تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

بی اشتهایی در کودکان

کودکم غذا نمي خورد؟چه کار کنم؟


مشکل کم اشتهايي کودکان در حال حاضر به صورت يک مشکل همگاني براي مادران درآمده است. همانطور که در قرن بيستم چاقي يک مشکل سلامتي کودکان شده است، بي اشتهايي و کم اشتهايي هم جزء معضلات تغذيه کودکان است و دليل آن کاهش تحرک کودکان، کاهش فضاي سبز و زندگي آپارتمان نشيني است. شمادر درجه اول توجه کنيد چه چيزي موجب افزايش اشتهاي او مي شود. فعاليت زياد؟ هم نشيني و غذا خوردن با کودکان ديگر؟ غذا خوردن با بزرگترها؟

سوال اين است كه والدين در مقابل اين عمل چه مي كنند؟ تهديد و ارعاب؟ ضرب و شتم؟ مقايسه با ديگران؟ به زور خوراندن غذا ؟ تطميع با خوراكي هاي بي ارزش يا به اصطلاح هله هوله؟ و ....؟ كدام يك از راه ها صحيح است؟

مطمئن باشيد با اصرار کردن به هيج وجه غذا خوردن کودک بهتر نخواهد شد. شما خودتان تصور کنيد کسي دائم به شما بگويد بخور بخور، اشتهايتان کور نمي شود؟ پس اصرار زياد فايده اي ندارد و هيچ وقت به زور به او غذا ندهيد تا باعث زدگي او از غذا شود. نمي گويم به غذا خوردنش بي توجه باشيد، نه! فقط اصرار بيش از حد نکنيد.

بيشتر بچه ها فرم پيتزا را خيلي دوست دارند و يا اينکه دوست دارند غذا را در دست بگيرند و بخورند.

غذا دادن به کودکان خصوصاً بچه هاي کم اشتها کاري است صبر و حوصله زيادي مي خواهد.

* اگر كودكتان غذا نمي خورد، بايداو را نزد كارشناس تغذيه و همچنين در صورت نياز نزد روانشناس ببريد.

* او را در تهيه غذا شرکت دهيد. از كودكتان- مخصوصا اگر دختر است- بخواهيد در بعضي از كارهاي بي خطر آشپزي به شما كمك كند و هنگامي كه سفره را پهن كرديد به اعضاي خانواده اعلام كنيد كه غذاي امروز را با كمك او آماده كرده ايد و از اهل خانه هم بخواهيد- ولو اينكه از آشپزي شما ناراضي هستند- از غذا تعريف كنند. مسلما اين برخورد باعث خواهد شد كه بچه نسبت به غذايي كه خودش تهيه كرده است، رغبت نشان داده و مقدار بيشتري از آن را بخورد.

* در حين غذا خوردن داستان مملي را برايش تعريف کنيد که« غذا نخورد و کوچک شد و گربه آمد مملي را برد. ولي مملي خودش را نجات داد و آنقدر غذا خورد تا بزرگ و بزرگتر شد.»

* سعي کنيد با قول هايي که بيشترشان عملي نيستيا وعده خوراکي هايي مثل شکلات و شيريني که تنها اشتهاي او را کورمي کند به او غذا ندهيد. به او وعده دهيد با او نقاشي يا بازي خواهيد کرد.

* حتماً در نحوه ي غذا دادن به کودک خود و نيز طعم و رنگ و ظاهر غذا دقت کنيد. در درجه اول بايد غذايي را براي او تهيه کنيد که دوست داشته باشد. اين دوست داشتن بستگي به چند چيز دارد:

- اول اينکه اگر غذاي رنگي برايش جذاب تر است، غذاهايي با رنگ هاي متنوع براي او تهيه کنيد؛ مثلا ًيک ران مرغ پخته با سس قرمز؛ دوعدد هويج پخته با سس سفيد؛ يک تکه نان يا چند قاشق برنج به نحوي که بيشتر دوست دارد با فلفل سبز يا کاهوي ريز شده در يک بشقاب بگذاريد. از رنگ غذاها برايش تعريف کنيد و با او صحبت کنيد .

- ديگر اينکه اگر غذايش را سرد دوست دارد و توجه شما را مي طلبد، جدا از بقيه افراد خانواده به او غذا بدهيد.

- غذا را به فرمي بدهيد که او دوست دارد. غذاها به فرم انگشتي، رنگي، جذاب و سرد براي کودکان مطلوب هستند. مثلا بيشتر بچه ها فرم پيتزا را خيلي دوست دارند و يا اينکه دوست دارند غذا را در دست بگيرند و بخورند. اگر فرم غذا را مثلاً بصورت پيتزا دوست دارد هفته اي 2 تا 3 بار، روي هر نان قابل استفاده اي گوشت يا مرغ پخته بگذاريد و بر روي آن پنير پيتزا و سس قرمز بريزيد و به اين فرم غذا را به او بدهيد.

غذاهايي با رنگ هاي متنوع براي او تهيه کنيد؛ مثلا ًيک ران مرغ پخته با سس قرمز؛ دوعدد هويج پخته با سس سفيد؛

* راه ديگر اين است كهببينيد كودكتان براي غذا خوردن چه شرايطي را در نظر مي گيرد و حتي الامكان آن را بپذيريد و فراموش نكنيد آنچه از نظرما نامعقول است، شايد براي كودكتان- در آن شرايط - كاملا معقول و پذيرفتني باشد و قبول آن باعث بهبود وضعيت روحي كودك شود.

حتما قضيه ابن سينا و شاهزاده اي را كه فكر مي كرد گاو است، مي دانيد. " شاهزاده به هيچ وجه غذا نمي خورد و مي خواست تا قصابي را براي ذبح كردنش احضار كنند. ابن سينا در هيات قصاب نزد شاهزاده رفت و گفت: اين گاو لاغر است. به او غذا بدهيد تا چاق شود. آنگاه او را قرباني خواهم كرد. آن وقت شاهزاده براي ذبح شدن شروع به خوردن غذا كرد. هنگامي كه كمي غذا خورد، حالش بهبود يافت و بيماري او برطرف شد."

با كودكان هم بايد همين گونه برخورد كرد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:36  توسط کاظم اسلامی  |