تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

خشکي پوست و درمان آن(2)

در قسمت اول اين مقاله، در مورد علل خشکي پوست و مراقبت از آن صحبت کرديم. حال در اين مطلب غلاوه بر موارد قبلي ، توصيه هاي غذايي و گياهان دارويي موثر را نيز براي شما بيان مي کنيم.

بهترين دارو براي لب هاي خشک و ترک خورده ، مخلوط شير و چند قطره گلاب و آب ليموترش است که بهتر است هر شب قبل از خوابيدن اين محلول را به لب هاي خود بماليد.

بعد از تميز کردن پوست خود، آن را مرطوب کنيد تا خشک نشود. يک محلول مرطوب کننده يا روغن مخصوص صورت استفاده کنيد که داراي مواد مغذي و طبيعي باشد. هرگز از کرم هاي جامد استفاده نکنيد.

از دستگاه بخور يا سماور يا يک ظرف آب روي شوفاژ براي مرطوب کردن هواي اتاق به خصوص در زمستان استفاده کنيد. اين کار باعث مي شود پوست آب کمتري از دست بدهد.

در محيط هاي خيلي گرم قرار نگيريد. از تغييرات ناگهاني دما خودداري کنيد. پوست خود را از تماس با باد و نور خورشيد هم محافظت کنيد. به ياد داشته باشيد که پوست در اثر خشک شدن بسيار آسيب پذير و حساس مي شود.

در هواي سرد زمستاني که باد هم مي وزد، حتماً يک کرم مرطوب کننده به صورت خود بماليد، زيرا سرما باعث تبخير آب از پوست مي شود. باد هم سرعت تبخير را افزايش مي دهد.

در شب براي شستن کرم، يک تميز کننده روغني استفاده کنيد که کرم بچه مناسب تر است.

حداقل نيم ساعت قبل از خوابيدن، کرم مخصوص شب بماليد. اگر بعد از زدن کرم فوراً بخوابيد، پوست نازک اطراف چشم هاي شما متورم خواهد شد.

يک بار در هفته براي روشن شدن پوست، از ماسک مخصوص صورت استفاده کنيد. براي تهيه اين ماسک : يک قاشق مربا خوري خاک رس سبز رنگ و يک قاشق مرباخوري عسل را مخلوط کنيد. اين مخلوط را به صورت خود بماليد ولي مواظب باشيد اطراف چشم ها نماليد. 15دقيقه صبر کنيد و سپس با آب ولرم صورت خود را بشوييد. در حاليکه پوست صورت کمي مرطوب است، يک مايع نرم کننده يا روغن طبيعي مخصوص به صورت خود بماليد.

وقتي پوست ترک برمي دارد، مصرف آب و اسيدهاي چرب ضروري را افزايش دهيد. هميشه پوست خود را چرب کنيد و از تماس با مواد مضر محافظت کنيد.

براي از بين بردن خشکي پوست انگشتان دست، کرم گل هميشه بهار و ويتامين E را استفاده کنيد. موقع خواب اين مخلوط را به پوست دست خود بماليد و تمام شب دستکش هاي نايلوني بپوشيد تا کرم به جايي ماليده نشود.

هرگز سيگار نکشيد. سيگار به دلايل مختلفي براي پوست مضر است. نيکوتين موجود در سيگار رگ هاي خوني و از جمله مويرگ هاي تغذيه کننده پوست را تنگ مي کند. در نتيجه خون کمتري به پوست مي رسد و پوست دچار کمبود اکسيژن و مواد مغذي مي شود که براي سلامتي پوست مضر است. همچنين پوست را خشک و زبر و سخت مي کنند.

از صابون هاي تند و کرم هاي پاک کننده مواد آرايشي استفاده نکنيد، زيرا اين کرم ها داراي روغن هاي هيدروژنه هستند. اين روغن ها باعث مي شوند راديکال هاي آزاد به پوست آسيب زده و باعث خشکي و چين و چروک آن شوند. براي پاک کردن پوست خود، از روغن  زيتون و روغن بادام استفاده کنيد. به آرامي روغن را به پوست خود بماليد، سپس با آب گرم آن را بشوييد و با يک پارچه نرم، پوست خود را خشک کنيد.

هنگام حمام کردن از آب خيلي داغ استفاده نکنيد. تا جايي که امکان دارد جلوي آفتاب نايستيد. نور خورشيد باعث خرابي بيشتر پوست مي شود. تابش مستقيم نور خورشيد به پوست خشک باعث خشکي، چين و چروک، جوش و حتي تاول مي شود.

اگر مجبوريد جلوي آفتاب باشيد، هميشه به صورت و قسمت هايي از پوست خود که در معرض تابش آفتاب هستند، يک ضد آفتاب مناسب بماليد.

گياهان دارويي براي پوست خشک

گل هميشه بهار باعث نرم شدن پوست مي شود. همچنين براي بُخور صورت يا تهيه عرق گياهان دارويي استفاده مي شود.

5 قطره روغن اسطوخودوس  يا عصاره جوي دو سر را به آب وان اضافه کنيد. بعداز حمام از روغن رقيق شده گل پامچال استفاده کنيد.

دم کرده بابونه ، نعناع  يا قاصدک بنوشيد. همچنين دم کرده گل گاو زبان  ، رازيانه و گل هميشه بهار باعث بهبود خشکي پوست مي شود. يک قاشق مرباخوري از اين گياهان دارويي را به يک ليوان آب جوش اضافه کنيد و بعد از 5 دقيقه بنوشيد.

روغن درخت چاي به داخل سلول هاي پوستي نفوذ مي کند. پس يک قطره از اين روغن را به کرم مصرفي خود در شب يا روز اضافه کنيد تا باعث مرطوب و صاف شدن پوست شود.

بُخور صورت با گياهان دارويي

گياهان مفيد براي اين کار بابونه ، اسطوخودوس و نعناع است.

2 تا 4 قاشق غذاخوري از اين گياهان را (خشک يا تازه) در2 ليتر آب به آهستگي بجوشانيد. بعد از کمي جوشيدن، ظرف را از روي حرارت برداريد و روي زمين يا ميز قرار دهيد. سپس صورت خود را مدت 15 دقيقه روي بخار ظرف نگه داريد. همچنين مي توانيد براي اين کار يک حوله هم روي سر خود بيندازيد (به حالت بُخور دادن).

بعد از15 دقيقه صورت خود را با کمي آب سرد بشوييد و صبر کنيد تا صورتتان خشک شود يا با يک حوله آن را خشک کنيد. سپس مي توانيد از يک مرطوب کننده طبيعي يا کرم مخصوص صورت خود استفاده کنيد.

بعد از بُخور دادن صورت، آب جوشيده گياهي را براي استفاده هاي بعدي کنار بگذاريد تا سرد شود. شما مي توانيد هر چند مدت يک بار براي سفت کردن پوست خود، اين جوشيده گياهي را با يک تکه پنبه به صورت خود بماليد.

توصيه هاي غذايي براي بهبود خشکي پوست

1- در رژيم غذايي خود به ميزان کافي از انواع سبزيجات، ميوه، غلات ، دانه هاي خوراکي و آجيل مصرف کنيد. پروتئين را از منابع گياهي تامين کنيد. بيشتر غذاهاي خام و تازه بخوريد.

2- سير ، پياز و تخم مرغ بخوريد ، زيرا گوگرد موجود در آنها باعث حفظ لطافت و جواني پوست مي شود.

3- مقدار زيادي سبزيجات زرد و نارنجي رنگ مثل هويج و کدو حلوايي مصرف کنيد. اين سبزيجات بتاکاروتن زيادي دارند که بعنوان يک آنتي اکسيدان نقش مهمي در حفظ سلامتي پوست در برابر راديکال هاي آزاد دارد.

4- طالبي ، هويج و زردآلو مواد غذايي مفيدي براي پوست خشک هستند، زيرا غني از ويتامين هاي A  و  C هستند که هر دو براي پوست لازم هستند. مي توانيد آنها را بطور تازه يا آبميوه طبيعي آنها را مصرف کنيد.

غذاهاي غني از پانتوتنيک اسيد يا ويتامين B5 را مصرف کنيد ، منابع ويتامين B5 براي ساخت چربي هاي لازم براي پوست لازم هستند.

5- حداقل روزي 8 ليوان آب بنوشيد تا دچار کم آبي نشويد.

6- غذاهاي سرخ شده ، چربي حيواني و روغن جامد مصرف نکنيد. از روغن هاي مايع گياهي براي سرخ کردن استفاده نکنيد ، مگر روغن مخصوص سرخ کردني را، زيرا حرارت باعث توليد راديکال هاي آزاد در روغن مايع مي شود که به پوست آسيب مي زند.

7- نوشابه، چيپس، شکلات و تنقلات بي ارزش را مصرف نکنيد.

8- قهوه نخوريد، زيرا با افزايش دفع ادرار باعث از دست رفتن مايعات و املاح ضروري مورد نياز سلول هاي پوستي مي شوند.

توصيه هاي عمومي :

1- به مقدار کافي بخوابيد ، زيرا بازسازي و ترميم سلول هاي پوستي در زمان استراحت و خواب ، افزايش مي يابد.

2- ورزش کنيد، زيرا جريان خون را در رگ ها افزايش مي دهد. ورزش منظم و پيوسته، باعث تغذيه و تميز شدن پوست از داخل بدن مي شود.

3- نيمي از يک آواکادوي متوسط را رنده کنيد و با چند قطره آب ليموي تازه مخلوط کنيد. سپس اين مخلوط را مدت 15 تا 20 دقيقه روي پوست خود قرار دهيد. بعد از طي اين زمان ابتدا با آب سرد و سپس با آب ولرم پوست را بشوييد.

4- يک عدد موز رسيده را له کنيد و روي صورت و گردن خود قرار دهيد. 10 تا 15 دقيقه صبر کنيد و سپس با آب ولرم بشوييد.

اميدوارم توانسته باشم براي بهبود خشکي پوستتان ، شما را تا حدودي راهنمايي کرده باشم. البته در مواردي که خشکي پوست شديد است و حالت بيماري دارد، بايد حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد تا با تشخيص علت اين عارضه ، توصيه هاي لازم براي درمان را به شما ارائه دهد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:23  توسط کاظم اسلامی  | 

خشکي پوست و درمان آن(1)

پوست بدن در اثر کاهش ترشح چربي توسط غدد پوستي خشک مي شود که در اين صورت نسبت به عوامل محيطي و بعضي مواد حساس مي شود. پوست حالت سوختگي پيدا مي کند که به دليل نداشتن رطوبت کافي است.

بعد از شست و شو، پوست سفت و ناخوشايند مي شود ، مگر اينکه با کرم آن را نرم کنيد.علامت خشکي شديد پوست، ترک خوردن آن است.

در اثر باد، دماي زياد و شرايط آب و هوايي، خشکي و ترک پوست بدتر مي شود. پوست روي استخوان ها به سختي کشيده مي شود بخصوص روي گونه ها، اطراف لب و چشم که باعث مي شود خطوط ريزي در اين قسمت ها به وجود آيد.

علل خشکي پوست :

1- غدد چربي به مقدار کافي پوست را چرب نمي کنند، در نتيجه پوست خشک مي شود.

2- قرار گرفتن پوست در معرض عناصر و فلزات بخصوص در زمستان.

3- عوامل ژنتيکي

4- برنامه غذايي نامناسب. کمبود مواد مغذي به خصوص ويتامينA و ويتامين هاي گروه B باعث خشکي پوست مي شود.

5- عوامل محيطي مثل تابش نور خورشيد، باد، سرما، مواد شيميايي يا مواد آرايشي يا شست و شوي زياد بدن با صابون هاي تند.

6- بيماري هايي مثل درماتيت (التهاب پوست)، اگزما، پسوريازيس يا سبوره ( فقدان ترشح غدد پوستي )

7- خشکي پوست همچنين مي تواند در اثر عوامل زير باشد:

الف) کم کاري تيروئيد 

ب) بيماري ديابت 

ج) بعضي داروها مثل ديورتيک ها، ضد اسپاسم ها، آنتي هيستامين ها

 از مصرف صابونهايي که شديداً قليايي هستند و يا مواد پاک کننده اي که داراي مقادير زيادي مواد خشک کننده و قليايي هستند، خودداري کنيد.

مراقبت از پوست خشک :

* براي شست و شوي پوست خشک از آب تصفيه نشده استفاده نکنيد. هرگز با آب داغ پوست خود را نشوييد.

* براي حفظ شادابي و تازگي پوست صورت خود از آب معدني استفاده کنيد. از کيسه حمام يا ليف خشک و زبر استفاده نکنيد.

پوست خشک نياز به مراقبت کامل دارد. تميز کردن ملايم، ماساژ منظم و استفاده از کرم چرب کننده و مرطوب کننده لازم است.

* شست و شوي پوست علاوه بر اينکه آلودگي پوست و مواد آرايشي را از بين مي برد، چربي طبيعي پوست را هم که از آن حفاظت مي کند، از بين مي برد. کرم مرطوب کننده،مقدار آب سطح خارجي پوست را افزايش مي دهد، در نتيجه نرم و مرطوب به نظر مي آيد.

* براي شست و شو از صابون هاي ملايم با PH طبيعي استفاده کنيد. صابون هايي را که صرفاً تبليغاتي است و براي پوست مناسب نيست، هيچ وقت بکار نبريد.

* بعداز شستن پوست، با کرم بچه آن را چرب کنيد. قبل از خواب، هر شب پوست صورت خود را با کرم مخصوص ماساژ دهيد.دراطراف چشم که خطوط ريز زيادي دارد و خيلي زود چروک مي شود، مقدار بيشتري از اين کرم تقويت کننده بماليد.

* از مصرف صابونهايي که شديداً قليايي هستند و يا مواد پاک کننده اي که داراي مقادير زيادي مواد خشک کننده و قليايي هستند، خودداري کنيد.

پوست خود را با آب مرطوب کنيد، سپس يک لايه نازک از يک مرطوب کننده روي پوست خود بماليد تا از اثر هوا به پوست جلوگيري کند و خشکي پوست را از بين ببرد و مجدداً آن را نرم کند.

پاک کننده پوست در صبح

هر روز صبح 15 دقيقه قبل از حمام کردن ، مواد زير را با هم مخلوط کنيد و روي پوست خود قرار دهيد:

يک عدد زرده تخم مرغ 

يک قاشق مرباخوري آب پرتقال 

يک قاشق مرباخوري روغن زيتون

چند قطره گلاب

چند قطره آب ليموترش 

مرطوب کننده پوست در روز

مقدار کمي از يک مرطوب کننده طبيعي را روي پوست اطراف گلو، لب ها و چشم هاي خود بماليد. آقاياني که ريش خود را مي تراشند، بايد فوراً اين کار را انجام دهند. 10 دقيقه صبر کنيد و مجدداً اين کار را تکرار کنيد.

مرطوب کننده پوست در شب

بعداز شستن و تميز کردن پوست، کمي آب به پوست خود بپاشيد و با حوله اي نرم به آرامي پوست خود را خشک کنيد. سپس از سينه تا بالاي پيشاني را با يک کرم مرطوب کننده نرم کنيد. 5 دقيقه صبر کنيد تا کرم جذب پوست شود. ( براي جذب سريع تر، صورت و گلوي خود را با يک ليف گرم بپوشانيد) سپس با يک پارچه نرم، اضافي کرم را پاک کنيد.

يک ماسک مناسب براي پوست هاي خشک

مواد زير را با هم مخلوط کنيد و بعنوان ماسک روي پوست خود قرار دهيد :

يک عدد تخم مرغ

يک قاشق مرباخوري عسل 

نصف قاشق مرباخوري روغن زيتون 

چند قطره گلاب 

حمام شير 

يک بار در هفته حمام شير بگيريد. شير باعث تغذيه و نرمي پوست شما مي شود. 250 گرم پودر شير و نصف قاشق غذاخوري روغن بادام را در آب گرم وان بريزيد. سپس در وان دراز بکشيد تا شير روي پوست شما اثر کند.

ادامه دارد...

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:22  توسط کاظم اسلامی  |