تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

تغذیه ورزشکاران گياه خوار

                                     تغذیه ورزشکاران گياه خوار

                                                           

 اينکه چرا  ورزشکاران به گياه خواري رو مي آورند، دلايل متعددي دارد . از وجود برخي بيماريهاي خاص گرفته تا تمايل به داشتن جسمي کاملا سالم . در مورد بسياري از ورزشکاران زن ، دليل گياه خواري تناسب فيزيکي و پاک کردن بدن از سمومي است که متعاقب ورزش در بدن ايجاد مي شود.

اگر گياه خواري به روش درست انجام شود  تاثیری  سوء بر کالری دریافتی ندارد . اما افت شديد انرژي در مراحل اوليه گياه خواري در بيشتر ورزشکاران کاملا مشهود است .
- انواع گياه خواري

تقسيم بندي مشخصي براي گياه خواري وجود ندارد . اما مي توان تفاوت مصرف شير و تخم مرغ در گياه خواران را مبناي تقسيم بندي قرار داد. نوع اول افرادي که هيچ فرآورده حيواني نمي خورند ؛‌ نوع دوم افرادي که از شير و مشتقات آن علاوه بر گياهخواري استفاده مي کنند ؛ نوع سوم افرادي که تخم مرغ هم مي خورند؛ و نوع جديدي از گياه خواري که به جز گوشت قرمز از ساير گوشتها مثل مرغ و ماهي هم استفاده مي کنند.
نوع دوم وسوم براي افرادي که مطلقا تمايل به مصرف هيچ نوع گوشتي ندارند مناسب است . اما نوع اول را به هيچ فردي توصيه نمي کنم زيرا بدون شير ، بسياري از فعاليت هاي بدن از دست مي رود.
ورزشکاران بايد دقت کنند که گياه خواري روي انرژي آنها تاثير جدي مي گذارد ، به همين جهت قبل از مسابقه مي توانند براي تامين انرژي کافي ، از مقادير دلخواه آجيل ، مغزها ، ميوه هاي خشک شده ، ماکاروني ، شير و مشتقات آن استفاده کنند. همچنين براي کم نشدن ذخاير پروتئيني بدنشان ، بايد گياهان حاوي پروتئين که متاسفانه محدودند مثل عدس را بيشتر ، مصرف کنند.
يک نکته بسيار مهم ديگر در مورد افراد گياه خوار ورزشکار زمان خواب آنهاست . اين افراد اگر پس از رو آوردن به گياهخواري ، 1 يا 2 ساعت به خواب اضافه کنند ، کمتر با مشکل افت انرژي مواجه خواهند شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم مهر 1386ساعت 12:55  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم گیاه خواری

                                    رژیم گیاه خواری

                                                    :   

۱ـ كالري:

به علت اينكه غذاهاي گياهي غني از آب و فيبر مي باشد و حاوي درصد كمي از چربي نسبت به غذاهاي حيواني است بنابراين حاوي انرژي كمي مي باشد كه اين امر باي كاهش وزن افراد چاق مطلوب است و ليكن براي ورزشكاران گياهخواري ،زنان باردار و شيرده گياهخوار جهت تأمين انرژي بيشتر بايستي مصرف غذاهايي مثل انواغ مغزها ، حبوبات ، ميوه هاي خشك و شير تهيه شده از سويا افزايش يابد.

2ـ پروتئين :

حداقل 12- 10% كالري رژيم بايستي از منبع پروتئين تأمين شود و غذاهاي گياهي غني از پروتئين مي باشند. به عنوان مثال حبوبات تا حبوبات تا حدود 25% ، سويا تا حدود 40% و انواع مغزها بيش از 12% پروتئين دارند. هر چند ارزش بيولوژيك پروتئين هاي گياهي پايين است و ليكن اگر تركيب غذاهاي مصرفي و كالري رژيم متعادل باشد هيچگونه كمبود پروتئين در افراد گياهخوار مشاهده نمي شود به عنوان مثال مصرف حبوبات با غلات و حبوبات با انواع مغزها ودانه مكمل سازي خوبي از نظر اسيد هاي آمينه ضروري است و سبب بالا رفتن كيفيت پروتئين مصرفي مي شود.

3ـ چربي :

رژيم گياهخواري داراي چربي كم و حدود 60%  اسيد هاي چرب از انواع اسيد لنيولئيك است كه در رژيم همه چيز خوار يا غير گياهخوار حدود 10% اسيد چرب از نوع اسيد لينولئيك است.

4ـ كربوهيدرات :

رژيم غذايي گياهخواري در مقايسه با رژيم همه چيز خواران غني از كربوهيدرات كمپلكس و فيبر مي باشد و فيبر مصرفي 40 گرم در روز است كه مصرف فيبر زياد براي گروه آسيب پذير توصيه نمي شود و بهتر است به جاي فيبر غذايي از غلات تصفيه شده و غذاهايي  كه حاوي مهار كننده جذب كمتري هستند بيشتر مصرف نمايند.

5ـ ويتامين ها :

گياهخواران ويتامين هاي بيشتري نسبت به همه چيز خواران دريافت مي كنند به خصوص Veg  ـ  Lacto و Veg Ovo Lacto هيچ نوع كمبود ويتاميني ندارند و ليكن گروه Vegan از نظر B12، اسيد فوليك و ويتامين D توصيه مي شود هفته اي يك تا دو بار  به ميزان 1 ساعت در برابر نور آفتاب قرار بگيرند و يا از شير سويا و ماست و پنير ، مارگارين و غلات غني شده با ويتامين D و يا در نهايت از مكمل ويتامين D استفاده كنند .براي رفع كمبود B12 از انواع جوانه به خصوص جوانه گندم، مخمر ، قارچ ، بادام زميني ، آلو و زرد آلو خشك بيشتر استفاده نمايند.

6ـ مواد معدني:

علل كمبود مواد معدني در گياهخواران عبارتند است از:

1)      غني ترين و قابل جذب ترين مواد معدني در منابع حيواني وجود دارد. به خصوص آهن، Ca ، فسفر و روي

2)      وجود مهار كننده هاي جذب و فيبر زياد سبب كاهش جذب مواد معدني مي شود.

3)      دريافت انرژي كم سبب حداقل دريافت مواد معدني مي شود.

 

بررسي رژيم غذايي گياهخواران:

ساده ترين و راحت ترين نوع گياهخواري Veg  - Ovo Lacto  است كه در اين نوع گياهخواري توصيه مي شود از پروتئين هاي با ارزش بيولوژيك بالا استفاده نمايند. ممكن است اين نوع رژيم از نظر آهن دريافتي در سطح پائيني باشد. در بين گياهخواران Veg Semi هيچ گونه مشكل تغذيه اي ندارند .رژيم Veg  - Ovo از نظر دريافت كلسيم كمبود دارند زيرا كه در اين نوع رژيم شير و فراورده هاي آن مصرف نمي شود و احتمال ابتلاء به راشيتيسم در اين افراد بالا است .

رژيم Vegan مشكلات تغذيه اي زيادي دارد و اين رژيم محدود از عناصر Ca، روي و آهن و ويتامينهاي B12 , B2 ،اسيد فوليك و ويتامين D  مي باشد بد ترين نوع گياهخواري Macrabiotic است .

گردو و خشكبار داراي چربي وويتامينهاي گروه B  و آهن به مقدار زياد هستند دانه هاي خشك مثل حبوبات از نظر پروتئين ، ويتامين D  و آهن غني هستند . سبزيجات برگ دار جهت تامين كلسيم و ويتامين B2 در صورت مصرف نكردن لبنيات توصيه مي شود . شير وتخم مرغ هم از نظر B12 و اسيد فوليك منابع خوبي هستند .

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم مهر 1386ساعت 10:24  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم گیاه خواری

رژیم گیاه خواری

رژیم گیاه خواری
گیاهخواران باید توجه داشته باشند که پروتئینی کامل است که 8 اسید آمینه ضروری را دارا باشد در غیر اینصورت کامل نیست و اکثر محصولات گیاهی فاقد پروتئین کامل هستند بنابراین باید انواع آنها مصرف شود تا این اسید های آمینه تامین گردد.پتاسیم:بهترین منبع پتاسیم موز است. گرچه اسفناج و سیب زمینی شیرین نیز منابع گیاهی خوبی برای آن هستند.خوردن غذاهای گیاهی و کم چرب و پرهیز از مصرف چربی ها بویژه انواع اشباع شده که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی یافت می شوند ، سالهاست توسط متخصصین بهداشت و سلامتی به افراد توصیه می شود.اما از طرفی هم ، مصرف هردونوع گروه مواد غذائی اعم از گیاهی و حیوانی البته در مقادیر متفاوت ، فوائد خاص خود را دارند و توصیه می شوند.بدین معنی که مصرف غذاهای گیاهی اعم از سبزیجات ، میوه ها، نان، حبوبات، و... در وعده های بیشتر و مصرف غذاهائی با منشا حیوانی از جمله گوشت ، تخم مرغ ، و... در وعده های کمتر برای تامین مواد موردنیاز بدن لازم است.برای مثال گوشت و جگر منبع سرشار ازآهن هستند و برای کودکان و نوجوانان مفیدند ، اما مصرف آنها باید با دقت نظر و بمیزان کافی و نه بیش از اندازه صورت گیرد.علاوه بر اینکه برای برخی افراد بویژه بزرگسالان و سالمندان استفاده کمتر از این نوع غذاها ومصرف بیشتر غذاهای حاوی فیبر ، سبزیجات و میوه ها توصیه می شود.همچنین نقش مصرف غذاهای گیاهی و میوه ها که محتوی فیبر هستند و کاهش مصرف غذاهای چرب ، گوشت قرمز در جلوگیری از انواع سرطان به اثبات رسیده است.این مطلب که گیاهخواری یا افزایش وعده های غذائی گیاهی نسبت به انواع حیوانی، از چاقی، افزایش فشار خون ، کلسترول مضر خون و... جلوگیری می کند نیز بر کسی پوشیده نیست.اما باید توجه داشت که رژیم غذائی هر چه محدود تر شود ، کسب همه عناصر مغذی موردنیاز بدن دشوارتر خواهد شد.اگر کسی رژیم گیاهخواری را برمی گزیند ، لازم است بسیار دقت کند تا برنامه ریزی مناسبی را اتخاذ نماید. برای مثال گروهی که لبنیات یا گوشت نمی خورند با بزرگترین خطر تغذیه ای مواجهند چرا که بسیاری عناصر غذائی مهم از جمله انواع ویتامین ها عمدتا یا تقریبا بمیزان فراوان در غذاهای حیوانی موجودند.لذا به این افراد توصیه اکید می شود که در رژیم غذائی خود از انواع مواد با منشا گیاهی که پیش از این از آنها نام برده شد استفاده کنند.برخی محققین معتقدند گیاهخواری در صورتی که کامل و متعادل باشد تامین کننده مواد مورد نیاز بدن بوده و رژیم سالمی محسوب می گردد ، اما گروهی دیگر با این نظر مخالفند.به هر حال محققان ، مصرف انواع غذاهای گیاهی را به گیاهخواران توصیه می کنند تا بدین وسیله مواد موردنیاز بدنشان تامین شود و آنها را از مصرف یک یا چند نوع غذای محدود بر حذر می دارند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم خرداد 1386ساعت 12:8  توسط کاظم اسلامی  | 

گیاه خواری و کاهش وزن

ایسکانیوز ـ گیاه خواری و رعایت این رژیم، شاید راه موثری برای افرادی باشد که قصد دارند سریع به وزن مورد علاقه خود دست یابند.
به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پزشکان بهترین روش برای لاغر شدن را رعایت رژیم گیاهخواری می دانند.
متخصصان علوم تغذیه نیز بر این عقیده اند که گیاهان به دلیل داشتن املاح فراوان، فیبر و ویتامین های مورد نیاز بدن، می‌توانند عاملی برای لاغری باشند. علاوه بر این، افرادی که از چاقی یا اضافه وزن رنج می برند، با رعایت رژیم گیاهخواری، می توانند هر هفته، یک پوند از وزن خود بکاهند.
زیرا گیاهان چربی های اضافی بدن را می سوزانند و وزن بدن را به حالت متعادل نزدیک می کنند. گیاهان پرفیبر مانند انواع میوه ها، سبزیجات و کلیه غلات که سرشار از پروتیین بوده و می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت سفید و قرمز باشد. از این روست که رژیم گیاه خواری برای کلیه افراد توصیه می شود. زیرا رژیم غنی از ویتامین ها و سالمی است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم خرداد 1386ساعت 12:7  توسط کاظم اسلامی  | 

اگر احساس موازنه خود را از دست نـدهيد، گيـاه خــواري مي تواند براي سلامتي شما مفيد باشد.
از آنجايي كه يافتن يك رژيم غذايي و سـبك زنـدگي كامـل بسيار مشكل مي باشد، تعجبي نخواهد داشت اگر افراد بسياري از يك عادت غذايي كاملا'' وابسته به حيوانات، به گياه خواري مطلق روي آورند.
باز هم بحث وجـدل وجـود دارد ، آيـا گيـاه خـواري بـراي داشتن يك زندگي سالم روش مناسبي است يا خير. موارد بسياري وجود دارد كه درآنها افراد رژيم غذايي كاملا وابسته به حيوانات را كنـار گـذاشـته و بـه گياه خواري صرف روي آورده اند و از اين طريق باعث تغييرات قابل ملاحظه اي در وضعيت زندگي و سلامتي خود شده اند.
در حاليكه رژيم گياه خواري نامتعادل منجر به كمبود مواد غذايي حياتي از قبيل كلسيم و پروتئين ميگردد، كسب اندكي آگاهي درمورد رژيم و استفاده ازغذاهاي متنوع متعادل ميتواند شما را براي موفقيت در عادت غذايي جديدتان ياري دهد. اگر بـه منظور كاهش وزن، يك برنامه غذايي گياهي را دنبال مي كنيد، از موادي مانـنـد نان كـه داراي كـالـري اضافه مي باشند، حذر كنيد.
آيا گياه خواري بهتر است؟
برخي افراد بدليل عقايد مذهبي به گياه خـواري روي مي آورند. آنـها بـر ايـن بـاورنـد كـه نبايد حيوانات را براي تهيه غذا از بين برد.
از نقطه نظر سلامتي، گياه خواري داراي محاسن بسيار زيادي مي باشد. چربي كمتر، كالري كمتر، قند و نشاسته كمتر، سديم كمتر و فيبرهاي غذايي بيـشتـر از جـمـله ايـن محاسن مي باشد. با اين حال گياه خواري مستلزم داشتن يك بـرنامه غذايي مناسب جهت حصول بهترين نتيجه مي باشد.
شروع كار
اگر مي خواهيد به گياه خواري روي آوريد بهتر است جهت كاهش احتمال ابتلا به امراض گوارشي، اين كار را به تدريج انجام دهيد. سعي كنيد ابتدا گوشـت قـرمـز مـانند گوشت گوساله و بعد از آن گوشت سفيد مانند مرغ و در انتها ماهي و غذاهاي دريـايـي را كنار بگذاريد.
در هر مرحله پروتئين گياهي موجود در سبزي ها و انـواع خشكبار را جايـگزيـن پـروتـئين گوشتي نماييد. سعي كنيد از گياهان متنوع استفاده نماييد
+ نوشته شده در  جمعه چهارم خرداد 1386ساعت 20:9  توسط کاظم اسلامی  | 

تاریخچه گیاه خواری

تاریخ شروع گیاهخواری با تاریخ پیدایش انسان ها در روی زمین آغاز شده است و چنانچه از روی علوم ثابت شده انسان های اولیه در جنگلهای گرمسیری می زیسته وخوراک آنها میوه درختان بوده و میلیونها سال با همان خوراک می زیسته اما به واسطه پیش آمدهای ناگهانی مانند زمین لرزه ، سیل و غیره ناگزیر شد که به نواحی دیگری کوچ نماید و به تناسب تغییرات آب و هوایی و کمیاب شدن میوه ها و به علت گرسنگی ناگزیر شده است که گوشت جانورانی را که برای دفاع از خود می کشته بخورد و پس از کشف آتش این عادت را حفظ نموده است. بودا ، زرتشت ، فیثاغورث ، سقراط ، افلاطون ، مولانا و عطار نیشابوری از جمله افرادی هستند که گیاهخوار بوده و به شاگردان و پیروان خود این شیوه را توصیه نموده اند.
● گیاهخواری چیست؟
در مقابل اصطلاح رژیم همه چیز خواری Omniveorous Diet که شامل تمام منابع حیوانی و گیاهی می باشد رژیم گیاهخواری یا Vegeterianism Diet وجود دارد یعنی محدود کردن رژیم غذایی به منابع گیاهی و اجتناب از مصرف انواع گوشتها که شامل گوشت قرمز ، پرندگان ، ماهی ، صدف ، محصولات حاصل از گوشت مثل روغن خوک ، ژلاتین ، رنین و حتی غذاهای به دست آمده از حشرات مثل عسل می باشد.
● انواع گیاهخواری:
▪ Lacto - veg : علاوه برمنابع گیاهی از فرآورده های لبنی به جز بستنی در برنامه غذایی استفاده می کنند.
▪ Ovo - Veg : شامل فرآورده های گیاهی و تخم مرغ می باشند.
▪ Lacto - Ovo - Veg : این گروه علاوه بر منابع گیاهی از شیر و تخم مرغ در برنامه غذایی استفاده می کنند که متداولترین و راحتترین نوع گیاهخواری است.
▪ Semi - Veg : این گروه فقط گوشت قرمز را از برنامه غذائیشان حذف می کنند. این نوع رژیم ممکن است به دلایل مذهبی و سنتی ، الگوهای فرهنگی و یا جهت حفظ سلامتی اتخاذ شود.
▪ Vegan : تحت عنوان گیاهخواری تام می باشند که هر فرآورده ای که از حیوان به دست بیاید مثل شیر ، تخم مرغ و یا عسل و حتی افزودنی های غذایی مثل لستین و رنین و ویتامین D در برنامه غذایی آنها وجود ندارد رژیم این افراد شامل سبزیجات ، غلات ، حبوبات ، انواع مغزها و انواع دانه ها و میوه ها می باشد.
▪ Pesco - veg: رژیم این گروه شامل منابع گیاهی به اضافه ماهی است.
▪ Macrobiotic - Veg : این گروه سرسخت گیاهخوارند و فقط از سبزیجات ، غلات ، و حبوبات استفاده می کنند. ممکن است در برنامه غذایی آنها ماهی نیز اضافه شود.
▪ Fruiterian : این گروه فقط از میوه های تازه و خشک شده ، انواع مغزها ، عسل و روغن زیتون استفاده می کنند
● دلایل گیاهخواری:
مردم به دلایل مختلف از جمله به دلیل اخلاقی ، فلسفی و مذهبی ،اقتصادی ، فرهنگی ویا بیماری گیاهخواری می شوند. از دید اخلاقی بعضی از افراد مصرف غذاهای حیوانی را حفر می دانند. از دید مذهبی بعضی افراد کشتن حیوانات را گناه می دانند و برخی افراد به دلیل فقرهای گیاهخواری می شوند. گروه دیگر جهت حفظ سلامتی و مسائل درمانی و یا برای زیبایی اندام، گیاهخواری می شوند. در بین بودائیان و هندوان گیاهخواری بسیار شایع است.
● منافع گیاهخواری:
رژیم گیاهخواری دارای انرژی کم و از نظر درصد چربی حاوی کمتر از ۳۰% کالری رژیم از منبع چربی تأمین می شود که قسمت اعظم چربی های مصرفی حاوی اسید های چرب غیر اشباع می باشد. حدود ۶۰% آن اسید لینولئیک می باشد و حاوی درصد زیادی از کربوهیدراتهای کمپلکس و فیبر می باشد.
بنابراین این نوع رژیم از جمله زیاد و کالری کم برخوردار است. با توجه به این توضیحات رژیم گیاهخواری دارای این مزایا می باشد.
۱) کمک به کاهش وزن
۲) کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق
۳) کاهش سکته های مغزی
۴) کاهش ابتلا به سنگ صفرا">کیسه صفرا
۵) کاهش ابتلا به سرطان کولون ، ریه و پستان
۶) کاهش ابتلا به دیابت نوع II
۷) کاهش ابتلا به فشار خون و آرتریت رماتوئید
۸) مؤثر در درمان یبوست
● معایب گیاهخواری :
▪ ویتامین هایB۱۲ , B۶ , B۲ و اسید فولیک و عناصری مثل روی و آهن در منابع حیوانی بیشتر و قابل جذب تر هستند.
▪ وجود مهار کننده های جذب درمنابع گیاهی مثل فیتات در غلات کامل ، انواع مغزها و دانه ها، اگزالات در اسفناج ، ریواس ، جعفری ، بادام زمینی و انواع مغزها ، سیترات در مرکبات باعث کاهش جذب این مواد مغذی می شوند.
▪ کمبود اسید های آمینه ضروری در منابع گیاهی
▪ مصرف زیاد ویتامین C باعث می شود که مازاد ویتامین C به اسید الزالیک تبدیل شود و خطر ابتلابه سنگهای اگزالاته در گیاهخواران افزایش یابد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم خرداد 1386ساعت 13:20  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم غذایی گیاهی خطر ابتلا به سرطان سینه را كاهش می‌دهد

محققان فرانسوی دریافتند خطر بروز سرطان سینه در زنانی یائسه‌ای كه رژیم غذایی گیاهی غنی از مواد استروژن مانند "لیگنان" دارند، كاهش می‌یابد.
محققان فرانسوی دریافتند خطر بروز سرطان سینه در زنانی یائسه‌ای كه رژیم غذایی گیاهی غنی از مواد استروژن مانند "لیگنان" دارند، كاهش می‌یابد.
لیگنان گروهی از مواد شیمیایی موجود در گیاهان و یكی از بزرگترین طبقات فیتوستروژن بشمار می‌آید كه مانند استروژن و آنتی اكسیدان عمل می‌كند.
به گزارش روز پنجشنبه پایگاه اینترنتی رویترز،دكتر "فرانك كلاول كاپلون" از موسسه ملی و سلامت تحقیقات پزشكی "ویل جویف" فرانسه، گفت : استفاده از دستورالعمل غذایی عمومی برای یك رژیم غذایی سالم و معقول كه حاوی میزان سرشار و متنوعی از میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار (كه همگی غنی از لیگنان هستند) باشد، می‌تواند مانع از بروز سرطان سینه در زنان یائسه شود.
این گروه تحقیقاتی‌فرانسوی رابطه بین‌وجود این چهار نوع ماده غذایی گیاهی در رژیم غذایی و خطر بروز سرطان سینه رادر ‪ ۵۸‬هزار و ‪ ۴۹‬زن یائسه فرانسوی مورد بررسی قرار دادند.
بر اساس نتایج این تحقیقات كه در مجله "موسسه ملی سرطان" به چاپ رسیده است در یك دوره میانگین ‪ ۷/۷‬ساله، سرطان سینه در یك هزار و ‪ ۴۶۹‬زن تشخیص داده شد.
این تحقیق نشان داد زنانی كه میزان زیادی لیگنان در رژیم غذایی خود داشتند در مقایسه با زنانی كه میزان كمتری از غذاهای حاوی لیگنان مصرف می كردند خطر ابتلا به سرطان ‪ ۱۷‬درصد كاهش داشته است.
این در حالی است كه داشتن یك رژیم غذایی سرشار از غذاهای گیاهی می‌تواند بعنوان فرضیه راهبرد ممانعتی برای ابتلا به سرطان سینه تلقی شود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:29  توسط کاظم اسلامی  | 

مهار دیابت با گیاه خواری مطلق

تحقیقات جدید حاكی است آن دسته از افرادی كه از رژیم كم چربی گیاه خواری مطلق استفاده می كنند(حتی محصولات لبنی را هم از وعده های غذایی خود حذف كرده اند)، میزان قند خون پایین‌تری دارند و كاهش وزن نیز در آنها بیشتر از افرادی است كه از رژیم‌های استاندارد انجمن دیابت آمریكا پیروی می‌كنند.
با استناد به گزارشی كه در ژورنال انجمن دیابت آمریكا به چاپ رسیده است، این افراد(گیاه خواران مطلق) در كاهش میزان كلسترول خون نیز موفق تر بوده اند و عملكرد كلیوی در آنها در سطح بهتری قرار دارد. افراد تحت رژیم نیز معتقدند كه پیروی از یك رژیم گیاه خواری مطلق، آسان تر است، چرا كه مجبور به اندازه گیری پروتئین ها یا محاسبه كالری نیستند.
دكتر نیل برنارد- رئیس انجمن پزشكان- در كنفرانس خبری اعلام كرد: «من امیدوارم این مطالعات به جایی منتهی شود كه رژیم غذایی بر نسخه و دارو در كنترل و درمان دیابت، پیشی بگیرد و به عنوان اولین تغییر در شیوه زندگی این افراد به حساب آید.دكتر برنارد و همكارانش در دانشگاه جورج واشنگتن، دانشگاه تورنتو و دانشگاه كارولینای شمالی، ۹۹ نفر را كه از بیماری دیابت نوع۲ (غیروابسته به انسولین) رنج می بردند، تحت بررسی قرار دادند. در این تحقیق، افراد به شكل تصادفی تحت رژیم های كم چربی و كم شكر گیاه خواری مطلق یا رژیم استاندارد انجمن دیابت آمریكا قرار گرفتند.
بعد از ۲۲ هفته، بررسی نتایج حاكی از آن بود كه ۴۳درصد از افرادی كه تحت رژیم گیاه خواری مطلق بودند و ۲۶درصد از افرادی كه رژیم استاندارد گیاه خواری را رعایت می كردند، قادر به قطع یا كاهش استفاده از داروهایی نظیر انسولین یا داروهای كنترل كننده گلوكز شدند.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

انجمن قلب امریكا (AHA) میِ‌گوید رژیم غذایی گیاهخواری می‌تواند خطر دیابت و بیماری قلبی را كاهش دهد.
اما گیاهخواران همچنین باید غذاهایی بخورند كه حاوی مقدار متعادل مواد مغذی باشد.
اصول راهنمای AHA در این مورد اینها هستند:
▪ به مقدار كافی پروتئین بخورید. می‌توانید سویا را به غذاهایتان اضافه كنید كه غنی از پروتئین است.
▪ به مقدار كافی مغزهای خوراكی مانند گردو و بادام، غلات كامل و سبوس‌دار و بنشن‌جات بخورید.
▪ با خورد ن مقدار زیاد اسفناج، لوبیا، میوه‌های خشك‌شده و غذاهای غنی‌شده با آهن نیاز خود را به این ماده برطرف كنید.
▪ غذاهای غنی‌شده با ویتامین B۱۲ بخورید یا به مصرف مكمل‌های ویتامین ‌B۱۲ بپردازید.
▪ از غذاهای چرب و شیرین اجتناب كنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:28  توسط کاظم اسلامی  |