداد ابتلا به سرطان در افراد مختلف به دليل تفاوت‌هاي زمينه‌اي و ذاتي با يكديگر متفاوت است و علاوه بر ويژگي‌هاي وراثتي، ‌عوامل بيروني نيز در ايجاد سرطان‌ها تاثير بسزايي دارند. با وجود شيوع روزافزون سرطان در سراسر دنيا هر روزه خبرهاي اميدوار كننده‌اي درباره اين بيماري‌ها مي‌شنويم. اگر نمي‌توانيم در عوامل محيطي خود تغييري ايجاد كرده و يا اگر نمي‌توانيم بر محيط زيست و عوامل تهديدكننده موجود در آن غلبه كنيم، اما مي‌توانيم با اصلاح و متعادل ساختن الگوهاي غذايي خود در طول زندگي احتمال ابتلا به سرطان را در خود به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش دهيم.

مطالعه جمعيت‌هايي كه از يك منطقه به منطقه ديگر مهاجرت مي‌كنند و در نتيجه ي مهاجرت، فرهنگ غذايي خود را نيز تغيير مي‌دهند، ‌نشان داده است كه اين مردم در اثر تغيير الگوي غذايي و پذيرش الگوي جديد، در معرض ابتلا به سرطان‌هاي شايع در منطقه قرار مي‌گيرند.بين تغذيه و سرطان ارتباط پيچيده اي وجود دارد. غذايي كه مي‌خوريم به طور بالقوه مي‌تواند حاوي مواد سرطان‌زا و پيش‌ساز سرطان يا بالعكس داراي مواد ضدسرطاني باشد.ماهيت سرطان و ارتباط آن با رژيم غذايي در مناطق مختلف متفاوت است. از اين رو نمي‌توان دستورالعمل‌ يكساني را براي تمام مردم پيشنهاد كرد. به طور مثال در كشورهاي صنعتي شمال آمريكا و اروپا مشكل بيش بود تغذيه‌اي (OVER NUTRITION) در بروز سرطان‌ها مطرح مي‌باشد و به نظر مي‌رسد كه رژيم‌هاي پرچربي و پركالري رايج در اين كشورها با شيوع روزافزون انواع مختلف سرطان ها در ارتباط باشد.

در مقابل، ماهيت مشكل در كشورهاي در حال توسعه اساساً متفاوت است. آنچه كه در اين كشورها مساله‌ساز مي‌باشد، كمبودهاي تغذيه‌اي (UNDER NUTRITION) و محدوديت تنوع در الگوي غذايي است. در چنين الگويي ميزان ويتامين‌ها و مواد مغذي كه براي سلامت افراد ضروري هستند ناكافي است. علاوه بر آن مشكلات مربوط به انبار و نگهداري غذا نيز كيفيت غذاي مصرفي اين مردم را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.تفاوت در ماهيت رابطه سرطان و رژيم غذايي بين ملل مختلف ايجاب مي‌كند كه دستورالعمل‌هاي اجرايي براي هر ملتي با توجه به خصوصيات آن جمعيت پيشنهاد شود.در ادامه خلاصه‌اي از دستورالعمل‌هاي توصيه شده توسط سازمان‌هاي حمايتي، ‌محققان، آژانس‌هاي دولتي و ارگان‌هاي بهداشتي كه قابل استفاده براي عموم مردم مي‌باشد، آورده شده است.

1 ـ رژيمي ‌متنوع داشته باشيد. به خاطر داشته باشيد كه مواد مغذي مورد نياز شما تنها از يك يا دو منبع تامين نشود. در رژيم روزانه خود از تمام گروه‌هاي غذايي: ميوه‌ها، سبزي ها، غلات، گوشت، محصولات لبني و… استفاده كنيد.

2 ـ وزن خون را همواره در حد متعادل نگه‌داريد. چاقي  عامل اصلي بوجود آورنده بسياري از بيماري‌ها از قبيل بيماري‌هاي قلبي، ‌عروقي، فشارخون، ديابت و زمينه‌ساز بعضي از سرطان‌ها است.

3 ـ مصرف چربي زياد، ‌غذاهاي حاوي چربي اشباع شده و كلسترول را محدود كنيد. رژيمي‌كه چربي آن بالاست مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌هاي پستان، ‌پروستات، كولون و ركتوم را افزايش دهد.

4 ـ ميزان غذاهاي نشاسته‌اي و فيبري را در رژيم خود افزايش دهيد. به آساني مي‌توان مقدار نشاسته و فيبر رژيم را با خوردن ميوه‌ها، ‌سبزي‌ها، سيب ‌زميني، دانه‌ها، نان‌ها و غلات كامل افزايش داد. يك رژيم پرفيبر احتمال ابتلا به سرطان كولون و ركتوم را كاهش مي‌دهد.

5 ـ مصرف شيريني را محدود كنيد. الگوهاي غذايي حاوي غذاهاي شيرين، اغلب پرچرب، با كالري زياد و تهي از مواد مغذي و معدني مي‌باشند كه چنين رژيمي ‌زمينه ‌ساز بروز بعضي از سرطان‌ها است.

6 ـ نمك رژيم غذايي خود را تا حد ممكن كاهش دهيد.

7 ـ مصرف نوشابه‌هاي الكلي را قطع كنيد. مصرف الكل مي‌تواند منجر به سرطان دهان، حلق، مري و كبد شود. ميزان ابتلا به سرطان در الكلي‌هايي كه سيگار مي‌كشند چندين برابر است.


چه غذاهايي را انتخاب كنيم؟

با انتخاب و گنجاندن غذاهاي زير در الگوي غذايي روزانه خود مي‌توانيد احتمال ابتلا به سرطان را كاهش دهيد.* فيبر غذايي : فيبر قسمتي از ساختمان سلول گياهي است كه دستگاه گوارش انسان قادر به هضم آن نمي‌باشد. فيبر به حركت غذا در لوله گوارش و دفع ضايعات آن از بدن و در نتيجه حفظ سلامت دستگاه گوارش كمك مي‌كند. داشتن رژيمي‌كه ميزان فيبر آن بالا و چربي آن پايين باشد، احتمال ابتلا به سرطان كولون و ركتوم را مي‌كاهد. ميزان مصرف فيبر در جوامع آمريكايي 11 گرم در روز مي‌باشد كه به توصيه انستيتو بين‌المللي سرطان (NCI) اين ميزان بايد به 30-20 گرم در روز افزايش يابد. NCI مصرف بيش از 35 گرم فيبر در روز را توصيه نمي‌كند، زيرا مصرف بيش از اين ميزان مي‌تواند اثرات نامطلوبي به وجود آورد.براي دريافت فيبر مورد نياز، به جاي مكمل‌هاي فيبري مصنوعي، از منابع غذايي غني از فيبر استفاده كنيد. به اين منظور انواع نان، ماكاروني‌ و غلات تصفيه نشده را در رژيم غذايي خود بگنجانيد. سعي كنيد مصرف محصولاتي كه از آردهاي تصفيه شده ساخته مي‌شوند را كم كنيد.

سيب درختي، هلو، گلابي و حتي سيب‌زميني را با پوست بخوريد و محصولاتي كه از آردهاي تصفيه شده ساخته مي‌شوند را كم مصرف كنيد. لوبيا و نخود پخته منابع بسيار خوبي از فيبر هستند. غذاهاي پرفيبر معمولا چربي پاييني دارند.

* در رژيم غذايي روزانه خود تا حد امكان از گوشت‌هاي كم چرب استفاده كنيد. قبل از اين كه گوشت را بپزيد، تمام چربي‌هاي قابل رويت آن را جدا كنيد و دور بريزيد و اگر چربي باقي ماند، قبل از خوردن آن را جدا كنيد. مصرف ماهي را افزايش دهيد. گوشت سفيد را به جاي گوشت قرمز استفاده كرده و قبل از پخت، پوست و چربي آن را جدا كنيد.

* ميوه‌ها و سبزي‌ها را جايگزين تنقلات سرخ‌شده و پرچرب كنيد.

* به جاي مواد لبني پرچرب (شير كامل، ‌خامه، سرشير و…) از محصولات لبني كم‌چربي استفاده كنيد. اين گروه از مواد غذايي منابع خوبي از پروتئين، ويتامين‌ها و املاح به ويژه كلسيم هستند كه براي حفظ سلامت فرد مفيد مي‌باشند.

* مصرف غذاهاي حاوي ويتامين A  ، بتاكاروتن و ويتامين C  احتمال ابتلا به سرطان‌ها را كاهش مي‌دهند. ميوه‌ها و سبزي‌هاي زيادي وجود دارند كه داراي مواد فوق مي‌باشند. سعي كنيد در رژيم غذايي روزانه خود از سبزي‌هاي برگي شكل سبز تيره، ‌زرد و نارنجي و ميوه‌ها بويژه مركبات استفاده كنيد.

سبزي‌هاي خانواده كلم،  اغلب كاهش دهنده احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها هستند. اين سبزي‌ها منابع خوبي از فيبر، ويتامين‌ها واملاح مي‌باشند. از اين خانواده مي‌توان به كلم چيني، كلم بروكلي، كلم بروكسل، كلم پيچ، گل‌كلم و كلم‌قمري اشاره كرد.


تغيير عادات غذايي :

ـ لزومي‌ ندارد كه شما براي حفاظت خود در مقابل حمله سرطان، غذاهايي را كه دوست داريد، كنار بگذاريد. به جاي آن سعي كنيد، در اغلب موارد غذاهايي را انتخاب كنيد، كه احتمال ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهند و مصرف غذاهايي را كه احتمال بروز سرطان را افزايش مي‌دهند محدود كنيد.

ـ سعي نكنيد كه عادات غذايي خود را يك شبه تغيير دهيد. ميوه‌ها و سبزي‌ها را به تدريج و در طول يك دوره چند هفته‌اي به رژيم خود اضافه كنيد.

ـ سعي كنيد هر بار كه به خريد مي‌رويد، يكي از مواد غذايي پرچرب را با مشابه كم‌چرب آن جايگزين كنيد.

ـ به جاي مواد غذايي كه از آردهاي تصفيه شده و غلات فرآينده شده درست شده‌اند، مانند نان هاي سفيد، از محصولاتي با آرد كامل و غلات كامل مانند نان سبوس دار  استفاده كنيد.

ـ از روش‌هايي براي پخت غذا  استفاده كنيد كه نيازي به افزودن روغن نداشته باشد. مانند تنوري كردن، بخارپز كردن و آب‌پزكردن.

ـ در روش‌هايي مانند كباب‌كردن و بريان‌كردن از تماس غذا با دود جلوگيري كنيد. تماس غذا با دود مي‌تواند منجر به توليد مواد سرطان‌زا در غذا شود.ـ سعي كنيد غذا را قبل از كباب يا بريان كردن در فويل بپيچيد و آن را از منبع حرارتي دور نگهداريد تا مدت زمان پخت طولاني‌تر شود.

ـ سعي كنيد با توجه به برچسب غذاها و ميزان چربي، كالري و فيبر در آنها، براي هر روز خود يك برنامه غذايي تنظيم كنيد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:5  توسط کاظم اسلامی  | 

افزايش يا کاهش سرطان با غذا


 بيماري‌هاي قلبي- عروقي،  سرطان و ديابت ، عامل دو سوم تمام مرگ‌ ها در کشورهاي پيشرفته هستند. اين سه بيماري موجب کاهش سلامت، کاهش اميد به زندگي، رنج بسيار، ناتواني و هزينه‌هاي اقتصادي هنگفت مي‌شوند. هزينه‌ي پيشگيري از اين بيماري‌ها به نسبت هزينه‌ي درمان آن‌ها بسيار اندک است.

«سلامت مردم تا سال 2010» به‌عنوان هدف در برخي کشورهاي پيشرفته دنبال مي‌شود و چند نکته را مورد توجه قرار داده است.از جمله‌ي اين نکات مي‌توان تغذيه‌ي مناسب، کاستن از اضافه وزن، داشتن فعاليت فيزيکي کافي و تناسب اندام، عدم استعمال دخانيات و دسترسي به خدمات بهداشتي مناسب در جهت کاهش سرطان، ديابت و بيماري‌هاي قلبي- عروقي را بر‌شمرد.

هم‌چنين بعضي منابع علمي ديگر پرهيز از آفتاب شديد، کاهش نوشيدن قهوه و چاي  غليظ، آزمايش دوره‌اي جهت بررسي احتمال سرطان در بدن افراد و پاي‌بندي به همسر را در اين زمينه مورد عنايت قرار داده‌اند. با رعايت اين موازين احتمال ابتلا به سرطان‌هاي حلق، مري، حنجره، ريه، کليه، مثانه ، پانکراس، پوست، معده، بيضه، سينه، گردن رحم، رحم، پروستات و روده‌ي بزرگ کاهش مي‌يابد.

فعاليت فيزيکي احتمال ابتلا به چاقي  را مي‌کاهد و چاقي خود، در بسياري از بيماري‌ها نقش دارد. متاسفانه چاقي به‌سرعت در تمام دنيا رو به گسترش است؛ به‌طوري که در سال 2000(6سال پيش) شيوع چاقي در برخي کشورهاي پيشرفته به 65 درصد جمعيت بزرگسالان رسيد. چاقي، احتمال ابتلا به سرطان‌هاي مختلف از جمله سرطان غدد گردني (آدنو کارسينوما)، روده‌ي بزرگ، راست روده، سينه (به‌ويژه در خانم‌هاي يائسه)، رحم و کليه را افزايش مي‌دهد. چاقي عامل حدود يک چهارم سرطان‌هاي سينه در جهان است. احتمال بروز سرطان سينه در زنان يائسه‌ي داراي اضافه وزن 250- 50 درصد بيش از ديگر خانم‌هاست. دريافت بالاي ميوه‌ها و سبزي‌ها (حداقل 400گرم در روز) در مدت زمان طولاني، احتمال ابتلا به چاقي و افزايش وزن را به ويژه در ميانسالي کاهش مي‌‌دهد و احتمال ابتلا به سرطان‌هاي حفره‌ي دهاني، مري، معده، روده‌ي بزرگ و رکتوم را نيز مي‌کاهد. در برخي مطالعات، بين مصرف مغز دانه‌ها و سرطان روده‌ي بزرگ ارتباطي مشاهده شده، به طوري که مصرف اين مواد (به ويژه در خانم‌ها) احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داده است.

مصرف سويا نيز به وضوح در کاهش سرطان نقش دارد.

دريافت فلاوونوئيدها (مواد رنگي موجود در گياهاني از قبيل گوجه‌فرنگي، انگور قرمز، هويج، چاي، سيب، پياز و امثال آن) در جهت کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌‌هاي سيستم‌هاي گوارش و تنفس انسان مفيدند، البته اثر فوري در مردان مسني که به‌مصرف اين مواد روي آورده‌‌اند گزارش نشده است.

نوشيدن چاي‌سبز  و مصرف سبزي‌هاي تيره نيز در برخي مطالعات علمي به‌عنوان عوامل کاهش احتمال سرطان سينه مطرح شده‌اند.

نوشيدن الکل (حتي به‌مقدار کم) موجب ابتلا به سرطان‌‌هاي حفره‌ي دهاني، حلق، مري  و کبد مي‌شود و خطر سرطان سينه را هم قبل از يائسگي و هم بعد از آن افزايش مي‌دهد.

مصرف مواد غذايي آلوده به برخي قارچ‌ها (کپک‌ها) با وارد کردن سم خطرناکي به نام افلاتوکسين موجب سرطان کبد مي‌‌شود.

مصرف نوعي غذاي چيني (تهيه شده از ماهي شور) خطر سرطان حلق به‌ويژه در کساني که از کودکي از اين غذا مصرف مي‌کرده‌اند را افزايش مي‌دهد.

مصرف غذاهاي حاوي مواد نگهدارنده، گوشت قرمز و نمک فراوان احتمال ابتلا به سرطان معده را افزايش داده و استفاده از غذاها و نوشيدني‌هاي خيلي داغ، نيز احتمال خطر سرطان‌هاي حفره‌ي دهان، مري و حلق را بالا مي‌برد.

مصرف بالاي سبزي و ميوه، و کاهش مصرف گوشت قرمز بيش از کاهش مصرف چربي، خطر سرطان‌هاي سينه،  روده‌ي بزرگ، راست روده و پروستات را کاهش مي‌‌دهد.

بين مصرف کربوهيدرات‌هاي تصفيه شده با سرطان روده‌ي بزرگ  و راست روده نيز ارتباط ديده شده است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:0  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه در بیماران سرطانی

تغذیه در بیماران سرطانی

پی آمدهای اصلی تغذیه ای بیماری سرطان پیشترفته شامل بی اشتهایی ،تباهی ماهیچه ،اختلال در سنتز پروتئین و نیز عدم تحمل گلوکز ،ودسته ای از ناهنجاریهای سوخت و سازی دیگر است .یکی از جنبه های مهم تغذیه رضایت بخش دربیماریهای بدخیم این است که به زیاد شدن طول عمر دربیماریهای محدود به یک ناحیه از بدن یاری می رساند (دانالدسان و دیگران ،1981)ادعا شده است که پزشکان نتوانسته اند اهمیت سوءتغذیه دراختلالات نئوپلاستیک را دریابند(ریکارد و دیگران ،1983)بنابر ماهیت و شدت بدخیمی ،شیوع سوءتغذیه بین 50-60%است .

درجه بندی وضعیت سوءتغذیه ،ایجاد تغییرات واقع بینانه در وضع تغذیه را امکان پذیر می سازد اندازه گیریهای آنتروپومتریک با استفاده از وسیله مخصوص اندازه گیری ضخامت قشر چربی زیر پوست در ناحیه زیر کتف مورد لزوم است (کیبیریج و دیگران 1987)چنانچه کاهش وزن برابر یا بیشتر از 5% باشد یا کمتر از صدک پنجم وزن به قد است یا غلظت آلبومین کمتر از 3/2g/d1باشد ،آن وقت از اصطلاح سوءتغذیه پروتئین –انرژی برای مشخص کردن وضعیت بیمار استفاده می شود (ریکارد و دیگران ،1983)ترانسفرین ممکن است کمبود انرژی دریافتی و سوءتغذیه پروتئین انرژِی را نشان دهد.

شیمی درمانی و رادیوتراپی

شیمی درمانی و رادیوتراپی ممکن است سبب بروز آماس روده باریک گرددوبه سوء جذب بینجامد.در بیش از یک سوم از بدخیمیهای کودکان ،آسیب رسیدن به روده بر اثر پرتوافکنی دیده شده است.آماس روده ناشی از پرتو افکنی توسط دوز کلس اشعه مشخص می گردد که برای رادیوتراپی به بیش از  Gray 50 اشعه نیاز باشدامری عادی است موادی که برای شیمی درمانی به کار می رود به ویژه اکتینو مایسین و دوکسوروبیسید می تواند آماس روده ناشی از پرتو افکنی را شدت بخشد حتی ممکن است براثر پرتو افکنی،بیماریهای کبدی وحتی فیبروز به وجود آید .پاره ای از داروهای ضد چنگار در امر تکثیر یافته های کریبتی روده ایجاد اختلال می کند و بالغ شدن وتکوین مخاط روده را مختل می کنند .سیسپلاتین ماده ای است که ایجاد مسمومیت کلیوی می کند ومنجر به از دست رفتن مانیزیم می گردد(کرانزالس وویلاسانتا،1982)بیماری بدخیم ممکن است با کاهش رتینول وویتامین A سرم که ممکن است برروی کارآمدی ایمنی اثری منفی داشته باشد،مرتبط باشد(اشتراس،1978)افزون بر این ،استفاده از محلولهای حاوی شیر ودارای انرژی بالا،ممکن است نشانه های ناراحتی های معدی روده ای که بر اثر درمان سرطان به وجود می آیدرا به جلواندازد یا تشدید کند(هیاسم ودیگران،1982).آتروفی مخاط که در پی پرتوافکنی پدید می آید باعث سوء جذب دی ساکاریتها می شود ودر پی آن هنگام مصرف کربوهیدرات شکر روش پیش می آید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1386ساعت 23:34  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در سرطان معده

تاثير تغذيه بر سرطان معده


  

بايد توجه داشت وجود عوامل خطر همواره به معني ابتلا به بيماري نيست و تنها شرايط را براي ابتلا به بيماري بيشتر مي ‌کند.

تحقيقات پزشکان يک مرکز سرطان ‌شناسى در ژاپن حاکى از آن است که مصرف بيش از حد نمک  با سرطان معده ارتباط دارد.

چنان که مصرف 6-4 گرم نمک در غذاى روزانه، خطر ابتلا به سرطان معده را افزايش مي دهد و کسانى که روزانه 15-12 گرم نمک مصرف مى ‌کنند، خطر ابتلاى آنها به سرطان چندين برابر مى‌ شود.

محققان اين نتايج را با بررسي عادات غذايى 40 هزار داوطلب و با در نظر گرفتن عادات ديگر آنها مانند سيگار کشيدن و مصرف مشروبات الکلى  در مدت 11 سال به دست آوردند.

همچنين به گزارش نشريه ي بين‌المللي سرطان، افرادي که در دوران نوجواني و کودکي خود به طور معمول هر روز چيپس  مصرف مي‌ کنند،(به دليل وجود مقادير زيادي نمک و روغن‌هاي اشباع در اين مواد غذايي) نسبت به ديگران 27 درصد بيشتر به سرطان معده مبتلا مي‌ شوند.

همچنين، مسئولان وزارت بهداشت چين و سازمان جهاني بهداشت، علاقه ي وافر چيني‌ها به انواع ترشي ‌جات، شورها، غذاهاي دودي مثل ماهي ‌دودي و سيگار را علت شيوع بيش از حد سرطان معده در اين کشور مي ‌دانند.

بنابراين غذاهاي دود زده و نمک سود شده، گوشت و ماهي دودي و خشک شده و روغن‌هاي سرخ شده همگي احتمال ايجاد سرطان معده را افزايش مي ‏دهند.

برعکس مصرف ميوه و سبزيجات تازه فرد را در مقابل ابتلا به سرطان محافظت مي ‏کند. همچنين مصرف فيبرهاي غلات  به ميزان زيادي (تا 70 درصد) خطر ايجاد سرطان معده را کاهش مي ‏دهد.

بر طبق آمار ارائه شده از سوي سازمان جهاني بهداشت، درکشورهايي که از گوشت قرمز زياد استفاده مي کنند، ابتلا به سرطان معده نيز شيوع بيشتري دارد. بنابراين بايد توجه داشته باشيد که استفاده از گوشت قرمز بيش از 13 بار در هفته احتمال سرطان معده را دو برابر مي‌ کند به خصوص اگر گوشت به صورت کبابي، پخته شود.

مصرف مقادير زياد آهن غذايي با افزايش خطر ابتلا به سرطان معده و حلق مرتبط شناخته شده است، اما جالب اين است که محققان معتقدند اين خطر با افزايش مصرف روي کاهش مي‌ يابد.

به گزارش خبرگزاري رويترز هلث از نيويورک، دکتر ديويد ياکوبس از دانشگاه مينه ‌سوتا در مينياپوليس و همکارانش نتايج تحقيق روي 34 هزار زن يائسه 55 تا 69 ساله را بررسي کردند و اين زنان به مدت 16 سال پيگيري شدند.

در اين مدت 75 مورد سرطان دستگاه گوارش فوقاني (52 مورد سرطان معده و 23 مورد سرطان حلق) گزارش شد. اين محققان بين مصرف آهن و خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش فوقاني ارتباطي را کشف کردند. اما بين مصرف روي  و احتمال ابتلا به اين نوع سرطان يک ارتباط معکوس مشاهده شد. اين زنان بر اساس ميزان مصرف آهن غذايي  خود به دو گروه تقسيم شدند:

خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش فوقاني در کساني که کمترين مصرف آهن غذايي را داشتند صفر و در کساني که بيشترين مصرف آهن غذايي را داشتند 3 برابر افزايش نشان مي ‌داد. اين ارتباط در مورد مصرف روي برعکس بود، يعني بيشترين مصرف روي با 13 درصد کاهش خطر ابتلا به اين نوع سرطان مرتبط بود. اين نتايج حتي با در نظر گرفتن ديگر عوامل خطر مانند شاخص توده ي بدني،  فعاليت بدني، مصرف مولتي ‌ويتامين و مصرف چربي اشباع شده، ويتامين‌هاي C، A ، E تغييري نکرد.

  


پيشگيري، بهتر از درمان

شايان ذکر است ميزان موفقيت در درمان بيماري چندان زياد نيست، لذا پيشگيري مي ‌تواند نقش بسيار مهمي ‌داشته باشد. بنابراين نکات زير را در نظر داشته باشيد:

1- آزمايش‌هاي توصيه شده توسط پزشک را مرتب انجام دهيد، چرا که معاينات منظم دستگاه گوارش در همه ي افراد، به ويژه افراد مسن، در تشخيص زودرس اين سرطان مؤثر است.

2- تحقيقات نشان داده‌اند که رژيم‌هاي غذايي مهم ترين عامل در ابتلا به سرطان معده هستند و استفاده از غذاهاي محتوي ويتامين A و C ، ويتامين E  و بتاکاروتن به علت خاصيت آنتي اکسيداني در جلوگيري از ابتلا به سرطان معده بسيار مؤثر هستند، بنابراين مصرف بيش از 5-4 وعده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه را در برنامه ي غذايي خود داشته باشيد.هويج، بروکلي ، کاهو‌هاي ايراني، کدوي حلوايي  و... نمونه‌هايي از آنها به شمار مي ‌آيند.

3- مصرف نمک و غذاهاي سرخ‌کرده  را بسيار محدود کنيد و براي پخت غذا،  روش‌هايي نظير بخارپز کردن و پخت در ماکروويو را برگزينيد. خوردن مداوم غذاهاي شور ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را دو برابر کند.

4 - سيگار نکشيد  و اگر سيگاري هستيد مقدار آن را کاهش دهيد و به سابقه ي خانوادگي اين بيماري توجه کنيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:44  توسط کاظم اسلامی  |