تغذیه و پزشکی

رژیم درمانی چاقی،لاغری ،دیابت،قلب و عروق،پرفشاری خون،کلیوی،سرطان و....

نقش تغذيه در سلامت دهان و دندان


آشاميدنى ها و تعداد وعده هاى غذايى با تاثير بر روى ميکروب هاى موجود در دهان، نقش مهمى را در تکامل دندان، لثه، نسوج و ساختار استخوانى محيط دهان و همچنين پيشگيرى از انواع بيمارى هاى دهان ايفا مي کنند که عمدتاً اين تاثيرات به شکل سيستميک است.

کمبود ويتامين هاى B12  ، C ، ريبوفلاوين ، فولات  و مواد معدنى مثل روى ، آهن، در کاهش روند ترميم نسوج دهانى موثر است. به همان نسبت که کمبود مواد ياد شده در شکل گيرى و سلامت دهان موثر است، متقابلاً شکل و سلامت حفره ي دهان نيز در دريافت مواد فوق و استفاده از آنها نقش دارد؛ به عبارتى مى توان گفت اين دو وضعيت به گونه اى به هم وابسته اند.

بيمارى هاى دهان عمدتاً در پى پوسيدگى دندان ها ايجاد مى شود. فقدان يک يا چند دندان و يا بى دندانى کامل در سنين بالاى 65 سال رايج است که اين مشکل تاثير بسزايى در تغذيه ي اين دسته از افراد دارد و علاوه بر آن باعث اختلال در رشد، تکامل، بقا و ساختار حفره دهانى مى شود.

جزئيات اشاره شده در ذيل بخشى از اين مشکلات را مطرح مى سازد.

بيمارى هاى پريودنتال به صورت يک بيمارى موضعى و سيستميک محسوب مى شود. کمبود موادى مانند ويتامين هاى A، C، E  ، فولات و بتاکاروتن  و املاح معدنى چون کلسيم ، فسفر  و روى در ايجاد بيمارى ياد شده نقش موثرى دارند.

سرطان دهان که اغلب در اثر استفاده ي بيش از حد تنباکو و الکل رخ مى دهد، از سويى باعث افزايش نياز به کسب انرژى و مصرف مواد غذايى در بيمار مى شود و از طرف ديگر در خوردن و تغذيه ي بيمار مشکلاتي را به وجود مي آورد که عمدتاً مى تواند ناشى از روش هاى درمانى مانند جراحى ها، راديوتراپى، شيمى درمانى و ساير موارد درمانى باشد.

از بيمارى هاى حاد و مزمن ديگرى که مى تواند در توانايى خوردن فرد، تاثير منفى داشته باشد مى توان به ديابت  کنترل نشده اشاره کرد که توام با سندرم سوزش زبان، برفک و خشکى دهان  است. همچنين مشکلات دهانى مي تواند ناشى از نقص سيستم ايمنى بدن مانند ايدز  باشد.


* نقش تغذيه در تکامل دندان ها

تکامل دندان هاى شيرى در ماه دوم و سوم جنينى آغاز مى شود و معدنى شدن آنها از ماه چهارم جنينى تا دهه ي اول زندگى فرد ادامه دارد. مواد غذايى که جنين از بدن مادر دريافت مى نمايد، نقش موثرى در تشکيل و تکامل ساختار دندان ها در مرحله قبل از رويش آنها دارد.

تشکيل دندان ها با معدنى شدن ماتريکس پروتئينى آنها همراه است. در عاج دندان، پروتئين به صورت الياف کلاژن است که براى ساخت آنها وجود ويتامين C  ضرورى است. ويتامين D  جزء اساسى جهت تشکيل بلورهاى هيدروکسى آپاتيت از کلسيم و فسفر است. فلورايد نيز با اضافه شدن روى بلورهاى هيدروکسى آپاتيت، لايه ي مقاوم به پوسيدگى را روى دندان ها ايجاد مى کند.

تغذيه و رژيم غذايى در تمام مراحل تکامل، رويش و بقاى دندان موثر است. پس از رويش دندان، تغذيه نقش موثر و مداومى در تکامل، تقويت و معدنى شدن مينا و بقيه ي اجزاى دندان دارد.

نقش موضعى مواد غذايى مصرفى به ويژه کربوهيدرات ها و دفعات مصرف غذا را نبايد فراموش کرد که در پي آن باکترى هاى دهان باعث توليد اکسيدهاى آلى از اين مواد غذايي و در نتيجه پوسيدگى دندان ها مي شوند.

در طول زندگى فرد رژيم غذايى نقش موثرى را در دندان ها، استخوان ها، پايدارى نسوج دهان و مقاومت در مقابل عفونت و افزايش عمر دندان ها دارد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:4  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذيه در ضايعات نخاعي

تغذيه در ضايعات نخاعي


نخاع يا مغز تيره ، به بخشي از دستگاه عصبي مرکزي گفته مي‌شود که به صورت يک طناب درون مجراي ستون مهره‌ها قرار دارد. بخش بالاي آن در مجاورت اولين مهره ي گردن و انتهاي آن در سطح دومين مهره ي کمري است( در تصوير بالا، نخاع به شکل نوار زرد رنگي مشخص شده است و در تصوير پايين واضح تر است).

ضايعه‌ي نخاعي عبارت است از: آسيب طناب نخاعي که مي‌تواند به دنبال حوادث طبيعي، تصادفات و ضايعات ورزشي ايجاد شود. بيماران مبتلا به ضايعه‌ي نخاعي، با توجه به سطح و شدت ضايعه، با طيفي از ناتوانايي‌ها وعوارض مواجه خواهند شد.

چنانچه ضايعه در مهره‌هاي سينه‌اي به پايين اتفاق بيفتد، فرد دچار فلج اندام‌هاي تحتاني (PARAPLEGIA) شده و قادر به حرکت پاها نخواهد بود. ضايعه در اين سطح، اختلال در عملکرد روده، مثانه، عضلات سينه‌اي و شکمي را به‌ دنبال خواهد داشت.

در صورتي که ضايعه در ناحيه‌ي نخاع گردني اتفاق بيفتد، فرد دچار فلج دو دست و دو پا (QUADRIPLEGIA) مي‌شود، در نتيجه علاوه بر پاها قادر به حرکت دست و بازوهايش نيز نخواهد بود. مسلما هر چه محل ضايعه‌‌ي نخاعي به مغز نزديک‌تر باشد، بخش گسترده‌تري از اعضا از عملکرد طبيعي خارج مي‌شوند و در نتيجه بيمار به مراقبت‌هاي پيچيده‌تر و حمايت بيشتري نياز خواهد داشت.

مراقبت و حمايت تغذيه‌اي از بيماران ضايعه‌ي نخاعي، جزء مراقبت‌هاي ضروري و پيچيده‌اي است که بايد در دو مرحله‌ي حاد و مزمن مورد توجه قرار گيرد. متاسفانه غالباً شرايط بحراني و مشکلات حياتي پيش آمده، به ويژه در مرحله‌ي حاد که 4- 3 هفته‌ي اول بعد از ضايعه را شامل مي‌شود، بر توجه به نيازهاي تغذيه‌اي بيمار سايه مي‌افکند، در حالي که توجه به شرايط هر فرد ضايعه ديده، بررسي وضعيت تغذيه و تامين نيازها در حمايت از عملکرد سيستم قلبي، تنفسي و پيشگيري از سوء تغذيه‌ي زود هنگام بيمار و از دست رفتن سريع توده‌ي سلولي فعال بدن موثر است.

حمايت تغذيه‌اي به موقع، در پيشگيري از بسياري از عوارض ضايعه‌ي نخاعي نظير زخم بستر، عفونت مکرر مثانه، ضعف و خستگي عمومي تاثير مستقيمي دارد. اهميت اين موضوع در مبتلاياني که در دوره‌ي رشد و بلوغ هستند به مراتب بسيار بيشتر است.

ضايعه‌ي نخاعي، علاوه بر آن که مشکلاتي براي غذا خوردن بيمار ايجاد مي‌کند، باعث تغييرات ناگهاني در نيازهاي تغذيه‌اي مبتلايان مي شود. از اين رو مشاوره با متخصص تغذيه‌ي با تجربه در 24 ساعت اول بعد از بستري شدن بيمار، به منظور ارزيابي وضعيت تغذيه‌ي بيمار، محاسبه ميزان پروتئين و انرژي، زمان‌بندي تغذيه ي او و نحوه‌ي تغذيه براي به‌ حداقل رساندن تحليل ذخاير بدن بايد جزء برنامه‌ي تيم درماني قرار گيرد. با توجه به تغيير در عملکرد دستگاه گوارش و سوخت و ساز بدن و حساسيت بيمار نسبت به تغييرات سطح قند خون و اکسيژن، نياز فرد به انرژي، پروتئين و بسياري از ويتامين‌ها و مواد معدني با قبل از ضايعه تفاوت خواهد کرد.

در اين مرحله تغذيه‌ي بيمار ابتدا از راه وريد و بعد به محض شروع حرکات لوله‌ي گوارش، تغذيه از راه مجراي گوارشي (دهاني، بيني- معدي، بيني- رودي) صورت مي‌گيرد. تعيين نحوه ي تغذيه‌ي بيمار بر حسب وضعيت تغذيه اي، شرايط فيزيولوژيک بيمار و مدت زمان وابستگي به تغذيه اينترال مشخص مي‌گردد. در اين مرحله پيشگيري از بازگشت غذا به سمت ريه‌ها (آسپيراسيون) بسيار حياتي است. نکته‌ي قابل توجه ديگر آن است که تغذيه‌ي اين بيماران بايد به دفعات و به صورت تدريجي انجام شود. بنابراين زمان بندي تغذيه‌ي بيماران بايد با هماهنگي با ساير اعضاي تيم درمان صورت گيرد تا نيم ساعت قبل از غذا، مجراي تنفسي پاک گردد و انجام فيزيوتراپي قفسه‌ي سينه، حداقل تا 30 دقيقه بعد از خوردن غذا خودداري شود.

توجه به اين نکته ضروري است که هر ساعت تاخير در تغذيه‌ي بيمار نخاعي، باعث بدتر شدن وضعيت بيمار و پاسخ ضعيف ‌تر وي به حمايت‌‌هاي درماني و مراقبتي مي‌شود.

تامين مايعات کافي و پيشگيري از دست دادن آب (دهيدراتاسيون)، حفظ تعادل الکتروليت‌هاي بدن، محاسبه ي ميزان انرژي مورد نياز با توجه به سطح و شدت ضايعه و ساير عوامل فردي؛ محاسبه و تامين نياز پروتئين به‌منظور باز گرداندن و حفظ تعادل ازته ‌ي مثبت، جزء اهداف اوليه‌ي مراقبت‌هاي تغديه‌اي هستند که بايد مورد توجه متخصصان تغذيه قرار گيرد. عدم تامين انرژي کافي، باعث افزايش زمان وابستگي بيمار به دستگاه تنفس مصنوعي و دادن کالري اضافه نيز، باعث وارد شدن فشار زيادي به قلب، کبد و کليه‌ها مي شود.

بنابراين استفاده از کالريمتري غيرمستقيم براي اندازه‌گيري کالري مصرفي بيمار در اين مرحله بسيار مفيد خواهد بود.

در مورد پروتئين مورد نياز نيز بايد گفت: به طور کلي در بيماران مبتلا به فلج اندام تحتاني 7/1- 5/1 گرم پروتئين به ازاي کيلو‌گرم وزن بدن در مرحله تعادل ازته منفي و 5/1- 2/1 گرم در تعادل مثبت ازته تعيين شده است. البته متخصصان تغذيه بيش از آن که به اين اعداد اکتفا کنند بايد به شدت ضايعه و شرايط فردي هر بيمار توجه کنند، زيرا نياز به پروتئين در برخي از اين بيماران حتي به 5/2- 3 گرم در روز نيز افزايش مي‌يابد. تامين انرژي کافي و پروتئين مورد نياز براي حفظ توده‌ي عضلاني و پيشگيري از زخم بستر و بهبود سريع‌تر زخم‌ها، از همان هفته‌هاي اول بسيار مهم است. توجه به اين نکته ضروري است، که عدم توجه به وضعيت تغذيه‌ي فرد ضايعه ديده و عدم برقراري تعادل ازته بعد از 3- 2 هفته، منجر به از دست رفتن 30 درصد توده‌ي عضلاني بدن مي‌شود و اين امر مي‌تواند بيمار را در معرض خطر مرگ قرار دهد.

متخصصان تغذيه بايد نيازهاي تغذيه‌اي بيمار را با توجه به نتايج آزمايش‌هاي بيوشيميايي آن‌ها به ويژه قند‌خون، آلبومين سرم، پري آلبومين، کلسترول، اوره، کراتينين، هماتوکريت، هموگلوبين، فريتين و الکتروليت ها تعيين نمايند.

پس از گذراندن دوران حاد، بايد آموزش‌هاي لازم به بيمار و اطرافيان وي در ارتباط با چگونگي تغذيه و تامين نيازهاي تغذيه‌اي بيمار ارايه گردد و بيمار نسبت به عادات خوب غذا خوردن تشويق شود. انجام مشاوره‌ي تغذيه‌ي منظم با بيمار، براي دستيابي به هدف فوق ضروري است.

يکي ديگر از نگراني‌هاي مهم در مورد بيماران ضايعه‌ي نخاعي، مساله‌ي کنترل وزن در طولاني مدت است. اين بيماران مي‌‌توانند هم در معرض خطر کاهش شديد وزن و هم در معرض خطر افزايش وزن قرار گيرند که وقوع هر يک از اين شرايط مي‌تواند مشکلات بيشتري براي فرد ضايعه ديده به همراه داشته باشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:2  توسط کاظم اسلامی  | 

افزايش يا کاهش سرطان با غذا


 بيماري‌هاي قلبي- عروقي،  سرطان و ديابت ، عامل دو سوم تمام مرگ‌ ها در کشورهاي پيشرفته هستند. اين سه بيماري موجب کاهش سلامت، کاهش اميد به زندگي، رنج بسيار، ناتواني و هزينه‌هاي اقتصادي هنگفت مي‌شوند. هزينه‌ي پيشگيري از اين بيماري‌ها به نسبت هزينه‌ي درمان آن‌ها بسيار اندک است.

«سلامت مردم تا سال 2010» به‌عنوان هدف در برخي کشورهاي پيشرفته دنبال مي‌شود و چند نکته را مورد توجه قرار داده است.از جمله‌ي اين نکات مي‌توان تغذيه‌ي مناسب، کاستن از اضافه وزن، داشتن فعاليت فيزيکي کافي و تناسب اندام، عدم استعمال دخانيات و دسترسي به خدمات بهداشتي مناسب در جهت کاهش سرطان، ديابت و بيماري‌هاي قلبي- عروقي را بر‌شمرد.

هم‌چنين بعضي منابع علمي ديگر پرهيز از آفتاب شديد، کاهش نوشيدن قهوه و چاي  غليظ، آزمايش دوره‌اي جهت بررسي احتمال سرطان در بدن افراد و پاي‌بندي به همسر را در اين زمينه مورد عنايت قرار داده‌اند. با رعايت اين موازين احتمال ابتلا به سرطان‌هاي حلق، مري، حنجره، ريه، کليه، مثانه ، پانکراس، پوست، معده، بيضه، سينه، گردن رحم، رحم، پروستات و روده‌ي بزرگ کاهش مي‌يابد.

فعاليت فيزيکي احتمال ابتلا به چاقي  را مي‌کاهد و چاقي خود، در بسياري از بيماري‌ها نقش دارد. متاسفانه چاقي به‌سرعت در تمام دنيا رو به گسترش است؛ به‌طوري که در سال 2000(6سال پيش) شيوع چاقي در برخي کشورهاي پيشرفته به 65 درصد جمعيت بزرگسالان رسيد. چاقي، احتمال ابتلا به سرطان‌هاي مختلف از جمله سرطان غدد گردني (آدنو کارسينوما)، روده‌ي بزرگ، راست روده، سينه (به‌ويژه در خانم‌هاي يائسه)، رحم و کليه را افزايش مي‌دهد. چاقي عامل حدود يک چهارم سرطان‌هاي سينه در جهان است. احتمال بروز سرطان سينه در زنان يائسه‌ي داراي اضافه وزن 250- 50 درصد بيش از ديگر خانم‌هاست. دريافت بالاي ميوه‌ها و سبزي‌ها (حداقل 400گرم در روز) در مدت زمان طولاني، احتمال ابتلا به چاقي و افزايش وزن را به ويژه در ميانسالي کاهش مي‌‌دهد و احتمال ابتلا به سرطان‌هاي حفره‌ي دهاني، مري، معده، روده‌ي بزرگ و رکتوم را نيز مي‌کاهد. در برخي مطالعات، بين مصرف مغز دانه‌ها و سرطان روده‌ي بزرگ ارتباطي مشاهده شده، به طوري که مصرف اين مواد (به ويژه در خانم‌ها) احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داده است.

مصرف سويا نيز به وضوح در کاهش سرطان نقش دارد.

دريافت فلاوونوئيدها (مواد رنگي موجود در گياهاني از قبيل گوجه‌فرنگي، انگور قرمز، هويج، چاي، سيب، پياز و امثال آن) در جهت کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌‌هاي سيستم‌هاي گوارش و تنفس انسان مفيدند، البته اثر فوري در مردان مسني که به‌مصرف اين مواد روي آورده‌‌اند گزارش نشده است.

نوشيدن چاي‌سبز  و مصرف سبزي‌هاي تيره نيز در برخي مطالعات علمي به‌عنوان عوامل کاهش احتمال سرطان سينه مطرح شده‌اند.

نوشيدن الکل (حتي به‌مقدار کم) موجب ابتلا به سرطان‌‌هاي حفره‌ي دهاني، حلق، مري  و کبد مي‌شود و خطر سرطان سينه را هم قبل از يائسگي و هم بعد از آن افزايش مي‌دهد.

مصرف مواد غذايي آلوده به برخي قارچ‌ها (کپک‌ها) با وارد کردن سم خطرناکي به نام افلاتوکسين موجب سرطان کبد مي‌‌شود.

مصرف نوعي غذاي چيني (تهيه شده از ماهي شور) خطر سرطان حلق به‌ويژه در کساني که از کودکي از اين غذا مصرف مي‌کرده‌اند را افزايش مي‌دهد.

مصرف غذاهاي حاوي مواد نگهدارنده، گوشت قرمز و نمک فراوان احتمال ابتلا به سرطان معده را افزايش داده و استفاده از غذاها و نوشيدني‌هاي خيلي داغ، نيز احتمال خطر سرطان‌هاي حفره‌ي دهان، مري و حلق را بالا مي‌برد.

مصرف بالاي سبزي و ميوه، و کاهش مصرف گوشت قرمز بيش از کاهش مصرف چربي، خطر سرطان‌هاي سينه،  روده‌ي بزرگ، راست روده و پروستات را کاهش مي‌‌دهد.

بين مصرف کربوهيدرات‌هاي تصفيه شده با سرطان روده‌ي بزرگ  و راست روده نيز ارتباط ديده شده است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 20:0  توسط کاظم اسلامی  | 

آكنه و تغذيه

آكنه و تغذيه

اين بيماري، بيشتر در آقايان مشاهده مي شود. دليل اصلي آكنه، افزايش ترشح مواد چرب از غدد مترشحه چربي در پوست و بسته شدن مجراي ترشح مواد چرب و نيز رشد باكتري هاست. شيوع آكنه در طي دوران بلوغ مي باشد و با افزايش سن كمتر مي شود؛ البته، دليل قطعي اين بيماري مشخص نيست، بعضي از پزشكان مصرف مواد آرايشي؛ عدم رعايت بهداشت فردي و وجود بعضي از محدوديت ها در رژيم غذايي افراد را در اين امر دخيل مي دانند.

نشانه هاي بيماري

علائم آكنه مي تواند از ضعيف تا شديد متغير باشد. بيشتر افراد مبتلا به آكنه، دچار لكه هاي قرمز همراه با چرك مي شوند كه به طور معمول روي صورت و در بعضي موارد روي شانه ها و پشت افراد مشاهده مي شود. ناحيه متورم پوست مي تواند سرسفيد يا سرسياه باشد. بعد از اين كه تورم فروكش كرد، ناحيه رنگي به جا مي ماند و البته تركيب اين علائم منجر به وجود آمدن ظاهر كلي آكنه مي شود.

غذاهاي مفيد

تعداد كمي از متخصصان پوست عقيده دارند كه رژيم غذايي نمي تواند بر آكنه اثر بگذارد؛ اما متخصصين تغذيه زبده و داراي تجربه كافي و نيز پزشكان طب جايگزيني، در اين زمينه موفقيت هاي چشم گيري با رويكرد رژيم غذايي به دست آورده اند.

* به نظر مي رسد كه كمبود روي در رژيم غذايي، در التهاب و تورم پوست و تأخير در بهبود زخم و شرايط بروز آكنه نقش داشته باشد.

* جگر در برگيرنده مقادير بالاي ويتامينA است كه به كاهش جاي زخم كمك مي كند. هويج و سيب زميني شيرين حاوي بتاكاروتن است كه به ويتامينA تبديل مي شود. دريافت كافي بتاكاروتن براي آكنه مفيد است.

* غلات سبوس دار نيز حاوي كروم است كه به كاهش عفونت پوست كمك مي كند.

* تخم بزرك، كنجد، ذرت بو داده و آفتاب گردان محتوي اسيدهاي چرب ضروري مورد نياز براي بهبود پوست هستند. مي توان مواد فوق را با هم چرخ كرد و در يخچال نگه داري نمود و با ماست، ميوه ها، سوپ ها و غلات مصرف كرد.

* همچنين توت ها، مركبات، فلفل و انبه منابع غني ويتامينC هستند كه براي سلامت سيستم ايمني و مقابله با عفونت هاي باكتريايي مورد نيازاند.

 * آواكادو و جوانه گندم محتوي ويتامينE است كه به ساختار پوست و سلامت آن كمك مي كند.

* سير، پياز و تخم مرغ حاوي سولفور است كه به رهايي از آكنه كمك مي كند.

* روغن پامچال محتوي گاما لينولئيك اسيد است كه به ايجاد پوست تازه كمك كرده و آن را نرم و قابل ارتجاع نگه مي دارد.

غذاهايي كه بايد از خوردن آنها پرهيز كرد:

* جلبك هاي دريايي كه حاوي مقادير بالاي يد است، در بعضي موارد باعث بدتر شدن آكنه مي شود.

* براي بيشتر نوجوانان، داشتن پوستي سالم و درخشان يك اولويت محسوب مي شود. شواهد علمي مبني بر اثر شكلات و شيريني هاي خامه اي بر روي پوست و ايجاد آكنه وجود ندارد.

* تحقيقات نشان داده است كه رژيم غذايي غني از چربي هاي ضروري كه بيشتر در مغزها، دانه ها و ماهي هاي روغني يافت مي شود، مي تواند در حفظ سلامت پوست نقش داشته باشد.

* عادات غذايي بد مي تواند در كيفيت پوست و مو تأثير بگذارد.

* بعضي از گياه شناسان توصيه مي كنند كه ماليدن مخلوط روغن درختچه چاي و برگهاي كلم و سيرتازه بر روي پوست مبتلا به آكنه مي تواند مفيد واقع شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 19:58  توسط کاظم اسلامی  | 

نام داروي گياهي

شركت سازنده

آليكوم 

ALICOM نياك

آليوم اس  

ALLIUM-S دينه  ايران

 آلتادين    

ALTHADIN دينه ايران

آلتيب  

ALTIB گل دارو

آنتوم   

ANETHUM ايران داروك

آنتي ديابتيك  

 ANTI-DIABETIC ايران داروك

آنتي ميگرن 

ANTIMIGRAINE گل دارو

آفروديت  

APHRODIT گل  دارو

آوي پكت   

AVIPECT دينه ايران

بابونه  

BABOONEH شيمي دارويي امين

برن 

BRAN دينه ايران

دليسان  

DELISUN باريج اسانس

برونكوتيدي

 BRONCHO T.D توليدارو

سي لاكس     

C_LAX  دينه ايران

كالاندولا   

CALENDULA دينه ايران

كارامين        

CARAMIN گل دارو

كارواي ميكسچر        

 CARWAY MIXTURE ايران داروك

كارميناتيف     

CARMINATIF دينه ايران

كارمينت     

CARMINAT پور سينا

كراتاگوس    

CRATAGUS ايران داروك

د- رگليس     

D-REGLIS ايران داروك

بخور اوكاليپتوس دينه

DINEH  EUCALYPTUS INHALER

دينه ايران

بخور  دينه (پودر)

DINEH   INHALER  POWDER

دينه ايران

ديورتيك   

DIURETIC  ايران داروك

انوكسولون  

ENOXOLONE داروپخش

گارلت  

GARLET كوثر

گارليك   

GARLIC ايران داروك

گارلي كپ    

GARLICAP هربي دارو

گارسين    

GARSIN گل دارو

جنرال تونيك  

GENERAL  TONIC  دينه ايران

جن جي تون  

GINGITON  هربي دارو

گل گريپ  

 GOL _ GRIPE گل دارو

بخور اوكاليپتوس گل دارو

GOLDARU EUCALYPTUS INHALER

گل دارو

گرايپ واتر   

GRIPE WATER دينه ايران

هربي لاكس     

HERBILAX  هربي دارو

هايپيران     

HYPIRAN پور سينا

بخور اوكاليپتوس ايران داروك-محلول غير خوراكي

IRAN DARUK LIQUID  EUCALYPTUS INHALER ايران داروك

بخور اوكاليپتوس ايران داروك (پودر)

IRAN DARUK POWER EUCALYPTUS INHALER

ايران داروك

كاميل   

CAMIL نياك

لاگزاريسين    

LAXARICIN دينه ايران

ليكوفار   

LICOPHAR گل دارو

منتول مايع    

LIQUID MENTHOL پور سينا

ماسومنت    

MASUMINT ابن ماسويه

مليسان   

MELLISAN گل دارو

منتا  

MENTHA دينه ايران

منتازين   

MENTHAZIN ابن ماسويه

موسيليوم   

MUSYLIUM ايران داروك

ميرتكس   

MYRTEX باريج اسانس

ميرتوپلكس    

MYRTOPLEX داروپخش

اولئاكرات  

OLEA-CRAT ايران داروك

پاسي پي   

PASIPAY ايران داروك

پرفوران    

PERFORAN  ايران داروك

پرسيكا   

PERSICA پور سينا

فيتو كلد       

PHYTOCOLD گل دارو

پلانتاژل   

PLANTAGEL  دينه ايران

پروستاتان   

PROSTATAN  گل دارو

پسيليوم موسيلوئيد  

 PSYLLIUM  MUCSILOID نياك

پسيليوم  

PSYLLIUM  هربي دارو

رازين    

RASIN   ابن ماسويه

رگليس معطر

REGLIS MOATTAR  ايران داروك

رگليسيدين    

REGLISIDIN  دينه ايران

سامي لاكس 

SAMILAX  سامي ساز

سنكل      

SANKOL گل دارو

سدامين  

SEDAMIN  گل دارو

سنامد     

SENA_MED ايران داروك 

سناگل 

SENAGOL  گل دارو

سنالين  7.5     

SENALIN  7.5 گل دارو

سنالين 

SENALIN  گل دارو

شير ينوش        

SHIRINOOSH گل دارو

شير افزا       

SHIRAFZA گل دارو

سوپر مينت       

SUPERMINT باريج اسانس

تانا ميگرن  

TANAMIGRAIN   زهراوي

تيم آرتا   

THYMARTA  ايران داروك

تيمكس  

THYMEX  ايران داروك

تيميان  

THYMIAN  مينا

توسيان   

TUSSIAN  گل دارو

توسيگل    

 TUSSI-GOL گل دارو

توسيوين    

TUSSIVIN  باريج اسانس

اورتان   

URTAN پور سينا

اورتيدين   

URTIDIN باريج اسانس

والريك   

VALERIC مينا

والرين   

VALERIAN هربي دارو

والي فلور    

VALIFLURE نياك

ويتاگنوس    

VITAGNUS پور سينا

زينتوما   

ZINTOMA  گل دارو

پيجيوم آفريكانوم

 Pygeum Africanum توليد فورنيه فرانسه          بسته بندي زهراوي
ماسومنت Masoument ابن ماسويه
چاي كيسه اي بابونه Matricaria Chammomilla گلچاي
چاي كيسه اي رازيانه Foeniculum vulgare گلچاي
چاي كيسه اي گاوزبان Echium Amoenum گلچاي
چاي كيسه اي چاي سبز Camellia Thea گلچاي
چاي كيسه اي شيرين بيان Liquorice گلچاي
چاي كيسه اي قرقات Vaccinium Arctostaphylos گلچاي
چاي كيسه اي مليس Melissa Officinalis گلچاي
چاي كيسه اي لاكسان Cassia Angustifolia گلچاي
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 19:51  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه زنان پس از زایمان

بعد از وضع حمل تمام خانم‌ها تمايل دارند كه به وزن قبل از حاملگي خود برگردند و نگران هستند كه اين مورد چه مدت طول خواهد کشید بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 كيلوگرم، وزن كاهش مي‌‌يابد.
در طول 6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 كيلوگرم ديگر وزن كاهش پيدا مي‌‌كند كه اين كاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. اكثر خانم‌ها در طي 6 ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي كه بر روند كاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول،‌ شيردهي، برگشت زود هنگام به كار خارج از خانه و … مي‌‌باشند.
در طي 6 هفته اول بعد از زايمان نبايد محدوديت انرژي داشته باشيد. زيرا بدن نيازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد ازدست رفته است بازيابد و نياز كودك تامين شود. در انجام كارهاي منزل كمك كرده و احتمالا كار خود را شروع كنيد. تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث كاهش وزن نمي‌‌شود ولي به كاهش وزن كمك مي‌‌كند.
خانمي كه زايمان كرده است در واقع مسئول تغذيه خود و نوزادش مي‌‌باشد، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كند. رژيم بعد از زايمان بايد با دقت دوران بارداري رعايت شود. خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين و كلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌كنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و كارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه كردن انرژي به ميزان 500 كالري در روز را دارند. به طور متوسط اكثر زنان شيرده روزانه 2700 كالري انرژي نياز دارند. خوردن كمتر از 1800 كالري در روز منجر به كاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث مي‌‌شود كه مادر احساس تشنگي بيشتري بكند. به همين دليل مادر در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب مي‌‌نوشد و اگر چه كه تاثير زيادي در تامين شير ندارد ولي دانشكده متخصصين زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌كند.
مواد غذايي كه مادر مي‌‌خورد و مي‌‌نوشد بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي مادر درواقع نظارت بر غذاي كودك است. بطوريكه اگر مادر غذاي نامناسب مصرف كند، نوزاد در واقع با رفتارش مادر را متوجه مي‌‌سازد. مانند گريه‌كردن، خواب كم، بي‌قراري و… همچنين مادر بايد در مورد مصرف غذاهاي آلرژي‌زا دقت كافي داشته باشد، زيرا نوزاد به يك سري از مواد غذايي كه مادر مي‌‌خورد حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علايم پوستي نشان مي‌‌دهد. مصرف بعضي از غذاها توسط مادر باعث قولنج معمولي در نوزاد مي‌‌شود. از جمله كلم و شير گاو.
مادران در اين دوران بايد همانند دوران بارداري ميزان آهن دريافتي را كنترل كنند، هر چند كه در دوران بارداري تمام ويتامين‌ها و مواد لازم را به طور كامل دريافت كرده باشند. مادر در اين دوران به طور معمول قرص آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادش مصرف مي‌‌كند. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مكرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند. بنابراين مادران بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن كنترل شوند. البته اين نكته قابل توجه است كه اين مواد كمكي (مانند ويتامين‌ها) نبايد جايگزين يك رژيم غذايي خوب شوند.
مادران با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب سلامت خود و نوزاد خود را تضمين مي‌‌كنند. با توجه به اين كه در اين دوران هر هفته در حدود نيم تا يك كيلوگرم وزن مادر كاهش مي‌‌يابد، رژيم غذايي كم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب در اين روند تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت كه كاهش سريع وزن مادر به عنوان يك خطر براي نوزاد است، زيرا اين عمل باعث مي‌‌شود سم معمولي كه در چربي‌هاي بدن ذخيره شده است را به جريان خون رها كند و ميزان مواد سمي يا آلوده‌كننده در شير بالا رود.
يكي از راه‌هايي كه باعث مي‌‌شود وزن مادر به طور منظم كاهش يابد و هيچ گونه خطري هم براي نوزاد ندارد، شيردهي مي‌باشد. مادراني كه نوزاد خود را شير مي‌دهند،  كالري بيشتر از مادراني كه شيردهي نمي‌‌كنند  مصرف مي‌‌كنند.
مادران محترم بايد توجه داشته باشند كه حداقل در 6 هفته اول بعد از زايمان حتي نبايد به فكر كاهش وزن باشند، زيرا محدود كردن آنچه شما در هفته‌هاي اول زايمان مي‌‌خوريد باعث كاهش توليد شير مي‌‌شود. مصرف مواد غذايي كه پر از فيبر هستند مانند ميوه‌ها و سبزي‌ها قسمت اصلي رژيم غذايي اين دوران محسوب مي‌‌شوند (حتي بيشتر از زمان بارداري). از مزاياي اين مواد غذايي فيبردار، تامين حركات دودي روده‌ها است كه براي درمان يبوست و هموروئيد (بواسير) مفيد مي‌‌باشد.
هرگز خيلي زود به فكر بارداري مجدد نباشيد. شما بايد ذخاير مواد مغذي بدن خود را تقويت كنيد تا آغاز پرفروغي براي جنين بعدي شما باشد. بارداري و شيردهي فشار زيادي بر بدن شما وارد مي‌‌سازد. بارداري‌هاي پي‌درپي بر ذخاير مواد مغذي شما نظير كلسيم و آهن و سطح انرژي، فشار اضافي وارد خواهد آورد به خصوص اگر شيرده نيز باشيد.
جهت كاهش وزن خود در بارداري اول محدوديت شديد كالري براي خود ايجاد نكنيد، رژيم فوق العاده كم كالري از تامين مواد مغذي مهم در دوره بارداري بخصوص مواد مغذي نظير كلسيم و آهن ناتوان هستند.
از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشك خود مشورت کنید.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 19:41  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه تکمیلی

شير مادر بهترين و كاملترين غذا براي شيرخواران زير 6 ماه مي‌باشد و در اين دوران شير مادر به تنهايي به علاوه قطره مولتي ويتامين (از 15 روزگي) كليه نيازهاي تغذيه‌اي شيرخوار را تامين مي‌كند.
 غذاي كمكي براي شيرخوار بايد پس از 6 ماهگي شروع شود، زيرا بعد از6ماهگي نيازهاي غذايي شيرخوار به تنهايي با شير برآورده نمي‌شود و لازم است علاوه بر شير مادر، تغذيه كودك با غذاهاي نيمه جامد نيز شروع شود. تغذيه تكميلي علاوه بر تامين انرژي، دوران بسيار حساسي براي ايجاد عادات صحيح غذايي و استفاده از غذاي سفره خانواده است.
 شروع تغذيه تكميلي قبل از 6 ماهگي به دليل آماده نبودن دستگاه گوارش شيرخوار براي پذيرش غذاهاي ديگر غير از شير، اقدام نادرستي است. چون دستگاه گوارش كودك هنوز تكامل نيافته و با كوچكترين آلودگي به علت عدم رعايت بهداشت امكان ابتلا به عفونت‌ها از جمله اسهال افزايش مي‌يابد و باعث كاهش يا توقف رشد شيرخوار مي‌شود. از طرف ديگر شروع زودرس تغذيه تكميلي سبب كاهش مدت زمان مكيدن پستان مادر مي‌شود. بعلاوه ممكن است غذاي كمكي در مقايسه با شير مادر، انرژي و مواد مغذي كمتري به كودك برساند كه موجب اختلال رشد كودك و در نهايت سوءتغذيه او مي‌شود. همچنين زود شروع كردن تغذيه تكميلي احتمال بروز حساسيت به بعضي از مواد غذايي را در كودك افزايش مي‌دهد.
 نتيجه‌ اين كه بهترين سن شروع غذاي كمكي بعد از پايان ماه ششم زندگي است. البته‌ اين به آن معني نيست كه بايد دفعات شيردهي را كم كرد، بلكه بايد مادر ترغيب شود هر زمان كه كودك تمايل دارد شير خود را به او بدهد و براساس سن كودك چند نوبت نيز غذاي كمكي بعد از شير مادر به او داده شود. اگر غذاي كمكي دير شروع شود كودك تمايل خود را به خوردن غذاهاي ديگر و امتحان كردن مزه و طعم‌هاي جديد از دست مي‌دهد. همچنين تكامل عمل جويدن به تعويق مي‌افتد و كودك غذاي ديگري جز شير مادر و يا مايعات را نمي‌خورد كه‌ اين خود منجر به كم غذايي، اختلال رشد و سوء تغذيه مي‌شود

.
 اصول كلي كه بايد در مورد تغذيه تكميلي رعايت شوند عبارتند از


ـ مواد غذايي بايد از نظر مقدار و نوع به تدريج به غذاي شيرخوار اضافه شود.
ـ ابتدا از يك نوع غذاي ساده شروع و به تدريج مخلوطي از چند نوع غذا داده شود.
 ـ از مقدار كم شروع و به تدريج بر مقدار آن افزوده شود.   

 ـ بين اضافه كردن مواد غذايي مختلف حدود 7ـ5 روز فاصله لازم است. زيرا شيرخوار بايد به يك نوع غذا عادت كند و بعد غذاي جديد اضافه شود. اضافه كردن يك به يك مواد سبب مي‌شود اگر كودك ناسازگاري به يك ماده غذايي داشته باشد شناخته شود و بتوان آن را از غذا حذف كرد. همچنين دستگاه گوارش كودك فرصت پيدا كند تا به غذا عادت كند.

 ـ ابتدا بايد غذا رقيق تهيه شود به طوري كه غلظت آن كمي‌بيشتر از شير مادر باشد. سپس به تدريج بر غلظت آن افزوده شود. سفت كردن تدريجي غذا سبب ياد گرفتن عمل جويدن مي‌شود.

 ـ اگر در شروع غذاي تكميلي، شيرخوار به غذاي خاصي بي‌ميل بود، نبايد در خوردن آن پافشاري كرد و مي‌توان يك تا دو هفته آن غذا را حذف و سپس دوباره به او داد.
 براي اطلاعات بيشتر در مورد اهميت شير مادر اينجا را كليك كنيد.
 تغذيه شيرخوار
 كودك در ابتدا در مرحله نوزادي از شير مادر تغذيه مي‌كند. با بزرگ‌تر شدن او مواد خوراكي ديگر نيز به فهرست غذايي او اضافه مي‌شود تا زماني كه او هم مانند ديگر افراد خانواده تغذيه كند. برخي مادران به راستي نمي‌دانند چه زمان مي‌توان كودك را با موادي غير از شير تغذيه كرد و حتي گاهي نوع مواد غذايي و مقدار مصرف آنها را بخوبي نمي‌شناسند. در اين مبحث سعي شده است در مورد پخت غذاهاي كمكي در سنين معين اطلاعاتي داده شود.
 شروع غذاي كمكي از 6 ماه به بعد است كه با فرني آغاز مي‌شود و طرز تهيه آن را در طرز تهيه
فرني  مي‌توانيد ببينيد. بعد از فرني، تغذيه كمكي كودك حريره بادام و پوره سيب زميني و … است. كم كم تا يك سالگي، تنوع غذايي باعث رشد قوه چشايي كودك و كشف رنگها و مزه‌ها و بوهاي مختلف توسط او مي‌شود. با اين كار كودك قدرت انتخاب پيدا مي‌كند و اين مرحله از رشد، اهميت بسيار زيادي دارد.
 تغذيه شيرخوار در ماه هفتم
 دو هفته اول: تغذيه با
حريره بادام . حريره بادام نيز مانند فرني از يك قاشق مرباخوري يك بار در روز شروع مي‌شود و تا روز ششم و هفتم به 12 قاشق مرباخوري در روز مي‌رسد. فراموش نشود كه در اين مدت به تدريج مقدار و دفعات تغذيه با حريره بادام افزايش مي‌يابد و تغذيه با فرني كم مي‌شود.
 دو هفته آخر: ضمن ادامه تغذيه با شير مادر قبل از هر وعده غذاي كمكي، در اين دو هفته شيرخوار با غذاي جديدي آشنا شده و سوپ به رژيم غذايي او افزوده مي‌شود. به ‌اين ترتيب كه روز اول، صبح و عصر و شب هر بار از 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره بادام استفاده مي‌كند و ظهر علاوه بر فرني يا حريره بادام، يك قاشق مرباخوري به سوپ ظهر و شب اضافه اضافه ولي از فرني يا حريره بادام كم مي‌شود تا بر حسب اشتهاي كودك مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مرباخوري در هر وعده برسد.
طرز تهيه سوپ
 براي سهولت كار و رعايت تنوع در غذاي شيرخوار، مي‌توان يك روز در ميان از فرني و حريره بادام استفاده كرد.
 براي تنوع بخشيدن به غذاي كودك بايد هر چند روز يك بار مواد تشكيل دهنده سوپ را تغيير داد. هر سه روز يكبار مي‌توان جو، بلغور، گندم و رشته فرنگي را كه قبلا پخته و نرم شده است به اندازه يك قاشق مرباخوري به سوپ اضافه كرد. بعد از اضافه كردن جو، گندم و … بهتر است به اندازه يك قاشق مرباخوري كره يا روغن مايع به سوپ اضافه نمود. افزودن كره يا روغن مايع به غذاي شيرخوار به ويژه شيرخواراني كه رشد كافي ندارند به رشد آنان كمك مي‌كند. از سبزي‌هاي نشاسته‌اي و يا ساير سبزي‌ها مي‌توان
پوره  تهيه كرد و به جاي يك وعده فرني، صبح يا عصر از پوره استفاده نمود.
 برنامه غذايي كودك در دو هفته آخر ماه هشتم زندگي
 صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره + نصف زرده تخم مرغ
ساعت ده صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره و يا پوره
 ظهر: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست
 عصر: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره و يا پوره
 شب: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست
 تغذيه شيرخواران در دو هفته اول ماه نهم
 در اين زمان مي‌توان حبوبات را نيز به سوپ شيرخوار اضافه كرد. به طور معمول تغذيه حبوبات از عدس و ماش كه هضم آسان‌تري دارند شروع مي‌شود. در صورت امكان مي‌توان جوانه عدس يا ماش را به محتويات سوپ افزود. در مورد ساير حبوبات مثل لوبيا چيتي، لوبيا قرمز و … بهتر است قبلا آنها را خيسانده سپس پوستشان را جدا كرده و بعد از پختن به سوپ افزود. هر سه روز يكبار مي‌توان نوع حبوبات را تغيير داد. اگر از آرد حبوبات استفاده مي‌شود يك قاشق مرباخوري سرصاف كافي است. اضافه كردن كره يا روغن مايع به سوپ به اندازه يك قاشق مرباخوري براي شيرخواراني كه خوب وزن نمي‌گيرند توصيه مي‌شود.
 دو هفته دوم ماه نهم
 در اين دو هفته بايد ميوه را به صورت آب ميوه تازه در منزل تهيه كرد. همچنين بايد از ميوه‌هاي فصل باشد. در ابندا و در روز اول، تغذيه شيرخوار را با يك قاشق مرباخوري آب ميوه همراه با يك قاشق مرباخوري آب سالم و ساده شروع كرده و كم كم به 6 قاشق مرباخوري آب ميوه خالص در روز‌هاي بعد رسانيد. آب ميوه را مي‌توان روزانه بعد از فرني يا حريره در ساعت 10 صبح به شيرخوار داد.
 برنامه غذايي شيرخوار در اواخر ماه نهم
 صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره + نصف زرده تخم مرغ
ساعت ده صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره يا پوره + 6 قاشق مرباخوري آب ميوه فصل
 ظهر: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست
 عصر: 3 قاشق مرباخوري پوره يا فرني و يا حريره
 شب: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست
 توجه: تا يك سالگي استفاده از كيوي، انواع توت (توت سفيد، توت فرنگي و تمشك) خربزه، آلبالو و گيلاس به علت ايجاد حساسيت در شيرخوار توصيه نمي‌شود.
 ماه يازدهم و دوازدهم
 تنوع غذا در تهيه سوپ، كته، پوره و … رعايت مي‌شود. همچنين با توجه به اشتهاي كودك مي‌توان به مقدار غذاي هر وعده او اضافه كرد. توصيه مي‌شود كه هنوز هم از دادن غذاهاي سفره خانواده به علت داشتن نمك و چاشني اجتناب شود.
 توجه: از پايان شش ماهگي و همزمان با شروع غذاي كمكي تا پايان 12 ماهگي، غذاي اصلي شيرخوار هنوز شير مادر است. لذا تغذيه با شير مادر به طور مكرر و برحسب تقاضا و تمايل شيرخوار در تمام مدت شب و روز به ويژه قبل از هر وعده غذاي كمكي بايد مورد توجه قرار گيرد.
 از دادن مواد غذايي زير تا يك سالگي بايد اجتناب كرد، چون گروهي ايجاد حساسيت مي‌كنند، برخي باعث خفگي شيرخوار شده و تعدادي نيز مشكلات ديگري به وجود مي‌آورند:
ـ مواد غذايي كه ممكن است در شيرخوار زير يك سال ايجاد حساسيت كنند مانند:
 شير گاو (جوشاندن شير در تهيه فرني، مقدار ماده آلرژي موجود در شير را كم مي‌كند)، سفيده تخم‌مرغ، انواع توت، كيوي، آلبالو، گيلاس، خربزه و بادام زميني.
  ـ مواد غذايي كه در دوره شيرخوارگي مجاز نيست و ممكن است باعث خفگي شيرخوار شود مانند:
 دانه كشمش، دانه انگور، ذرت، تكه‌هاي سوسيس، آجيل، تكه‌هاي سفت و خام سبزي‌ها مثل هويچ و … و تكه‌هاي گوشت.
 ـ مواد غذايي كه ممكن است مشكلات ديگري ايجاد كنند مانند قهوه يا چاي پررنگ كه سبب بي‌قراري كودك مي‌شود.
عسل كه باعث احتمال مسموميت مي‌شود (بوتوليسم) ‌ولي استفاده از عسل پاستوريزه اشكالي ندارد. به طور كلي تا يك سالگي، عسل غيرپاستوريزه، ‌شير پاستوريزه، پنير، سفيده تخم مرغ، شكلات، ميگو، فلفل و ادويه‌جات، ترشي‌ها، نمك، نوشابه‌هاي گازدار، آب ميوه‌هاي صنعتي و از ميوه‌ها، خربزه، كيوي، انواع توت (توت سفيد، توت فرنگي، تمشك)، آلبالو، گيلاس و يا از حبوبات، لپه و نخود، همچنين از گروه سبزي‌ها، اسفناج و كلم توصيه نمی شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 19:37  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در کم خونی فقر آهن

كم‌خوني وضعيتي است كه در آن تعداد يا اندازه گلبول‌هاي قرمز و يا مقدار هموگلوبين موجود در خون كاهش يافته و تبادل اكسيژن و دي‌اكسيدكربن بين خون و سلول‌هادچار اختلال مي‌شود. از علل ايجادكننده كم‌خوني مي‌توان كمبودهاي تغذيه‌اي، خونريزي، ناهنجاري‌هاي ژنتيكي، بيماري‌هاي مزمن و يا مسموميت‌هاي دارويي را نام برد. منظور از كم‌خوني‌هاي تغذيه اي كم‌خوني‌هايي است كه در اثر دريافت ناكافي مواد مغذي ايجاد مي‌شوند.

از مهم‌ترين مواد مغذي جهت خون‌سازي كه كمبود آن‌ها موجب بروز كم‌خوني مي‌شود مي‌توان به آهن،‌ ويتامين ب 12 و اسيدفوليك اشاره كرد. از بين آن‌ها كم‌خوني ناشي از فقر آهن يكي از شايع‌ترين كم‌خوني‌هاي تغذيه‌اي است.

كم‌خوني ناشي از فقر آهن

فقر آهن يكي از شايع‌ترين اختلالات تغذيه‌اي در كشورهاي در حال توسعه و مهم‌ترين علت كم‌خوني تغذيهاي در كودكان و زنان در سنين باروري است كه با ايجاد گلبول‌هاي قرمز كوچك و كاهش ميزان هموگلوبين مشخص مي‌شود كه اين بيماري سبب اتلاف منابع و مراقبت‌هاي بهداشتي، كاهش  بهره‌وري در اثر افزايش ميزان مرگ و مير ابتلا به بيماري در مادران و كودكان و بالاخره كاهش ظرفيت جسمي‌ و رواني در بخش بزرگي از جامعه مي‌شود.

ميزان نياز به آهن

ميزان نياز به آهن براساس سن، جنس و وضعيت فيزيولوژيكي افراد متفاوت است. مثلا زنان باردار به علت افزايش حجم خون، رشد جنين و جفت و ساير بافت‌ها به آهن بيشتري نياز دارند. به همين دليل بيش از سايرين در معرض خطر كم‌خوني قرار دارند. در شيرخواران در صورت سلامت مادران، ميزان آهن موجود در شير مادر براي 6ـ4 ماه اول زندگي كافي است. ولي در مورد نوزاداني كه با وزن كم متولد مي‌شوند، ذخاير آهن كم بوده و بايد از 3 ماهگي آهن اضافي به صورت قطره خوراكي خورانده شود. همچنين بستن پيش از موقع بند ناف نيز به اين دليل كه نوزاد را از يك سوم كل خونش محروم مي‌كند، خطر فقر آهن را افزايش مي‌دهد.  

دلايل فقر آهن

دلايل گوناگوني براي كمبود آهن وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به علل زير اشاره كرد

1 ـ دريافت ناكافي آهن به دليل رژيم غذايي مورد استفاده كه در آن آهن كمي ‌وجود دارد، مانند بعضي از رژيم‌هاي گياه خواري.

2 ـ جذب ناكافي آهن در اثر اسهال، كاهش ترشح اسيد معده، مشكلات گوارشي يا تداخلات دارويي و داروهايي مثل كلستيرامين، سايمتيدين، پانكراتين، رانيتيدين و تتراسايكلين).

3 ـ افزايش نياز به آهن براي افزايش حجم خون در دوران نوزادي، نوجواني، بارداري و شيردهي.

4 ـ خون‌ريزي زياد در دوران عادت ماهانه و يا در اثر جراحات يا ناشي از هموروييد (بواسير) يا بيماري‌هاي بدخيم و انگل‌ها. كمبود آهن در مردان بزرگسال معمولا در اثر از دست دادن خون است.

علايم كم‌خوني ناشي از فقر آهن

بعضي از علايم كم‌خوني فقر آهن عبارتند از:

رنگ پريدگي پوست، زبان و مخاط داخل لب و پلك چشم‌ها، خستگي زودرس، سرگيجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها، حالت تهوع و در كم‌خوني شديد گود شدن روي ناخن(ناخن قاشقي).

درمان كم‌خوني ناشي از فقر آهن

براي درمان كم‌خوني از چند روش استفاده مي‌شود كه بهترين و كم‌خطرترين آن‌ها استفاده از مكمل‌هاي خوراكي است. درمان با نمك‌هاي ساده آهن مثل سولفات فروي خوراكي كاملا موثر بوده و به شكل قرص، كپسول يا مايع است و بايد مصرف آن‌ها تا چندين ماه ادامه يابد.

چنانكه اين قرص‌ها با معده خالي مصرف شوند جذب آن‌ها بهتر و بيشتر صورت مي‌گيرد، ولي در اين حالت سبب تحريك معده و بروز مشكلات گوارشي مي‌شوند. عوارض گوارشي ناشي از مصرف آهن نظير تهوع، دل پيچه، سوزش قلب، اسهال يا يبوست را مي‌توان به حداقل رساند، به شرطي كه آهن را با ميزان بسيار كم مصرف كرده و به تدريج به ميزان آن افزوده تا به حد مورد نياز بدن برسد. بهتر است قرص آهن در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشي از آن كاهش يابند.

ويتامينC  جذب آهن را افزايش مي‌دهد. به همين دليل معمولا مصرف ويتامين C به همراه آهن پيشنهاد مي‌شود. علاوه بر درمان دارويي بايد به ميزان آهن قابل جذب در غذا نيز توجه كرد. جذب آهن غذا اغلب تحت تاثير شكل آهن موجود در آن مي‌باشد. آهن موجود در پروتئين‌هاي حيواني مانند گوشت گاو، ماهي، پرندگان (آهن هم) بيشتر جذب مي‌شود، در حالي كه جذب آهن پروتئين‌هاي گياهي مانند سبزي‌ها و ميوه‌ها (آهن غيرهم) كمتر مي‌باشد. بايد توجه داشت كه ويتامينC    جذب آهن سبزي‌ها و ميوه‌ها (آهن غيرهم) را بيشتر مي‌كند. مصرف چاي همراه يا بلافاصله بعد از غذا مي‌تواند جذب آهن را تاحدصفر تا پنج درصد كاهش دهد.

قهوه، تخم‌مرغ، شير و لبنيات، نان گندم، حبوبات (حاوي اسيد فيتيك) و فيبرهاي غذايي جذب آهن را  به علت تشكيل كمپلكس‌هاي نامحلول كاهش مي‌دهند. بنابراين فرآورده‌هاي حاوي آهن، طي يك ساعت قبل يا دو ساعت بعد از مصرف هر يك از اين مواد نبايد مصرف شود.

منابع غذايي آهن دار

منابع غذايي آهن‌دار عبارتند از جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهي، زرده تخم‌مرغ، سبزي‌هاي داراي برگ سبز تيره مانند جعفري، اسفناج و حبوبات، مثل عدس و لوبيا همچنين ميوه‌هاي خشك (برگه‌ها) بخصوص برگه زردآلو و دانه‌هاي روغني.

عوامل افزايش دهنده جذب آهن و منابع غذايي آن‌ها:

 ـ اسيد سيتريك و اسيد اسكوربيك يا ويتامين ث كه در آلو، خربزه، ريواس، انبه، گلابي، طالبي، گل كلم، سبزي‌ها، آب پرتقال، ليمو شيرين، ليمو ترش، سيب و آناناس وجود دارند مي‌توانند عوامل افزايش دهنده جذب آهن در بدن باشند.

2 ـ اسيد ماليك و اسيد تارتاريك كه در هويج، سيب زميني، چغندر، كدوتنبل، گوجه فرنگي، كلم پيچ و شلغم موجود است نيز سبب افزايش جذب آهن مي‌شوند.

3 ـ محصولات تخميري مثل سس سويا نيز در اين دسته از عوامل گنجانده مي‌شود.

توصيه‌هاي كلي زير را به كار ببنديد:

1 ـ استفاده از غذاهايي كه غني از آهن مي‌باشند.

2 ـ استفاده از منابع غذايي حاوي ويتامين ث هر وعده غذايي جهت جذب بهتر آهن (مثل پرتقال، گريب‌فروت، گوجه فرنگي، كلم، توت فرنگي، فلفل سبز، ليمو ترش)

3 ـ گنجاندن گوشت قرمز، ماهي يا مرغ در برنامه غذايي.

4 ـ پرهيز از مصرف چاي يا قهوه همراه يا بلافاصله بعد از غذا.

5 ـ برطرف كردن مشكلات گوارشي و يبوست.

6 ـ تصحيح عادات غذايي غلط (مثل مصرف مواد غير خوراكي مانند خاك، يخ) كه خود از علايم كم خوني فقر آهن مي باشند.

7 ـ مشاوره با پزشك و متخصص تغذيه جهت پيشگيري به موقع و يا بهبود كم‌خوني.

8 ـ استفاده از نانهايي كه از خمير ورآمده تهيه شده‌اند.

9 ـ استفاده از خشكبار مثل توت خشك، برگه آلو، انجير خشك و كشمش كه منابع خوبي از آهن هستند.

10 ـ استفاده از غلات و حبوبات جوانه زده.

11 ـ شست و شو و ضد عفوني كردن سبزي‌هايي كه استفاده مي‌كنيد.

12 ـ شستن كامل دستها با آب و صابون قبل از تهيه و مصرف غذا و پس از هر بار اجابت مزاج

13 ـ مصرف روزانه يك قرص آهن از پايان ماه چهارم بارداري تا سه ماه پس از زايمان در زنان باردار.

14 ـ مصرف قطره آهن همزمان با شروع تغذيه تكميلي تا پايان 2 سالگي در كودكان.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 19:24  توسط کاظم اسلامی  | 

... ويتامينE

اين ويتامين در چربي محلول است و در دانه هاي روغني خشکبار و بسياري از روغن ها يافت مي شود . سال ها است که اين ويتامين را به عنوان داروي ضد پيري مي شناسند و در موارد آرايشي – بهداشتي استفاده مي کنند . کاهش قرمزي ناشي از نور خورشيد ، کاهش ورم آفتاب سوختگي از اثرات مفيد آن است و کاهش قابل ملاحظه چين و چروک پوست در اثر استفاده موضعي آن ثابت شده است .

ويتامينK

اين ويتامين در روده انسان توليد مي شود و توليد آن نياز به مصرف سبزيجات تازه دارد . اين ويتامين براي انعقاد خون ضروري است اما استفاده از موارد موضعي آن در کاهش خون مردگي ناشي از ضربات و نور خورشيد موثر است . اين ويتامين همچنين در کاهش تيرگي زير پلک که علت عروقي دارد نيز موثر مي باشد .

نتيجه گيري :

اثرات مفيد ويتامين ها در مواد آرايشي – بهداشتي ثابت شده است ، اما همانگونه که ذکر شد بعضي از اقلام اين ويتامين ها دارو مي باشند و چون استفاده غلط از آن ها سبب التهاب پوست مي شود نحوه استفاده از آن بايد توسط پزشک تجويز شود . هم چنين شکل هاي ساختماني مختلفي از اين ويتامين ها در صنايع آرايشي- بهداشتي استفاده مي شود که ممکن است با شکل خوراکي آن تفاوت داشته باشد . بنابراين استفاده خودسرانه اين ويتامين ها به صورت موضعي توصيه نمي شود ، مثلاً ممکن است حل کردن قرص خوراکي ويتامينC در آب و زدن آن به صورت ، نه تنها هيچ فايده اي نداشته بلکه به علت وجود مواد ديگري در آن قرص ها سبب ايجاد حساسيت شود . ميوه هاي مختلف نيز در حاليکه داراي ويتامين هاي گوناگون هستند ، حاوي ترکيباتي مي باشند که مي توانند ايجاد حساسيت هاي پوستي کنند . بنابراين استفاده موضعي از عصاره ميوه ها و يا حتي خود ميوه ها اصلاً توصيه نمي شود .

در عين حال مصرف خوراکي انواع ميوه ها ، سبزيجات تازه و خشکبار مي تواند در حفظ سلامتي پوست و نيز جلوگيري از بروز لکه هاي صورت و بدن پيشگيري از پيري زودرس موثر باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:51  توسط کاظم اسلامی  | 

نقش ويتامين ها در بهداشت پوست

در دهه گذشته طيف وسيعي از محصولات بهداشتي و زيبايي پوست که حاوي ويتامين هاي مختلف هستند توليد شده است . هدف از استفاده اين مواد ، بهبود ظاهر و زيبايي و حتي حفظ سلامتي پوست است .

نياز براي رسيدن به نتايج قابل مشاهده و واقعي در پوست بر اثر استفاده از اين مواد ، سبب شده تا اين صنعت رشد قابل ملاحظه اي پيدا کند .

ويتامين ها چه هستند ؟

ويتامين ها مواد مغذي مورد نياز انسان هستند که از طريق غذا وارد بدن انسان مي شوند و براي حفظ سلامتي انسان ضروري هستند . چنين به نظر مي رسد که استفاده از ويتامين ها به صورت موضعي براي پوست لازم است چون پوست شديدا ً در معرض عوامل آسيب پذيري چون نور خورشيد است . يکي از مهم ترين اثرات مفيد ويتامين ها خاصيت ضد اکسيده شدن آن مي باشد که براي جلوگيري از پيري مفيد است . از طرف ديگر ويتامين ها مي توانند باعث تحريک کلاژن سازي شوند و لايه شاخي پوست را نرم تر نمايند و از تيره شدن پوست جلوگيري کنند .

 ما در نظر داريم در اين مبحث به ذکر خواص تعدادي از ويتامينها بپردازيم :

ويتامينA

سال ها از ويتامينAدر مواد آرايشي – بهداشتي استفاده مي کردند اما در سال 1984 توسط « کليگ من » اثرات جوان کننده ترتينوئين که يکي از مشتقات ويتامينAاست ، شرح داده شد. اثرات مفيد ترتينوئين در تمام مقالات به اثبات رسيده است . اثرات بيولوژيکي اين ماده سبب شده که اين ويتامين به عنوان دارو شناخته شود و استفاده از آن در مواد آرايشي بهداشتي ممنوع و فقط با تجويز پزشک مصرف شود . رتينول يکي ديگر از مشتقات ويتامينA است که توسط صنايع آرايشي – بهداشتي به مواد آرايشي اضافه شده و سبب افزايش ضخامت لايه شاخي پوست و در نتيجه سبب رفع چين هاي صورت مي شود .

ويتامين

C

ويتامينC نيز در آب ، محلول است و در ميوه ها و سبزيجات تازه وجود دارد . اين ويتامين اثر مهم ضد اکسيدکنندگي دارد و سبب توليد کلاژن مي شود . اين ويتامين به مواد آرايشي – بهداشتي اضافه مي شود زيرا خاصيت ضد اکسيدکنندگي آن سبب رفع لکه هاي پوست و جلوگيري از پيري زودرس مي شود و از طرف ديگر توليد ويتامينE را افزايش مي دهد . اين ويتامين سبب کاهش قرمزي پوست ناشي از آفتاب و نيز کاهش عوارض آفتاب سوختگي مي شود . اثر ضد التهابي اين ويتامين تأثير مفيدي در درمان بيماري هايي چون اگزما و سپوريازيس دارد .

ادامه دارد...

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:50  توسط کاظم اسلامی  | 

-

دوستان عزيز، در مطالب گذشته در مورد ، گروه ويتامينهاي محلول در چربي توضيحاتي داده شد وشما  با خواص آنها آشنا شديد . خانواده ديگر ويتامينها،گروه ويتامينهاي محلول در آب است .

اين ويتامينها که شامل گروه ويتامينهايB و ويتامينC است داراي خواص متفاوتي از گروه قبلي است . از خصوصيات عمومي آنها اين است * که چون در آب محلول هستند، * راحت تر جذب مي شوند ، * در بدن ذخيره نمي شوند مگر به ميزان کم و * در اعمال بسيار حياتي بدن نقش اساسي دارند به صورتي که فقدان بيش از حد تعدادي از آنها به مرگ فرد مي انجامد. * اين گروه نسبت به گروه محلول در چربي حساس تر هستند و در اثر عواملي چون حرارت، مواد شيميايي و ... سريعتر از بين مي روند .

شايد نام بسياري از اعضاء خانوادهB مثلB12 , B6 , B2 , B1 را شنيده باشيد . اين ويتامينها در بسياري از مواد غذايي يافت مي شوند . ليکن چون در بدن ذخيره نمي شوند و ميزان آنها در بدن به سرعت کاهش مي يابد ، بايد هميشه مراقب باشيم تا با مصرف مواد غذايي غني به تجديد آنها در بدن بپردازيم تا دچار کمبود اين ويتامين ها نشويم .

حتما ويتامين Cمعروف را هم مي شناسيد ، دليل شهرت اين ويتامين تأثيرات بسيار مفيدي است که از آن ديده شده  که  ما در مطلب خاص ويتامين به شرح آن خواهيم پرداخت .

" ويتامينB1 "

اولين ويتاميني که از اين گروه ويتامينها کشف شد، ويتامينB1 بود که نام ديگر آن تيامين است . اين ويتامين تأثيرات بسيار مهمي در سوختن قندها دربدن و عملکرد اعصاب دارد .

·ويتامين B1 از راه  روده جذب خون مي شود ،  تغييراتي بر روي آن صورت مي گيرد و آماده استفاده بافتها مي گردد . يکي از موادي که در جذب آن اختلال ايجاد مي کند ، الکل است که مصرف زياد آن موجب کمبود ويتامين B1مي شود . اين ويتامين در بدن ذخيره  نمي شود ، از اينرو بايد توجه کنيم تا با مصرف درست از کمبود آن جلوگيري نماييم  .

·عملکرد آن در اندامها، فعال کردن آنزيمهاي لازم براي سوختن قند در بدن است ، اگر نام چرخه کربس را شنيده باشيد ، اين ويتامين نقش اساسي در ادامه عملکرد چرخه دارد . نقش مهم ديگر آن در اعصاب است ، ما براي انجام هر حرکت و يا درک احساس از محيط نياز داريم پيامهاي عصبي از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند ،  ويتامين B1 در انتقال پيامهاي عصبي نقش مهمي دارد .

·در صورتيکه مصرف اين ويتامين کمتر از حد مورد نياز بدن باشد در ابتدا فرد بي اشتها مي شود و وزنش کاهش مي يابد . کمبود شديد ويتامينB1سبب ابتلاي فرد به بيماريبري بري مي شود  که حالت وخيم آن به مرگ فرد مي انجامد. به دليل نقشB1 در سوخت قند و توليد انرژي ، هنگام کمبود آن فرد ناتوان شده و گاهي اِدم يا ورم اندامها در فرد به وجود مي آيد و به دليل نقشB1 در اعصاب در صورت کمبود آن ، اعصاب تحليل مي روند خصوصاً اعصاب پا، گز گز کردن پاها که شکايت بسياري از افراد است مي تواند ناشي از کمبود B1 باشد . اين بيماري در کودکاني که در مرحلهاز شير گيري هستند و مادرانشان اهميت زيادي به غذاي تکميلي آنها نمي دهند نيز عارض مي شود . ميزانB1 مورد نياز بدن يک فرد بالغ ،2/1ميلي گرم در روز است .

·      اما ويتامينB1 در کدام مواد غذايي موجود است ؟

ويتامينB1 در بسياري از غذاها مثلنانها، غلات وگوشتهاخصوصاً گوشت قرمز وجود دارد . بيشترين ميزانB1 درمخمر ،جگرو سبوس غلات ( گندم، جو و برنج) است .

سبوس منبع غني B1است و با گرفتن پوست غلات براي تهيه آرد سفيد قسمت اعظم B1از دست مي رود . از اينرو توصيه مي شود از نانهاي سبوس دار مثل سنگک ، بربري و بيسکويت هايي که با آرد سبوس دار تهيه مي شود استفاده کنيد . حتما  در فيلمها ديده ايد که ژاپني هاي فقير که غذاي آنها فقط برنج سفيد و ترشي است پس از مدتي دچار ناتواني در عضلات پا و راه رفتن مي شوند که اين همان بيماري بري بري است . نکته ديگر اينکه حرارت، ويتامين B1را از بين مي برد . اگر از جگر غذايي تهيه مي کنيد  ، بهتر است آنرا قبل از پخت در فريزر قرار ندهيد و براي پخت از حرارت بالا استفاده نکنيد . بهتراست بدانيد ، مصرف ماءالشعير و يا جوانه گندم نيزميزان زياديB1 به بدن ما مي رساند

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:49  توسط کاظم اسلامی  | 

" ويتامين " B2

درادامه بحث ويتامينها ، امروز به معرفي ويتامينB2 از گروه ويتامينهاي محلول درآب مي پردازيم :

نام ديگرويتامينB2*ريبوفلاوين است . دليل انتخاب اين نام ، رنگ زرد اين ويتامين است که ناشي از وجود حلقه فلاويني موجود در ساختمان آن مي باشد . از ويتامينهايي است که در بسياري از مواد غذايي موجود است اما عوارض کمبود آن گريبانگير افراد زيادي است ، در حاليکه خود  آنها ، نمي دانند اين عارضه مي تواند ناشي از کمبود مواد غذايي باشد .

اولين بار اين ويتامين زماني کشف شد که در حين بررسي برروي ويتامينB1 ، دانشمندان متوجه شدند جزء ديگري موجود است که در مقابل حرارت مقاوم تر ازB1 است و زماني که آنرا از شير استخراج کردند اين رنگدانه هاي زرد رنگ راB2 ناميدند . درواقع يکي از دلايلي که روش مناسب شيررا نگهداري در پاکتهاي چند لايه مي دانند اين است که، از تخريبB2 در برابر نور جلوگيري مي کند زيرا اين ويتامين در مجاورت اشعه ماوراء بنفش تخريب مي شود .

B2 همراه غذا وارد بدن مي شود و به کمک ناقل هايي که در ديواره روده وجود دارد به خون منتقل مي گردد . ويتامينB2 جزء ويتامينهاي محلول در آب است از اينرو در بدن ذخيره نمي شود پس ميزان مورد نياز آن بايد روزانه مصرف گردد تا مبتلا به کمبود آن نشويم .

·عملکرد ويتامين B2در بدن چيست ؟

ويتامينB2 زماني فعال مي شود که مولکول فسفر دريافت کند واين قابليت را پيدا نمايد که در فعاليت هاي مهم سوخت ساز بدن عمل کند .B2 در فعال شدن ويتامينB3 و  B6 نيز دخالت دارد . از اينرو پيشنهاد مي کنيم نام آنرا " ويتامين نخود هر آش " بگذاريم چون در بسياري از اعمال حياتي بدن و فعاليت ديگر ويتامينها تأثير دارد . در بدن ما تبديلB2 به فرم فعال آن تحت تأثر آنزيمهاي مربوط به غده تيروئيد مي باشد . از اينروافرادي که مبتلا به گواتر هستند و تيروئيد کم کار يا پرکار دارند بايد مراقب ميزان دريافت اين ويتامين باشندو از منابع حاوي اين ويتامين بيشتر تغذيه کنند چون با کاهش فعاليت غده تيروئيد کارايي اين ويتامين نيز کاهش مي يابد :

·ميزان مورد نياز اين ويتامين3/1ميکروگرم در روز است .

·حتما افراد بسياري را ديده ايد  که دچارزخم در گوشه دهانباشند ، يازبانشان متورموسرخ شده باشد و يالبهايشان ترک خورده باشد . اينها همه از علائم کمبود ويتامينB2 است .

·درمراحل اوليه در صورتيکه فرد 1 تا 2 ماه از اين ويتامين کمتر از ميزان نيازش مصرف کند علائم اوليه در چشمهاي او ظاهر مي شود؛ يعني اثرات او به صورت حساسيت به نور، اشکريزي چشمها و سوزش و خارش چشمها ، بروز مي کند . با پيشرفت کمبود اين ويتامين در گوشه دهان زخم ايجاد مي شود و فرد نمي تواند دهانش را به راحتي باز کند، زبان فرد ارغواني رنگ، متورم و دردناک مي شود البته همه اين علائم با هم بروز نمي کند گاهي فقط يک يا چند علامت در فرد ديده مي شود . از علائم ديگر جوشهاي ريزي است که در منطقه کنار بيني و گوشه دهان به وجود مي آيد . همچنين در منطقه سفيد چشم رگهاي خوني ديده مي شود .کمبود شديد اين ويتامين براي يک فرد باردار، عواقب وخيم تري به دنبال دارد  از آن جمله ايجاد عارضه لب شکري در جنين است .

منابع غني اين ويتامين کدام اند ؟

·اين ويتامين به ميزان زياد درشير و محصولات لبني موجود است .

·جگربهترين منبع ويتامينB2 است .

·مخمر آب جو نيز از منابع غنيB2 است

·اين ويتامين درگوشت وتخم مرغ هم وجود دارد .

·درسبوس گندم و در بسياري ازسبزيجات از جمله اسفناج موجود است .

در صورتيکه شما روزانه 2 ليوان شير يا ماست مصرف کنيد و در طول روز غذاي تهيه شده با گوشت ( گوشت قرمز، مرغ و ماهي) يا تخم مرغ مصرف نماييد و از نان سبوس دار مثل نان سنگک تغذيه کنيد ، مطمئن باشيد ميزانB2 مورد نياز بدن شما تأمين شده است. نياز به اين ويتامين در بارداري افزايش مي يابد پس به خانمهاي باردار توصيه مي شود از منابع غني اين ويتامين يعني جگر ، ماءالشعير و شير با چربي متوسط بيشتر از زمان قبل از بارداري مصرف کنند تا نياز جنين رانيز تأمين نمايند . اين نياز بيشتر ، با مصرف 1 ليوان شير اضافه يا 100 گرم گوشت اضافه در روز تأمين مي شود . ميزان نياز به اين ويتامين در شيردهي از بارداري هم بيشتر است . در دوران شيردهي توصيه مي شود براي جلوگيري از اضافه وزن ، بيشتر از منابع گياهي مثل سبزي خوردن، اسفناج، سالاد سبزيجات و ماءالشعير براي تأمين B2مورد نياز ، مصرف شود .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:48  توسط کاظم اسلامی  | 

ويتامينB3خانواده ويتامينB اعضاء زيادي دارد، شما تاکنون در اين خانواده با چند ويتامين آشنا شده ايد يکي ديگراز اين ويتامينهاB3يا نياسين است.

اين ويتامين درمان کننده بيماري مهلک پلاگر است که پيش از کشفB3، جان بسياري از ايتاليايي ها ، اسپانيايي ها و حتي آمريکايي هاي قرن 18 را گرفت.

پيش از کشف اين ويتامين تصور مي شد پلاگر يک بيماري ويروسي يا ميکروبي است که افراد خانواده هاي فقير را مبتلا مي سازد اما با کشف B3 ، در ابتداي قرن بيستم علت و راه درمان آن شناخته شد .

B3 جزء ويتامينهايي است که در شرايط مختلف مقاوم است . از اينرو به راحتي هدر نمي رود ، اين ويتامين در بسياري از مواد غذايي مثلذرت ياگندم به صورت ترکيب با مواد ديگر وجود دارد که پيش از شکسته شدن جذب بدن نمي شود . در آمريکاي لاتين قوت غالب سرخپوستان ذرت بود آنها براي تهيه غذا ابتدا ذرت را در آب آهک مي خيساندند و با اين کار ويتامينB3 موجود در آن را آزاد مي کردند ، بدون اينکه دقيقا بدانند با اين کار از ابتلا به پلاگر پيشگيري مي کنند . در بررسي هاي اپيدميولوژيک آتي ديده شد در مناطقي که از آرد تصفيه شده خصوصا آرد ذرت استفاده مي کردند ، بيشترين ميزان ابتلا به اين بيماري ديده شده است  .

براي کشف اين ويتامين تحقيقات بسياري خصوصا بر روي سگها صورت گرفت و حتي در انجام يک بررسي براي مدتي به زندانيان يک زندان غذايي دادند که از ويتامينB3فقير بود ، همه آنها به پلاگر مبتلا شدند و با دادنB3 علائم پلاگر درآنها برطرف شد .

ويتامينB3 چه نقشهايي در بدن دارد ؟

-اين ويتامين در ساختمان ماده اي در بدن شرکت مي کند که بسياري از اعمال حياتي، سوخت و سازها و تبادلات الکتروني توسط آن صورت مي گيرد .

-اين ويتامين موجب انبساط عروق مي شود از اينرو مصرف ميزان کافي و حتي بيش از نيازآن در مبتلايان به فشار خون بسيار مفيد است .

-از اثرات اين ويتامين کاهش کلسترول خون است . مصرف آن در افراد مبتلا به چربي خون بالا بسيار درکاهش ميزان کلسترول مؤثراست .

ميزان مورد نياز بدن يک فرد نرمال از اين ويتامين ،18 ميکرو گرمدر روز است .

کمبود ويتامينB3 چگونه است ؟

در صورتيکه اين ويتامين کمتر از حد مورد نياز مصرف شود ، بدن در مدت کوتاهي به کمبود آن مبتلا مي گردد . عوارض اوليه ،ضعف عضلاني،کم اشتهايي،سوء هاضمه وعوارض پوستي است بروز حتي يکي از اين عوارض مي تواند نشانه کمبودB3 باشد . در صورتيکه کمبود اين ويتامين ادامه يابد ، فرد مبتلا به بيماري پلاگر مي شود که علائم آناسهال،اختلالات روحي ،خشکي و پوسته شدن پوست بدن در مناطقي که در معرض نور خورشيد هستند ،ورم کردن زبان و در نهايت مرگ است .

B3 در کدام مواد غذايي موجود است ؟

نياسين درتعداد زيادي ازمواد غذايي موجود است . در بعضي از مواد به صورت ترکيب وجود دارد که درحين پخت آزاد مي شود و دراقلام  مواد غذايي حاوي پروتئين ، مواد اوليه را توليد مي کند .

کنسرو ماهي تنداراي مقدارقابل توجهيB3  است ، همچنين اين ويتامين  درنان ،سيب زميني ،ذرت،گوشت گاو و در ميوه ها و سبزي ها درگيلاس ،هلو وهويج موجود است .

در صورتيکه شما در روز 4 تا 5 کف دست نان و غذاي تهيه شده با گوشت ( حداقل 100 گرم ) و سيب زميني پخته ( با پوست ) و 1 يا 2 عدد ميوه مثل گيلاس و هلو مصرف کنيد ميزان نياز شما از ويتامينB3 برآورده مي شود .

ضمنا ذرت بو داده نيز يک خوراکي کم کالري و داراي ميزان مناسبيB3 است که مي توانيد در ميان وعدها مصرف کنيد .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:47  توسط کاظم اسلامی  | 

" ويتامينB6 "

 

" ويتامينB6 "

يکي ديگراز اعضاي گروه ويتامينهاي محلول درآب ويتامينB6ونام علمي آن پريدوکسين* است.

آمپولهاي تقويتيB کمپلکس حاويB6 هستند . بسياري از داروها که براي تقويت اعصاب تجويز مي شوند ، دارايB6 هستند .

B6عضو مهم ديگري از خانواده ويتامينهايB است که نام آنرا زياد شنيده ايد . در مطلب زيرآنرا بيشتر به شما معرفي خواهيم کرد .

·  ويتامينB6 در بسياري از غذاها وجود دارد، با خوردن غذا وارد بدن مي شود و از قمستهاي ابتدايي روده جذب خون مي شود . در خون گيرنده هاي پروتئيني موجوداست کهB6را دريافت و منتقل مي کند در حاليکه يک مولکول فسفر به آن اضافه شده است. گفتيم ويتامينهاي محلول در آب در بدن ذخيره نمي شوند وليکنB6 با اينکه محلول درآب است به ميزان کم در عضلات ذخيره مي شود و نياز فرد را تا 5 ماه تأمين مي کند و پس از اين مدت کمبود ويتامين در فرد بروز مي کند .

·اما عملکرد  B6در بدن چيست؟

در بدن ما توليد و تبديل پروتئين ها وابستگي زيادي به B6 دارد . مثلاً در توليد پروتئين هايي که در گلبولهاي قرمز خون موجود است ،
وجود B6بسيار مهم است .

· B6در فعاليت هاي عصبي بدن مؤثر است . در بدن ما پيام رسانهاي عصبي وجود دارند که انتقال دهنده پيامهاي حسي و حرکتي هستند . اگرB6 وجود نداشته باشد اين پيام رسانها درست عمل نمي کنند و اختلالات عصبي بروز مي کند .

· B6در رها شدن قندهاي ذخيره اي بدن مؤثر است . از اين نقشB6مي توان نتيجه گرفت دريافت ميزان کافيB6براي افراد ورزشکار و کسانيکه احساس ضعف شديد دارند ضروري است .

ميزان مورد نياز اين ويتامين براي يک فرد بالغ 3/1 ميلي گرم در روز است. نکته اي که وجود دارد اين است که ميزان نياز ما بهB6به ميزان پروتئيني که از راه غذا دريافت مي کنيم بستگي دارد . هر چه غذاي ما حاوي پروتئين بيشتري باشد به ويتامينB6 بيشتري نياز داريم . ديده ايد افرادي که رژيم غذايي براي خودشان تنظيم مي کنند و مدت طولاني گوشت کباب شده يا آب پز بدون نان يا سبزيجات مصرف مي کنند تا لاغرشوند ، پس از مدتي دچار اختلالات عصبي مي شوند اين عارضه به خاطر کمبود دريافتB6 است .

· نقشهايB6 در بدن مشخص شد ، حال اگر دريافت ما کمتر از ميزان مورد نيازمان باشد چه عوارضي بوجود مي آيد ؟

عارضه کمبودB6، اختلالات عصبي است همچنين احساس ضعف و ناتواني به دليل تحليل عضلات ، احساس خواب آلودگي و عوارض ديگر، قرمز و متورم شدن زبان ، ايجاد زخم در دهان وتغيير حالت در پوست بدن است . کسانيکه از داروي ايزونيازيد مصرف مي کنند بايد مراقب باشند که به کمبودB6مبتلا نشوند . اين دارو موجب کاهشB6 در بدن مي شود .

منابع غذايي:

· B6درنانها و بيسکويت هاي سبوس دار و جوانه گندم موجود است  .

·  B6درمحصولات گوشتي خصوصاً مرغ و ماهي و جگر موجود است .

· B6در ميوهها و سيزيجات مثل موز ( غني ازB6 و مفيد براي افراد مسن) ،هويج ، گل کلم، نخود فرنگي ، آب پرتقال ،
گوجه فرنگي ، سيب و در مغزها
وجود دارد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:46  توسط کاظم اسلامی  | 

« اسيد فوليک »

 « اسيد فوليک »

همانطور که مي دانيد ، کم خوني يکي از مشکلاتي است که گريبانگير بسياري از زنان ايراني مي باشد .

در خون انسان سلولهايي به نام گلبولهاي قرمز موجود است که حامل اکسيژن مورد نياز اندامهاست . در صورتيکه توليد گلبولهاي قرمز در بدن کاهش يابد ، فرد مبتلا به کم خوني مي شود که علائم آن ضعف ، رنگ پريدگي و خستگي زود رس است .  طي تحقيقاتي که در سال 1945 برروي کم خوني انجام شد دريافتند ، کمبود اسيد فوليک*(B9)  يکي از عوامل ايجاد کننده نوع خاصي از کم خوني است که کم خوني ماکروستيک** نام دارد . کمبود اسيد فوليک موجب کاهش توليد گلبولهاي قرمز شده و گلبولهاي توليد شده بزرگتر و کم رنگ تر از حد طبيعي مي شوند. نوع ديگر کم خوني ناشي از کمبود دريافت عنصر آهن است که در مبحث مربوط به خود شرح داده خواهد شد . در صورتيکه فرد مبتلا به کم خوني با تشخيص پزشک از نوع آن اطلاع يابد مي تواند با مصرف مواد غذايي غني ، به درمان کم خوني خود کمک کند .

اسيد فوليک در ساخته شدن گلبولهاي قرمز و سفيد مؤثر است ، از اينرو دريافت ميزان کافي آن در درمان کم خوني و افزايش ايمني بدن بسيار مؤثر است .

اين ويتامين در مواد غذايي مختلف يافت مي شود و به صورت آزمايشگاهي نيز مي توانند آنرا توليد کنند . پس از خوردن، از قسمت ابتداي روده جذب مي شود و توسط جريان خون به کبد رفته ، در آنجا ذخيره مي گردد . ميزان اسيد فوليک موجود در کبد تأمين کننده نياز 4 تا 5 ماه بدن ما است .

·

عملکرد اسيد فوليک چيست و چرا کمبود آن موجب کم خوني مي شود ؟عمل اسيد فوليک شرکت در توليد پروتئين در بدن است . نقش ديگر آن در ساخته شدن اسيدهاي نوکلئيک***است.
 اسيدهاي نوکلئيک در هسته سلول قرار دارند و انتقال دهنده صفات ارثي مي باشند . اسيد فوليک با قابليت جابجايي واحدهاي تک کربنه در همانند سازي ژنها نقش دارد . در بخشهايي از بدن که تکثير سلولي سريع دارند مانند گلبولهاي قرمز و سفيد، سلولهاي ديواره دستگاه گوارش و ادراري ، اسيد فوليک بيشتر مورد نياز است .

·

کمبود اسيد فوليکعوارض کمبود طولاني مدت آن در يک فرد بالغ ،کم خوني،متورم وقرمز شدن زبان، اختلالات گوارشي مانند اسهال واختلالات روحي چون افسردگي است و تأثير کمبود آن  در کودکان نيز کاهش رشددر آنهاست ، تقريباً 10 درصد افراد جامعه مبتلا به درجاتي از کمبود اسيد فوليک هستند البته در حدي که علائم باليني آن بروز نکرده باشد .

سالمندان و نوجوانان کم خوراک در معرض کمبود اسيد فوليک هستند .

مصرف اسيد فوليک درخانمهايي که قصد باردارشدن دارند و يا مادران باردار در ماههاي اول و دوم بارداري بسيار ضروري است . کمبود اسيد فوليک موجب ايجاد نقصهاي مادرزادي در دستگاه عصبي کودک مي شود . خانمهايي که قصد بارداري دارند بهتر است از مکمل اسيدفوليک با تجويز پزشک و مواد غذايي غني از اسيد فوليک مصرف کنند .

ميزان مورد نياز يک فرد بزرگسال400 ميکروگرم اسيد فوليک در روز است . در سالهاي اخير به دليل تحقيقاتي که انجام شده استاندارد نياز روزانه افراد را افزايش داده اند که نشان از اهميت دريافت اين ويتامين دارد . نياز به اسيد فوليک در بارداري و شير دهي دو برابر مي شود .

افرادي که سوخت و ساز بدن آنها بالاست و يا مبتلا به بيماري خاصي چون سلولهاي خوني داسي شکل يا سرطان خون هستند ، نيازمند اسيد فوليک بيشتري مي باشند .

اسيد فوليک در اثر نگهداري مواد غذايي در دماي اتاق و پختن به ميزان زيادي از بين مي رود .

·

مواد غذايي غني از اسيد فوليک- درجگر ،  قلوه وگوشت بدون چربي بيشترين ميزان آن موجود است .

- در حبوباتي چونلوبيا قرمز ،لوبيا سفيد وسويا و درسبوس گندم موجود است .

- درسبزيجاتي چون اسفناج، کلم، کاهو، مارچوبه و آرتيشو و درميوه هايي مثل آب پرتقال تازه و موز موجود است .

- ميزان کمي در زرده تخم مرغ و شير موجود است .

در صورتيکه شما يک غذاي حاوي حبوبات به همراه نان سبوس دار مصرف کنيد مثل خوردن يک کاسه آبگوشت پر حبوبات با نان سنگک را به همراه  ماست و اسفناجي که حداقل 1 فنجان اسفناج پخته دارد ميل نماييد و در بين روز ماءالشعير بنوشيد ، ميزان مورد نيازاسيد فوليک  بدن شما تأمين خواهد شد .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:45  توسط کاظم اسلامی  | 

ويتامين B12"

ويتامين B12"

در ادامه بحث معرفي ويتامينها ي محلول درآب در اين مطلب به معرفي ويتامينB12 مي پردازيم.

B12ياکوبال آمين * يک ويتامين حساس و مهم است . اين ويتامين موجب درمان يک نوع کم خوني خطرناک به نامپرنشيز** مي شود . ويتامينB12 که شايد تا به حال آمپولهاي تقويتي آنرا تزريق کرده باشيد، آخرين ويتاميني بود که کشف شد . اين ويتامين رابطه نزديکي با اسيد فوليک دارد .

اين ويتامين بسيار حساس است و به سرعت تخريب مي شود . تحمل نور ، حرارت و مواد اسيدي و قليايي را ندارد . حتي دربدن هم به سرعت تخريب مي شود . در حقيقت اگر وسيله خاصي براي انتقال آن به خون وجود نداشت ما اصلاً  B12 دريافت نمي کرديم .

اما اين وسيله خاص چيست؟

با خوردن غذاي حاوي اين ويتامين و ورود آن به دهان همزمان يک عامل پروتئيني ترشح مي شود که بهB12 متصل مي شود و محافظت از آن را تا ابتداي روده بر عهده مي گيرد . در مرحله بعد باز هم محافظ ديگري ، به نام فاکتور داخلي ***وجود دارد که يک عاملي پروتئيني ، براي محافظت ازB12در برابر محيط هاي اسيدي و قليايي به شمار مي رود . فاکتور داخلي مثل  گاردي محکم ،B12 را صحيح و سالم تا ديواره روده رسانده و آنرا به خون منتقل مي کند . در خون نيز 2 عامل ديگر موجود است که دستB12 را گرفته به کبد ، استخوانها و ساير اندامها  مي برد.

اما نقش اين ويتامين مهم دربدن چيست؟

B12 در توليد سلولهاي بدن نقش دارد و نقش آن مانند اسيد فوليک،شرکت در همانند سازي ژن هاي هسته سلول است . تکثير سلولي در دستگاه گوارش، مغز استخوان و بافت عصب با کمکB12 صورت مي گيرد . اگرB12 دريافت نکنيم ظرف حدود يکسال ذخيره موجود در کبد تمام شده و توليد سلولي در اندامهاي ياد شده دچار اختلال مي شود .

·B12 در دستگاه گوارش به توليد سلولهاي مخاطي ديواره کمک مي کند . اگرB12 نباشد زبان متورموسرخرنگ
مي شود واختلالات گوارشي مثل اسهال بروز مي کند .

·B12 در مغز استخوان موجب توليد سلولهاي خوني مي گردد ،  در صورت کمبودB12، ژنهاي موجود در گلبولهاي قرمز بزرگتر از حد طبيعي شده ،  زود از بين مي روند و فرد مبتلا بهکم خوني مگالوبلاستيک ****مي شود .

·B12 در بافت عصبي نقش توليد سلولهاي رشته هاي عصبي را عهده دار است  . کمبودB12 اختلالات عصبي را به همراه دارد که کرخي و لرزش بدن است و سوزش در پاها نيزاحساس مي شود .

در صورتيکه تعدادي ازعلائم کمبودB12، در شما بروز کرد به پزشک مراجعه کرده و با آزمايش خون ميزانB12 و اسيد فوليک خونتان را کنترل کنيد .

کمبودB12 در چه کساني بروز مي کند ؟

کمبودB12 در افرادي که رژيم گياهي*****صرف دارند و شير و تخم مرغ نمي خورند ، بروز مي کند زيراB12 فقط درمنابع غذايي حيواني موجود است . در افراد کهنسال که ترشح اسيد معده و فاکتور داخلي کاهش مي يابد ، کمبودB12 عارض مي شود  ، در واقع رنگ زرد چهره، زبان سرخ و ناتوانيهاي عصبي را در نتيجه اين کمبود مي دانند . ميزان مورد نياز بدن يک فرد بزرگسال2 ميکرو گرم است  که در زمان بارداري و شير دهي نيازفرد بيشتر مي شود . افرادي که جراحي معده انجام داده اند و بخشي از معده ، تمام معده يا قسمت انتهاي روده آنها ( ايلئوم) برداشته شده است ، و کساني که از قرصهاي درمان کننده زخم دستگاه گوارش استفاده مي کنند بيشتر در معرض کمبودB12 هستند .

ويتامينB12 در کدام مواد غذايي موجود است؟

B12 فقط در مواد غذايي حيواني يعني گوشت و فرآورده هاي حيواني مثل شير و تخم مرغ موجود است .

·جگرغني ترين منبعB12 است .

·گوشت گاو،ماهي تن وقلوه داراي ميزان زياديB12 هستند .

·شير ،پنير وتخم مرغ نيز ميزان قابل توجهيB12 دارند .

البته معمولا در پروسه پخت مواد غذايي 70 درصد از ويتامين از دست مي رود ؛ به کار گيري روش مناسب پخت بسيار مهم است ، براي پخت هرگز نبايد از جوش شيرين استفاده کرد .

در صورت ابتلا به کم خوني ناشي از کمبودB12 :

·  مصرف مکمل يا تزريقB12 طبق دستور پزشک ضروري است .

·  در رژيم غذايي خود مواد حاويB12 فراوان تغذيه کنيد .

·  مصرف ديگر مکمل هاي ويتاميني بيش از نياز ( ويتامينC,B) نيز مي تواند موجب کاهشB12 در بدن شود .

با خوردن چه ميزان  مواد غذايي نيازB12ما تأمين مي شود ؟

با خوردن غذايي که ، داراي 100 گرم گوشت قرمز يا 200 تا 300 گرم گوشت مرغ است و مصرف 2 ليوان شير يا ماست در روز،B12 مورد نياز ما تأمين مي شود .

بانوان باردار و افراد مسن نيز با مصرف مرتب جگر مي توانند،B12 مورد نيازشان را تأمين کنند .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:44  توسط کاظم اسلامی  | 

ويتامين E، آنتي اکسيداني مهم

ويتامين E، آنتي اکسيداني مهم


ويتامين E ترکيبي است محلول در چربي که در سال 1936 ازجوانه ‌ي گندم جدا شد و آلفا توکوفرول ناميده شد. اين نام مشتق از کلمه‌ي يونانيTOKOS به معني "تولد کودک" و PHEREIM يعني به "دنيا آوردن" و OL براي نشان دادن عامل الکلي موجود در ساختمان اين ويتامين است. در سال‌هاي بعد دو توکوفرول ديگر، به ‌نام‌ هاي بتا وگاما توکوفرول از روغن‌هاي گياهي جدا شدند که فعاليت بيولوژيکي کمتري نسبت به آلفا توکوفرول داشتند و مشخص شد که آلفا توکوفرول مؤثرترين فرم ويتامين E در پيشگيري از علايم کمبود ويتامين E است.

اين ويتامين نقش قابل توجهي در سوخت و ساز طبيعي تمام سلول‌ها دارد و در ارتباط با بسياري از مواد مغذي و عوامل درون زاي ديگر عمل مي‌ کند. اين مجموعه، سيستمي را تشکيل مي ‌دهند که بدن را در مقابل اثرات مخرب گونه‌هاي فعال اکسيژن محافظت مي‌ کند.

ويتامين E نام جامعي براي گروهي از مولکول‌هايي است که فعاليت بيولوژيکي آلفا توکوفرول را نشان مي ‌دهند و شامل مشتقات آلفا، بتا، گاما و سيگما توکوفرول و آلفا، بتا، گاما و سيگما توکوترينول است. توکوترينول‌ها از ترکوفرول‌ها، با داشتن يک زنجيره‌ي جانبي غيراشباع متمايز هستند.

فرمي که به ‌طور طبيعي بيشتر وجود دارد و داراي فعاليت بيولوژيکي بيشتري نيز هست، "آلفا توکوفرول" مي باشد.

آلفا توکوفرول ساختگي شامل 8 استروئوايزومر است که با پيشوند ALL- RAC مشخص مي ‌شوند و فعاليت آن‌ها 25درصد کمتر از شکل طبيعي اين ويتامين است.


عملکرد زيستي

اين ويتامين به ‌عنوان مهم‌ ترين آنتي اکسيدان محلول در چربي عمل کرده و از تکثير و انتشار راديکال‌هاي آزاد مخرب در غشاهاي زيستي جلوگيري مي ‌کند.

در کمبود ويتامين E، کم‌خوني در نتيجه ‌ي اثر تخريبي راديکال‌هاي آزاد اتفاق مي ‌افتد. هم ‌چنين اثر مخرب راديکال ‌هاي آزاد منجر به آسيب اعصاب محيطي مي‌ شود.

ويتامين E از بين برنده‌ي قدرتمند راديکال PEROXYL است، به ويژه از اسيدهاي چرب چند غيراشباع(PUFA) در داخل فسفوليپيد غشاهاي زيستي و در ليپوپروتئين‌هاي پلاسما محافظت مي‌کند.

راديکال‌هاي آزادي که وارد بدن انسان مي ‌شوند يا داخل سلول‌ها توليد مي ‌گردند، اتم‌ها يا مولکول‌هايي هستند که داراي الکترون‌هاي جفت نشده مي ‌باشند. اين وضعيت سبب ناپايداري و واکنش پذيري آن‌ها و در نهايت آسيب‌هاي شديد به ‌سلول و بافت مي‌ گردد.

ويتامين E علاوه بر اين که يکي از ترکيبات مهم سيستم دفاع آنتي ‌اکسيداني سلول است، در ساير سيستم‌هاي آنزيمي آنتي ‌اکسيداني نيز درگير مي‌ شود، مانند سوپراکسيد ديسموتاز، گلوتاتيون پراکسيداز، گلوتاتيون ردوکتاز، کاتالاز، تيوردوکسين ردوکتاز و هم‌ چنين در عوامل غيرآنزيمي گلوتاتيون و اسيد اوريک.

بسياري از اين سيستم هاي آنزيمي براي عملکرد خود به مواد مغذي ضروري وابسته هستند، براي مثال فعاليت گلوتاتيون پراکسيداز و تيوردوکسين ردوکتاز به کافي بودن سلنيوم؛ فعاليت سوپراکسيد ديسموتاز به کفايت مس،روي، منگنز؛ و فعاليت گلوتاتيون ردوکتاز به کافي بودن رييوفلاوين(ويتامين B2) بستگي دارد. در نتيجه عملکرد آنتي اکسيداني ويتامينE مي ‌تواند تحت تأثير وضعيت تغذيه‌اي يک يا چند ماده‌ي مغذي ديگر قرارگيرد.

در چند بيماري که مربوط به کمبود ويتامين در حيوانات است، ديده شده که ويتامين E مي‌ تواند با سلنيوم جايگزين شود، که اين پديده صرفه‌جويي تغذيه‌اي گفته مي ‌شود.

براساس عملکرد آنتي اکسيداني ويتامين E و ارتباط آن با ساير مواد مغذي، گفته شده که ويتامين E مي‌ تواند بدن را در مقابل وضعيت‌هاي مرتبط با استرس‌هاي اکسيداتيو مثل سالمندي ، آلودگي هوا، آرتريت ،سرطان ،بيماري‌هاي قلبي عروقي، آب مرواريد،ديابت، و عفونت محافظت کند.


منابع غذايي

ويتامين E فقط به وسيله ‌ي گياهان توليد مي ‌شود؛ بنابراين در وهله ي اول ويتامين E در محصولات گياهي يافت مي ‌شود و غني ‌ترين منبع غذايي آن،روغن‌هاي گياهي خوراکي مي ‌باشند. اين روغن‌ها حاوي همه‌ ي همولوگ‌هاي آلفا،بتا، گاما و سيگماتوکوفرول در مقادير مختلف هستند: فرم طبيعي ويتامين E بيشتر در روغن جوانه ‌ي گندم، روغن گلرنگ و روغن آفتابگردان وجود دارد. روغن ذرت و روغن سويا حاوي مقادير بيش تر گاما توکوفرول به اضافه ‌ي مقداري توکوترينول است. روغن دانه‌ ي کتان و روغن پالم حاوي آلفا و سيگما توکوفرول به‌ مقدار مساوي است. علاوه بر اين، روغن پالم حاوي مقادير زياد آلفا و سيگما توکوترينول مي ‌باشد.

دانه‌هاي فرآوري نشده‌ي غلات وآجيل‌ها منابع خوب ويتامينE هستند. ميوه‌ها و سبزي‌ ها حاوي مقادير کمتر بوده و برخي از آن‌ها مثل هلو و مارچوبه منابع نسبي هستند. گوشت‌ها و به خصوص چربي حيواني داراي ويتامين E بوده که در اين بين، غني ‌ترين آن‌ها، بافت‌هاي چربي و بافت‌هاي حيواني است که از مقادير زيادي ويتامين E در دوران حيات خود استفاده کرده‌اند. از آن جايي که ويتامين E در آب نامحلول است، در حين طبخ در آب از بين نمي ‌رود؛ اما در طي سرخ کردن در حرارت زياد تخريب مي‌ شود

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:43  توسط کاظم اسلامی  | 

"ويتامين C "

"ويتامين C "

کشف ويتامينC داستان جالبي دارد . در قرن 19 ، دريانوردان انگليسي براي رهايي از نوعي بيماري که در دريا به آن مبتلا مي شدند و بعداً اسکروي * نام گرفت ، مقدار زيادي ليمو در کشتي خود حمل مي کردند . براي همين به آنها" ملوان ليمويي" مي گفتند. اسکروي بيماري مهلکي بود که کاشفان سرزمين هاي دور پس از مدت طولاني که بر روي آب سفر مي کردند به آن مبتلا مي شدند و بسياري از آنها در اثر اين بيماري مي مردند. اسکروي کمبود طولاني مدت ويتامينC است.

اين مطلب انگيزه اي شد براي جستجوي عامل درمان اسکروي در پرتقال ، که منجربه کشف ويتامينC در سال 1928 شد و اسيد اسکوربيک ** نام گرفت. انسان و بعضي حيوانات فاقد آنزيم لازم براي توليد ويتامينC در بدن هستند از اينرو نيازمند دريافت آن از طريق غذا مي باشند.

ويتامينC از نظر غذايي بسيار حساس است و به راحتي در اثر حرارت و تاثير مواد قليايي از دست مي رود . حرارت پخت نيزموجب کاهش اين ويتامين در سبزيجات مي شود .

شما از ويتامينC زياد شنيده ايد و از تأثير آن بر سرماخوردگي آگاهيد ، دليل اين همه فوائد ويتامينCدر بدن چيست؟ اين ويتامين چه اعمال ديگري در بدن انجام مي دهد؟

ويتامينC در واکنشهاي شيميايي بدن به عنوان يک حمل کننده الکترون عمل مي کند ، اين ويتامين مهمترين آنتي اکسيدان*** محلول در آب است . آنتي اکسيدان به موادي گفته مي شود که با حرکت در خون ، مواد شيميايي را که به بافتها لطمه مي رسانند را خنثي مي کنند.  به اين دليل است که ويتامينCدر جلوگيري از بروز يا بهبود بسياري از بيماري هاي مزمن دوران کهنسالي مؤثر است .

اين ويتامين نقش زيادي  در بدن ايفا مي کند که دانستن آن براي شما بي فايده نيست :

·

ويتامين

 C ، در سلامت پوست و لايه هاي محافظتي بدن مؤثر است. پوست انسان را با طراوت نگاه مي دارد و موجب جواني پوست مي شود ؛  به همين دليل است که به مخلوط  يک قاشق آب ليموي تازه و يک قاشق عسل در يک ليوان آب سرد که صبحگاه خورده شود، اکسير جواني گويند. ويتامينC موجب حفظ پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد مي شود از اينروکساني که در معرض نور مستقيم خورشيد هستند بهتر است براي حفاظت از پوستشان ويتامينC بيشتري مصرف کنند .

·با کمبود مصرف ويتامين Cپوست خشک مي شود و در زير آن ،خون مردگي هايي به صورت دانه دانه مشاهده مي شود .لثه زخم شده و دهان خشک مي شود ، در واقع يکي از بارزترين علائم کمبود ويتامينC اين است که اگر بازو يا ران فرد را لمس کنيدپوست او دانه دانه و بر جسته احساس مي شود .

ويتامينC ، موجبافزايش ايمني بدن در برابر بيماري ها مي شود،  به فعاليت مناسب هورموني بدن کمک مي کند . يکي از نکاتي که در مورد اين ويتامين قابل ذکر مي باشد ، اين است که طي تحقيقاتي که آخرين آنها در سال 92 صورت گرفت مصرف ويتامين Cاز بروز سرماخوردگي جلوگيري نمي کند بلکه به تخفيف عوارض آن کمک مي نمايد از اينرو توصيه مي شوددرطول مدت سرماخوردگي ، مواد غني ازويتامينC به وفور مصرف شود. از تأثيرات ديگر اين ويتامين، افزايش جذب آهن موجود در غذا است ؛ از اينرو توصيه مي شود ، به عنوان پيش غذا سالادهاي حاوي سبزيجات خورده شود تا ويتامينC موجود درآن جذب آهن غذا را افزايش دهد . کساني که مبتلا به کم خوني هستند و رژيم غني از آهن و اسيد فوليک دارند، مصرف ويتامينC به استفاده بيشتر بدن آنها از آهن خورده شده کمک خواهد کرد .

عوارض کمبود ويتامينC، زماني ظاهر مي شود که بيش از يکماه ويتامين بسيار کم دريافت شود ؛ دراين زمان بيماري اسکروي با عوارضي که گفته شد ظاهر شده و در اثر عدم درمان منجر به مرگ فرد مي شود . کمبود اين ويتامين حتي در نوزادان هم ديده مي شود ، کودکاني که از شير مادر تغذيه نمي کنند و اين ويتامين را از منابع ديگر نيز دريافت نمي کنند ، لثه هاي زخمي و خون آلود دارند که علامت کمبود ويتامين است .

ميزان ويتامين مورد نياز بدن در يک فرد بالغروزانه mg  600 است که در بارداري و شير دهي نياز بدن به آن افزايش مي يابد.

در صورتي که براي حفظ رنگ سبزي ها از بي کربنات سديم استفاده شود vit C به ميزان زيادي تخريب مي شود .


منابع غذايي ويتامينC کدامها هستند؟

ويتامينC ، هم در بافتهاي گياهي و هم دربعضي محصولات حيواني موجود است . غني ترين منابع C ، ميوه ها و سبزي ها هستند ، آب مرکبات نيز داراي ميزان زيادي ويتامينC است.

74 ميلي گرم vit C دارد هر کيوي 341 ميلي گرم vit C دارد هر فلفل سبز 74 ميلي گرم vit C دارد هر پرتقال 68 ميلي گرم vit C دارد يک برش بزرگ طالبي 124 ميلي گرم vit C دارد 1 ليوان آب پرتقال تازه

ويتامين C به ميزان توصيه شده و با حداقل 1 ليوان آب خورده شود تا معده را آزار ندهد .

 توت فرنگي، کلم بروکلي، گريپ فروت، گوجه فرنگي، انبه، ليمو، گل کلم، سيب زميني، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگي و ديگر ميوه ها و سبزي ها ، منابع گياهي داراي ويتامينC و جگر ، منبع حيواني داراي ويتامينC است.

سيگاري ها و زناني که از قرصهاي جلوگيري از بارداري استفاده مي کنند نياز به VitC بيشتري دارند.

افرادي که بيش از نيازشان vit C دريافت مي کنند بدنشان به ميزان زياد vit C وابسته شده و با دريافت در حد استاندارد مبتلا به کمبود مي شوند .

مصرف مکملVitC نبايد خود سرانه باشد خصوصاً در افرادي که مبتلا به ديابت هستند ، چرا که کليه آنها سنگ ساز است ؛ همچنين افرادي که به آنها رژيم غذايي کم نمک توصيه شده با مشورت پزشکVitC تکميلي دريافت کنند ، زنان باردار و شيرده نيز بايد با توصيه پزشکVitC دريافت کنند

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:42  توسط کاظم اسلامی  | 

کنترل وزن

کنترل وزن، عملی است که خوردن و آشامیدن در آن به گونه ای صورت می پذیرد که معمولاً وزن فرد کم شود. البته در برخی موارد به منظور اضافه کردن وزن و یا منظم نمودن مصرف مواد مغذی هم از کنترل وزن استفاده می شود.

تاریخچه

از قدیم، روش های مختلف کنترل وزن جهت کاهش وزن وجود داشت. در قرن 17 و قرن18، پزشکان به بیماران توصیه می کردند که با داشتن یک رژیم غذایی منظم، از ابتلا به بیماری جلوگیری کنند. برای طبقه بندی علمی غذا، مواد غذایی را به پروتئین، هیدرات کربن، نشاسته و چربی تقسیم می نمودند. در قرن نوزدهم، پزشکان و دانشمندان، رژیم های غذایی هدف دار را مورد آزمایش قرار دادند. ویلیام بانتینگ اولین کسی بود که با استفاده از رژیم غذایی کم هیدرات کربن، توانست وزن کم کند.

محدودیت های غذایی که رژیم محسوب نمی شوند


برخی ادیان از جمله اسلام و یهودیت، محدودیت های خاصی را در مواد غذایی و طرز تهیه غذاها دارند. اینگونه محدودیت ها جزو روش های کنترل وزن محسوب نمی شوند.
گیاه خواری نوعی رژیم غذایی خاص است که این هم جزو روش های کنترل وزن نمی باشد. داشتن این نوع رژیم معمولاً به دلایل مذهبی و یا اثرات مثبت روانی مربوط می شود. در برخی موارد، افراد مجبور به استفاده از چنین رژیم غذایی هستند؛ چون مواد غذایی دیگری در دسترس نیست.

بیماری روانی Bulimia، نوعی ناهنجاری عصبی است که ریشه روانی دارد. در این ناهنجاری، بیمار دچار پرخوری بیش از اندازه می شود و با محدود نمودن مصرف کالری در رژیم غذایی خود سلامتی خود را به خطر می اندازد. البته به خاطر داشته باشید که این ناهنجاری به هیچ عنوان جزو روش های کنترل وزن محسوب نمی شود و محدود نمودن مصرف کالری هیچ ربطی به رژیم غذایی خاصی ندارد.


روش های کنترل وزن

معمولاً کنترل وزن به برنامه ریزی منظمی اطلاق می شود که طی رعایت آن، چربی اضافی بدن کاهش یافته واز وزن بدن کاسته می شود. اغلب به منظور داشتن اندامی متناسب، افراد اقدام به کنترل وزن خود می کنند.

روش های متفاوتی برای کم کردن وزن وجود دارد که بسیاری از آنها مؤثر واقع نمی شوند. یک دستور رژیم غذایی به قصد کنترل وزن ممکن است در یک فرد مؤثر واقع شده و برای فرد دیگر مفید نباشد؛ چون بدن افراد ازنظر سوخت و ساز با هم تفاوت دارد.

اصول علمی در مورد کنترل وزن

برنامه ریزی یک رژیم غذایی موفق به قصد کاهش وزن، فقط بر پایه انرژی می باشد. اگر فردی طی مدت زمان معین، کالری کمتری مصرف کند، چربی اضافی بدنش می سوزد و در نتیجه وزنش کم می شود. رژیم های غذایی، تعادل انرژی در بدن را با محدود کردن و یا تغییر توزیع غذا در بدن تحت تاثیر قرار می دهند.

روش هایی که بر اشتهای فرد تأثیر می گذارند، مصرف انرژی بیش از اندازه را با تأثیر بر زیاده روی در خوردن محدود می نمایند. برای این منظور مثلاً از غذاهایی که فقط معده را پر می کنند استفاده می شود؛ در عین حال داروهایی که اشتها را کم می کند به کار می برند. انجام ورزش های سبک هم اشتها را کم می کند. اگر ورود و مصرف انرژی در بدن متعادل باشد، تناسب اندام حفظ می شود؛ در عین حال که انجام حرکات ورزشی هم بسیار مفید است.

در رژیم های غذایی به منظور کاهش وزن، بدن آب، چربی و مقداری از بافت ماهیچه ای خود را از دست می دهد. از آنجا که بافت ماهیچه ای متراکم تراست، زمانی که وزن بدن پایین می آید؛ اندازه بافت ماهیچه ای تغییر چندانی نمی کند. چربی ها حجیم ترند و مثلاً اگر تنها 3 پوند چربی در بدن به سوزد، اندازه سایز قسمتی از بدن که چربی داشته تغییر چشم گیری می کند.

برای اینکه تنها یک پوند از چربی بدن خود را به سوزانید، باید 3500 کالری، کمتر مصرف کنید. بنابراین، اگر فردی به تواند روزانه 500 کالری کمتر مصرف کند، هفته ای یک پوند چربی از دست می دهد.

در طول رژیم مخصوص کاهش وزن، بافت ماهیچه ای نیزاز دست می رود. برای جلوگیری از این امر، باید مصرف پروتئین را بالا برد (برای هر کیلو از وزن بدن، روزانه باید 7/1 تا 2/2 گرم پروتئین مصرف نمود). در این صورت ماهیچه تحلیل نمی رود و گاهی حتی بزرگتر هم می شود.

مشاوران تغذیه برای کنترل وزن

مؤسسات مختلفی در زمینه روش های کنترل وزن فعالیت می کنند که شیوه هر یک با دیگری تفاوت دارد. اما روش هایی که در همه آنها مشترک است، برگزاری جلسات مشاوره، حمایت عاطفی افراد چاق، حل مشکلات تغذیه ای آنان و دادن اطلاعات مفید به آنهاست. برخی از این مؤسسات لیست غذاهایی که افراد می توانند از آنها استفاده کنند ارائه می دهند و افراد در انتخاب غذاهایی که مجاز به استفاده از آنها هستند، آزادند.

رژیم های موقتی


بیشتر رژیم های موقت تنها برای مدت کوتاهی محبوبیت دارند. اگرچه برخی از آنها به دلیل این که مؤثر نیستند، فراموش می شوند. قضاوت در مورد این که این دسته از رژیم های غذایی ارزش غذایی دارند یا خیر، سخت است؛ چون اغلب طرفداران این نوع رژیم ها سعی دارند با بیان دلایل معتبر پزشکی، این رژیم ها را تأیید نمایند. از جمله ی این رژیم ها می توان رژیم گریپ فروت و رژیم های کم چربی را نام برد.

اغلب رژیم های موقت، مسئله تعادل انرژی در بدن را نادیده می گیرند. برای لاغر شدن، مقدار انرژی مصرفی باید از مقدار انرژی که بدن لازم دارد کمتر باشد تا بدن با سوزاندن چربی اضافی، کمبود انرژی خود را جبران نموده و فرد لاغر شود. اگر مقدار انرژی که بدن می سوزاند از مقدار انرژی مصرفی کمتر باشد، این مازاد انرژی در بدن به صورت چربی ذخیره می شود.

رژیم گریپ فروت


در رژیم گریپ فروت با هر وعده غذا گریپ فروت مصرف می شود؛ چون گفته شده که گریپ فروت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و به دنبال آن چربی بدن سریع تر می سوزد و در نتیجه وزن بدن کاهش می یابد. در نهایت متخصصین تغذیه به این نتیجه رسیدند که این رژیم، کاملاً بی تاثیر است.

رژیم کم چربی


این دسته رژیم ها در دهه 1980 و 1990 میلادی بسیار رایج بودند. افراد چاقی که تحت این رژیم ها بودند باید از غذاهایی که میزان چربی آنها کم بود استفاده نموده و در عوض اجازه داشتند که از غذاهایی که میزان هیدرات کربن آنها بالا بود استفاده نمایند. این رژیم بر پایه این تصور غلط بود که از بین سه ماده مغذی اصلی (چربی، هیدرات کربن و پروتئین)، تنها چربی سبب چاقی می شود. افراد چاق غذاهای کم چربی که حاوی مقادیر زیادی هیدرات کربن بود را می خوردند؛ اما لاغر نمی شدند. حتی گاهی اوقات به دلیل مصرف بیش از حد هیدرات کربن، چاق هم می شدند.

رژیم های غذایی طبی


رژیمی که پایه علمی داشته باشد، استفاده از مواد مغذی و عدم مصرف مواد غذایی مشخصی را ضروری می داند. برای مثال، فردی که مبتلا به دیابت است باید از رژیم غذایی پیروی کند که میزان قند خون او را متعادل نگه دارد یا کسی که به لاکتوز حساسیت دارد، در رژیم غذایی او باید از شیر و فراورده های لبنی دیگر که لاکتوز نداشته باشند استفاده شود. افرادی که بیماری های کلیوی دارند، باید از یک رژیم غذایی که میزان سدیم آن پایین باشد پیروی کنند تا به کلیه هایشان فشار نیاید.
افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند باید از یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات پیروی کنند؛ به علاوه این که از لبنیات کم چربی استفاده نموده و مصرف سدیم را کاهش دهند تا فشار خونشان بالا نرود.

رژیم های غذایی با کالری بسیار کم


این نوع رژیم غذایی را باید با نظارت دقیق پزشک انجام داد. در این نوع رژیم، فرد چاق
می تواند در مدت کوتاه مقادیر زیادی از چربی بدنش را از دست بدهد. البته پیروی از این رژیم برای برخی افراد خطرناک است. در این رژیم، پودر خاصی را به فرد چاق می دهند که او باید پودر را با 200 تا 300 میلی لیتر آب مخلوط نموده و سه بار در روز از آن بخورد. این مایع نوشیدنی، روزانه حدود 456 کالری انرژی فراهم می کند. همچنین کلیه مواد مورد نیاز بدن از جمله ویتامین، مواد معدنی و... را داراست. همراه با این پودر، فرد چاق روزانه باید از مکمل های دارای فیبر گیاهی استفاده نماید؛ در غیر این صورت دچار یبوست شدید می شود.
این رژیم غذایی؛ در صورتیکه تنها به مدت 6 تا 12 هفته از آن استفاده شود بسیار موفق عمل می کند. بدن به غذا نیاز دارد و چون غذایی مصرف نمی شود، چربی های ذخیره شده در بدن می سوزد و سوخت و ساز بدن هم کمتر می شود. همینکه رژیم را ترک کرده و مجدداً غذا مصرف کنید، بلافاصله به وزن بدن اضافه می شود. استفاده کوتاه مدت از این رژیم (مثلاً برای مدت 4 هفته) تقریباً هیچ فایده ای ندارد؛ چون اضافه وزنی که فرد چاق پس از ترک رژیم پیدا می کند، تمام کاهش وزن ناشی از رژیم او را خنثی می نماید و او مجدداً به وزن اول خود بر می گردد. بنابراین پس از ترک این نوع رژیم، لازم است که با انجام ورزش و مصرف معقول غذا جلوی اضافه وزن سریع را بگیرید. این نوع رژیم، فشار زیادی به بدن وارد می کند و بنابراین، تنها پس از مشورت با پزشک متخصص، باید اقدام به پیروی از رژیم کم کالری نمود.

رژیم هایی غذایی خطرناک

یکی از رژیم های غذایی خطرناک، رژیمی موسوم به یو یو می باشد. این رژیم غذایی، سوخت و ساز بدن را کاهش داده و همینکه مجدداً از غذاهای حاوی کالری استفاده کنید، بلافاصله اضافه وزن پیدا می کنید.

هرکسی به دلیل قحطی (توقف موقتی مصرف هر گونه غذا) لاغر می شود. این مسئله بسیار خطرناک است. زمانی که پزشکان افرادی که گرفتار قحطی شده اند را مورد آزمایش قرار می دهند، متوجه می شوند که وزن آنها خیلی پایین است و همین وزن کم آنها فقط شامل چربی بدنشان می شود و تقریبا هیچ ماهیچه ای وجود ندارد.

تنها روش مناسب و بی خطر برای لاغر شدن، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و معقول است که میزان کالری آن نسبت به رژیم غذایی معمولی کمتر باشد و فرد چاق به همراه ورزش و فعالیت بدنی، به تدریج از وزن خود بکاهد. ممکن است افراد از این دستورات پیروی کنند و لاغر نشوند؛ اما مسلماً نتایج مثبتی را در سلامتی خود شاهد خواهند بود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:41  توسط کاظم اسلامی  | 

ویتامین D

مقدمه

مطمئنا با نام ویتامین D آشنایی دارید و از بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان نیز مطالبی شنیده‌اید و یا شاید تاکنون کودکان یا افراد بزرگسالی را دیده‌اید که پاهای هلالی شکل دارند، دلیل آن چیست؟ آیا هلالی شدن پای افراد به سمت خارج یا داخل یک مسئله ژنتیکی است یا یک کمبود تغذیه‌ای؟ ویتامین D از ویتامینهای محلول در چربی است و از راههای مختلفی به بدن می‌رسد. اصلی‌ترین راه تأمین ویتامین D برخورد نور ماورای بنفش آفتاب و تغییرات پیش سازهای زیر پوستی است. این ویتامین از راه مواد غذایی حیوانی نیز تامین می‌شود. در گیاهان نیز پیش سازهای تولید کننده ویتامین D موجود است .
تصویر
ساختمان ویتامین D

ساختمان شیمیایی

ویتامینهای D یک گروه الکلهای حلقوی مشتق از استرولها هستند که دارای خاصیت ضد بیماری راشیتیسم می‌باشند. استرولها الکلهای حلقوی مشتق از کربور حلقوی سیر شده و 17 کربن دار به نام سیکلو پنتانو پرهیدو فنانترن می‌باشند. ازاستخلاف کربنهای 13 و 10 این ترکیب توسط دو ریشه متیل هسته 19کربن‌دار تولید می‌شود. کلسترول که یک استرول جانوری است از هسته فوق مشتق می‌شود. ارگواسترول که در گیاهان و نیز در زنگ چاودار وجود دارد دارای فرمول شیمیایی شبیه کلسترول است.

انواع ویتامین D

  • ویتامین D2 یا کلسیفرول که از استرولهای گیاهی مانند ارگو استرول و در اثر پرتو فرابنفش حاصل می‌گردد.
  • ویتامین D3 یا کلی‌کلسیفرول که از 7 دهیدروکلسترول مشتق می‌شود و به همین جهت آن را ویتامین D طبیعی می‌نامند.
  • ویتامین D1 که اولین ترکیبی است که به صورت متبلور تهیه و به این نام نامیده شد و مخلوطی از کلسیفرول و سایر ایزومرهای ویتامین D است.تصویر

نقش بیوشیمیایی ویتامین D

ویتامین D موجب افزایش جذب کلسیم و فسفر در روده‌ها می‌شود. در هنگامی که کمبود ویتامین D ایجاد شده باشد تجویز ویتامین D باعث کاهش مقدار دفع کلسیم و فسفر از طریق مدفوع و به میزان کمتری سبب افزایش دفع ادراری این عناصر می‌گردد. نتیجه این عمل افزایش جذب و ذخیره کلسیم و فسفر در بدن است. یکی از نقشهای ویتامین D نقشی است که در بیوسنتز خاصی به عهده دارد. دریافت ویتامین D و کلسیم موجب افزایش قدرت و هماهنگی عضلات ، در افراد بالای 65 سال می‌شود . ضعف عضلات در بسیاری از سالمندان موجب عدم توانایی در راه رفتن می‌شود. دلیل عمده ناتوانی عضلات سطح پایین ویتامینD است.

فقدان ویتامین D موجب پیدایش اختلالاتی در عمل استخوان سازی می‌شود. در انتهای استخوانها سلولها غضروفی باقی می‌مانند و مویرگها و سلولهای استئوبلاست پیشرفت نمی‌کنند. و به این ترتیب بافت غضروفی رشد نموده و حجیم می‌گردد بدون آنکه عمل کلسیفیکاسیون انجام گرفته و استخوان تشکیل شود. با پیشرفت بیماری استقامت و سختی استخوانها کم و تغییر شکل و خمیدگی آنها بخصوص در استخوانهای طویل پدیدار می‌شود. این بیماری در کودکان راشیتیسم و در بزرگسالان استئومالاسی نامیده می‌شود.

عوارض کمبود ویتامین D

بیماری اصلی حاصل ویتامین D ، راشیتیسم یا نرمی استخوان است . این بیماری در اثر کمبود کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوانها در کودکان است. این عوارض در استخوانهای اصلی و بلند رخ داده و فرد دچار درد و سستی عضلات می‌شود. به دلیل اینکه استخوانها دارای املاح کمتری هستند، وزن را تحمل نمی‌کنند و انحنا می‌یابند. عوارض دیگر ، تشکیل برجستگیهای دکمه مانند بر روی ستون فقرات ، جمجمه بزرگ و سینه برجسته می‌باشد. مچ دست و پا پهن می‌شود که از علایم اولیه و قابل تشخیص توسط رادیوگرافی است.


تصویراستئوپروز یا پوکی استخوان یکی از بیماریهایی است که بسیاری از سالمندان خصوصا زنان بدان مبتلا می‌شوند. در این بیماری استخوان از داخل تخلیه می‌شود و املاح استخوانی کاهش می‌یابد. عامل اصلی تاثیرگذار تغییرات هورمونی بدن است. در این بیماری میزان ویتامین D کاهش می‌یابد ولی درمان با ویتامین D تاثیر چندانی ندارد. تنها می‌توان توصیه کرد برای پیشگیری از ابتلا ، از دوران جوانی میزان کافیکلسیم و فسفر به همراه ویتامین D مصرف شود.

منابع غذایی

مقدار ویتامین D در کبد ماهی و سایر حیوانات زیاد است. در شیر ، کره و زرده تخم مرغ نیز وجود دارد. برای کودکان و زنان باردار و شیرده روزانه 400 میلیگرم لازم است. تجویز مقادیر زیاد ویتامین موجب هیپرویتامینوز می‌شود که با رسوب املاح کلسیم در بافتهای نرم از جمله کلیه‌ها و ششها همراه است. نیاز بدن انسان در فصل زمستان به ویتامین D بیش از فصل تابستان است.

ویتامین D و اثر آن بر بیماری MS

پژوهشگران معتقدند مصرف ویتامین D نه تنها باعث پیشگیری از بیماری MS می‌شود،‌ بلکه علایم آن را نیز تخفیف می‌دهد. محققان تغذیه اعلام کردند تجویز شکل فعال ویتامین D به موشهای مبتلا به بیماری شبیه MS نه تنها باعث پیشگیری از بیماری گردید بلکه باعث تخفیف علایم MS در آنها نیز شد. بر اساس مطالعات جدید ،‌ همچنین حفظ سطح خونی مناسب ویتامین D در بیماران مبتلا به MS از سرکوب فعالیت بیماری اهمیت دارد و در پیشگیری از عوارض کمبود ویتامین D همچون پوکی استخوان و در پی آن شکستگی نیز موثر است.

بر اساس مطالعات قبلی هم مشاهده شده بود که شیوع بیماری MS در مناطقی که کمبود ویتامین وجود دارد، بالاتر است. بیماری MS یا مولتیپل اسکلروز نوعی بیماری اعصاب است که در جوانی آغاز می‌شود و با فلج شدن حسی و حرکتی بیماران ظاهر می‌شود و می‌تواند سیری تشدید شونده و مهلک و یا سیری آهسته و مزمن داشته باشد.علت این بیماری رسوب نوعی پروتئین در بخشهایی از مغز است. اما عامل دقیق این رسوب‌گذاری هنوز دقیقا دانسته نشده است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:39  توسط کاظم اسلامی  | 

آلرژی یا حساسیت چیست؟

آلرژی یا حساسیت چیست؟

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریبا از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

مقدمه

در بـرخـورد بـا گـربـه بـدنتان خارش می‌گیرد؟ جورابهای پشمیتان پوستتان را اذیت می‌کند؟ گردگیری که می‌کنید، نـاخـودآگـاه عطسه‌تان می‌گیرد؟ دیگر متعجب نباشید شما بدون اینکه خودتان بدانید آلرژی دارید.

چرا آلرژی یا حساسیت اتفاق می‌افتد؟

هنگامی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت‌زا قرار می‌گیرد، چند اتفاق می‌افتد:

1. بدن برای مبارزه با ماده مذکور، شروع به تولید نوع خاصی پادتن یا آنتی بادی (Antibody) می‌پردازد که IgE نام دارد.

2. آنتی بادیها به نوعی سلول خونی که مست سل mast cell نام دارد متصل می‌شوند. این سلولها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی‌زا است، فراوانند.

3. مست سلها با انفجار خود مواد شیمیایی مختلفی از جمله هیستامین histamine آزاد می‌کنند که عامل اصلی بروز بسیاری از علایم آلرژی است که از جمله این علایم می‌توان به خارش گلو و آب ریزش بینی اشاده نمود.

4. اگر ماده حساسیت‌زا در هوا باشد، عکس العمل آلرژِیک در چشمها، بینی و ریه رخ می‌دهد و اگر این ماده خورده شود، عکس العمل آلرژیک در دهان، معده و سایر بخشهای دستگاه گوارش بروز می‌کند. گاهی مواد شیمیایی تولید شده در بدن به قدری زیاد است که علایم بسیار حادی نظیر کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی (شوک آنافیلاکسی) نیز بوجود می‌آیند.

آلرژیها چطور عمل می‌کنند؟

آلـرژیهـا عـکس الـعـمـلهـایـی حسـاس در بـرابر موادی هستـنـد کـه حـتـی مـمـکن اسـت کاملاً بی‌ضرر باشند و ربـطی هم به جنسیت و سن و نژاد ندارد. در عملیاتی که حـساس سـازی نـامیـده می‌شود، بدن فرد در مقابل یک ماده خاص پادتــن می‌سازد که به آلرژی تبدیل می‌شود. در نـتـیـجه هرگاه فرد با آن ماده خاص تماس می‌یابد، این سیـستم دفـاعی در مقابل آن واکنش منفی ایجاد می‌کند. ضد آلرژی ها در خون بدن هیستامین آزاد می‌کنند که آن هم مسائل جانبی دارد. بطور مثال، هیستامین غشای مخاطی بینی و چشمها را آبدار و خارش آور می‌کند. همچنین آماس‌هایی سفید رنگ و خارش آور که کهیر نامیده می‌شوند در بدن ایجاد می‌گردد.

با توجه به نوع آلرژی و قسمتی از بدن که درگیر آن است، علائم مختلفی از قبیل خارش پوست، چشمها یا بدن، ایجاد کهیر و جوشهای پوستی ، عطسه، سرفه، تنفس صدا دار، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می‌شود. در نمونه‌هایی نادر حتی آلرژی های بسیار خطرناک و تهدید کننده مرگ نیز که آنافیلاکسیز نامیده می‌شوند هم اتفاق می‌افتد.

علایم آلرژی کدامند؟

نشانه‌های آلرژی را می‌توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم نمود.

  • عکس العمل خفیف، شامل نشانه‌هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. علایم خفیف به بخشهای دیگر بدن منتقل نمی‌شوند.
  • نشانه عکس العمل متوسط، در بخشهای مختلف بدن منتشر می‌شوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود.

  • عکس العمل حاد که آنافیلاکسیس (anaphylaxis) نام دارد ، نادر است و یک موقعیت خطرناک و از جمله مواردی است که در میان فوریتهای پزشکی قرار دارند. در چنین مواردی، آلرژی در تمام بدن منتشر می‌شود. این حالت ممکن است با مجموعه‌ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شود و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدی‌تری چون درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال داشته و در عین حال درجه التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی برسد که تنفس و بلع بسیار مشکل شود.

  • اغتشاش ذهنی و سرگیجه نیز از جمله علایم حساسیت هستند زیرا مشکل آنافیلاکسیس باعث کاهش شدید فشار خون نیز می‌شود.
•علائم آلرژى در ریه‌ها به صورت تنگى نفس (آسم)، در پوست به صورت قرمزى و خارش (کهیر و اگزما) و در معده و روده‌ها به صورت اسهال و استفراغ و دردشکم (آلرزى غذایى) می‌باشد.

آیا همه دارای نوعی آلرژی هستند؟

لزوما همه دارای آلرژی نیستند. البته اکثر حساسیتها، ارثی هستند و از والدین به فرزندان منتقل می‌شوند. اشخاص می‌توانند توانایی ابتلا به آلرژی را نیز ارث ببرند و در عین حال به هیچ ماده خاصی حساس نباشند و فقط نقش انتقال دهنده را بازی کنند. هنگامی که یکی از والدین به نوعی از حساسیت مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزند او 50% و اگر هر دو آنها آلژیک باشند، این مقدار به 75% می‌رسد.

چه افرادی در خطر هستند؟

هر کسی می‌تواند هر زمانی دچار آلرژی شود. شیوع آلرژی در آمریکا تقریباً بین 9 تا 16 درصد است. هرچند، بعضی حساسیتهای غذایی در کودکی (مثل تخم مرغ یا مرکبات) ممکن است با بزرگتر شدن توسعه یابد. عواملی از قبیل توارث، کودکانی که از شیر مادر تغذیه نشده‌اند، استفاده زود هنگام بعضی مواد آلرژی‌زا (مثل خوردن بادام هندی برای کودکان زیر 2 سال) می‌تواند پیش بینی باشد برای اینکه آیا شما دچار آلرژی می‌شوید یا خیر.

آزمایش آلرژی

پزشک می‌تواند به سادگی با انجام تست های آلرژی پوستی متوجه شود که آیا شما دچار آلرژی هستید یا خیر ولی 100 درصد قابل اطمینان نیستند. پزشک همچنین با خراش دادن قسمت کوچکی از پوست با سوزن تزریق مقدار بسیار کمی از آن آلرژی روی پوست به این نکته واقف می‌شود. در بعضی موارد آزمایشات خون هم می‌تواند برای شناسایی آلرژیهای پرخطر و کشنده‌تر استفاده شود.

آلرژیهای متداول

گرد و خاک

اگر به گرد و خاک آلرژی دارید، احتمالاً حساسیت شما به خاطر وجود کرم‌های خاکی می باشد. این کرم‌ها در لباسهای دور انداخته شده و بی‌مصرف که گرد و خاک منزلتان را سبب می‌شود، رشد می‌کنند. همچنین این آلرژیها از وجود مقدار زیادی خاک در مکانهای تاریک و نمور مثل زیرزمین یا حمام‌هایی که درست ساخته نشده‌اند ایجاد می‌شود.

علائم

برای این آلرژیها علائمی مثل عطسه، سرفه و تنفسهای با صدا وجود دارد. ممکن است کسی با این آلرژی در هنگام گردگیری و تمییز کردن خانه حتی دچار آب ریزش و خارش چشم نیز شود. این آلرژی می تواند باعث ابتلا به آسم هم شود و در کل محیط نامناسبی برای زندگی ایجاد کند.

درمان

برای جلوگیری از این مسئله همه فرشهایی را که به نظر گرد و خاک زیاد یا رطوبت در خود نگاه می‌دارند را با سنگفرش تعویض کنید. از بالشهای ضدآلرژی استفاده کنید و ملحفه‌های تخت را مداوماً با آب داغ شستشو دهید.

تب یونجه و گرد

تب یونجه یا ورم مخاط بینی آلرژیک، آلرژی فصلی به حساب می‌آید که به خاطر وجود گرده‌های زیاد در هوا که از درختانا، چمن، گیاهان و دانه‌ها ناشی می‌شود، ایجاد می‌گردد. این آلرژی یکی از متداولترین آلرژیها به حساب می‌آید.

علائم

آبریزش و خارش چشمها، عطسه، خارش گلو و دهان و در بعضی موارد آسم از علائم این آلرژی هستند. در فصول بهار و تابستان این آلرژی بسیار باعث دردسر است.

درمان

اگر از اینگونه آلرژیهای فصلی رنج می‌برید، بهتر است مراقب گرده‌های موجود در هوا باشید. همچنین پزشکتان ممکن است داروهای پروفیلاکتیک مثل رآکتین یا کلاریتین برایتان تجویز کند.

چطور عوامل آلرژی‌زا را از خود دور نگهداریم؟

بروز آلرژی و حضور حیوانات خانگی رابطه مستقیمی باهم دارند.

آیا نوازش گربه‌ خانگی شما را به عطسه می‌اندازد؟ تحقیقات دکتر کالیفرد نشان می‌دهد که برای مقابله با آلرژی، نیازی به بیرون کردن گربه‌ عزیزتان ندارید. اگر مایلید از میزان موارد آلرژی‌زا بکاهید، استفاده از روشهای زیر می‌توانند مفید باشند:

1. حیوانات خانگی را از اتاق خوابتان دور نگهدارید؛ همچنین بهتر است که از یک تصفیه‌ی کننده‌ هوای مرغوب نیز در خانه استفاده کنید.

2. آنقدرها که دکتر باسِت می‌گوید، حیوانات خانگی بی‌تاثیر نیستند. شرلی کالستون، نویسنده‌ کتاب "آیا به حیوانات خانگی آلرژی دارید؟" معتقد است که حیوانات خانگی آنقدرها هم بی‌تاثیر نیستند. حیواناتی که میزان بیشتری ضایعات شامل قطعاتی از پوست و مو را ازدست می‌دهند، می‌توانند به همان میزان از پتانسیل بیشتری برای ایجاد آلرژی برخوردار باشند.

3. برای آنکه از میزان عطسه‌ها بکاهید، هر چند روز یکبار خانه را جارو کرده و گردگیری کنید.

4. هر از گاهی حیوان خانگی‌تان را به حمام ببرید و موهایش را شانه کنید. مخصوصاً اگر حیوان نر شما قطعاتی از پوست و یا موی خود را ازدست می‌دهد. اگر آلرژی شما شدید است می‌توانید از کس دیگری کمک بخواهید.

5. آیا مایلید تا گربه جدیدی تهیه کنید؟ اگر واقعاً مصمم هستید، بهتر است از گربه‌های نری که رنگی روشن دارند انتخاب کنید. نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که گربه‌های نری که پوستی تیره دارند، بیشتر باعث آلرژی می‌شوند.

مباحث مرتبط با عنوان

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:34  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم غذایی گیاهی خطر ابتلا به سرطان سینه را كاهش می‌دهد

محققان فرانسوی دریافتند خطر بروز سرطان سینه در زنانی یائسه‌ای كه رژیم غذایی گیاهی غنی از مواد استروژن مانند "لیگنان" دارند، كاهش می‌یابد.
محققان فرانسوی دریافتند خطر بروز سرطان سینه در زنانی یائسه‌ای كه رژیم غذایی گیاهی غنی از مواد استروژن مانند "لیگنان" دارند، كاهش می‌یابد.
لیگنان گروهی از مواد شیمیایی موجود در گیاهان و یكی از بزرگترین طبقات فیتوستروژن بشمار می‌آید كه مانند استروژن و آنتی اكسیدان عمل می‌كند.
به گزارش روز پنجشنبه پایگاه اینترنتی رویترز،دكتر "فرانك كلاول كاپلون" از موسسه ملی و سلامت تحقیقات پزشكی "ویل جویف" فرانسه، گفت : استفاده از دستورالعمل غذایی عمومی برای یك رژیم غذایی سالم و معقول كه حاوی میزان سرشار و متنوعی از میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار (كه همگی غنی از لیگنان هستند) باشد، می‌تواند مانع از بروز سرطان سینه در زنان یائسه شود.
این گروه تحقیقاتی‌فرانسوی رابطه بین‌وجود این چهار نوع ماده غذایی گیاهی در رژیم غذایی و خطر بروز سرطان سینه رادر ‪ ۵۸‬هزار و ‪ ۴۹‬زن یائسه فرانسوی مورد بررسی قرار دادند.
بر اساس نتایج این تحقیقات كه در مجله "موسسه ملی سرطان" به چاپ رسیده است در یك دوره میانگین ‪ ۷/۷‬ساله، سرطان سینه در یك هزار و ‪ ۴۶۹‬زن تشخیص داده شد.
این تحقیق نشان داد زنانی كه میزان زیادی لیگنان در رژیم غذایی خود داشتند در مقایسه با زنانی كه میزان كمتری از غذاهای حاوی لیگنان مصرف می كردند خطر ابتلا به سرطان ‪ ۱۷‬درصد كاهش داشته است.
این در حالی است كه داشتن یك رژیم غذایی سرشار از غذاهای گیاهی می‌تواند بعنوان فرضیه راهبرد ممانعتی برای ابتلا به سرطان سینه تلقی شود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:29  توسط کاظم اسلامی  | 

مهار دیابت با گیاه خواری مطلق

تحقیقات جدید حاكی است آن دسته از افرادی كه از رژیم كم چربی گیاه خواری مطلق استفاده می كنند(حتی محصولات لبنی را هم از وعده های غذایی خود حذف كرده اند)، میزان قند خون پایین‌تری دارند و كاهش وزن نیز در آنها بیشتر از افرادی است كه از رژیم‌های استاندارد انجمن دیابت آمریكا پیروی می‌كنند.
با استناد به گزارشی كه در ژورنال انجمن دیابت آمریكا به چاپ رسیده است، این افراد(گیاه خواران مطلق) در كاهش میزان كلسترول خون نیز موفق تر بوده اند و عملكرد كلیوی در آنها در سطح بهتری قرار دارد. افراد تحت رژیم نیز معتقدند كه پیروی از یك رژیم گیاه خواری مطلق، آسان تر است، چرا كه مجبور به اندازه گیری پروتئین ها یا محاسبه كالری نیستند.
دكتر نیل برنارد- رئیس انجمن پزشكان- در كنفرانس خبری اعلام كرد: «من امیدوارم این مطالعات به جایی منتهی شود كه رژیم غذایی بر نسخه و دارو در كنترل و درمان دیابت، پیشی بگیرد و به عنوان اولین تغییر در شیوه زندگی این افراد به حساب آید.دكتر برنارد و همكارانش در دانشگاه جورج واشنگتن، دانشگاه تورنتو و دانشگاه كارولینای شمالی، ۹۹ نفر را كه از بیماری دیابت نوع۲ (غیروابسته به انسولین) رنج می بردند، تحت بررسی قرار دادند. در این تحقیق، افراد به شكل تصادفی تحت رژیم های كم چربی و كم شكر گیاه خواری مطلق یا رژیم استاندارد انجمن دیابت آمریكا قرار گرفتند.
بعد از ۲۲ هفته، بررسی نتایج حاكی از آن بود كه ۴۳درصد از افرادی كه تحت رژیم گیاه خواری مطلق بودند و ۲۶درصد از افرادی كه رژیم استاندارد گیاه خواری را رعایت می كردند، قادر به قطع یا كاهش استفاده از داروهایی نظیر انسولین یا داروهای كنترل كننده گلوكز شدند.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

انجمن قلب امریكا (AHA) میِ‌گوید رژیم غذایی گیاهخواری می‌تواند خطر دیابت و بیماری قلبی را كاهش دهد.
اما گیاهخواران همچنین باید غذاهایی بخورند كه حاوی مقدار متعادل مواد مغذی باشد.
اصول راهنمای AHA در این مورد اینها هستند:
▪ به مقدار كافی پروتئین بخورید. می‌توانید سویا را به غذاهایتان اضافه كنید كه غنی از پروتئین است.
▪ به مقدار كافی مغزهای خوراكی مانند گردو و بادام، غلات كامل و سبوس‌دار و بنشن‌جات بخورید.
▪ با خورد ن مقدار زیاد اسفناج، لوبیا، میوه‌های خشك‌شده و غذاهای غنی‌شده با آهن نیاز خود را به این ماده برطرف كنید.
▪ غذاهای غنی‌شده با ویتامین B۱۲ بخورید یا به مصرف مكمل‌های ویتامین ‌B۱۲ بپردازید.
▪ از غذاهای چرب و شیرین اجتناب كنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:28  توسط کاظم اسلامی  | 

قسمت اول (ویتامین A)

مقدمه

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت موادی به نام پیش سازهای ویتامین A وجود دارد که بتا کاروتن از آن جمله است. بتا کاروتن ترکیبی است که در بدن شکسته شده و به ویتامین A تبدیل می‌شود.

چون ویتامین A محلول در چربی است جذب آن در روده‌ها به هضم چربیها بستگی دارد. از این رو کسانی که در هضم چربیها مشکل دارند مثل مشکلات صفراوی ، باید میزان بیشتری ویتامین A دریافت کنند. به دلیل اینکه ، این ویتامین محلول در چربی است و قابلیت ذخیره شدن در کبد و بافتهای چربی را داراست و می‌تواند در زمان کمبود مصرف مورد استفاده قرار گیرد.
تصویر
ساختمان شیمیایی

ساختمان شیمیایی

از نظر شیمیایی ویتامین A یک الکل نوع اول پلی اتیلنیک است. زنجیر کربنی آن دارای 4 اتصال دوگانه است که به یک حلقه شش ضلعی به نام بتا یونون منتهی شده است. این حلقه دارای یک اتصال دوگانه بین کربنهای آلفا و بتا بسبت به زنجیر کربنی می‌باشد. ویتامین A از مشتقات کربورهای ترپنی است و این کربورها خود از پلیمریزه شدن هیدروکربور سیر نشده به نام ایزو‌پرن حاصل می‌شوند. این ویتامین دارای تعداد زیادی ایزومرهای هندسی سیس و ترانس می‌باشد ولی همگی ایزومرهای فوق در طبیعت وجود ندارند و حتی از طریق مصنوعی نیز تولید نشده‌اند.

کاروتنها یا پرو ویتامینهای A

کاروتنها از گروه رنگدانه‌های کاروتنوئیدی مشتق می‌شوند. کاروتنوئیدها به رنگ قرمز و نارنجی می‌باشند و از نظر شیمیایی عبارتند از: هیدروکربورهایی با فرمول خام C40H56 که فرمول گسترده آنها از یک زنجیر کربنی که دریک یا دو انتها به یک حلقه 6 ضلعی منتهی شده است. چگونگی واکنشهایی که باعث تبدیل کاروتن به ویتامین A می‌شود شناخته نشده است.

عملکرد ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامینهای بسیار مهم است و در بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن نقش دارد. از آن جمله: ویتامین A در رشد و نمو مؤثر است. ویتامین A در کیفیت بینایی مؤثر است. ویتامین A نقش اساسی در حفظ بافتهای مخاطی بدن (مثل لایه‌های مخاطی اندامهای گوارشی) دارد. ویتامین A در دستگاه ایمنی بدن و در تولید مثل مؤثر است. ویتامین A در بدن بوسیله مواد حمل کننده پروتئینی منتقل و به مکانهای مورد نیاز ارسال می‌شود . در صورتی که فردی کمبود شدید پروتئین داشته باشد مثل کودکان مبتلا به سوء تغذیه شدید ، عوارض کمبود ویتامین A در وی ظاهر می‌گردد.

اعمال ویتامین A
تصویر

منابع ویتامین A

این ویتامین به فرم اصلی‌اش فقط در مواد غذایی حیوانی موجود است. ویتامین A به مقدار زیاد در جگر وجود دارد. درتخم مرغ میزان محدودی از آن یافت می‌شوند و شیر و لبنیات منابع خوب ویتامین A هستند . پیش سازهای ویتامین A یعنی کاروتنوئیدها که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند، که در سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل سبزی خوردن و اسفناج، در سبزیجات نارنجی رنگ مثل هویج و کدو حلوایی و میوه‌های به رنگ نارنجی مثل پرتقال و گرمک وجود دارد.

عوارض کمبود ویتامین A

از آنجا که یکی از نقشهای اساسی ویتامین A در بینایی می‌باشد کمبود آن منجر به عارضه‌ای به نام شب‌کوری می شود. ویتامین A در رشد نیز مؤثر است و کمبود آن منجر به اختلال در رشد استخوانها می‌شود. همچنین با کمبود آن ، ایمنی در برابر عفونت کاهش می‌یابد و کم خونی عارض می‌شود. به دلیل تأثیر آن در تولید مثل ، کمبود ویتامین A منجر به عدم رشد مناسب جنین و سقط خود به خود می‌شود.

به دلیل تأثیر آن بر حفظ بافت مخاطی در صورت کمبود آن بافتهای مخاطی بدن که دستگاه گوارشی ، تنفسی ، ادراری و تولید مثل را از ورود میکروبها محافظت می‌کنند، تغییر شکل داده و بدن در معرض عفونت قرار می‌گیرد. در اثر کمبود ویتامین ، لایه مخاطی چشم حالت شفاف خود را از دست داده و در صورت ادامه کمبود دریافت ، خصوصا در کودکان مبتلا به سوء تغذیه شدید ، کوری عارض می‌شود. که خوشبختانه در کشور ما کمبود تا این حد مشاهده نمی‌شود.تصویر

نقش ویتامین A در شبکیه چشم

ویتامین A را رتینول نیز می‌نامند و این به علت نقش مهمی است که این ویتامین در شبکیه چشم و خصوصا در عمل بینایی در غروب آفتاب و در تاریکی به عهده دارد. در شبکیه چشم ویتامین A به شکل آلدئیدی یعنی رتین و یا رتینال وجود دارد. رتینال به کمک یک واکنش آنزیمی احیا گردیده و به رتینول تبدیل می‌شود و به عکس رتینول در اثر اکسیداسیون قابل تبدیل به رتینال است.

مباحث مرتبط با عنوان

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 22:27  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه در بیماران سرطانی

تغذیه در بیماران سرطانی

پی آمدهای اصلی تغذیه ای بیماری سرطان پیشترفته شامل بی اشتهایی ،تباهی ماهیچه ،اختلال در سنتز پروتئین و نیز عدم تحمل گلوکز ،ودسته ای از ناهنجاریهای سوخت و سازی دیگر است .یکی از جنبه های مهم تغذیه رضایت بخش دربیماریهای بدخیم این است که به زیاد شدن طول عمر دربیماریهای محدود به یک ناحیه از بدن یاری می رساند (دانالدسان و دیگران ،1981)ادعا شده است که پزشکان نتوانسته اند اهمیت سوءتغذیه دراختلالات نئوپلاستیک را دریابند(ریکارد و دیگران ،1983)بنابر ماهیت و شدت بدخیمی ،شیوع سوءتغذیه بین 50-60%است .

درجه بندی وضعیت سوءتغذیه ،ایجاد تغییرات واقع بینانه در وضع تغذیه را امکان پذیر می سازد اندازه گیریهای آنتروپومتریک با استفاده از وسیله مخصوص اندازه گیری ضخامت قشر چربی زیر پوست در ناحیه زیر کتف مورد لزوم است (کیبیریج و دیگران 1987)چنانچه کاهش وزن برابر یا بیشتر از 5% باشد یا کمتر از صدک پنجم وزن به قد است یا غلظت آلبومین کمتر از 3/2g/d1باشد ،آن وقت از اصطلاح سوءتغذیه پروتئین –انرژی برای مشخص کردن وضعیت بیمار استفاده می شود (ریکارد و دیگران ،1983)ترانسفرین ممکن است کمبود انرژی دریافتی و سوءتغذیه پروتئین انرژِی را نشان دهد.

شیمی درمانی و رادیوتراپی

شیمی درمانی و رادیوتراپی ممکن است سبب بروز آماس روده باریک گرددوبه سوء جذب بینجامد.در بیش از یک سوم از بدخیمیهای کودکان ،آسیب رسیدن به روده بر اثر پرتوافکنی دیده شده است.آماس روده ناشی از پرتو افکنی توسط دوز کلس اشعه مشخص می گردد که برای رادیوتراپی به بیش از  Gray 50 اشعه نیاز باشدامری عادی است موادی که برای شیمی درمانی به کار می رود به ویژه اکتینو مایسین و دوکسوروبیسید می تواند آماس روده ناشی از پرتو افکنی را شدت بخشد حتی ممکن است براثر پرتو افکنی،بیماریهای کبدی وحتی فیبروز به وجود آید .پاره ای از داروهای ضد چنگار در امر تکثیر یافته های کریبتی روده ایجاد اختلال می کند و بالغ شدن وتکوین مخاط روده را مختل می کنند .سیسپلاتین ماده ای است که ایجاد مسمومیت کلیوی می کند ومنجر به از دست رفتن مانیزیم می گردد(کرانزالس وویلاسانتا،1982)بیماری بدخیم ممکن است با کاهش رتینول وویتامین A سرم که ممکن است برروی کارآمدی ایمنی اثری منفی داشته باشد،مرتبط باشد(اشتراس،1978)افزون بر این ،استفاده از محلولهای حاوی شیر ودارای انرژی بالا،ممکن است نشانه های ناراحتی های معدی روده ای که بر اثر درمان سرطان به وجود می آیدرا به جلواندازد یا تشدید کند(هیاسم ودیگران،1982).آتروفی مخاط که در پی پرتوافکنی پدید می آید باعث سوء جذب دی ساکاریتها می شود ودر پی آن هنگام مصرف کربوهیدرات شکر روش پیش می آید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1386ساعت 23:34  توسط کاظم اسلامی  | 

آلـــــــــرژی غذایی

 

آلـــــــــرژی غذایی شرایط خاص فیزیولوژیکی است که با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد. تشخیص آن از اهمیت به سزایی برخوردار است زیرا با تشخیص صحیح و یافتن راههای کمکی و تصمیم جهت مهـــــــار و کنترل آن می توان عوارض ناشی از آلرژیهای غذایی را به حد اقل رساند. آلرژیهای غذایی شرایطی است که فرد نسبت به ترکیبات غذایی خاص مانند پروتیین ها حساسیت پیدا می کند و واکنش سیستم ایمنی بطور خفیف یا شدید خواهد بود که حتی ممکن است موجب حمله های آنافیلاکتیک شده و در نهایت منجر به مرگ شود. این حمله ها گاهی به قدری شدید است که راه عبور هوای تنفسی بسته می شود. مواد غذایی مانند بادام زمینی ، غذاهای دریایی، شیر و تخم مرغ از منابعی هستند که در کودکان موجب حساسیت بالا شده و حمله های آنافیلاکتیک در آنها ممکن است ظاهر گردد.آلرژن های غذایی آنتی ژنها، پروتیین ها یا مولکولهای بزرگ موجود در غذا هستند که سیستم ایمنی نسبت به آنها واکنش نشان می دهد. ایمونوگلوبین E نسبت به مواد خارجی واکنش نشان داده تا بدن از آنها عاری شود. علائم آلرژی غذایی به صورت عطسه، خارش، استفراغ، تهوع، سردرد، انقباض عضلات، آسم ظاهر می شود.
دو نوع آلرژی غذایی وجود دارد که عبارتند از:
۱- آلرژی فوری
۲- آلرژیهای تاخیری
آلرژیهای فوری بلافاصله پس از چند دقیقه ظاهر می شود و معمولا از انواع خطر ناک و شدید هستند ولی آلرژیهای تاخیری معمولا تا ۴۸ ساعت پس از صرف آلرژن های غذایی ظاهر می شوند.
بیشترین ماده غذایی که آلرژی در افراد را سبب می شود پروتیین تخم مرغ و ترکیب لیزوزیم است که برخی اوقات در تهیه پنیر نیز از آن استفاده می شود و حتی روی برچسب های غذایی نیز نوشته نمیشود.
تشخیص آلرژی
تشخیص را می توان با دو روش پزشکی و تغذیه ای انجام داد:
۱- آزمایش تشخیص پزشکی:
آزمایش پوست که با خراشیدن آن و تماس عصاره ای غذا و بررسی میزان حساسیت آن با تظاهر دانه های قرمز رنگ تشخیص داده می شود.
آزمایش رادیوآلرژو سوربنت یا ( RAST) با استفاده از نمونه خون انجام می شود. هر دو آزمایش ممکن است با خطای نسبی روبرو باشد و باید با نظر پزشک انجام شود.
۲- آزمایش های تشخیص تغذیه یی:
گرفتن تاریخچه مناسب از داشتن سابقه آلرژی غذایی در گذشته حدود ۲ تا ۴ هفته قبل ویا در بین افراد خانواده از میان انواع مختلف غذا و نوشابه ضروری است.
حذف رژیم غذایی: با حذف غذاها عامل آلرژن غذایی شناخته می شود. این رژیم غذایی برای ۱ تا ۲ هفته بطول می انجامد. ابتدا با یک رژیم غذایی بسیار سا ده و محدود که آلرژن های غذایی حذف شده است، شروع می شود و به ترتیب هر یک از غذاها جداگانه برای 2 تا 3 روز داده شده و حساسیت آن بررسی می گردد و با بروز علائم نسبت به هر یک از غذاها، آلرژن یا ماده آلرژی زا شناخته می شود.
درمان آلرژی های غذایی:
حذف ماده غذایی آلرژی زا پس از تشخیص وادامه یک رژیم غذایی کافی و متناسب با نیازها برای درمان آن استفاده می شود. آموزش ارزش بسیار زیادی در درمان آلرژی غذایی دارد. دانش تغذیه ی فرد نسبت به ماده غذایی آلرژن و یا منابع غذایی که در فرایند آن ممکن است حاوی ماده غذایی آلرژن باشد اهمیت بسزایی دارد. خواندن برچسب های غذایی در انتخاب منابع غذایی بسیار مهم است، زیرا با اطلاع از ترکیبات آن میتوان آلرژن ها را جستجو کرد و با مصرف غذای مناسب ایمنی لازم تامین شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1386ساعت 22:38  توسط کاظم اسلامی  | 

پیتزای سبزیجات

پيتزاي سبزيجات با فيبر بالا


اين پيتزاي خوش طعم از آرد سبوس دار تهيه شده و براي سلامتي مفيد است. مي توانيد آن را هم گرم و هم سرد سرو کنيد. در ضمن يک وعده غذايي مناسب براي پيک نيک مي باشد.


مواد لازم براي تهيه ي خمير پيتزا (براي 4 نفر):

 آرد سبوس دار  2 پيمانه ي سر پُر (225 گرم)
 بيکينگ پودر  2 قاشق چاي خوري
 کره ي پاستوريزه ي گياهي  يک سوم پيمانه (50 گرم)
 شير پاستوريزه  1 پيمانه (150 گرم)
 نمک  يک چهارم قاشق چاي خوري


مواد لازم براي تهيه ي پيتزا:

 کدوي ورقه ورقه شده  2 عدد
 قارچ ورقه شده  يک و نيم پيمانه (115 گرم)
 کنسرو ذرت  دو سوم پيمانه (115 گرم)
 گوجه فرنگي حلقه شده  2 عدد متوسط
 پياز خلال شده  1 عدد متوسط
 سير خلال شده  1 حبه
 سس گوجه فرنگي  4- 3 قاشق غذاخوري
 پنير گوداي رنده شده  50 گرم
 پنير پيتزاي رنده شده  100 گرم
 روغن زيتون  1 قاشق غذاخوري
 نمک و فلفل سياه  به مقدار لازم
 آويشن  1 قاشق چاي خوري
 ريحان تازه  براي تزيين مقداري


روش تهيه ي خمير پيتزا:

- کره را به مخلوط آرد، نمک و بيکينگ پودر اضافه کنيد تا به خورد آرد رود و حالت دانه دانه پيدا کند.

- سپس شير را تا حدي اضافه کنيد که خمير يکدستي به دست آيد و به دست نچسبد.


طرز تهيه ي پيتزا:

- روي يک سطح صاف، کمي آرد بپاشيد و خمير را با وردنه، به قطر 5/2 سانتي متر پهن کنيد.

- خمير حاصل را روي سيني فر که کمي چرب کرده ايد قرار دهيد. سپس سس گوجه فرنگي را روي سطح خمير بريزيد و سطح آن را آويشن بپاشيد.

- پياز و سير را به صورت خلالي خرد کنيد.

- کدو و قارچ را که به صورت حلقه حلقه درآورده ايد به مدت 5-7 دقيقه در روغن زيتون تفت دهيد تا سبزي ها کمي نرم شوند.

- سپس سبزي جات و ذرت را روي خمير بريزيد.

- گوجه فرنگي حلقه شده را روي آن بچينيد.

- نمک و فلفل را اضافه نماييد.

- دو پنير (گودا و پيتزا) را با هم مخلوط کنيد و روي سطح پيتزا بريزيد تا همه ي سبزي جات با پنير پوشانده شود.

- سپس پيتزا را در طبقه ي وسط فر که از قبل با حرارت 220 درجه ي سانتي گراد گرم شده، به مدت 25-30 دقيقه قرار دهيد.

- پيتزاي آماده را با ريحان تازه سرو نماييد.


* خواص خوراکي ها:

 آرد سبوس دار 

 شير 

 نمک 

 قارچ 

 ذرت 

 گوجه فرنگي 

 پياز 

 سير 

 ريحان 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:59  توسط کاظم اسلامی  | 

بیماری های شایع گوارشی در کودکان (قسمت دوم)

اگر نوزاد شما به اسهال مبتلا شد ...


مدفوع طبيعي يک نوزاد شبيه مدفوع شل افراد بزرگسال است. در حالت عادي ، مدفوع نوزاد شل و آبکي است ( به خصوص تا يک ماهگي ) و دفع آن متناوب است. ممکن است نوزاد دو هفته اي که 10 بار در روز مدفوع آبکي دارد، کاملاً سالم باشد، در حالي که يک کودک  4 ماهه با سه بار مدفوع در روز که سفت تر از بقيه بچه ها هم باشد، دچار اسهال باشد. پس چگونه مي توان تشخيص داد که کودک دچار اسهال است يا خير؟

الف ) افزايش ناگهاني تعداد دفع مدفوع مي تواند نشان دهنده اسهال باشد. مقدار و چگونگي دفع در هر نوزادي با بقيه متفاوت است که در طي روزها بطور جزئي تغييراتي مي کند. ولي اگر در طي چند روز محدود، تغيير زيادي بکند مي توان گفت که نوزاد دچار اسهال است.

اگر نوزاد بعد از هر بار غذا خوردن مدفوع کند، اسهال دارد، حتي اگر اين تغيير ناگهاني نباشد ( يعني اين مسئله براي مدت طولاني وجود داشته باشد).

ب ) افزايش ناگهاني آب موجود در مدفوع ( يعني آبکي شدن مدفوع ) نيز نشانه اسهال است.

ساير نشانه هاي بيماري اسهال، شامل کاهش اشتها  ، گرفتگي بيني و تب است.

 مواقع اسهال، خطر کم آبي بدن و سوختگي پاها در اثر خروج مکرر مدفوع سلامتي کودک را تهديد مي کنند.

اسهال مي تواند در اثر تغيير برنامه غذايي نوزاد ( در نوزادي که شير مادر مي خورد، با تغيير رژيم غذايي مادر )، عفونت، مصرف آنتي بيوتيک ها، يا تعدادي بيماري هاي نادر بوجود آيد.

خطري که دراين مواقع سلامتي کودک را تهديد مي کند، خطرکم آبي است که در اثر از دست دادن مايعات بدن بوجود مي آيد. هدف اصلي از درمان اسهال، جلوگيري از کم آبي است.

بسياري از کودکان اسهالي مي توانند با مراقبت در منزل درمان شوند. شير مادر از اسهال پيشگيري مي کند و بهبود آن را نيز سريع تر مي سازد.

اگر بعد از دادن شير به نوزاد يا در بين شيردهي به نظر مي رسيد که نوزاد هنوز تشنه است به او يک نوشيدني بدهيد.

اگر به نوزادي که با شيرمادر تغذيه مي کند و دچار اسهال شده است، غير از شير، يک نوشيدني بدهيد، کمبود آب و الکتروليت هواي بدنش را جبران مي کند.

اگر سن کودک  شما طوري است که مي تواند غير از شير، غذا هم بخورد، براي رفع اسهال هويج  ، برنج و ساير غلات، موز  و سيب زميني  مفيد و مؤثر هستند. ولي هرگز به کودک خود آبميوه، نخودسبز، گلابي، هلو  ، آلو  و زردآلو  ندهيد تا به وضعيت طبيعي برگردد و اسهالش برطرف شود.

اگر اسهال بيش از يک هفته طول کشيد يا بيش از 72 ساعت همراه با تب بود، حتماً به پزشک متخصص کودک خود مراجعه کنيد.

با مشاهده حالات زير سريعاً نوزاد خود را نزد متخصص اطفال ببريد :

* اگر نوزاد ديگر شير نمي خورد.

* علائم کم آبي را از خود نشان مي داد ( علائم کم آبي : دهان خشک، گريه بدون اشک، نقاط فرورفته روي پوست، بيحالي، 8 ساعت ادرارنکردن )

* اگر سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است و دچار اسهال شده است

* اسهال همراه با تب

* حالت تهوع براي مدت 24 ساعت

* 8 بار مدفوع کردن در 8 ساعت

* مشاهده خون، موکوس(ماده لزج) و چرک در مدفوع

 براي رفع اسهال به کودک خود هويج ، برنج و ساير غلات، موز و سيب زميني بدهيد.

در اين مواقع کاملاً مراقب پوشک فرزندتان باشيد. مدفوع در حالت عادي داراي آنزيم هايي است که به گوارش موادغذايي کمک مي کنند. موقع اسهال که مدفوع سريع و پي در پي از بدن خارج مي شود، داراي مقدار بيشتري از اين آنزيم هاست. وقتي که کودک در پوشک خود اسهال مي کند، اين آنزيم ها باعث از بين رفتن پوست نرم و لطيف پاهاي او مي شود که به اصطلاح مي گوييم پاهاي بچه سوخته است.

براي جلوگيري از سوختن پاهاي کودک بايد :

- به طور مرتب پوشک بچه را عوض کنيد.

- بعد از هر بار مدفوع کردن با آب ولرم او را بشوييد.

- در معرض هوا يا با يک دستمال نرم و لطيف پاهاي او را خشک کنيد.

- با پمادهاي مخصوص سوختگي ، پاهاي کودک را چرب کنيد.

- سعي کنيد در اين مواقع کمتر از دستمال هاي مرطوب براي پاک کردن نوزاد استفاده کنيد.

در اينگونه مواقع پدر و مادر نگران مدفوع آبکي و پي در پي نوزاد خود هستند و مي خواهند آن را بر طرف کنند و پزشک نگران کم آبي بدن او. ولي به نظر ما در اين شرايط علاوه بر اينها، بايد مراقب سوختگي پاي کودک خود در اثر اسهال هاي مکرر باشيد و براي پيشگيري از سوختگي طبق موارد بالا عمل کنيد.

منبع : WWW.DRGREENE.COM

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:55  توسط کاظم اسلامی  | 

طریقه ی صحیح طبخ غذا

چه طور غذا بپزيم؟


  


طبخ غذا در حرارت‌ بالا:

 ويتامين C  موجود در ميوه و سبزيجات بر اثر حرارت‌ پخت‌(كمپوت‌ها) به‌ شدت‌ آسيب‌ مي ‌بيند و افرادي‌ كه‌ بر اثر مشكلات‌ معده‌  و دستگاه‌ گوارش‌ دائما از سبزي‌ هاي پخته‌ شده استفاده‌ مي ‌كنند، اگر سبزي ها را در حرارت‌ بالا طبخ‌ كنند، قسمت‌ اعظمي‌ از كل‌ ويتامين‌ هاي‌ موجود در آنها از دست مي رود و ديگر مصرف‌ آنها نمي ‌تواند نيازهاي‌ ضروري شان‌ را تامين‌ كند.

همچنين‌ ويتامين‌ B موجود در نخود  و لوبيايي‌ كه‌ براي‌ تهيه‌ ي خورش‌ در آرام‌ پز ريخته‌ شده‌ و ساعت‌ها مي ‌جوشد، نيز آسيب‌ ديده‌ و از بين‌ مي ‌رود.

ما عادت‌ داريم‌ غذايي‌ كه مي ‌پزيم‌ به‌ قول‌ معروف‌ "جا بيفتد"، اما نمي ‌دانيم‌ در حين‌ اين‌ فرآيند چه‌ صدماتي‌ به‌ مواد مغذي‌ كه‌ انتظار داريم‌ با خوردن‌ غذا به‌ بدن ما برسد، وارد شده است. براي‌ مثال‌ سبزي‌ كه‌ در تهيه‌ ي بوراني‌ يا آش‌ استفاده‌ مي ‌كنيم، سرشار از اسيد فوليك‌  و ويتامين‌ B6  است، اما بر اثر طبخ‌ در حرارت‌ بالا و به‌ مدت‌ طولاني،‌ اين‌ دو ويتامين تخريب‌ شده‌ و از بين‌ مي‌ روند.


سرخ کردن:

اگر براي‌ تهيه ي‌ خورش‌ قورمه ‌سبزي‌ و كرفس ، سبزي‌ آنها را براي‌ ساعت‌ها سرخ‌ كنيد تا تغيير رنگ‌ دهد، ديگر‌ نبايد انتظار داشته‌ باشيد كه‌ هيچ‌ ويتاميني‌ در اين‌ سبزي‌ها باقي‌ بماند. به عبارتي، اين‌ سبزي‌ ديگر ماده ي‌ غذايي‌ محسوب نمي ‌شود، بلكه تفاله ‌اي‌ است‌ كه‌ ارزش‌ غذايي‌ ندارد، چون‌ سرخ‌ كردن‌ به‌ مدت‌ طولاني‌ در روغن‌ بسيار داغ‌ (سرخ‌كن‌ها) براي‌ سبزيجات‌ مضر است و ويتامين‌ C، E، B1، B6 و اسيد فوليك‌ آنها را از بين‌ مي ‌برد.

به‌ عنوان‌ يك‌ قانون‌ كلي‌ در هنگام‌ تهيه ي‌ غذا هر چه‌ آب، زمان‌ و روغن‌ كمتري‌ استفاده‌ شود، مواد مغذي‌ كمتر از بين خواهند رفت.

حتماً‌ شنيده‌ايد كه‌ گوجه ‌فرنگي  سرشار از بتاكاروتن‌ و ويتامين C است‌ يا سيب‌ زميني‌  آهن‌ دارد، يا بروكلي ‌ غني‌ از آهن‌ و ويتامين‌ بوده‌ و شير  منبع‌ خوبي‌ از ويتامين B2 است. اما شايد نشنيده‌ باشيد كه‌ وقتي‌ گوجه‌ فرنگي را خيلي سرخ‌ كنيد، ديگر ويتامين‌ C در آن‌ باقي‌ نخواهد ماند. بنابراين‌ بايد دانست كه‌ روش‌ پخت‌ غذا نيز در حفظ‌ يا كم‌ شدن‌ ويتامين‌ها و املاح‌ موجود در آن موثر است.


پختن با آب زياد :

اگر ويتامين‌هاي‌ محلول‌ در آب‌ نظير ويتامين‌ C، گروه‌ B و اسيدفوليك‌ و نيز مواد معدني‌ نظير آهن، مس‌ و... با آبِ‌ زياد پخته‌ شوند، ويتامين‌ها در آبِ‌ غذا‌ حل‌ شده‌ و در صورتي‌ كه آبِ‌ اين‌ غذا را بعد از طبخ‌ دور بريزيد، قسمت‌ اعظمي‌ از مواد مغذي‌ موجود در غذا نيز به‌ همراه‌ اين‌ آب، دور ريخته‌ شده و‌ از بين‌ مي‌ روند.

گفته‌ مي‌ شود كه‌ ويتامين‌ B در لوبيا، نخود خشك‌ و سبوس‌ گندم‌ به‌ وفور يافت‌ مي‌ شود. اما اگر شما قبل‌ از پخت، آنها را در آب‌ زياد خيس‌ كرده‌ و آبِ‌ آن را قبل‌ از طبخ‌ دور بريزيد، مقدار زيادي‌ از اين‌ ماده‌ ي مغذي‌ نيز دور ريخته‌ مي‌ شود.

 ويتامين‌ B12  نيز از جمله‌ ويتامين‌هاي‌ محلول‌ در آبي‌ است‌ كه‌ در انواع‌ گوشت‌ها و فرآورده‌هاي‌ حيواني‌ يافت‌ مي ‌شود كه‌ بايد آنها را پخت. اما براي‌ جلوگيري‌ از به‌ هدر رفتن‌ اين‌ ويتامين، بهتر است‌ منابع‌ غذايي‌ ‌را به ‌صورت‌ كباب‌ يا با آبِ‌ بسيار كم‌ (آب ‌پزشده) تهيه‌ كنيد.


پوست کندن ميوه‌ وسبزي:

برخي‌ از ويتامين‌ها نسبت‌ به‌ حرارت‌ پخت‌ معمولي‌ مقاوم‌ هستند، نظير ويتامين‌ K  (موجود در بروكلي، شلغم‌  و اسفناج)، ويتامين‌ B2  (موجود در شير و تخم‌ مرغ) ويتامين B3  (موجود در گوشت‌ قرمز، مرغ‌ و ماهي). ولي‌ اگر سبزي‌ كه‌ مي خريد، مدت‌ها در كنار مغازه‌ در معرض‌ نور آفتاب‌ قرار بوده و خشك‌ و پلاسيده‌ شده‌ باشد يا بطري‌ هاي‌ شيري‌ را كه‌ خريداري‌ مي ‌كنيد، در حين‌ حمل‌ و نقل‌ يا در هنگام‌ توزيع، نور بسياري‌ ديده‌ باشند، مقداري‌ از‌ ويتامين‌هاي‌ خود را از دست‌ مي دهند، و چون‌ اين‌ ويتامين‌ها در برابر نور خورشيد قرار گرفته ‌اند‌، در معرض‌ اكسيژن‌ هوا بسيار حساس‌اند.

پوست‌ كندن‌ ميوه‌ و سبزي ها‌ و قرار دادن‌ آنها به‌ مدت‌ طولاني‌ در معرض‌ هواي‌ آزاد اتاق،‌ مثل ظرف‌ پر از ميوه‌هاي‌ پوست‌ كنده‌ و تكه‌ شده‌ بر روي‌ ميز و يا آب ميوه، باعث اتلاف‌ برخي‌ از ويتامين‌ها خصوصا ويتامين‌ C، A، E در آنها مي ‌شود.

پس‌ آب‌ پرتقال‌  را تازه‌ بنوشيد و پرتقال، هويج، جوانه‌ گندم‌  و ساير مواد غذايي‌ را كه منبع‌ غني اين ويتامين‌ها محسوب‌ مي ‌شوند، در معرض‌ اكسيژن‌ هوا (هواي آزاد) قرار نداده‌ و بعد از پوست‌ كندن‌ و تكه‌ كردن‌ آنها را فورا ميل‌ نماييد تا ويتامين‌ كمتري‌ در آنها از بين برود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:53  توسط کاظم اسلامی  | 

بیماری های شایع گوارشی در کودکان

اگر نوزاد شما دچار يبوست شد ...


در طي سال هاي اول زندگي ، مدفوع کودک تغييرات زيادي مي کند. ابتدا سفت، چسبناک ، قيرمانند و داراي سلول هاي مرده پوستي است که وقتي نوزاد درون رحم مادر بوده ، آنها را خورده است.

در طي هفته اول دوران نوزادي مدفوع شل و زردرنگ است و مانند خردل زردرنگ با دانه هاي کوچک به نظر مي رسد. در هفته اول، نوزاد در هر روز 8 تا 10 بار مدفوع شل مي کند که در بيشتر نوزاداني  که با شير مادر تغذيه مي شوند، بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به 4 بار در روز کاهش مي يابد.

نوزاداني که شيرخشک مي خورند تا قبل از شروع خوردن غذاهاي جامد، تعداد دفعشان کمتر است و مدفوعشان نيز تغيير چنداني نمي کند، زيرا ترکيب شيرخشک بر خلاف شير مادر، تغييري نمي کند.

مدفوع نوزاداني که شيرخشک مي خورند، زردرنگ يا قهوه اي مايل به زرد است و کمي سفت تر از مدفوع نوزاداني است که شير مادرشان را مي خورند.

رنگ قهوه اي مايل به زرد ، زرد ، سبز يا قهوه اي براي مدفوع هر نوزادي طبيعي است. از 4 تا 8 هفتگي، تعداد دفع به يک بار در روز کاهش مي يابد که اين مقدار براي نوزادان شيرخشکي اغلب ثابت است، ولي بيشتر نوزادان شيرمادرخوار ممکن است کمتر از اين تعداد ( حتي سه روز يک بار) هم مدفوع کنند.

اگر نوزادي که شيرخشک مي خورد تا 4 روز مدفوع نکرد و نيز نوزادي که شيرمادر مي خورد تا 7 روز مدفوع نکرد، بايستي هر چه سريع تر او را نزديک متخصص اطفال ببريد، مخصوصاً اگر ديديد نوزاد درد هم دارد. گفته مي شود حتي اگر نوزاد شيرمادرخوار 8 روز يک بار مدفوع کند طبيعي است، زيرا شيرمادر، ماده شگفت انگيزي است که مواد باقيمانده و زائد آن بسيار کم است، به شرطي که مدفوع سفت و خشک نباش.

نوزاد براي عمل دفع بع خودش فشار مي آورد. در اين مواقع کودک را از زمين بلند کنيد تا سنگيني بدنش رو به پايين باشد و زانوهايش را به طرف سينه اش برده، آنجا نگه داريد تا حالت چمباتمه پيدا کند (مثل حالت مدفوع کردن) . اگر نوزاد هنگام زور دادن گريه کرد، نشان دهنده يبوست است.

شدت يبوست بستگي به سن و رژيم غذايي نوزاد  دارد. مدفوع مدت بيشتري در روده مي ماند و آب بيشتري از مدفوع جذب بدن مي شود. در اين مواقع مدفوع خيلي خشک مي شود و خروج آن از روده همراه با درد است.

اگر مدفوع نوزادي که هنوز غذاي جامد نمي خورد ، سفت باشد يا بوي زننده اي بدهد، دو احتمال وجود دارد:

1- بايستي آب و مايعات بيشتري بنوشد(خصوصاً در هواي گرم).

2- نشانه اي از يک بيماري است.

بنابراين موضوع را با يک متخصص اطفال در ميان بگذاريد.

اگر سن نوزاد کمتر از يک ماه بود و براي 4 روز مدفوع نکرد، حتماً او را نزد يک متخصص کودکان ببريد.

اگر نوزاد، تغذيه تکميلي را شروع کند، مدفوع دوباره تغيير مي کند و ممکن است نرم تر يا سفت تر از قبل شود، ولي بوي آن بدتر از قبل مي شود.

 موز  ، برنج و ساير غلات، مدفوع را سفت تر مي کنند. هويج  و کدوسبز در بعضي کودکان باعث يبوست مي شوند. گلابي ، هلو ، آلو  ، زردآلو  و نخودسبز مدفوع را شل تر مي کنند.

اگر دريافت غذايي کودک متعادل باشد، يعني در مصرف يک نوع ماده غذايي زياده روي يا کوتاهي نکند، حالت مدفوع طبيعي خواهد بود.

اگر مدفوع کودک خيلي سفت بود ، به او آبميوه بدهيد. بهترين آنها ، آب سيب  است که بايد دو بار در روز به کودک بدهيد. اگر باز هم خوب نشد، آب آلو به کودک بدهيد که موثرتر است. اگر ديديد کودک به خودش فشار مي آورد و مي خواهد مدفوع کند، پائين تنه او را در آب گرم قرار دهيد. اين کار باعث مي شود عضلات اين ناحيه شل شده و مدفوع آسان تر خارج شود. اگر مصرف آب ميوه و ساير موادغذايي باعث بهبود يبوست نشد، از شياف گليسيرين استفاده کنيد و آن را در مقعد نوزاد بگذاريد. اگر باز هم بهبود نيافت، حتماً به يک متخصص کودک مراجعه کنيد. مي توانيد از مواد ملين براي نوزاد استفاده کنيد، البته بايستي تحت نظر پزشک و با توصيه او باشد؛ مثلاً نصف قاشق مرباخوري سبوس که با مواد غذايي ديگر مخلوط شده باشد، دوبار در روز به او بدهيد. البته همانطور که گفتم بايستي تحت نظر متخصص کودکان باشد، زيرا فيبر بالاي موجود در سبوس ممکن است به معده و دستگاه گوارش کودک آسيب وارد کند.

اگر نوزادي که شيرمادرش را مي خورد، تا سه روز مدفوع نکرد، هيچ جاي نگراني ندارد، بلکه مايه خوشحالي است، چون پوشک هاي کمتري را کثيف کرده است.

تا وقتي که براي نوزاد خود از پوشک استفاده مي کنيد، بايد مراقب باشيد تا به محض کوچکترين خروج مدفوع ، او را وارسي کرده و در صورت لزوم پوشک او را عوض کنيد.

يادآوري مي کنم که شير مادر غذاي کاملي براي کودک است که مادر آن را از وجود خودش به فرزندش هديه مي کند و داراي مواد زائد کمي است.

منبع : WWW.DRGREENE.COM

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:52  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه وسلامت دندان در کودکان

تغذيه و دندان هاي سالم کودک


چه نوع تغذيه اي براي داشتن دندان هاي سالم و محکم توصيه مي شود؟

کودکان براي حفظ رشد مناسب و سلامتي خود، بايستي از تمامي گروه هاي اصلي غذايي  استفاده کنند که اين گروه ها شامل پنج گروه اصلي نان و غلات، ميوه ها، سبزي ها، شير و لبنيات و گروه گوشت و حبوبات است.

مصرف زياد و بيش از حدّ مواد کربوهيدرات دار باعث خرابي دندان ها مي شود. مواد کربوهيدراتي شامل انواع کيک، آب نبات، کلوچه، نوشيدني هاي شيرين  ، مواد نشاسته دار مثل چيپس  و برشتوک است.

علت اصلي پوسيدگي دندان ها  ، باقي ماندن مواد کربوهيدراتي بر روي آنهاست.

براي حفظ سلامتي بيشتر دندان کودکان ، توصيه هايي را در مورد انتخاب صحيح و مصرف غذاها براي شما بيان مي کنيم :

1- ميوه و سبزي فراواني در يخچال داشته باشيد و به عنوان ميان وعده ، به جاي مواد کربوهيدرات دار، به کودک خود بدهيد.

ميوه و سبزي هايي را به کودک خود بدهيد که آب زيادي داشته باشد مثل هلو  ، هندوانه  ، طالبي  ، خربزه  ، کرفس  و خيار .

 موز  و کشمش را کم مصرف کنيد ، زيرا نسبت به ساير ميوه ها داراي قند بيشتري هستند، اگر هم مصرف کرديد بلافاصله مسواک بزنيد.

2- به همراه ناهار يا به عنوان ميان وعده، پنير مصرف کنيد.

مصرف انواع پنير به خصوص پنير کهنه مثل پنير چدار باعث ترشح بزاق مي شود و بزاق تکه هاي غذا را از دندان ها دور مي کند.

3- مواد غذايي چسبنده را که نياز به جويدن زيادي دارند، مصرف نکنيد.

کشمش، انجيرخشک، کلوچه، پاستيل، عسل  ، شيره، شکلات هاي چسبنده و شکلات کاکائويي به دندان ها مي چسبند و بزاق نمي تواند آنها را از دندان جدا کند.

اگر کودک شما چنين مواد غذايي را مصرف کرد، بايستي بلافاصله دندان هاي خود را مسواک بزند.

4- خوراکي هاي شکردار را با وعده هاي غذايي مصرف کنيد نه به عنوان ميان وعده.

اگر مي خواهيد به عنوان دسر به کودک خود شيريني بدهيد، آن را بلافاصله بعد از خوردن وعده غذايي اصلي به او بدهيد، زيرا در مواقع صرف وعده هاي غذايي، بزاق زيادي در دهان وجود دارد که تکه هاي غذا را از دندان ها جدا مي کند.

نوشيدن مايعات بعد از غذا هم خرده هاي غذا را از دندان ها دور مي کند.

5- کودک خود را عادت دهيد تا جايي که ممکن است به دفعات کم، ميان وعده مصرف کند، زيرا دفعات زياد ميان وعده ها بيشتر از مقدار غذاي مصرف شده در هر ميان وعده، در پوسيدگي دندان ها موثر است.

در فاصله ي بين وعده هاي غذايي ، بزاق خرده هاي غذا را از دندان ها پاک مي کند، در نتيجه از عمل باکتري ها جلوگيري مي کند. مصرف مکرر ميان وعده ها بدون فاصله زماني ومسواک نکردن دندان ها، غذاي مورد نياز باکتري هاي مولد پوسيدگي را فراهم کرده، در نتيجه با ايجاد پلاک هاي دنداني، پوسيدگي دندان را تسريع مي کند.

بنابراين تا حدي که امکان دارد تعداد ميان وعده ها را کاهش دهيد، طوري که بيشتر از يک يا دو بار در روز نشود. بعد از مصرف ميان وعده - مخصوصاً اگر خوراکي شيرين و چسبنده بود- حتماً دندان خود را مسواک بزنيد.

6- مواد غذايي شيرين را که روي دندان باقي مي مانند، مصرف نکنيد.

آب نبات هاي سفت، نقل و شکلات باعث مي شوند همواره يک لايه قندي روي دندان ها وجود داشته باشد و باعث پوسيدگي دندان مي شود.

7- مواد غذايي را که شکر ندارند ، مصرف کنيد.

8- هرگز موقع خواب يک شيشه حاوي شير، شيرخشک، آب ميوه يا نوشيدني شيرين ديگر را به دست کودک خود ندهيد. اين نوشيدني ها حاوي شکرهستند.

اگر موقع خواب بايد به کودک يک شيشه حاوي نوشيدني بدهيد، آن را از آب سالم پر کنيد که هم دندان ها را از ذرات غذا تميز مي کند و هم شکر ندارد، در نتيجه از پوسيدگي دندان ها جلوگيري مي کند.

9- از منابع غذايي کلسيم دار در برنامه غذايي کودک خود استفاده کنيد که باعث استحکام دندان ها مي شود.

منابع غني از کلسيم  عبارتند از شير  ، ماست ، پنير، ماهي  و سبزيجات سبز رنگ مثل کلم  ، کلم بروکلي  ، اسفناج و جعفري.

ساير توصيه ها :

1- اگر کودک آدامس مصرف مي کند، آدامس هايي را که شکر ندارند يا شيرين کننده آن گزيليتول (XYLITOL) است، به او بدهيد. گزيليتول باکتري هاي دهان را کاهش مي دهد و عمل جويدن، ترشح بزاق را افزايش مي دهد.

2- براي سالم نگه داشتن دندان هاي کودک، از محلول فلورايد ، مسواک و نخ دندان استفاده کنيد. بهترين راه براي جلوگيري از پوسيدگي دندان ها، استفاده روزانه از خمير دندان فلورايد دار در هنگام مسواک زدن است. فلورايد  به داخل دندان ها نفوذ مي کند و از پوسيدگي دندان جلوگيري مي کند.

حداقل دو بار در روز و بعد از هر وعده غذايي يا ميان وعده، دندان هاي کودک خود را مسواک کنيد يا به او بگوييد مسواک بزند.اگر امکان مسواک زدن دندان ها در بين وعده هاي غذايي وجود ندارد، حداقل دهان را چندين بار با آب بشوييد.

 بهترين راه براي جلوگيري از پوسيدگي دندان ها، استفاده روزانه از خمير دندان فلورايد دار در هنگام مسواک زدن است.

حداقل يک بار در روز از نخ دندان  استفاده کنيد تا ذرات غذايي را از بين دندان ها و زير لثه پاک کند.

3- بعد از دادن دارو به کودک خود، دندان هاي او را مسواک کنيد. داروهايي مثل شربت سرفه حاوي قند است که باکتري موجود در دهان آن را به اسيد تبديل مي کند. اين اسيدها باعث از بين رفتن ميناي دندان ( لايه محافظ و سخت روي دندان ) مي شوند.

4- به طور منظم به دندانپزشک  مراجعه کنيد تا از سلامت دندان هاي کودک خود مطمئن شويد. اولين بار که بايد کودک خود را نزد دندانپزشک ببريد، در سن يک سالگي يا شش ماهگي است که کودک شروع به دندان در آوردن  مي کند . مراجعه مرتب به دندانپزشک باعث مي شود که اگر کوچکترين مشکل و پوسيدگي در دندان ها پيدا شود، سريعاً آن را برطرف کنيد.

منبع : WWW.CCHS.NET/HEALTH/HEALTH-INFO/DOCS

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:48  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در بیماران تالاسمی

 


  .

توصيه هاي غذايي براي تالاسمي ها


اگر چه افزايش مقدار آهن در بدن بيماران تالاسمي، به دليل تزريق خون است، با اين حال افزايش جذب آهن از غذا نيز باعث افزايش ميزان آهن بدن مي شود.

در افراد سالم فقط مقدار کمي از آهن مواد غذايي جذب بدن مي شود، اما در افراد کم خون  جذب آهن افزايش مي يابد. در بيماران تالاسمي نيز به علت کم خوني، جذب آهن مواد غذايي بيشتر است.

بنابراين بيماران عزيز، بهتر است رژيم غذايي خود را طوري تنظيم کنند که آهن کمتري از غذا جذب بدن شود.


چگونه مي توان جذب آهن مواد غذايي را کاهش داد؟

انواع آهن

در رژيم غذايي روزانه دو نوع آهن وجود دارد:

- آهن هِم يا HEME IRON (آهن موجود در گوشت)

- آهن غيرهِم يا NON-HEME IRON (آهن موجود در مواد غيرگوشتي)


آهن هِم (HEME IRON )

اين نوع آهن در انواع گوشت قرمز،  ماهي و قسمت هاي تيره ي گوشت مرغ و بوقلمون وجود دارد. جگر و قلوه نيز منابع غني از آهن نوع هِم هستند.

آهن هِم به آساني مورد استفاده ي بدن قرار مي گيرد و جذب آن در بدن زياد است (به طور متوسط 35 درصد آهن گوشت، جذب بدن مي شود).

بنابراين بهتر است بيماران تالاسمي مصرف اين مواد غذايي را محدود کرده و به جاي گوشت قرمز از پروتئين هاي گياهي يا از قسمت هاي سفيد مرغ که حاوي آهن کمتري است، استفاده کنند.

جذب آهن هِم کمتر تحت تاثير ترکيب رژيم غذايي قرار مي گيرد. با اين حال  کلسيم  موجود در شير، ماست، پنير و خامه، جذب "آهن هِم" را تا حدي کاهش مي دهد.

پس بهتر است در طبخ غذا از شير يا پنير استفاده شود يا غذاي خود را همراه با مقداري ماست  مصرف کنيد.


آهن غيرهِم (NON-HEME IRON)

اين نوع آهن در بسياري از مواد غذايي وجود دارد، از جمله در زرده ي تخم مرغ،  شکلات، غلات، حبوبات، سبزي ها، ميوه ها، ريشه هاي غده اي (مثل سيب زميني  و هويج)، ميوه هاي خشک مثل کشمش، برگه ي هلو و آلو و انجير  خشک.

جذب"آهن غيرهِم" بسيار کمتر از جذب "آهن هِم" است. (به طور متوسط حدود 3 تا 8 درصد).

جذب "آهن غيرهِم" به راحتي تحت تاثير ساير غذاها قرار مي گيرد؛ بدين معنا که بعضي از غذاها اگر همراه با غذاهاي حاوي "آهن غيرهِم" مصرف شوند، باعث افزايش جذب اين نوع آهن و بعضي باعث کاهش جذب اين نوع آهن مي شوند.

به دليل وجود "آهن غير هِم" در بسياري از غذاها، خودداري از مصرف غذاهاي حاوي اين نوع آهن مشکل است.بنابراين بهتر است بيماران تالاسمي رژيم غذايي خود را با دريافت بيشتر غذاهايي که جذب آهن غيرهِم را کاهش مي دهند و مصرف کمتر غذاهايي که جذب اين نوع آهن را افزايش مي دهند، متعادل کنند.

حال مي خواهيم بدانيم چه غذاهايي جذب "آهن غير هِم" را افزايش و چه غذاهايي آن را کاهش مي دهند؟


غذاهايي که جذب آهن غيرهِم را افزايش مي دهند:

* مواد غذايي حاوي ويتامينC

 ويتامينC عامل افزايش دهنده ي جذب آهن است. ويتامينC در ميوه ها (به ويژه در مرکبات  و گوجه فرنگي) و سبزي ها (جعفري، شاهي، شنبليله، تره، شبت، گل کلم، فلفل دلمه اي و...) يافت مي شود.

سبزي ها ي پخته شده حاوي ويتامينC کمتري مي باشند. براي مثال مصرف يک عدد پرتقال  يا 100 گرم سبزي خوردن همراه با غذا جذب آهن را دو برابر خواهد کرد.

بنابراين بيماران تالاسمي عزيز بهتر است از مصرف ميوه ها و سبزي ها به همراه وعده ي غذايي يا بلافاصله پس از آن خودداري کنند.

اما از آنجايي که ميوه ها و سبزي ها، حاوي انواع ويتامين ها و آنتي اکسيدان ها  مي باشند و مصرف آن ها ضروري است، بهتر است در بين دو وعده ي اصلي غذا (به عنوان ميان وعده) مصرف شوند.

* گوشت قرمز، گوشت پرندگان، ماهي و ساير غذاهايي دريايي

اين گروه از مواد غذايي نه تنها حاوي مقدار زيادي آهن از نوع هِم مي باشند، بلکه باعث افزايش جذب آهن غيرهِم از ساير غذاها نيز مي شوند.

* ترشي ها مثل سرکه


غذاهايي که جذب آهن غيرهِم را کاهش مي دهند:

* غلات سبوس دار

 سبوس گندم، ذرت ، جو دو سر، برنج  و حبوباتي مثل سويا ، لوبيا، عدس  و نخود باعث کاهش جذب آهن غيرهِم مي شوند. البته بايد به خاطر داشت که ويتامين C مي تواند اين اثر را خنثي کند.

بنابراين خوب است که مقدار زيادي غلات در رژيم غذايي روزانه گنجانده شود.

*چاي و قهوه

 چاي  و قهوه  جذب آهن غيرهِم را کاهش مي دهند. بنابراين خوب است بيماران تالاسمي عزيز به همراه وعده هاي غذايي يک فنجان چاي پررنگ يا قهوه بنوشند.

* محصولات لبني

 شير،  پنير و ماست جذب آهن را کاهش مي دهند. همچنين کلسيم موجود در اين مواد غذايي براي پيشگيري از پوکي استخوان  نيز اهميت دارد.

بنابراين تا جايي که ممکن است مصرف لبنيات را در رژيم غذايي بگنجانيد. به خصوص ترکيباتي مانند: شير قهوه، شير چاي، ساندويچ پنير، ماکاروني پنير، شير برنج و آش ماست براي بيماران عزيز بسيار مناسب است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:47  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در سرطان معده

تاثير تغذيه بر سرطان معده


  

بايد توجه داشت وجود عوامل خطر همواره به معني ابتلا به بيماري نيست و تنها شرايط را براي ابتلا به بيماري بيشتر مي ‌کند.

تحقيقات پزشکان يک مرکز سرطان ‌شناسى در ژاپن حاکى از آن است که مصرف بيش از حد نمک  با سرطان معده ارتباط دارد.

چنان که مصرف 6-4 گرم نمک در غذاى روزانه، خطر ابتلا به سرطان معده را افزايش مي دهد و کسانى که روزانه 15-12 گرم نمک مصرف مى ‌کنند، خطر ابتلاى آنها به سرطان چندين برابر مى‌ شود.

محققان اين نتايج را با بررسي عادات غذايى 40 هزار داوطلب و با در نظر گرفتن عادات ديگر آنها مانند سيگار کشيدن و مصرف مشروبات الکلى  در مدت 11 سال به دست آوردند.

همچنين به گزارش نشريه ي بين‌المللي سرطان، افرادي که در دوران نوجواني و کودکي خود به طور معمول هر روز چيپس  مصرف مي‌ کنند،(به دليل وجود مقادير زيادي نمک و روغن‌هاي اشباع در اين مواد غذايي) نسبت به ديگران 27 درصد بيشتر به سرطان معده مبتلا مي‌ شوند.

همچنين، مسئولان وزارت بهداشت چين و سازمان جهاني بهداشت، علاقه ي وافر چيني‌ها به انواع ترشي ‌جات، شورها، غذاهاي دودي مثل ماهي ‌دودي و سيگار را علت شيوع بيش از حد سرطان معده در اين کشور مي ‌دانند.

بنابراين غذاهاي دود زده و نمک سود شده، گوشت و ماهي دودي و خشک شده و روغن‌هاي سرخ شده همگي احتمال ايجاد سرطان معده را افزايش مي ‏دهند.

برعکس مصرف ميوه و سبزيجات تازه فرد را در مقابل ابتلا به سرطان محافظت مي ‏کند. همچنين مصرف فيبرهاي غلات  به ميزان زيادي (تا 70 درصد) خطر ايجاد سرطان معده را کاهش مي ‏دهد.

بر طبق آمار ارائه شده از سوي سازمان جهاني بهداشت، درکشورهايي که از گوشت قرمز زياد استفاده مي کنند، ابتلا به سرطان معده نيز شيوع بيشتري دارد. بنابراين بايد توجه داشته باشيد که استفاده از گوشت قرمز بيش از 13 بار در هفته احتمال سرطان معده را دو برابر مي‌ کند به خصوص اگر گوشت به صورت کبابي، پخته شود.

مصرف مقادير زياد آهن غذايي با افزايش خطر ابتلا به سرطان معده و حلق مرتبط شناخته شده است، اما جالب اين است که محققان معتقدند اين خطر با افزايش مصرف روي کاهش مي‌ يابد.

به گزارش خبرگزاري رويترز هلث از نيويورک، دکتر ديويد ياکوبس از دانشگاه مينه ‌سوتا در مينياپوليس و همکارانش نتايج تحقيق روي 34 هزار زن يائسه 55 تا 69 ساله را بررسي کردند و اين زنان به مدت 16 سال پيگيري شدند.

در اين مدت 75 مورد سرطان دستگاه گوارش فوقاني (52 مورد سرطان معده و 23 مورد سرطان حلق) گزارش شد. اين محققان بين مصرف آهن و خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش فوقاني ارتباطي را کشف کردند. اما بين مصرف روي  و احتمال ابتلا به اين نوع سرطان يک ارتباط معکوس مشاهده شد. اين زنان بر اساس ميزان مصرف آهن غذايي  خود به دو گروه تقسيم شدند:

خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش فوقاني در کساني که کمترين مصرف آهن غذايي را داشتند صفر و در کساني که بيشترين مصرف آهن غذايي را داشتند 3 برابر افزايش نشان مي ‌داد. اين ارتباط در مورد مصرف روي برعکس بود، يعني بيشترين مصرف روي با 13 درصد کاهش خطر ابتلا به اين نوع سرطان مرتبط بود. اين نتايج حتي با در نظر گرفتن ديگر عوامل خطر مانند شاخص توده ي بدني،  فعاليت بدني، مصرف مولتي ‌ويتامين و مصرف چربي اشباع شده، ويتامين‌هاي C، A ، E تغييري نکرد.

  


پيشگيري، بهتر از درمان

شايان ذکر است ميزان موفقيت در درمان بيماري چندان زياد نيست، لذا پيشگيري مي ‌تواند نقش بسيار مهمي ‌داشته باشد. بنابراين نکات زير را در نظر داشته باشيد:

1- آزمايش‌هاي توصيه شده توسط پزشک را مرتب انجام دهيد، چرا که معاينات منظم دستگاه گوارش در همه ي افراد، به ويژه افراد مسن، در تشخيص زودرس اين سرطان مؤثر است.

2- تحقيقات نشان داده‌اند که رژيم‌هاي غذايي مهم ترين عامل در ابتلا به سرطان معده هستند و استفاده از غذاهاي محتوي ويتامين A و C ، ويتامين E  و بتاکاروتن به علت خاصيت آنتي اکسيداني در جلوگيري از ابتلا به سرطان معده بسيار مؤثر هستند، بنابراين مصرف بيش از 5-4 وعده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه را در برنامه ي غذايي خود داشته باشيد.هويج، بروکلي ، کاهو‌هاي ايراني، کدوي حلوايي  و... نمونه‌هايي از آنها به شمار مي ‌آيند.

3- مصرف نمک و غذاهاي سرخ‌کرده  را بسيار محدود کنيد و براي پخت غذا،  روش‌هايي نظير بخارپز کردن و پخت در ماکروويو را برگزينيد. خوردن مداوم غذاهاي شور ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را دو برابر کند.

4 - سيگار نکشيد  و اگر سيگاري هستيد مقدار آن را کاهش دهيد و به سابقه ي خانوادگي اين بيماري توجه کنيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:44  توسط کاظم اسلامی  | 

بلندقدی و تغذیه

" قد رعنا ، آرزوي همه جوانها "

چگونه مي توانم قد بلندي داشته باشم؟

اين سؤالي است که براي بسياري از نوجوانان مطرح است.

به عقيده ي بيشترافراد ، قد بلند مشخصه ي بسيار خوبي است و پسران ما عموماً آرزو دارند بلندتر و درشت اندام تر باشند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددي بستگي دارد. سايز بدن افراد نتيجه اي از تداخل عوامل داخلي و محيطي در طول دوران رشد است. عوامل داخلي تعيين کننده قد، فاکتورهاي ژنتيکي است که فرد از والدينش دريافت مي کند وقابل تغيير نيست ، عوامل محيطي تاثير گذارنيز عبارتند از : تغذيه، آب و هوا، اقليم و بيماريها و .... مثلاً شواهد موجود نشان مي دهد نزديکي يا دوري به خط استوا دراندازه بدن افراد موثر است .

اگرچه نمي توان عوامل محيطي و ژنتيکي را به راحتي جدا کرد ولي با بررسي ملل مختلف ، نژادها و سرزمينهاي گوناگون اين نتيجه به دست مي آيد که عوامل محيطي بسيار مهم اند . ضمنا افراد نيز مي توانند رژيم غذايي مناسبي را انتخاب کنند تارشدي آرام و طولاني تر داشته باشند.

طي تحقيقاتي مشخص شده که انسان کنوني از انسان اوليه بسيار بلند قامت تر است ؛ اين نتيجه که با مقايسه ستون مهره ها در سنگواره هاي به دست آمده حاصل شده است . از لحاظ فيزيولوژيک، يک مادر بلند قد ، نوزادي با وزن گيري بهتر خواهد داشت زيرا فضاي لگن مادر بيشتر است و جنين رشد بهتري در رحم دارد .

بلند قد بودن مردان يکي از معيارهاي خانم ها براي انتخاب همسر است، مرد بلند قد ، قوي تر به نظر مي رسد.

در ميان مواد مغذي مورد نياز براي رشد قدي ، مصرف به اندازه پروتئين ها و املاح از اهميت ويژه اي برخوردار است .

بيشتر رشد قدي با افزايش طول استخوانهاي دراز بدن صورت مي گيرد بدين ترتيب که در سنين کودکي در انتهاي استخوانهاي دراز بدن مثل استخوان ران و ساق پا، منطقه اي بنام اپي فيز موجود است که هنوز استخواني نشده و از جنس غضروف است. اين بخش مولد با تکثير سلولي موجب افزايش قد استخوانها مي شود و در انتهاي سنين بلوغ ، اين بخش استخواني شده و دراين مرحله رشد قدي فرد متوقف مي شود ، لذا قد فرد بلندتر نخواهد شد.

در بدن ، هورموني به نام هورمون رشد موجود است که در سنين کودکي و نوجواني تکثير سلولي ، در اين مناطق غضروفي را تحريک و موجب افزايش استخوانسازي مي شود. استخوان سازي تا پايان سنين بلوغ ،ادامه دارد يعني تا اوايل 20 سالگي هنوز امکان افزايش قد وجود دارد.

يکي ازعوامل تاثيرگذار بر رشد قدي تغذيه است . ژاپني ها توانسته اند با تغذيه سالم ، متوسط قد جوانانشان را افزايش دهند. در ميان مواد مغذي مصرف به اندازه ي پروتئين ها و املاح بسيار اهميت دارد. يک نوجوان بايد پروتئين مورد نيازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دريافت کند. بهتر است پروتئين مصرفي از منابع پروتئين حيواني باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهي، تخم مرغ و شير. در ميان املاحي که براي رشد قدي لازم اند کلسيم، فسفر، منيزيم، روي و فلوئور از اهميت ويژه برخوردار هستند. منابع کلسيم: لبنيات مثل شير، ماست، پنير خامه و بستني است . فسفر و منيزيم درگوشت و ديگر منابع پروتئين و حبوبات فراوان است. فلوئور نيز در آب موجود است و آب مصرفي بايستي محتويppm 1 فلوئور باشد.

تحقيقات اخير ، اذعان مي دارد که مصرف " روي " به مقدار کافي موجب رشد قدي مناسب خواهد شد، در خاورميانه و خصوصاً ايران مصرف کم روي موجب کوتاه قدي و قدرت جنسي پايين مردان جوان مي شود. به علاوه با کمبود روي سطح توانايي هاي مغزي و ايمني بدن پائين آمده و ابتلا به بيماريهاي مسري زياد تر رخ مي دهد.

توصيه متخصصان تغذيه براي نوجوانان ، مصرف روزانه 150 گرم گوشت، نصف تا 1 ليوان حبوبات پخته، 2 تا 3 ليوان شير و لبنيات ديگر به همراه سبزيجات فراوان است.

نوجواناني که در سنين رشد هستند و افزايش قد خوبي ندارند مي توانند با مصرف مکمل ويتامينها و املاح ، طبق دستور و مصرف هفتگي آهن ، رشد قدي شان را بهبود بخشند. پس توصيه مي شد کساني که مي خواهند قد بلند تري داشته باشند هفته اي يکبار جگر و دو بار غذاي دريايي ميل کنند وهر روز چند عدد ، بادام ، بادام زميني وگردو بخورند .

غذاهاي دريايي مثل ماهي ، ميگو، جگر و دانه هاي روغني حاوي املاح زيادي هستند و فوائد بسياري براي نوجوانان دارند.

پس توصيه مي شود کساني که مي خواهند قد بلندتري داشته باشند هفته اي 1 مرتبه جگر و 2 مرتبه غذاي دريايي ميل کنند و هر روز چند عدد بادام و بادام زميني و گردو بخورند .

يک نکته بسيارمهم در افزايش قد ، انجام فعاليت هاي ورزشي است . هر چه تحرک ما بيشتر باشد گردش املاح استخواني بيشتر خواهد بود و اين مساله به رشد قدي کمک خواهد کرد. ورزشهايي مثل بسکتبال، واليبال، شنا، بدمينتون و تنيس براي کمک به افزايش قد بسيار مفيد اند.

در دهه ي اخير با انجام عملي بر روي افراد کوتاه قد، به طور مصنوعي طول استخوانهاي درازشان را افزايش مي دهند ، بدين ترتيب که استخوانهاي پا را شکسته و محل شکستگي را به پوششي از جنس استيل متصل مي کنند .

در نهايت بهتر است با تامين رژيم غذايي مناسب وبا تشويق آنها به فعاليت بيشتر زمينه رشد قدي نوجوانان را فراهم سازيم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:42  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه در ایام امتحانات

تغذيه دانش آموزان در دوران امتحان

براي اين كه كودك صبح خوبي را شروع كند، احتياج به صبحانه اي سالم و كامل دارد. براي صبحانه كودك بايد از شير، غلات و نان سبوس داراستفاده شود. خوراكي هايي كه كودك هنگام زنگ تفريح مي خورد، بايد مناسب و اشتها آور باشد. براي ميان وعده ها يا همان زنگ تفريح، بايد علاوه بر نان و پنير از يك نوع  ميوه مثل سيب يا سبزيجاتي چون هويج استفاده شود. ماست نيز مي تواند به عنوان مكمل غذايي مورد استفاده قرار گيرد. نكته اي كه بايد همواره مورد توجه قرار داد ، اين است كه كودك بايدهمواره در مدرسه، شير بنوشد تا كلسيم مورد نياز بدنش تامين شود. كودك بايد در طول روز به اندازه كافي ازشير و لبنيات استفاده كند( روزانه حداقل نيم ليتر شير بنوشد) همچنين كودك مي تواند در زنگ تفريح از آبميوه بدون شكر نيز استفاده كند.

بسياري از والدين نگران تغذيه فرزندان خود در دوران امتحانات هستند. به همين دليل با دادن مقادير زيادي غذا به فرزند خود، كالري اضافه بر نياز به بدن او مي رسانند. ولي حقيقت امر اين است كه در دوران امتحان ،به دليل استرس هاي وارد بر دانش آموزان ، سطح ترشح هورمون آدرنالين در بدنشان افزايش مي يابد، از اين رو نياز به مصرف پروتئين دو تا سه درصد افزايش مي يابد. زيرا اين هورمون باعث افزايش سوخت پروتئين هاي بدن مي شود. اما در عين حال كالري مورد نياز ، تغيير چشمگيري نخواهد كرد. امروزه بر خلاف تصور همگان ، اثبات شده است كه فعاليت هاي مغزي و فكري نيازمند به انرژي زيادي نمي باشد. از اين رو بهتر است ميزان مواد غذايي مصرفي مانند زمان غيرامتحانات باشد و ليكن مصرف مواد پروتئيني خصوصاً پروتئين هاي غني با ارزش بيولوژيكي بالا ؛ مانند تخم مرغ، شير و انواع گوشت  بايد تا حدودي افزايش يابد.

رژيم هاي غذايي براي تقويت حافظه

همانگونه كه در مطالب مربوط بهلسيتين در بخش دانستني هاي تغذيه گفته شد ، رژيم هاي غذايي حاوي لسيتين فراوان اهميت زيادي در افزايش حافظه و مبارزه با فراموشي دارند و مصرف اين مواد غذايي در تمامي افراد با هر سني توصيه مي شود. البته مصرف لسيتين در گروه هاي دانشجويي و دانش آموزان دبيرستاني كه به داشتن حافظه بالاتر براي به خاطر سپاري مطالب نياز دارند و افراد مسن كه درمعرض كاهش حافظه مي باشند، بيشتر از ساير اقشار تاكيد مي شود.

در اين جا به چند رژيم حاوي لسيتين اشاره مي شود:

( لازم به ذكر است كه بدانيد ، لسيتين سويا حاوي چربي هاي غير اشباع به خصوص لينولئيك و لينولنيك اسيد است و همان ارزش زيستي و غذايي تخم مرغ را دارد، ولي بدون كلسترول مي باشد)

1- صبحانه حاوي لسيتين: ( اين صبحانه بخصوص به دانشجويان و دانش آموزان براي افزايش حافظه توصيه مي شود)

مواد لازم:

3 قاشق سوپ خوري

جو پرك

2 قاشق سوپ خوري

جودوسر

3 قاشق سوپ خوري

سبوس گندم

1 قاشق سوپ خوري

لسيتين سويا*

نوك قاشق چاي خوري

پودر ويتامينC

به ميزان لازم

عسل

يك سوم پيمانه

كشمش

3 تا 4 عدد

برگه زردآلو خرد شده

1 قاشق غذا خوري

خامه

*در صورت عدم دسترسي به  پودر لسيتين سويا از پودر سويا يا كنجاله سوياي خرد شده استفاده شود.

طرز تهيه :

جو پرك و جو دوسر را در حدود 2 تا 3 ليوان آب بپزيد تا كاملاً لعاب بيندازد . بعد از پختن ، بگذاريد تا كمي سرد شود ، سپس سبوس گندم، پودر سوياي حاوي لسيتين و ويتامينC را اضافه كرده ، خوب مخلوط كنيد. براي شيرين كردن آن مي توانيد به ميزان دلخواه از عسل استفاده كنيد.

در نهايت خامه، كشمش شسته شده و برگه زردآلو خرد شده را به آن اضافه كنيد.

صبحانه فوق سرشار از لسيتين ، انواع املاح و اسيدهاي آمينه ضروري بدن و ويتامين هاي لازم براي نياز روزانه است.

2- دسر حاوي لسيتين:

مواد لازم :

500 گرم

ماست چكيده كم چرب

125 سي سي ( نصف ليوان)

شير

8 قاشق چاي خوري

پودر لسيتين سويا

نصف ليوان

توت فرنگي خرد شده

يك قاشق غذا خوري

عسل

پودر لسيتين را با شير مخلوط كرده و سپس ماست را اضافه كنيد تا كاملاً يكنواخت شود. سپس عسل را در كمي آب جوش حل كرده و به صورت شربت بر روي توت فرنگي ها اضافه كنيد و بگذاريد به مدت 10 تا 15 دقيقه بماند تا كاملاً به داخل توت فرنگي نفوذ كند. سپس آن را با مخلوط شير و ماست و سويا مخلوط كنيد و به مدت 2 ساعت در داخل يخچال قرار دهيد. پس از اين مدت، براي ميل كردن آماده مي باشد.

3-بيسكوئيت حاوي لسيتين :

مواد لازم :

250 گرم

آرد

50 گرم

مارگارين ( كره گياهي )

2 قاشق مربا خوري

پودر لستين سويا

125 گرم

شكر

170 سي سي

شير

1 عدد

تخم مرغ

كمي

وانيل

براي تهيه شربت روي بيسكوئيت :

5 گرم

پودر قند

كمي

آب

4-3 قطره

اسانس ليمو

كمي از شير را براي حل كردن لسيتين ، با آب تركيب كنيد.سپس زرده تخم مرغ و پودر قند را به مدت 5 دقيقه با همزن برقي خوب بزنيد، سپس مارگارين را زده و پس از مخلوط كردن با وانيل به مخلوط پودر قند ( شكر ) و زرده تخم مرغ اضافه كنيد، در نهايت شير حاوي لسيتين و باقي مانده شير را به مخلوط حاصل اضافه كرده و كاملاً مخلوط كنيد، سپس به وسيله دست خوب ورز دهيد تا به حالت خميري در آيد.

خمير حاصل بايد به مدت 20 دقيقه در درون كيسه پلاستيكي و در يخچال قرار داده شود.سپس خمير را به صورت كاملاً نازك با وردنه باز كنيد و قالب بزنيد و در داخل سيني فر كه از قبل با كره چرب شده است يا كاغذ روغني قرار دهيد  و روي آن را سفيده تخم مرغ يا شربت تهيه شده از پودر قند و آب اسانس ليمو بماليد و به مدت 15 دقيقه در پنجره وسط فر با دماي 200 درجه سانتيگراد قرار دهيد.

توصيه هاي عمومي :

والدين گرامي ، مي توانيد توصيه هاي عمومي زير را به تدريج به فرزندانتان آموزش دهيد تا بتوانند به خوبي آنها را به كار گيرند:

1-درايام امتحان ، بيشتر مواظب سلامتي خود باشيد تا در معرض سرما خوردگي ، گرما زدگي ، مسموميت ها ي غذايي و اختلالات هضم قرار نگيريد و از خوردن غذا ،  بيرون از خانه جدا خودداري كنيد. غذاي خود را خوب بجويد و آرام ميل كنيد.

2-هميشه ، به خصوص در ايام امتحانات مزاج خود را مرتب نگاه داريد : اگر دچار يبوست هستيد، شبها قبل از خواب حدود 10 عدد انجير خيسانده و 10 عدد آلوي خيسانده ميل كنيد.

3-در طول روز ( اما نه همراه  غذا ) آب كافي بياشاميد ( بيش از نيم ساعت قبل از غذا و يكي دوساعت بعد از غذا اشكالي ندارد ) آشاميدن آب و نوشيدنيها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ايجاد نفخ مي شود.

4-ازخوردن قهوه و چاي پر رنگ ، خودداري كنيد. چاي كم رنگ مفيد است.

5-اگر احساس خستگي مي كنيد كمي استراحت كنيد. انسان در موقع خستگي احتياج به استراحت دارد نه محرك . لذا مصرف قهوه را به منظور بيدار ماندن توصيه نمي كنيم.

6-ماست و دوغ ترش ، خواب آور است اما خوردن  ماست شيرين اشكالي ندارد.

7-نرمش و ورزش سبك را در برنامه روزهاي هفته ، به خصوص ايام امتحانات قراربدهيد.

8-اگر درصبحانه پنير مي خوريد آن را همراه گردو ميل كنيد - اما خوردن پنير هنگام  شب باعث خواب آرام مي شود.

9-مصرف سبزيهاي تازه ( البته بعد از ضد عفوني كردن ) و ميوه هاي تازه توصيه مي شود.

10- شب امتحان حتما به قدر كافي بخوابيد.

11- سعي كنيد شب ها زودتر بخوابيد و صبح زودتر از خواب برخيزيد- هرگز نزديك غروب آفتاب نخوابيد.

12- خواب نيم ساعتي ِ نزديك ظهر نيرو بخش و نشاط آور است ، اما خواب بعد از طلوع آفتاب و هنگام غروب كسالت آورمي باشد. ( درباره اين مطلب توضيحات علمي كافي با توجه به تغيير سطح هورمونها در خون وجود دارد.)

13-  بعد از صرف ناهار، اگر مي توانيد به پشت دراز بكشيد در حاليكه پاي راست را بر روي پاي چپ قرار داده ايد ، مدت 15 تا 20 دقيقه استراحت كنيد . ( خوابيدن را توصيه نمي كنيم ) .

14- در موقع مطالعه از خوردن تنقلات و چيزهاي ديگر خودداري كنيد.

15- توصيه به خواب ، در اوايل شب به معناي زياد خوابيدن نيست . توصيه ما اين است كه خواب را در زمان مناسب داشته باشيد تا حداكثر استفاده از آن را ببريد براي مثال 5/4 ساعت خوابي كه از اوايل شب شروع  شود، بيش از خوابي كه از آخر شب شروع شود.، به شما رضايت  و نشاط مي بخشد.

16- آرامش روحي خود را با ياد خدا و انجام به موقع نمازها كامل تر كنيد.

17- برخي تحقيقات علمي ( از جمله تحقيقات دكتر پوليت ارائه شده دركنگره ي تغذيه ژنو)  نشان مي دهد تغذيه متعادل و متنوع  شامل غلات ، سبزيجات ، لبنيات، گوشت و ميوه ها باعث كاهش استرس امتحان مي شود.

18- صبحانه غذاي اصلي است، ناهار و شام را كمي مختصرتر بخوريد، اما صبحانه را كاملتر ميل كنيد.

19- اميد و شادابي را به خودتان تلقين كنيد تا موفقيت هاي شما بيشترشود.

به اميد اينكه همه شما عزيزان ايامي سرشار از موفقيب و كاميابي داشته باشيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:40  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در پرفشاری خون

توصيه هاي مهم براي کاهش فشار خون


از آنجايي که بسياري از افراد مبتلا به فشارخون، از بيماري خود آگاه نيستند، توصيه بر کنترل منظم آن وجود دارد، زيرا اين بيماري مانند بالا بودن چربي‌هاي خون، مي ‌تواند براي سال ها بي‌ سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن که هيچ گونه علائمي را در شخص مبتلا بروز دهد. از اين رو مواردي به شکل توصيه ‌وار در زير مطرح مي ‌گردد و اميد است با به کاربندي اين موارد، به حل مشکل بالا بودن فشارخون بپردازيد:

1 - مصرف  آب  سالم و گوارا را به ميزان قابل توجهي در روز توصيه مي ‌کنم. يک ليوان آب ميوه ي رقيق شده با اندکي پودر ويتامين C ، موجب بهبود عملکرد دستگاه ايمني و ترميم سرخرگ‌ها مي ‌شود.

2 - مصرف نان‌ها و مواد کربوهيدراتي تهيه شده از آردهاي سفيد و بدون سبوس (تصفيه شده) را به حداقل برسانيد و از نان‌هاي سبوس‌دار  به خصوص حاوي سبوس جو دو سر استفاده کنيد.

3 - مصرف قند و شکر و ساير فرآورده‌هاي تهيه شده از آنها مثل نوشابه‌ها، مربا، ژله، شکلات، کيک‌ها و شيريني‌ها را محدود يا حذف کنيد.

4 - تحقيقات ثابت کرده است که کودکان پيش دبستاني که هر روز 4 وعده ميوه و سبزي و دو وعده لبنيات مصرف مي ‌کنند، در نوجواني فشار خون پايين‌ تري نسبت به ساير افراد دارند و در اصل احتمال ابتلا به حمله ي قلبي، سکته و ساير بيماري هاي ناتوان ‌کننده در افرادي که زودتر به فشار خون مبتلا مي ‌شوند، بيشتر است.

5 – سعي کنيد غذا را کامل بجويد و حتماً غذاي خود را در محيطي آرام و به دور از استرس و تشنج ميل فرماييد.

6 - با اجتناب از مصرف غذاهاي خيلي گرم يا خيلي سرد، اعمال هضمي را بهبود بخشيد.

7 - نوشيدن هر نوع نوشيدني را با غذا و در کنار غذاي اصلي به دليل تداخل در هضم محدود کنيد.

8 - از مصرف غذاهاي سرخ کرده يا غذاهايي که در درجه ي حرارت‌هاي بسيار بالا و يا با مدت زمان طولاني تهيه مي ‌شوند، خودداري کنيد و به خاطر داشته باشيد، استفاده ي چند باره از روغن‌هاي آشپزي عاملي در بالا بردن فشار خون است.

9-از مصرف مواد حاوي افزودني‌ها و غذاهاي فرايند شده که حاوي مقدار زيادي نمک و ادويه‌ها هستند، مثل انواع سوسيس و کالباس، غذاهاي کنسروي، شورها، ترشي‌ها و چاشني‌هاي کارخانه ‌اي جداً خودداري کنيد.

10 - چاي، قهوه  و شکلات را بسيار محدود کنيد و تا 1 ساعت پس از صرف غذا چاي  ننوشيد و به جاي آنها از چاي‌ها و دم‌کردني‌هاي گياهي (مثل گل گاو زبان) استفاده کنيد.

11 - از مصرف نمک و غذاهاي پُر نمک و ادويه بپرهيزيد. به جاي نمک مي ‌توانيد از سبزيجات تازه يا خشک، ادويه‌‌جات مفيد (زردچوبه- دارچين و...)، پودر سير  و پياز و آب ليموي تازه استفاده کنيد.

12 - موادي مثل کره، خامه، مارگارين، دنبه، سس‌ها و روغن‌هاي جامد را از برنامه ي غذايي حذف کرده و به جاي آنها از روغن زيتون- روغن‌هاي گياهي مايع و روغن‌ ماهي استفاده کنيد.

13 - مغز‌ها  و دانه‌هاي گياهي مثل گردو حاوي موادمغذي بي ‌شماري هستند. مي ‌توانيد از آنها در رژيم غذايي روزانه بهره ببريد. استفاده از آنها در سالادها به خوش طعم و مقوي کردن آنها کمک شاياني مي ‌کند.

14 - حداقل 3 بار در هفته ماهي بخوريد و به جاي گوشت‌هاي قرمز سعي کنيد از گوشت سفيد استفاده کنيد.

15 - از استرس  بپرهيزيد، زيرا يکي از عوامل بالا بردن فشار خون که بسيار سريع هم عمل مي‌ کند، استرس و عصبانيت است.

16 - هر روز زماني را براي استراحت در نظر بگيريد و به خاطر داشته باشيد، کار کردن بي ‌وقفه بيشترين فشار را بر سلامتي شما وارد خواهد آورد. حتي اگر عادت به خوابيدن در ميانه ي روز نداريد، براي دقايقي چشم‌ها را روي هم گذاشته و به استراحت بپردازيد.

17 - ورزش‌هايي مثل: پياده ‌روي، شنا، دوچرخه?سواري ورزش‌هاي مناسبي براي پايين آوردن فشار خون به شمار مي ‌آيند. بنابراين حداقل 3 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقيقه ورزش کنيد.

18 - از گلپر، آويشن، نعناع خشک، کنجد  و... به جاي نمک استفاده کنيد.

19 - سيگار را به طور کامل از برنامه ي‌ زندگي خود حذف کنيد.

اميد است با راهکارهاي تغذيه ‌اي ارائه شده گامي مؤثر در جهت کاهش فشار خون و از بين علل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي برداريد و جاده ي زندگي را با همواري بيشتري طي کنيد.


عواملي که باعث بالا رفتن فشار خون مي‌ شوند:

* استرس:

هنگامي که در وضعيتي فوق ‌العاده، اعم از تغيير موقعيت، اضطراب، عصبانيت و... قرار مي ‌گيريم، بدن ما فعاليت خود را با يک سري تغييرات سريع داخلي تنظيم مي‌ کند که يکي از مهم‌ترين آنها، آزاد شدن هورمون آدرنالين از غدد فوق کليوي است که با افزايش تعداد ضربان قلب و تنگ کردن عروق به کمک يک سري ترشحات ديگر، منجر به بالا رفتن فشار خون و رسيدن خون اکسيژنه به عضلات و مغز مي ‌شود.


* نمک:

ثابت شده است که شيوع فشار خون بالا در مناطقي از جهان که مصرف نمک  بالاست، بيشتر است. مصرف نمک زياد از دوران شيرخوارگي پايه‌ اي براي بالا رفتن فشار خون در سنين بالاتر خواهد شد. محدود کردن نمک در سال هاي بعدي براي بازگرداندن فشار خون به سطح مناسب کافي نيست و کمي منجر به بهبودي مي ‌شود.

يک قاشق چاي خوري نمک حاوي 2300 ميلي گرم سديم است که اين مقدار معادل کل مقدار مصرفي توصيه شده ي روزانه را تشکيل مي ‌دهد.


* سيگار:

با اولين پک به سيگار يا پيپ، فشار خون سيستوليک تا 25 ميلي ‌متر جيوه افزايش مي ‌يابد و علت آن نيز، آزاد شدن آدرنالين است.


* تصلب شرايين (سخت ‌شدن ديواره رگ‌ها):

تصلب شرايين علت اصلي پرفشاري مزمن خون است که عامل شروع آن، آسيب به جدار داخلي عروق است و به دنبال رسوب کلسيم، کلسترول و فيبرين و... در جدار عروق رخ مي ‌دهد.


* چاقي:

فشار خون بالا در افراد چاق،  دو برابر افرادي که اضافه وزن ندارند و در محدوده وزن طبيعي هستند، شايع ‌تر است. در اين موارد، کاهش اندک وزن نيز به پايين آوردن فشار خون شما کمک مي‌ کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:38  توسط کاظم اسلامی  | 

بی اشتهایی در کودکان

کودکم غذا نمي خورد؟چه کار کنم؟


مشکل کم اشتهايي کودکان در حال حاضر به صورت يک مشکل همگاني براي مادران درآمده است. همانطور که در قرن بيستم چاقي يک مشکل سلامتي کودکان شده است، بي اشتهايي و کم اشتهايي هم جزء معضلات تغذيه کودکان است و دليل آن کاهش تحرک کودکان، کاهش فضاي سبز و زندگي آپارتمان نشيني است. شمادر درجه اول توجه کنيد چه چيزي موجب افزايش اشتهاي او مي شود. فعاليت زياد؟ هم نشيني و غذا خوردن با کودکان ديگر؟ غذا خوردن با بزرگترها؟

سوال اين است كه والدين در مقابل اين عمل چه مي كنند؟ تهديد و ارعاب؟ ضرب و شتم؟ مقايسه با ديگران؟ به زور خوراندن غذا ؟ تطميع با خوراكي هاي بي ارزش يا به اصطلاح هله هوله؟ و ....؟ كدام يك از راه ها صحيح است؟

مطمئن باشيد با اصرار کردن به هيج وجه غذا خوردن کودک بهتر نخواهد شد. شما خودتان تصور کنيد کسي دائم به شما بگويد بخور بخور، اشتهايتان کور نمي شود؟ پس اصرار زياد فايده اي ندارد و هيچ وقت به زور به او غذا ندهيد تا باعث زدگي او از غذا شود. نمي گويم به غذا خوردنش بي توجه باشيد، نه! فقط اصرار بيش از حد نکنيد.

بيشتر بچه ها فرم پيتزا را خيلي دوست دارند و يا اينکه دوست دارند غذا را در دست بگيرند و بخورند.

غذا دادن به کودکان خصوصاً بچه هاي کم اشتها کاري است صبر و حوصله زيادي مي خواهد.

* اگر كودكتان غذا نمي خورد، بايداو را نزد كارشناس تغذيه و همچنين در صورت نياز نزد روانشناس ببريد.

* او را در تهيه غذا شرکت دهيد. از كودكتان- مخصوصا اگر دختر است- بخواهيد در بعضي از كارهاي بي خطر آشپزي به شما كمك كند و هنگامي كه سفره را پهن كرديد به اعضاي خانواده اعلام كنيد كه غذاي امروز را با كمك او آماده كرده ايد و از اهل خانه هم بخواهيد- ولو اينكه از آشپزي شما ناراضي هستند- از غذا تعريف كنند. مسلما اين برخورد باعث خواهد شد كه بچه نسبت به غذايي كه خودش تهيه كرده است، رغبت نشان داده و مقدار بيشتري از آن را بخورد.

* در حين غذا خوردن داستان مملي را برايش تعريف کنيد که« غذا نخورد و کوچک شد و گربه آمد مملي را برد. ولي مملي خودش را نجات داد و آنقدر غذا خورد تا بزرگ و بزرگتر شد.»

* سعي کنيد با قول هايي که بيشترشان عملي نيستيا وعده خوراکي هايي مثل شکلات و شيريني که تنها اشتهاي او را کورمي کند به او غذا ندهيد. به او وعده دهيد با او نقاشي يا بازي خواهيد کرد.

* حتماً در نحوه ي غذا دادن به کودک خود و نيز طعم و رنگ و ظاهر غذا دقت کنيد. در درجه اول بايد غذايي را براي او تهيه کنيد که دوست داشته باشد. اين دوست داشتن بستگي به چند چيز دارد:

- اول اينکه اگر غذاي رنگي برايش جذاب تر است، غذاهايي با رنگ هاي متنوع براي او تهيه کنيد؛ مثلا ًيک ران مرغ پخته با سس قرمز؛ دوعدد هويج پخته با سس سفيد؛ يک تکه نان يا چند قاشق برنج به نحوي که بيشتر دوست دارد با فلفل سبز يا کاهوي ريز شده در يک بشقاب بگذاريد. از رنگ غذاها برايش تعريف کنيد و با او صحبت کنيد .

- ديگر اينکه اگر غذايش را سرد دوست دارد و توجه شما را مي طلبد، جدا از بقيه افراد خانواده به او غذا بدهيد.

- غذا را به فرمي بدهيد که او دوست دارد. غذاها به فرم انگشتي، رنگي، جذاب و سرد براي کودکان مطلوب هستند. مثلا بيشتر بچه ها فرم پيتزا را خيلي دوست دارند و يا اينکه دوست دارند غذا را در دست بگيرند و بخورند. اگر فرم غذا را مثلاً بصورت پيتزا دوست دارد هفته اي 2 تا 3 بار، روي هر نان قابل استفاده اي گوشت يا مرغ پخته بگذاريد و بر روي آن پنير پيتزا و سس قرمز بريزيد و به اين فرم غذا را به او بدهيد.

غذاهايي با رنگ هاي متنوع براي او تهيه کنيد؛ مثلا ًيک ران مرغ پخته با سس قرمز؛ دوعدد هويج پخته با سس سفيد؛

* راه ديگر اين است كهببينيد كودكتان براي غذا خوردن چه شرايطي را در نظر مي گيرد و حتي الامكان آن را بپذيريد و فراموش نكنيد آنچه از نظرما نامعقول است، شايد براي كودكتان- در آن شرايط - كاملا معقول و پذيرفتني باشد و قبول آن باعث بهبود وضعيت روحي كودك شود.

حتما قضيه ابن سينا و شاهزاده اي را كه فكر مي كرد گاو است، مي دانيد. " شاهزاده به هيچ وجه غذا نمي خورد و مي خواست تا قصابي را براي ذبح كردنش احضار كنند. ابن سينا در هيات قصاب نزد شاهزاده رفت و گفت: اين گاو لاغر است. به او غذا بدهيد تا چاق شود. آنگاه او را قرباني خواهم كرد. آن وقت شاهزاده براي ذبح شدن شروع به خوردن غذا كرد. هنگامي كه كمي غذا خورد، حالش بهبود يافت و بيماري او برطرف شد."

با كودكان هم بايد همين گونه برخورد كرد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:36  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در بیماران روماتیسمی

تغذيه در بيماري‌هاي روماتيسمي

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن (Sjogren’s Syndrome)

«سندرم شوگرن» دومين اختلال خود ايمني روماتيسمي شايع، پس از آرتريت روماتوئيد بوده و عوامل ژنتيكي، ‌ايمني شناختي و هورموني متعددي در بروز آن نقش دارند. «سندرم شوگرن»، يک بيماري مزمن التهابي است که با تخريب بافتي چند غده‌اي مشخص شده و به التهاب قرنيه و ملتحمه چشم، کاهش توليد اشک و بزاق، خشکي چشم (گزروزيس) و نرمي قرنيه (گزروفتالمي) منجر مي‌شود. در ضمن نيمي از بيماران مبتلا به سندرم شوگرن، به آرتريت روماتوئيد نيز مبتلا هستند.

از آنجا که فقدان اشتها ، کاهش وزن، خستگي، مشکل در جويدن و بلعيدن، پوسيدگي دندان و کم‌خوني از عوارض سندرم شوگرن مي‌باشد، هدف کنترل غذايي در مبتلايان عبارت از رهاسازي فرد از علائم و ناراحتي‌هاي ناشي از غذا خوردن است.

در ضمن کنترل خشکي‌ دهان (گزروستومي) بايد شامل روش‌هايي براي کاهش خطر پوسيدگي دندان باشد و به‌همين منظور شستن با آب، مسواک زدن، يا استفاده از فلورايد موضعي به‌طور مکرر توصيه‌ مي‌شود. از آنجايي که عمل بلع يک مشکل محسوب مي‌شود، غذاهاي مناسب که به راحتي قابل بلع باشند، مفيد هستند. غذاها بايد مرطوب باشند و از افزايش حرارت غذاها بايد خودداري شود. مصرف قطرات ليموي شيرين شده ممکن است جريان بزاق را تحريک کند. بزاق مصنوعي يا فرآورده‌هايي مانند گليسيرين ليمويي نيز ممکن است توصيه شوند.

احتمال کمبود آهن و ويتامين از جمله کمبود ويتامين‌هاي B12 و فولات وجود دارد و لازم است مبتلايان با يک رژيم خوب و متعادل شده درمان شوند.

اسکلرودرمي

اسکلرودرمي (Scleroderma)

اسکلرودرمي، يک اسکلروز (سفت و سخت شدن بافت) پيش رونده و سيستميک است که با رسوب بافت همبند فيبروزه در پوست و ارگان هاي احشايي از قبيل سيستم معدي- روده‌اي مشخص مي شود. احتمال ابتلا در خانم‌ها 4 برابر بيش از آقايان است.

احتمال زنده ماندن، پنج سال بعد از ابتلا به اين بيماري 85- 80 درصد مي ‌باشد. يکي از تظاهرات اسکلرودرمي پديده ي رينود (ايسکمي يا سرماي انتهاهاي کوچک بدن، مانند انگشتان) است که باعث ايجاد مشکلاتي در تهيه و مصرف غذا مي شود. سندرم شوگرن نيز اغلب وجود دارد. علائم معدي- روده‌اي شامل سوزش سر معده، تهوع و استفراغ، اشکال در بلع، اسهال، يبوست و عدم کنترل دفع مي ‌باشد. ممکن است کاهش وزن، اختلال عملکرد کليوي و اختلالات متعدد در ارگان‌هاي بدني حاصل شود.

درمان تغذيه‌اي

در اين بيماران، اختلال در بلع (ديسفاژي) نشانه ي نياز به مداخله ي تغذيه ‌اي مي‌ باشد. سوء جذب لاکتوز، ويتامين‌ها، اسيدهاي چرب و مواد معدني مي ‌تواند باعث مشکلات تغذيه ‌اي بيشتري شود.

مکمل درماني ممکن است مورد نياز باشد، بنابراين مکمل‌هاي پر انرژي و پر پروتئين يا تغذيه وريدي مي‌ توانند در اصلاح يا پيشگيري از کاهش وزن (که تظاهرات شايعي هستند)، موثر باشند. حمايت‌هاي تغذيه ‌اي وريدي يا غير وريدي اغلب در موارد مشکل‌دار نظير اسهال مزمن پايدار، لازم هستند.

لوپوس

لوپوس اريتماتوز سيستميک (Systemic Lupus Erythematosis)

لوپوس اريتماتوزسيستميک يک اختلال مزمن، التهابي، با واسطه ي ايمني و چند سيستمي بافت همبند است که اغلب زنان(به ويژه در سنين باروري) را درگير مي‌ سازد و پوست، مفاصل، کليه‌ها و غشاهاي سروزي را مبتلا مي ‌کند. علت بيماري هنوز روشن نيست. به نظر مي ‌رسد استعداد ژنتيکي، وجود‌ آنتي بادي‌هايي که ضد DNA کار مي ‌کنند و عوامل محيطي مانند عفونت‌هاي ويروسي، در پيدايش آن دخالت داشته باشند. حدود 25درصد مبتلايان به لوپوس اريتماتوز، به سندرم شوگرن نيز مبتلا مي ‌شوند.

درمان تغذيه‌اي

در حال حاضر هيچ راهنماي عملي غذايي خاص براي درمان اين بيماران وجود ندارد. البته لازم است که رژيم بر اساس نياز فرد تنظيم شود. الويت‌ها شامل برخورد با عوارض بيماري و اثرات داروها بر عملکرد ارگان‌ها و متابوليسم غذايي است.

نيازهاي پروتئيني، به علت اختلال عملکرد کليوي در اثر بيماري و عوارض جانبي استروئيد‌ها تغيير مي کند. به ‌همين دليل دريافت سديم و مايعات به ‌طور معمول محدود مي ‌شود. اگر چه رژيم محدود از چربي‌هاي اشباع پيشنهاد شده است، مطالعات بيشتري براي اثبات کارآيي آن ضروري مي‌ باشد.

کارآيي تغييرات رژيمي به‌ طور وسيعي در مدل‌هاي حيواني لوپوس مطالعه شده است. نيازهاي انرژي بايد بر اساس وزن خشک افراد تنظيم شود. هدف از تعيين نيازهاي انرژي بايد تامين و حفظ وزن معمول بدن باشد.

ممکن است محدوديت کالري، پروتئين و مخصوصاً محدوديت چربي باعث کاهش قابل ملاحظه ‌اي در رسوب کمپلکس‌هاي ايمني در کليه و کاهش پروتئين اوري(وجود پروتئين در ادرار) شده و به اين ترتيب به طول عمر افراد بيفزايد. اضافه کردن اسيدهاي چرب (غير اشباع) مورد مطالعه، باعث محافظت از کليه‌ها شده است. در موارد مزمن ممکن است حمايت‌هاي تغذيه اي (وريدي و يا استفاده از لوله معدي - روده‌اي) لازم باشد.

سندرم خستگي مزمن

سندرم اختلال خستگي مزمن و فيبروميالوژي

اختلالاتي نظير سندرم اختلال خستگي مزمن(Chronic Fatigue Syndrome) و فيبروميالوژي (Fibromyalgia) علائم روماتيسمي دارند، اما درمان ثابت شده‌اي ندارند. زنان 7 بار بيشتر از مردان و اغلب در سنين باروري مبتلا مي‌شوند.

سندرم خستگي مزمن:

خستگي مزمن علامت اصلي بيماري است که در حدود 6 ماه يا بيشتر طول مي‌ کشد و با کم فشاري خون، زخم گلو، دردهاي مفصلي متعدد، سردرد، خواب‌آلودگي بعد از فعاليت، درد عضلات و اختلال تمرکز همراه مي ‌باشد.

براي درمان بيماري، برنامه‌هاي ورزشي، رژيم‌هاي کم ‌چربي، درمان با آنتي اکسيدان، دوزهاي بالاي ويتامين‌ها، استفاده از سولفات منيزيوم و درمان با ايمونوگلوبين وريدي توصيه شده، اما کارآيي آنها تاکنون توسط مطالعات تاييد نشده است.

براي مواقع کم فشاري خون، افزايش دريافت سديم و مايعات پيشنهاد شده است.

فيبروميالوژي :

در فيبروميالوژي، دردهاي غيرمفصلي و خستگي باعث ايجاد علائم ناتوان کننده مي‌ شود که شبيه علائم آرتريت روماتوئيد مي ‌باشد. حساسيت عضلاني، اختلالات خواب، خستگي، سفتي عضلات صبحگاهي، گزگز، سردردهاي مزمن، روده تحريک ‌پذير و مثانه تحريک ‌پذير نيز همراه با فيبروميالژي ديده شده‌اند.

چندين فرضيه به عنوان علل ايجاد بيماري پيشنهاد شده که شامل اختلال سيستم کنترل درد، اختلال سيستم عصبي مرکزي، کمبود منيزيم، اسيد ماليک، منگنز يا تيامين و ديگر اختلالات سيسمتيک هستند.

رژيم درماني

نشان داه شده است که رژيم گياهخواري اثرات سودمندي در بيماران فيبروميالوژي، دست کم براي مدت کوتاهي داشته و BMI، کلسترول و سديم ادراري را کاهش داده است. گياهخواري، بهبودي قابل توجهي را در درد، سفتي مفاصل و کيفيت خواب نيز نشان داده است.

در ضمن درمان با طب سوزني و ورزش نيز در بيماران فيبروميالوژي کارساز است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:33  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در تروما

نياز تغذيه ‌اي در تروما

فرد مصدوم و دست و پا شکسته

"تروما"(Trauma) در لغت به جراحت‌هاي شديدي اطلاق مي ‌گردد که در اثر وقوع حادثه يا تصادف به ‌وجود مي ‌آيند. در وضعيت‌هايي که شخص در اثر عفونت دچار تب‌هاي شديد مي ‌گردد و يا در انواع سوختگي‌ها، بروز شکستگي‌هاي مختلف استخواني، حتي زمان وقوع شوک شديد عاطفي و مسموميت‌هاي شيميايي، بدن با يک استرس و بحران شديد مواجه مي‌ گردد که در اصطلاح به آن "تروما" گفته مي‌ شود.

اولين و سريع‌ترين واکنش بدن به تروما، ترشح دسته ‌اي از هورمون‌هاي شيميايي مي ‌باشد که به نوعي مقاومت طبيعي بدن را در برابر شرايط ايجاد شده، افزايش مي ‌دهند.

در اثر ترشحات هورموني خاص در تروما، سطح قند خون بالا مي ‌رود و از طرفي تجزيه ي پروتئين‌ها و چربي بدن به صورت غيرطبيعي افزايش مي‌ يابد.

شکسته شدن پروتئين‌هاي بدن که غالباً از ناحيه ي عضلات اسکلتي مي ‌باشد، سبب مي ‌گردد که تعادل ازته منفي ايجاد شود، يعني ميزان ازتي (نيتروژن) که از بدن (از راه ادرار) دفع مي ‌شود، بيشتر از مقدار ازتي است که از راه خوردن انواع غذاهاي پروتئيني وارد بدن مي ‌گردد.

لازم به يادآوري است که ازت يکي از عناصر تشکيل ‌دهنده ي پروتئين‌هاست که در اثر شکسته شدن آنها وارد کبد شده و به شکل يکي از ترکيبات ازت ‌دار، مثل اوره از راه ادرار دفع مي ‌گردد. بيشتر بودن ميزان دفع ازت از دريافت آن، به گونه ‌اي بيان‌ کننده ي وجود وضعيت غيرطبيعي و اختلال در سلامت بدن مي ‌باشد.

در اثر بروز تروما به مرور نوعي ضعف و تحليل عضلاني در بيمار مشاهده مي ‌گردد، به همين دليل توجه به بيمار و وضعيت تغذيه ي او در روند بهبودي بسيار موثر است.

در بعضي شرايط حاد، بيمار قادر به خوردن و عمل بلع نيست (مثلاً در سکته‌هاي مغزي) که در اين زمان بسته به وضعيت بيمار در بيمارستان از روش تغذيه با لوله استفاده مي ‌گردد. در اين روش تمام مواد غذايي و آب مورد نياز به صورت مايع يک دست و هموژن در حجم و زمان‌هاي مشخص، با لوله و معمولاً از راه ‌بيني- معدي وارد دستگاه گوارش بيمار مي ‌شود.

تغذيه ي وريدي

گاهي اوقات نيز بنا به دستور پزشک معالج از تغذيه ي وريدي (انواع سرم‌ها) استفاده مي ‌گردد. تنها در مواقعي که فرد حالت تهوع و استفراغ ندارد و دستگاه گوارش او به تدريج قادر به هضم و جذب طبيعي مي‌ باشد، از تغذيه ي دهاني (خوردن مواد غذايي) براي تامين نيازهاي تغذيه ‌اي او استفاده مي ‌شود.

در شرايط تروما با توجه به نوع جراحت، هدف اصلي تامين نيازها و حفظ وضعيت تغديه ‌اي بيمار، به منظور بهره‌مندي هر چه بهتر از مواد مغذي مختلف (کربوهيدرات، پروتئين، چربي، ويتامين‌ها، املاح، آب و الکتروليت‌ها) براي نگه داري وزن مطلوب، جلوگيري از تحليل توده ي عضلاني بدن و تقويت سيستم ايمني مي ‌باشد.

اين نوع مراقبت مي ‌تواند شامل معمول ‌ترين شکل، يعني اضافه کردن يک ميان وعده ي مناسب به رژيم تا پيچيده‌ ترين روش، مثل استفاده از تغذيه ي وريدي در محيط بيمارستان باشد، که در بالا نيز به آن اشاره شد. به اين طريق مي‌ توان به فردي که در اثر بروز يک حادثه در شرايط استرس يا بحران شديد قرار گرفته و قادر به دريافت رژيم غذايي عادي خود نمي ‌باشد و از طرفي نياز متابوليکي او نيز افزايش يافته است، کمک نمود تا شرايط ايجاد شده را پشت سر بگذارد. 

مي ‌توان براي بالا بردن ميزان انرژي رژيم غذايي، از روغن مايع و براي افزايش پروتئين دريافتي علاوه بر استفاده از منابع پروتئيني با ارزش بالا (مثل انواع گوشت، تخم ‌مرغ، شير و...)، از پودر شيرخشک (در سوپ) نيز استفاده کرد.

در درجه ي اول بسته به نوع ضايعه و تروما، نياز به انرژي و پروتئين در بيمار افزايش مي ‌يابد که بايد تحت نظر يک متخصص تغذيه، برنامه‌ ي غذايي مناسبي براي او تنظيم گردد.

چنانچه بيمار قادر به خوردن باشد، با تنظيم وعده‌هاي غذايي روزانه، مواد غذايي لازم در مقادير کم و دفعات زياد (به علت بي ‌اشتهايي عمومي که اين نوع بيماران خواهند داشت) به آنها داده مي ‌شود. گاهي لازم است که براي تامين نياز بيمار از مکمل‌هاي ويتاميني و املاح معدني استفاده کرد.

در بسياري از مواقع بيمار دچار هر نوع تروما (جراحت، شکستگي استخواني، شوک عاطفي، سوختگي و...) که باشد، بعد از طي مراحل حاد اوليه و مراقبت در بيمارستان، با توجه به توصيه‌هاي پزشک و متخصص تغذيه، مي ‌توان با يک برنامه ي غذايي متنوع و با ارزش تغذيه ‌اي بالا و هضم آسان به گذران بهتر دوره نقاهت او کمک کرد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:30  توسط کاظم اسلامی  | 

بهترين ميان وعده براي دانش‌آموزان


 نان، پنير و گردو بهترين ميان وعده براي دانش‌آموزان در مدرسه است.

 با توجه به اين که در سوسيس و کالباس مواد نگهدارنده وجود دارد، در درازمدت ايجاد سرطان مي‌کند، پس بهتر است اين مواد غذايي کمتر در وعده غذايي دانش‌آموزان قرار گيرد.

 مصرف تنقلاتي مانند چيپس و پفک بايد در دوران مدرسه به حداقل برسد، تصريح کرد: اين مواد خوراکي، فضاي زيادي را در معده اشغال مي‌کنند و با کاهش اشتها، فرصت استفاده از مواد مغذي مفيد را از فرد مي‌گيرند.

  آجيل  و تنقلاتي مانند نخودچي، کشمش، پسته و بادام بايد جايگزين چيپس و پفک در ميان وعده غذاي دانش‌آموزان شود. خوردن صبحانه براي تمام دانش‌آموزان قبل از رفتن به مدرسه الزاميست  نخوردن صبحانه سبب کاهش قدرت فراگيري درس و هم‌چنين کاهش تمرکز دانش‌آموز مي‌شود.

صبحانه بايد 30 درصد انرژي مورد نياز روزانه ي يک فرد را تأمين کند، نان خالي با چاي شيرين غذاي مناسبي براي يک وعده غذايي نيست. در صبحانه بهتر است يکي از مواد لبني  مانند پنير، شير و ماست چکيده وجود داشته باشد.

هم‌چنين به مادران توصيه می شود: درميان وعده‌هاي غذايي کودکشان شير، آب‌ميوه، ساندويچ کوکو، تخم‌مرغ و خشکباري مانند نخودچي، کشمش، پسته و بادام را قرار دهند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:29  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه در ورزش دوچرخه سواری

اصول تغذيه در دوچرخه سواري

دوچرخه سواري

حرکت نياز به سوخت دارد. براي تحرک شديدي مثل دوچرخه سواري بهترين سوخت، کربوهيدرات ها هستند، البته سرعت سوخت و ساز آنها به سرعت مواد غذايي ديگر نيست.

تعيين سرعت سوخت و ساز مواد غذايي قنددار (ساده يا مرکب) با شاخص گلوگز سنجيده مي شود، يعني گلوگز به عنوان ماده ي مرجع با شاخص 100 انتخاب شده است.

اين ماده وقتي خورده مي شود، پس از 20 دقيقه انرژي خود را آزاد مي کند و وارد چرخه سوخت و ساز مي شود، در حالي که مواد غذايي با شاخص کمتر از 35، انرژي ذخيره اي را براي بدن فراهم مي کند.

ذخيره انرژي در بدن به صورت گليکوژن، چربي و در نهايت پروتئين است. در فعاليت هاي بدني ابتدا گليکوژن ذخيره شده در کبد و عضلات مصرف مي شود که در ورزشي مثل دوچرخه سواري براي مدت دو ساعت ابتدايي دوام خواهد آورد و از آن به بعد، انرژي بايد از طريق خوراکي تامين شود، يعني اگر بيش از يک ساعت دوچرخه سواري مي کنيد، لازم است براي تأمين انرژي ساعت هاي بعدي تان، به ازاي هر کيلوگرم وزن بدنتان، دو گرم کربوهيدرات با شاخص پايين مصرف کنيد.

اگر نزديک به زمان تمرين غذا مي خوريد، اين مقدار را نصف کنيد تا قند خونتان در حين فعاليت متعادل باقي بماند، اما اگر فرصت زيادي تا شروع تمرينتان داريد، از مصرف غذاهاي حاوي گلوکز و قندهاي با شاخص بالا پرهيز کنيد، زيرا باعث بروز واکنش انسولين شده و ذخاير قابل دسترس بدنتان را تحليل مي برند، بنابراين در همان اوايل رکاب زدن دچار تخليه انرژي خواهيد شد. در مقابل، مصرف مواد غذايي با شاخص قندي بالا در حين دوچرخه سواري، باعث تامين انرژي تان خواهد شد.

در اينجا شاخص قندي بعضي مواد غذايي را ذکر مي کنيم :

گلوکز 100، عسل 73، شکر 65، برنج پخته شده 90، نان شيريني 72، کشمش 64، موز 53، سيب زميني پخته شده 85، ماکاروني 41، سيب 36، عدس 29 و بادام زميني 15.

دوچرخه اي با سبزيجات

يک دوچرخه سوار چه طور غذا بخورد؟

ابتدا، شما احتياج به ذخيره گليکوژني کافي داريد که در کبد و عضلات انباشته شده و انرژي لازم براي دو ساعت اول دوچرخه سواري سريع را تامين مي کند، ولي براي تامين انرژي در ساعت هاي بعدي رکاب زدنتان لازم است حداقل 250 کالري در هر يک ساعت مصرف کنيد که بهتر است آن را دو قسمت کرده و ميل کنيد تا جايگزين انرژي در حال مصرف شما باشد.

اگر قصد دوچرخه سواري براي ساعت هاي متمادي را داريد، غذا خوردن به طور متناوب بسيار اهميت دارد؛ مثلاً بر اساس ساعت تنظيم کنيد تا براي پيشگيري از تغييرات ناگهاني در ميزان قند خون، آمادگي داشته باشيد. توصيه مي شود به صورت پي در پي، غذايي سبک و کم حجم بخوريد.

بر اساس نظريات جديد، بهترين روش تغذيه براي دوچرخه سواران شامل 40 درصد کربوهيدرات، 30 در صد پروتئين و 30 درصد چربي است. اما يادتان باشد مصرف چربي ها و پروتئين ها براي روز ورزش مناسب نيست، بلکه در حين ورزش اين کربوهيدرات ها هستند که به دادتان مي رسند و انرژي مورد نيازتان را تامين مي کنند.

بنابراين براي يک روز کامل دوچرخه سواري، سعي کنيد از دو روز قبل براي انباشتن انرژي به صورت گليکوژن، از مصرف ماکاروني يا مواد غذيي با شاخص قندي پايين مثل سيب زميني شيرين بهره ببريد. در روز دوچرخه سواري سعي کنيد از غذاهاي چرب و دير هضم و همچنين انواع حبوبات استفاده نکنيد، چرا که هم براي تامين انرژي فوري مناسب نيستند و هم با ايجاد عوارض جانبي، مانع از دوچرخه سواري لذت بخشتان خواهند شد.

به جاي خوردن غذاي ميان روز و به صورت يک جا و به مقدار زياد، سعي کنيد آنها را در وعده هاي غذايي متعدد و مداوم به صورت قطعات کوچک ميل کنيد.

غذا نخوردن در حين دوچرخه سواري باعث بروز پرخوري در پايان برنامه تمرين آن روزتان خواهد شد. جالب است بدانيد که چربي ها در آتش کربوهيدرات ها مي سوزند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:23  توسط کاظم اسلامی  | 

تغذیه دوران شیردهی

تغذيه صحيح در دوران شيردهي


شيردهي دوراني خاطره انگيز براي مادراست. سختي ها و شيريني هايش همه در ذهن مادر به خوبي نقش مي بندد. مادر و كودك عاشق و نيازمند يكديگرند و مادر فداكارانه آنچه در روح و جسمش دارد به كودك مي بخشد و براي آنكه بتواند با سلامت كامل و خاطره اي خوش اين دوران را به پايان برساند ، بايد بداند كه چگونه نيازهايش را تامين كند.

چرا شير مادر بهتر است ؟

پژوهشهاي انجام شده در 30 سال اخير نشان داده ، بهترين و كامل ترين غذا براي كودك تا سن 4 تا 6 ماهگي فقط شير مادر است . چرا؟

. چون شير مادر از شيرهاي ديگر مغذي تر است.

. هميشه استريل است.

. بيش از300 نوع عامل ضد ميكروبي در شيرمادر وجود دارد كه مانع بروز بيماري در كودك خواهد شد . از اين رو ميزان شيوع اسهال در كودكاني كه شيرمادرخوار هستند 3 تا 14 بار كمتر از كودكان شيرخشكي است و به دليل وجود همين عوامل ضد ميكروبي، نوزاد خيلي كمتر به عفونت تنفسي ، عفونت اداري و عفونت گوش مياني مبتلا مي شود.

. شيرمادر كمتر ايجاد حساسيت مي كند و در خانواده هايي كه يكي از اعضاء مبتلا به حساسيت هستند، حتماً بايد كودك با شير مادر تغذيه شود.

. كودكي كه شير مادر مي خورد نه زيادي  چاق و پفكي مي شود و نه لاغرمي ماند. چون كليه نيازهاي كودك با شير مادر تامين خواهد شد. مثلاً اگر نوزادي زودتر از موعد بدنيا آيد شير مادرش با شير مادري كه نوزاد و به موقع بدنيا آمده تفاوت زيادي دارد و نيازهاي كودك را براي رشد بيشتر تامين خواهد كرد. يك نكته جالب در مورد شيرمادر اين است كه شيري كه كودك  در دقايق اول مي مكد، حاوي پروتئين بيشتر و چربي كمتر است و با ادامه شير خوردن به مرور چربي شير زيادتر مي شود. اين مساله باعث مي شود كه كودك درزمان لازم احساس سيري كند و مادر بايد توجه داشته باشد كه نوزاد را زود از سينه جدا نكند تا كودك با چربي دقايق آخر شيردهي، وزن گيري بهتري داشته باشد.

. مكيدن سينه باعث رشد فك و دندانهاي كود ك مي شود.

. تماس نزديك مادر و نوزاد باعث افزايش مهر و محبت آنها مي شود.

پس شيرمادر مناسب ترين  و طبيعي ترين روش تغذيه شير خوار است.

نيازهاي غذايي مادر در دوران  شيردهي

در دوران بارداري، جنين بسياري از ذخائر بدن مادر را مصرف مي كند و اگر مادر در دوران شيردهي تغذيه نامناسبي داشته باشد، به مرور خصوصاً با زايمانهاي مكرر قوايش تحليل مي رود ، استخوانهايش پوك مي شود ، ريزش مو پيدا مي كند و گاهي ازترس اينكه اين عوارض پيش آيد آنقدر پرخوري مي كند كه وزنش بالا رفته و بازگشت به وزن پيش از بارداري بسيار مشكل خواهد شد. پس بسيار اهميت دارد مادر دقيقاً بداند چه ميزان انرژي و مواد مغذي نياز دارد.

* انرژي :

مادر براي تهيه شير 500 كالري انرژي اضافه بر نياز بدنش لازم دارد. به عبارتي اگر پيش از بار داري 2000 كالري انرژي در روز نياز او را تامين مي كرده، در شيردهي 2500 كالري انرژي لازم دارد. علاوه بر اين 500 كالري مقداري انرژي هم از چربي هاي ذخيره شده در دوران بارداري تامين مي شود كه اين مساله باعث مي شود، اگر مادر براساس مقادير خواسته شده در اين دوران، غذا مصرف كند به مرور هر ماه نيم كيلو لاغر مي شود ( چاقي دوران بارداري بر طرف خواهد شد). براساس ميزان انرژي لازم در دوران شيردهي ، غذاهاي تامين كننده آن داده مي شوند.* پروتئين :در دوران شيردهي نياز مادر به پروتئين فقط 15گرم اضافه مي شود. ازاين رو كل پروتئين مورد نياز حدود 65 تا70 گرم در روز است . اين ميزان پروتئين با مصرف 3 ليوان شير در روز، 1عدد تخم مرغ و 180 تا 300 گرم  گوشت و حبوبات تامين مي شود.

* املاح :

بهترين املاح كلسيم و آهن هستند كه اگر مادر مشكل كم خوني داشته باشد و يا در معرض كم خوني باشد مصرف قرص فرو سولفات ضروري است. براي تامين كلسيم مادر بايد در روز 3 تا 4 ليوان شيركم چربي و سبزيجات برگ سبز مثل اسفناج ، نعناع ،جعفري ، كرفس و كلم و نيز مغز بادام و بادام زميني مصرف كند.پس خيلي خوب است كه مادر شيرده هفته اي يك بار خورش كرفس بخورد و هرروز چند عدد بادام و بادام زميني ميل كند.

بهتر است مادراني كه كم خوني دارند، هفته اي يك بار جگر بخورند ودر طول روز حتماً 1عدد تخم مرغ و مقداري گوشت قرمز ميل كنند. گردو نيز براي اين مادران مفيد است.

* ويتامين ها :

براي تامين ويتامين هاي لازم ، مادر حتماً به 5 تا 6 ليوان سبزيجات تازه بصورت سالاد، سبزي خوردن و يا پخته شده در غذا نياز دارد و بايستي هر روز 4 تا 5 عدد ميوه مصرف كند.* چربي ها : در شيرمادر يك سري چربي هاي غير اشباع موجود است كه در غدد پستان ساخته نمي شوند و بايد از طريق غذا تامين شوند. پس بهتر است مادر هفته اي يك بار ماهي مصرف كند و از روغن زيتون در سالادش استفاده كند.

* آب :

مادر در روز به 6 تا 8 ليوان آب يا آب ميوه نيازدارد.

نمونه يك رژيم غذايي مناسب براي يك مادر شيرده

صبحانه

نان سبوس دار 3 برش + پنير30گرم + كره 2قاشق مرباخوري + عسل يا مربا 2قاشق مرباخوري + شيركم چربي 1ليوان

ساعت 10

ميوه 1 عدد ، چاي وكيك

نهار

لوبيا پلو با سالاد شيرازي؛ گوشت 120گرم ، كته 15 قاشق غذاخوري، لوبيا سبز پخته يك دوم ليوان ، روغن مايع 2 قاشق مرباخوري ، ماست كم چربي 1 ليوان ، خيار 1عدد ، گوجه 1عدد، پياز يك دوم عدد به همراه آبليمو و روغن زيتون

عصرانه

ميوه 2 عدد ، نان 2برش ، پنير 30 گرم ، گردو 2 مغز كامل

شام

كوكوي سبزي با ماست؛ تخم مرغ 1 عدد ، سبزي خام 2 ليوان ، نان 2 برش ، روغن مايع2 قاشق غذاخوري ، ماست كم چربي 1 ليوان

پيش از خواب

شيركم چربي 1 ليوان ، عسل 1 قاشق غذاخوري

اين رژيم حاوي 2700 كالري انرژي ، 344 گرم كربوهيدرات ، 97 گرم پروتئين و 88 گرم چربي است.

تحقيقات اخيرنشان داده كودكاني كه با شير مادر تغذيه شده اند، كمتر از كودكاني كه با شير گاو تغذيه شده اند، به بيماري ديابت نوجواني( يا ديابت وابسته به انسولين) و بيماريMS مبتلا مي شوند و اين خبر اهميت شير مادر را نشان مي دهد.

چه مواد غذايي براي مادران شيرده مجاز نيست ؟

1) دم كرده هاي گياهي :

گاهي دم كرده هاي گياهي مثل چاي نعناع و گل گاو زبان موجب بروز اثرات جانبي مثل تهوع و استفراغ در مادر مي شود و تركيبات اين نوشيدني ها وارد شير شده و امكان دارد همين اثرات در نوزاد هم بروز كند.2) كافئين : كافئين وارد شير مادر شده و موجب تحريك پذيري نوزاد مي شود. بنابراين توصيه مي شود مادر شيرده كمتر از 2 ليوان در روز قهوه و كوكا مصرف كنند ، شكلات و كاكائو هم داراي تئوبروميد است كه مانند كافئين محرك است و بهتر است مصرفش محدود شود.

3) قند مصنوعي :

اثر قندهاي بدون كالري و محصولات شيرين وبدون قند بر نوزاد نامشخص است. پس بهتر است مصرف اين مواد در شيردهي محدود شود.

4) ادويه جات زياد :

مصرف زياد ادويه طعم شيرمادر را عوض مي كند كه بهتر است در شيردهي كمتر ادويه مصرف شود.

جدول نيازهاي تغذيه اي مادر در دوران شيردهي

دانستن نيازهاي تغذيه اي يك مادر شيرده، براي مادراني كه ازمكمل هاي ويتامين واملاح استفاده مي كنند، ضروري است تا از مصرف بيش از حد مكمل ها جلوگيري شود.

ماده مغذي ميزان مورد نيازدرروز

انرژي

پروتئين

ويتامينA

ويتامينD

ويتامينE

ويتامين K

ويتامينC

ويتامينB1

رميوفلاوينB2

نياسينB3

ويتامينB6

فولات

ويتامينB12

كلسيم

فسفر

منگنز

آهن

روي

يد

سلنيم

 2700كالري

65 گرم

1300 ميكروگرم

5 ميكروگرم

12 ميلي گرم

65 ميكروگرم

95 ميلي گرم

5/1 ميلي گرم

6/1 ميلي گرم

17 ميلي گرم

5/1 ميلي گرم

500 ميكروگرم

8/2 ميكروگرم

1000 ميلي گرم

700 ميلي گرم

310 ميلي گرم

15 ميلي گرم

19 ميلي گرم

200 ميكروگرم

75 ميكروگرم

اميدواريم مطالعه اين مطلب، موجب راهنمايي كافي و ارتقاء سلامت مادران ايراني باشد .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:19  توسط کاظم اسلامی  | 

رژیم درمانی در نقرس

تغذيه در نقرس

انگشتان پا در نقرس

نقرس (Gout) يکي از قديمي‌ترين بيماري‌هاي ثبت شده در تاريخچه پزشکي است.

نقرس يک اختلال متابوليسم بازهاي آلي پورين مي‌باشد که در آن مقادير بالا و غير طبيعي اسيداوريک در خون تجمع مي‌يابد، در ادامه اورات سديم تشکيل شده و در مفاصل کوچک و بافت‌هاي احاطه‌کننده آن رسوب مي‌کند. رسوبات اورات(کريستال هاي اورات)، مي‌تواند بافت مفصلي را تخريب کرده و به علائم مزمن آرتريت(التهاب مفاصل) منجر شود. در نقرس مزمن اين رسوبات به‌طور معمول در نرمه ي گوش يا انگشت شست پا، يا آرنج تجمع مي‌يابد (روي تصوير بالا کليک کنيد).

بيماري کليوي در افراد مبتلا شايع است و سنگ‌هاي کليوي اسيداوريکي به وجود مي‌آيند. اين بيماري که اغلب در سنين بعد از 35 سالگي اتفاق مي‌افتد و به‌طور عمده مردان را گرفتار مي‌سازد، با شروع ناگهاني و حاد درد آرتريتي موضعي مشخص مي‌شود که معمولاً در انگشت بزرگ پا شروع مي‌شود و به سمت بالاي پا امتداد مي‌يابد.

در يک مطالعه گذشته مشاهده شده در افراد داراي زمينه خانوادگي نقرس، سن شروع بيماري 5/7 سال زودتر از ساير افراد بيمار بوده و داراي مقادير بيشتر تري گليسيريد و کلسترول خون مي‌باشند و فشار خون بالا شيوع بالاتري در اين افراد دارد.

يک اختلال همراه با نقرس، چاقي مي‌باشد. به نظر مي‌رسد افزايش بافت چربي، موجب تشديد خطر ايجاد مقاومت به انسولين در نقرس مي‌شود و ممکن است اين بيماران را در معرض خطر بيماري قلبي- عروقي نيز قرار دهد.

در ضمن کتوز ايجاد شده در نتيجه بي‌غذايي يا رژيم کم کربوهيدرات، خوردن، نوشيدن و ورزش بيش از حد نيز مي‌تواند زمينه‌ساز حمله باشد.

درمان تغذيه‌اي

اسيد اوريک از متابوليسم پورين‌ها حاصل مي‌شود و حاوي قسمتي از نوکلئوپروتئين‌هاست. اگر چه در گذشته نقرس با رژيم کم پورين درمان مي‌شد، اما امروزه داروها به‌طور عمده جايگزين محدوديت‌هاي سخت رژيم‌هاي کم پورين شده‌‌‌اند. البته بعيد است که محدوديت پورين‌هاي غذايي به طور قابل ملاحظه اي مقادير اسيداوريک را کاهش دهد.

بهتر است افراد مبتلا به نقرس، غذاهاي غني از پورين را به منظور کاهش دادن استرس متابوليک (نظير کتوز ايجاد شده به علت رژيم سخت) و کاهش استفاده از داروها به مقدار خيلي کم مصرف کنند.

 محدوديت غذاهاي حاوي پورين در مرحله حاد نقرس، براي پرهيز از اضافه شدن پورين خارجي به مقدار بالاي اسيد اوريک موجود مي‌باشد. محدوديت‌ پورين (مثلاً در موارد شديد نقرس)، بايد تا مقدار 150- 100 ميلي گرم در روز باشد.

در اين بيماران افزايش دريافت مايعات (حدود سه ليتر در روز) براي کمک به افزايش دفع اسيداوريک از کليه‌‌ها و به حداقل رساندن احتمال تشکيل سنگ‌هاي کليوي لازم است. از آنجايي که دفع اورات با مصرف چربي‌ها کاهش و با مصرف کربوهيدرات‌ها تمايل به افزايش دارد، رژيم غذايي بايد به‌طور نسبي کربوهيدرات زياد (55- 50 درصد کالري)، چربي کل متعادل (30% کالري)، کلسترول متعادل (کمتر از 230 ميلي‌گرم در روز) و پروتئين متوسط داشته باشد.

در فواصل بين حمله‌ها،ي نقرسي رژيم غذايي براي بيماران دريافت کننده داروهاي کنترل کننده نقرس، عبارت از يک رژيم طبيعي و کافي و همچنين رسيدن به وزن قابل قبول و حفظ آن براي جلوگيري از ايجاد کتوز مي‌باشد.

پيشنهاد شده که سويا منبع پروتيين ترجيحي در بيماران نقرسي باشد. نشان داده شده که خوردن سويا باعث تغيير غلظت پروتئين پلاسما و افزايش ترشح کليوي اسيداوريک مي‌شود.

مصرف الکل (اتانول) توليد اسيداوريک را افزايش مي‌دهد، اما هميشه باعث حمله نقرسي نمي‌شود. با اين وجود، بايد بيمار از مصرف الکل خودداري کند.

تقسيم ‌بندي مواد غذايي بر اساس مقدار پورين موجود در آنها

گروه 1:

مقدار زيادي پورين دارند (1000- 100 ميلي‌گرم نيتروژن پوريني در 100 گرم غذا) که بايد از مصرف آنها خودداري کرد و شامل :

فرآورده‌هاي گوشتي، گوشت قيمه شده، سوپ گوشت، آبگوشت غليظ ، مغز، گوشت غاز و کبک، ماهي کولي، ماهي خال خالي، ماهي ساردين و مخمرهاست.

گروه‌ 2:

مقدار متوسطي پورين دارند (100- 9ميلي‌گرم نيتروژن پوريني در 100 گرم غذا) و مصرف آنها به مقدار کم مجاز است که شامل : ماهي و گوشت (به غير از موارد گروه 1)، ماکيان، مارچوبه، لوبياهاي خشک، عدس، قارچ‌ و اسفناج است.

يک سهم (90- 60گرم) از گوشت، ماهي يا مرغ، و يا يک سهم (نيم فنجان) سبزيجات اين گروه در روز، در دوران بهبودي مجاز است.

گروه 3:

مقدار کمي پورين دارند. غذاهاي اين گروه مي‌توانند هر روز استفاده شوند و شامل :

نان سفيد و ترد، کيک و شيريني‌جات، ميوه، زيتون، کره يا مارگارين و روغن‌ها، دسرهاي ژلاتيني، داروهاي گياهي، نوشيدني‌هاي گازدار، شير، پنير، بستني، فرني، غلات و محصولات آن، شکلات، آجيل‌ها، قهوه، چاشني ها، ترشي‌ها، کرم، تخم‌مرغ، سبزيجات (به غير از موارد گروه 2) ، نمک، چاي، شکر و شيريني‌جات، سرکه و سس سفيد است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:9  توسط کاظم اسلامی  | 

تداخل غذا ودارو (قسمت اول)

 
دارو ماده ای است که بوسیله مداخله در بدن (ارگانیسم زنده ) پاسخ فیزیولوژی خاص را ایجاد میکند به طور کلی اثرات دارو ها در سه قسمت دسته بندی میشوند .
1)مرحله حل دارو در بدن
2)مرحله عمل دارو در بدن (جذب . توضیع و متابولیسم )
3)پاسخ فیزیئ لوژیکی بدن به دارو .
راههای دفع دارو از بدن :
1:بزاق-
2:صفرا مدفوع
3:ادرار
4: شیر در صورت شیر دهی
عوامل موثر بر تاثیر داروها در بافت :
دوز دارو یا مقداری داروی مصرفی
میزان داروی موجود در خون (در سالمندان و توله ها حساسیت نسبت به دارد بیشتر است .
4وزن بدن
جنسیت
6سرعت دفع دارو ز بدن اثراترمقابل داروها بر یکدیگر
ارتباط غذا یا دارو
سیستم های دخیل در متابئلیسم دارو :ک
توزیع دارو -----------------قلب و عروق
بیوترانسفورماسیون با تغییر شکل حساسیتی --------------کبد
دفع -----------------------کلیه
راههایتاثیر داروها بر مواد مغذی
کاهش جذب روده ای موائ=د مغذی
افزایشش دع کلیوی مواد مغذی
رقابت مستقیم با ماده مغذی
داروها گاهی اوغات در جذب عبور و اتصال به یک پروتئین خاص با مواد مغذی رقابت میکنند
جدا سازی ماده مغزی از پروتین ناقل
مداخله درسنتز آنزیم کو آنزیم یا پروتئین ناقل
تائثیر در اینرت (inert(که به مواد غیر فعال داروها مانند رنگ –پوشش-ووواطلاق میگردد .
علل اهمیت شناخت واکنشهای متقابل غذا و دارو
شناخت و درمانبه موقع بیمارانی که اثرات جانبی دارو ها آنها را با خطر سوء تغذیه مواجه نموده است
کاهش اثرت نامطلوب و ناخواسته مواد مغذی روی جذب دارو و کاهش اثرات ناخواسته و تحریک کننده آنها .
شناخت روشهایی که غذا و دارو بتوانند در درمان مورد استفاده قرار گیرند .
علل بروز سوء تغذیه در هنگام مصرف دارو .
دریافت ناکافی مواد مغذی
به طوری که دارو ها گاهی درمراحل بلع هضم و جذب مواد مغدی اختلال ایجاد نماید . این اثرات با بی اشتهایی یبوست اسهال و تحریک پذیری دستگاه گوارش همراه است
مثلا :
2:کاهش مواد مغذی یا افزایش دفع آنها :
به ظور کلی مصرف بعضی از دارو ها مانند آنتی بیوتیک .فنی توئین و الکل باعث کاهش مواد مغدی شده و یا دفع ادراری آنها افزایش میابد .
روش کاهش اثرات نامظلوب داروها :
شناخت دقیق نیازهای تغذیه ای بیمار
برآورد ذخایر مواد مغذی در بیمار
شناخت میزان دوز داروی دریافتی .ظول درمان .وسعت اثر داروها بر بافتها مختلف .
بر آورد مقادیر معمول مواد مغذی در مورد نیازدر طول دروره درمان .
چگونگی تاثیر مصرف غدا و داروبر یکدیگر .
دارو هایی که مصرف آنها با غذا باعث تاخیر جذب دارو میشود ولی بر میزان جذب کلی اثر ندارد .
استامینوفن –آسپیرین –بروفن –سایمتدین –ایندومتاسین –هیدروکلوروتیازید .پنوباربیتال .داکسی ساکلین .پنتوکسی فیلین –سولفی سوکسازول-سوپروفن –توکائینید –
داروهایی که مصرف آنها باعث کاهش جذب دارو میشود .
این دارو ها باید یک ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از غذا استفاده شوند .
:
آمپی سیلین –سفالکسین –اریترو مایسین –تراساکلین –پنی سیلینهای VوG.مترتروکسات .پروپان تلین .کینیدین .سولفات روی.لوودوپا .ایزونیازید .آهن .گلوکوزاسیلین و آتنولول
داروهایی که مصرف آنها با غدا باعث افزایش جذب دارو میشوند .
لیتیوم –دیازپام –پروپرانول –فنی توئین –سولفادیازین –نیترو موزانتو.ین –دیکمازول –گریزئوفولوین و کارمابازپین .
برسی اثرا ت متقابل مصرف غذا همراه با دارو :
1"تاثیر در میزان جذب دارو ها که این عمل به صورت انجام میگیرد .
الف :
هر گاه جدب آرام مد نظر باشد معمولا توصیه میشود که دارو ها با غدا مصرف شود گاهی اوغات نیز مصرف دارو و غذا باعث کاهش جدب دارو میشود اما مصرف داروی گریزئوفولوین همراه غذا های چرب باعث افزایش جذب آن میگردد .
ب:تاثیر بر کل میزان مصرف جذب دارو :
مصرف همزمان لبنیات و داروهایی مانند تتراساکلین و داکسی ساکلین باعث کاهش جذب دارو میشود .به ظوری که کلسیم لبنیات لبنیات با دارو تشکیل یک کمپلکس نامحدود داه و دفع دارو را افزایش میدهد .
مصرف همزمان غذا با دارو ها ی دیدانوزین didanosine و گریزئوفولوین باعث کاهش جذب آنها میشود .
2:تغییر در عمل دارو:
مصرف غدا های حاو ی ویتامین k با وارفارین که یک داروی ضد انعقاد است یا مصرف مواد غذایی حاوی آمین همانند تیرامین –سروتونین –هیستامین –که در بسیاری ا زغدا ها به سرعت پس ا ز مصرف به وسیله آمین اکسیدازها اکسید میشوند و این در حالی است که بعضی در از ذاروها مانند داروهای ضد افسردگی فنیل زینک سوفات .داروی ضد فشار خون پارجیلین هیدروکلراید و داروهای بر ضد سرطان عمل این اکسیدارها را مها ر نمایند
بطور کلی این دارو ها MAO1 )MONO AMINO OXIDASE INHIBITOR
می گویند .
بنابر این در این بیماران تحمل تیرامین غذا ها کاهش یافته و عوارضی مانند فشار خون –تاکی کاردی –درد قفسه سینه –بروز مینماید .
از دیگر داروهایی که مصرغ آنها با غذا های حاوی تیرامین (غذا های حاو ی تیرامین پنیر ماهی دودی –سوسیس عصاره مخمر کاکائو (هرچند در سگ منع مصرف دارد )شاه ماهی گوشت گاوعصاره مخمر لوبیا و کبذ جوجه .منع شده است میتوان از ایزو کربوکسیاید پادگلین .فنلزین و ترانیل سیپرومین نام برد -
تغییر در بوترانسفورماسیون و افزایش دفع :
بهطور مثال مقادیر زیاد غداهای حاوی ویتامین افزایش دفع داروهایی مانند آتروپین و کینیدین میشود که میدانیم این داروها در درمان آریتمب قلب نقش دارد
از طرفی مصرف همزمان غذا های حاوی ویتامین باعث کاهش دفع سالیسیلاتها و باربیتوراتها میشود .
بعضی مواقع نیز ا زتاثیر غذا و داروها استفاده مفیدی خواهیم داشت . مثلا مصرف کلسیترامین همراه غدا باعث کاهش جذب کلسترول میشود .
و یا مصرف AL(OH)3همراه غذا در بیماران کلیوی باعث کاهش جذب فسفر میگردد.
گاهی اوغات نیز مصرف همزمان غذا و دارو در کاهش اثرات تحریک کنندگی دارو موثر است مثلا توصیه میشود بیمارانی که مجبورند به مدت ظولانی آسپرین استفاده نمایند این دارو همراه با غذا یا شیر به مصرف برسانند .
اثر دارو بر متابولیسم مواد مغذی :
داروها اثرات متفاوتی بر هر یک ا زگرو ها ها ی غدایی یا مواد غدایی به تنهایی میباشند که در زیر به چگونگی این اثرات میپردازیم
اثر بر متا بولیسم کربو هیدراتها :
مصرف بعضی ا زداروها باعث افزایش میزان قند خون میشود .
مثلا تیازیدها که جزء داروهای دیورتیک میباشند باعث افزایش قند خون در قند خون در بیماران دیابتی میگردند دی فنیل هیدانتوئین نیز که در بیماران صرعی به کار میرود باعث بروز هایپو گلیسمی میشوند . مصرف کورتیکو استرو ئیدها نیز باعث هایپو گلیسمی میگردد 0
د ر عوض مصرف سالیسیلاتها اسیدها یا دستهآسپرینها در افراد سالم و دیابتی باعث هایپو گلیسمی میگردد . مصرف بعضی از داروها نیز رباعث اختلال در تحمل گلوکوز میگردد.از این دارو ها میتوان به موارئ دیل اشاذه کرد.
دیازوکساید (ضد فشار خون )--------------------عامل قوی دیابت زا
قرص ضد بارداری -----------------------------عدم تحمل گلوکوز
فروزماید یا لازیکس ----------------------------عدم تحمل گلوگوز در افراد دیابتی و سالم
اسید نیکو تینیک (کاهنده چربی های خون )--------------اختلال در تحمل گلوکوز در افراذ ذیابتی .
اثر بر متابولیسم چربیها:
مصرف بعضی از داروها که باعث کاهش چربی ها میشود د رحالیکه مصرف بعضی دیگر ا زداروها اثر کاهندگی بر چربی های خون دارند .
نئو مایسین (آنتی بیوتیک)---------------کاهش جذب چربی ها به دلیل تغیراتی که به پرزهای ژژنوم می گذارد و )
کانامیاسین (آنتی بیوتیک)-----------کاهش جزب چربی ها به دلیل تغییراتی که بر پرزهای ژژنوم میگذارد .
ایندومتاسین ------------------کاهش جذب چربی ها
پارا آمینو سالیسیلیک اسید -----------------کاهش جذب چربی ها
کلستیرامین -----------------کاهش غلظت کاسترول پلاسما
کلوفیبرا ----------------------کاهش غلظت کلسترول و تری گلیسیریدهای پلاسما
مصرف بعضی دارو ها نیز باعث افزایش مسزان کلسترول و تری گلیسیریدها ی پلاسما میشود
قرص ضد بارداری -------------افزایش میزان کلسترول و تریگلیسیریدهای پلاسما
هورمون رشد ----------------- افزایش میزان تر یگلیسیریدها ی پلاسما
کورتیکو استروئیدها :------------------افزایش میزان تری گلیسیریدهای پلاسما
کلورو پرومازین (آرام بخش)-----------افزایش کلسترول پلاسما
تیواوراسیل (ضد سرطان)--------------افزایش کلسترول پلاسما

داروهایی که باعث کاهش سدیم پلاسما میشوند .
کلروپروماید
تولبوتامید ----------------کاهش دهنده قند خون
کاربامازپین --------------داروی ضد صرع
آمی تریپتلین--------------داروی اعصاب
هیدروکلروتیازید ---------کاهش دهنده فشار خون
اسپیرونولاکتون ----------داروی ضد فشار که در اختلالات هورمونی هم بکار میرود
کاپوپریل -----------------کاهش دهنده فشار خون
کلوفیبرات ---------------داروعی کاهش دهنده چرب خون
داروهایی که باعث کاهش منیزیم خون میشوند
تیازیدها
فروزماید
نئومایسین و جنتامایسین
سیس پلاتین (ضد سرطان در شیمی در مانی)
داروهایی که باعث افزایش پتاسیم میشود
تریا مترن –اچ
ایندومتاسین
اسپیرولاکتون
ایزونیازید
برسی چند گروه دارو :
آنتی اسیدها :
آنتی اسیدها حاوی آلمینیوم 0کلسیم .منیزیم .و سدیم به صورتهای کربنات .بیکربنات هیدرو کساید عرضه میشوند . از این دارو ها در درمان در در مان سوئ هاضمه .گاستریت حاد .ازوفایت (التهاب مری)افزایش اسید معده اولسر های معده و دئودنوم استفاده میشود . شایع ترین علت عدم کارایی این دارو ها مصرف ناکافی و نامنظم آنهاست (مصرف آنتی اسیدها بهتر است یک ساعت قبل و 3ساعت بعد از غذا .
آنتی اسیدهای حاوی آلمینیوم سدیم در مبتلایان نارسایی های قلبی باعث بروز اختلالاتی میشوند . بنابر این ممنوعیت دارند .
آنتی اسیدهای حاوی آلمینیوم نیز به فسفات غذا ها متصل میشود و باعث دفع آنها میشوند .
آنتی اسیدها حاوی آلمینیوم .کلسیم و منیزیم بر دسترسی بدن به داروهای دیگوگسین .لیزونیازید .فنی توئین و ورتیکو استروئیدها در صورت مصرف همزمان تاثیر میگذارند و مصرف طولانی مدت دارو ها نیز باعث کمبود مواد مغذی چون فسفر –هن –مس میگردد.
آنتی بیوتیکها :این دارو ها گاهی ممکن ست باعث سوء هاضمه و سوء جذب شوند .
مثلا نئومایسین باعث سوء جذب چربی ها بتا کاروتن .آهن و B12میشود .مصرف تترا ساکلین باعث کاهش جذب آهن میشود و مصرف دراز مدت آن باعث کاهش کلسیم میگردد .ضمنا جذب تترا ساکلین وفلور کینون ها خاصی به دلیل تداخل با کاتیون های رژیم غذایی مانند منیزیم و کلسیم در صورت مصرف همزمان کاهش میابد .
-جذب ا ریترو مایسین .اریترومایسین .دیدانورین.گریزئوفولوین به وسیله غذا کاهش می یابد .
ایزو نیازید بوسیله اختلال د رمتابولیسم ویتامین B12گاهی باعث بروز نوروپاتی محیطی میشود
مصرف دراز مدت آنتی بیوتیکها باعث بروز تغییراتی در فلور طبیعی روده شده بخصوص بر میزان تولید و جذب ویتامین های BوKتاثیر میگذارد
مصرف لیزو نیازید در بیماران باعث بروز نرروپاتی محیطی .(بیحس شدن اعصاب محیطی)ضمنا گاهی نیز کمبود نیاسین در بیماران دیده میشود .
-ایزونیازید همچنین هیدروکسیلاسیون ویتامین Dمهار میکند .بنابر این در صورت مصرف بلند مدت آن باید به عوارض وپوکی استخوان و کمبود کلسیم توجه نمود .

داروهای ضد تشنج و صرع :
مصرف فنی توئین همراه با فنو باربیتات یا پری مدون یا به تنهایی باعث کمبود اسید فولیک میشود .
مصرف فنی توئین و فنو باربیتات ها متابولیسم ویتامین D را مختل میکند و گاهی منجر به پوکی استخوان میشود ضمنا داروها باعث کاهش جذب ویتامین Cمیگردند بنابر این مصرف طولانی مدت این داروها در بروز کمبود کلسیم موثر است .
در سگهای که باردارند و از اسید والپروئیک استفاده نمایند ممکن است به دلیل کاهش سطح سرمی فولات نقص لوله عصبی در جنین بروز نماید . داروهایی مانند کاربامازپین .فنو باربیتال و پریدون اثری مشابه به اثر والپروئیک اسید دارد
کاهش اسید فولیک باعث کاهش سطح سرمی فنی توئین میشود که که درکنترل غش کردن در بیماران را با مشکل مواجه میگردند .
سس سیب باعث افزایش سطح سرمی فنی توئین میشود .
داروها ی ضد التهاب :
مصرف آسپیرین و ایندو متاسین به دلیل آسیب رساندن به دستگاه گوارش باعث بروز کم خونی میشوند
مصرف آسپیرین در دوزهای درمانی باعث کاهش غلطت اسید فولیک سرم و افزایش ادرار میگردد

مصرف کلشی سین در دراز مدت باعث سوء جذب ویتامین /
مB12میگردد .
سولفاسالازین داروهای ضد التهابی است که در کولیت اولسراتیو استفاده میگردد و دارای اثر رقابت کنندگی با اسید فولیک است .
به طور کلی کورتیکوو استروئیدها باعث کاهش جذب کلسیم و افزایش دفع ادراری آن میشود و مصرف بلند مدت آن باعث منجر به پوکی استخوان میشود .
اثر کورتیکو استرو ئیدها د رعدم تحمل گلوکوز .احتباس آب و سدیم و افزایش دفع پتاسیم شناخته شده است .
داروهای مسهل و ملین :
بیزاکودیل باعث افزایش دفع آب و پتاسیم میشود .
مسهلهای نمکی و یا محرک باعث کاهش جذب الکترولیتها میشوند .چنانچه با شیر مصرف شوند ممکن است در معده بیش از روده کوچک حل شده باعث تحریک معده و اسپاسم شکمی شود .
سولفات منیزیم و سدیم باعث دفع مقادیر زیادی آب از بدن میشود .
روغنهای معدنی مانند روغم کرچک غیر قابل هضم بوده و علاوه بر افزایش دفع پتاسیم .جذب ویتامینها ی محلول در چربی را کاهش میدهند .
داروهای مورد مصرف در شیمی درمانی :
به عنوان آنتاگونیست ویتامینها عمل میکنند به طوری که اکثر داروهای مورئد استفاده باعث کمبود اسید فولیک میشوند .
بعضی از داروهای مورد استفاده در سرطان مانند سیس پلاتین دارای اثر نفرو توکسیک هستند و باعث کاهش منیزین میشوند .
بعضی از داروهای ضد سزطان دارای اثر سیستمیک هستند یعنی برای عضو یا هدف خاصی استفاده مشوند ولی عوارضی کل ببدن ایجائ میکنند .
به همین دلیل درربلند مدت عوارضی چون بی اشتهایی وتهوع و استفراغ ایجاد مینمایند .
دارهای کاهنده کلسترول خون و بیماریهای قلبی :
غلظت دیگوگوسین گاهی به وسیله غدا یا فیبر کاهش مییابد
مصرفACEگاهی باعث هیپر کالمی میشود

غذاهای غنی از فیبرهای محلول در آب جذب داروهای مهار کننده آنزیم هیدروکسی متیل گلوتاریل را کاهش میدهند .
رزینهای متصل شونده اسیدهای صفراوی باعث کاهش جذب ویتامینهای محلول در چربی میشوند .
ترکیبات فلانوئیدی غذا هاغلظت فلود پین سرم را افزایش میدهد .
داروهای ضد انعقاد .:
غذاهای غنی از ویتامین kمانند فرمولهای خوراکی گاهی در اثر داروهای ضد انعقاد تاثیر میگذارند پروتئینها .کربوهیدراتها و گشادکننده های راههای هوایی کلیرانس کبدی داروی تئوفلین را دچار تغییر مینماید .ضمنا بعضی از غذا ها گاهی در متابولیسم دلخواه آزاد شدن فرآورده های تئوفیلین اثر میگذارند .
کافئین باعث افزایش غلظت تئوفیلین سرم و افزایش اثراتفارمالوژیکی آن میگردد.
داروهای اعصاب و آرامبخش :
اغلب آرامبخش ها ماننند کلر پرومازین باعث افزایش اشتها شده . خواب آورند بنا بر این بر این اغلب بیمارانی که که از این دارو ها استفاده می کنند دچار عوارض چاقی نیز میشوند
لیتیوم کربنات هم علاوه بر افزایش وزن و اشتها باعث کاهش میزان سدیم خون میشود و بنا بر این در بیمارانی که از این دارو استفاده میکنند باید به میزان کافی دریافن سدیم توجه نمود وضمنا رژیم پر سدیم و یا کم سدیم گاهی دفع کلیوی لیتیوم را بخ ترتیب افزایش و کاهش میدهد .
داروی فلوکتیسین باعث مهار اشتها میشود .
غدا های حاوی تیرامین با مهار کننده های منو آمینو اکسیداز تداخل دارو نموده و باعث افزایش ناگهانی فشار خون میگردد و
اثر دارو بر اشتها :
به طور کلی داروها اثرات متفاوتی بر اشتهای بیمار میگذارد .بعضی از دارو ها اثر کاهنده بر اشتها داشته بعضی دیگر لالعکس عمل میکنند .گاهی نیز از این اثرات در درمان بیماری ها لستفاده میشود مثلا در بماران چاقی که به شدت رژیم میگیرند در بعضی موارد از گروه فن فلورامین و آمفتامین استفاده میشود که اثر کاهنده بر اشتها دارند .شایان ذکر است بدن این بیماران بعد از حدود 3 تا 4 ماه به این داروها عادت کرده و عوارض متعددی از جمله عوارض قلبی در این بیماران شایع است
در گروه بیگونایددارای اثر کاهنده گی بر قند خون دارند (ضد دیابت )و این اثر یکی از اثرات مفید این دارو در بیماران دیابتی است .
اروهایی مانند گلوکاگون .ابندومتاسین .مرفین و دیجیتال باعثبی اشتهایی میشود .
سیکلو فسفامامید (داروهای ضد سرطان نیز باعث بی اشتهایی میشود سولفونیل اوره مانند گلی بن گلامید و یا استوهگزامید باعث کاهش قند خون و افزایش اشتها میشوند .آرام بخشها .داروهای ضد افسردگی و قرصهای ضد بارداری دارای اثر افزایش دهندگی اشتها میباشند .
مروری بر چند گروه دارویی و کمبودهای رایج
داروهای برطرف کننده درد یا مسکن :
مثالها:
آسپیرین.سالیسیلاتها :
عورازض خونریزی معده در صورت مصرف بلند مدت
نارکوتیکها:نارکوتیکها:
مثال مورفین (در صورت درد شدید)کدئین
عوارض اعتیاد به دارو
داروهای ضد اشتها :
از این دسته ئاروها در درمان چاقی استفاده میگردد .
مثالها :
دگزدرین .-بنز درین
دگزدیرن ابتدا اشتها را مهار میکند و لی بعد از 4 یا 4 ماه بیمار به آن عادت میکند
ضد انعقادها :
مثال هپارین و کومارین :
عوارض و کمبودها :
مصرف بلند مدت ایت داروها باعث خونریزی دستگاه گوارش و کمبود آهن میشود ضمنا همراه این دارو نباید ار غذا های حاوی مقادیر زیاد ویتامین kمانند اسفناج کاهو و کلم استفاده کرد .
ضد تشنجها :
از این داروها در صرع استفاده میشود .
مثال دیلانتین –فنو باربیتال :
عوارض و کمبودها :
ویتامین Dبه خصوصو در صورتی که کمبود از فبل وجود داشته باشد در این بیماران شایع است .ضمنا کمبود B12و صدمه به جنین از دگر عوارض این داروها میباشد .
دارو.های کاهنده قند خون :
مانند توبلماید .کلرو پروماید .گای بن کلامید .
عوارض . کمبودها :
این داروها باعث افزایش اشتها و چاقی میشوند ضمنا به دلیل اثر تحریک کنندگی این داروها بر معده بهتر است همراه غذا استفاده نشوند .
داروها ی کاهنده چربی خون :
مثالها :
کلستیرامین –جم فیبروزیل –لوواستاتین
عوارض . کمبودها کاهش میزان جذب ویتامینها ی محلول در چربی B12-اسید فولیک –آهن و اسیدهای چرب MCT
انتی بیوتیک :
عوارض کلی این داروها عبارتند از ازدیاد مدفوع کاهش اشتها .التهاب زبان و مخاط دهان
مثال پنی سیلین :
سو< جذب ویتامین B12کلسیم منیزیم کاهش سنتز ویتامین K در صورت استفاده همراه غذا جذب دارو کاهش میابد بهتر است یک ساعت قبل یا 3 ساعت بعدد از غذا خورده شود
مصرف دارو همراه با آب میوه باغپعث تجزیه شیمیایی دارو میشود
مثال تتراساکلین
سوء جذب چربی مثال نئومایسین :
سوء جذب ویتامینها محلول در چربی A,K,Dویتامین B12کلسیم و منیزیم در صورت مصرف طولانی مدت .
سوء جذب پروتدین و چربی :
آنتی بیوتیکها ضد قارچ :
مایکو ستاتین –نیستاتین
در صورت مصرف داروها همراه با غذا جذب افزایش میابد
مثال گریز ئوفولوین :
(در قارچهای سطحی پوست )
در صورت مصرف داروهای با غدا های پر چرب جذب افزایش میابد .

داروهای ضد التهاب :
مثال کورتیکو استروئیدها :هیدرو کورتیزون .پردنیزولون پردنیزون.دگزامتازون .بتامتازون"
این داروها باعث کاهش جذب آب و سدیم شده در نتیجه بروزادم و فشار خون در مصرف کنندگان شایع است (کاهش سدیم غذا)
این دارو باعث کاهش جذب پتاسیم و کلسیم غذا شده و در رژیم این افراد باید بهه میزان جذب سدین و کلیسم توجه نمود .
این داروها باعث افزایش اشتها در بیمارانی که استروئیدها آنابولیک استفاده میکنند مشهود است .
دروهای مدر :
از این داروها در مواردی مانند ادم در کلیه ها کبد یا قلب و فشار خون بالا استفاده میشود .
مثال تیازیدها :
مصرف بیرویه این داروها باعث کاهش منیزیم و پتاسیم میشود
بهتر است میزان پتاسیم دریافتی از رژیم غذایی افزایش یابد .
ملین ها :
مصرف بی رویه این داروها باعث کاهش پتاسیم .سدیم .اب بدن میشود
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:3  توسط کاظم اسلامی  | 

مطالب جدیدتر